جاذبه های گردشگری

چرا معمار کلیسا‌های کیژی، تبر خودرا به درون دریاچه انداخت؟

جاذبه گردشگری تاریخی و فرهنگی روسیه، کوله پشتی

کلیسای باشکوه چوبی – کلیسا‌های ۳۰۰ ساله کیژی در روسیه را می‌توان یکی از زیباترین جاذبه‌های معماری و گردشگری این کشور دانست، اما یکی از مهمترین ویژگی و جذابیت این کلیسا را می‌توان ساخته شدن این کلیسا بدون حتی یک میخ دانست.


مهمترین ویژگی و جذابیت این کلیسا را می‌توان ساخته شدن این کلیسا بدون حتی یک میخ دانست.


شهرت این دو کلیسای بزرگ چوبی به خاطر زیبایی و ارتفاع بلند آن‌ها می‌باشد. به رسم آن دوران ساخت گنبد‌ها بسیار زیبا جزء جذایی ناپذیری از معماری روسیه بوده است. کلیسای تجلی عیسی (تابستانی) دارای ۲۲ گنبد و ۹ گنبد هم در بنای کلیسای شفا (زمستانی) وجود دارد که تمام آن‌ها با درهم‌بافتن توفال‌ها و بدون استفاده حتی یک میخ شکل گرفته‌اند. این مجموعه در طراحی و نوع سازه منحصر به فرد است.

 بلندترین کلیسا‌های جهان

هرچند کیژی تنها کلیسا‌های چوبی در جهان نیستند، اما از بلندترین کلیسا‌های جهان به حساب می‌آیند. این کلیسا‌ها فراغ از دو برج اصلی شامل مقبره، عتبادتگاه، و سازه‌های چوبی جنبی تشکیل گردیده اند. برای ساخت این بنای منحصربفرد، چوب‌هایی از درختان کاج، صنوبر و آسپن بکار گرفته شده است.

معمار کلیسای کیژی

روایتی قدیمی از این کلیساها وجود دارد که معمارش پس از پایان یافتن بنا، تبر مخصوص ش را به  دریاچه انداخته و گفته: ” دیگر هیچ فردی نمی‌تواند این چنین بنایی را بسازد “


مناظر و چشم انداز‌های کلیسا‌های کیژی

کلیسا‌های چوبی کیژی در جزیره‌ای با همین نام در دریاچه اونگا روسیه واقع گردیده است که از مناظر و چشم انداز‌های زیبایی برخوردار است. این مجموعه در سال ۱۹۹۰ به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. در حال حاضر با انتقال بسیاری از آثار تاریخی دیگر به این جزیره، کیژی به موزه‌ای واقعی در زمینه معماری و ساختمان سازی تبدیل شده است.

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/zM30a
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا