جاذبه های گردشگری

نگران پوست خود در سفر با هواپیما باشید

پوست و زیبایی شما در سفر با هواپیما، آیا می‌دانستید سفر با هوایپما، زمانی که شما در کابین آن هستید، به پوست شما می‌تواند آسیب برساند؟ همانطور که می‌دانید هنگام مسافرت و رفتن از جایی به جای دیگر به دلیل تغییرات آب و هوایی ممکن است پوست شما حساس شده و نیاز به رسیدگی بیشتری داشته باشد، اما باید بدانید که در داخل هواپیما نیز پوست شما نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد.


۱. اشعه ماورای بنفش قوی‌تر، بدلیل نزدیک بودن به خورشید
اثر شدید خورشید برابر است با پیری زودرس پوست. در حالتی که ۳۰۰۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا هستید، پس به خورشید نزدیکتر و دی نتیجه اشعه ماورای بنفش قوی‌تر خواهد بود. در واقع سطح UV حدود دو برابر زمین است. هر افزایشی باعث می‌شود این اشعه تا ۱۵% قویتر و بیشتر شود.

برنزه شدن در پرواز

۲. از برنزه شدن در پرواز بپرهیزید
برنزه شدن پوست زمانی اتفاق می‌افتد که یک رنگدانه قهوه‌ای به نام ملانین در بدن تولید شود. زمانی که در معرض اشعه ماورای بنفش باشید، پوست به سرعت برنزه می‌شود. دو نوع اشعه به نام‌های UVA و UVB وجود دارد. پرتو UVB باعث آسیب به لایه بالایی پوست می‌شود و به مدت طولانی در معرض آن قرار گرفتن باعث بروز سوختگی پوست می‌شود. اشعه ماوراء بنفش از آنجایی که عمیق‌تر به پوست نفوذ کرده و منجر به پیری زودرس می‌شوند، مضرتر است.

اشعه UVA از پنجره‌های هواپیما عبور می کنند

۳. اشعه UVA از پنجره‌های هواپیما عبور می کنند
پنجره‌های کابین تا حدودی این اشعه را مسدود می‌کنند، اما به صورت کامل نمی‌توانند آنرا فیلتر کنند. در نهایت همان اشعه کمی که عبور می‌کند می‌تواند باعث برنزه شدن، لکه ها، پیری زودرس و چین و چروک شود. مطالعات نشان داده اند که یک ساعت پرواز هنگام روز با وجود خورشید با ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استفاده از تخت‌های برنزه برابری دارد.

 انعکاس UV متفاوت

۴. موقعیت‌های مختلف دارای شدت انعکاس UV متفاوت هستند

ابر‌های ضخیم و مناطق تحت پوشش برف می‌توانند تا ۸۵ درصد از اشعه ماوراء بنفش را منعکس کنند؛ بنابراین اگر پوست در معرض این انعکاس به مدت طولانی و یا دفعات بیشتر باشد، می‌تواند متحمل آسیب‌های جبران ناپذیری شود.

 

نکته: مردم اغلب به آسیب های رسیده به پوست اهمیت زیادی نمی دهند،اما باید بدانید که پوست بالغ نیاز به مراقبت بیشتری دارد.با استفاده از کرم ضد آفتاب که دارای spf مناسب و خوبی است می تواند سلامت پوست شما در سفر را تضمین کند.


مترجم:سحر مردانه

منبع: www.thestatesman.com

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/pHJme
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا