سلامت و بهداشت

چه زمانی آفت دهان خطرناک می‌شود؟

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: وقت ناهار است، یک گاز بزرگ به ساندویج‌تان می‌ز‌نید که ناگهان احساس سوزشی آشنا دهان‌تان را به درد می‌آورد. خیلی زود می‌فهمید مشکل از چیست: باز هم یک آفت دهانی دیگر! آفت دهان با اینکه بسیار دردناک و ناراحت کننده است، اما بیشتر افراد این زخم‌های کوچک را نادیده می‌گیرند، اما واقعیت این است که آفت دهان می‌تواند علامتی از یک مشکل جدی‌تر باشد.

آفت دهان چیست؟

آفت یک ضایعه‌ی کوچک با مرکزی زردرنگ و پیرامونی قرمز رنگ است که معمولا روی زبان، لب‌ها و یا در درون لُپ‌ها به وجود می‌آید. آفت دهان معمولا در افراد سالم فقط هفت تا ۱۴ روز طول می‌کشد. آفت ممکن است دو بار در سال و با زخم‌هایی متعدد به طور همزمان، مخصوصا در افراد بین ۱۰ تا ۲۰ سال بروز می‌کند. آفت دهان هیچ علت قطعی ندارد و هر چیزی از استرس یا ضربه‌ای جزئی گرفته تا التهاب و یا تیزی دندان می‌تواند عامل آفت دهان باشد. حتی تغییرات هورمونی، دهان شویه‌های تند و غذا‌های ادویه دار می‌توانند باعث آفت دهان شوند.

آفت دهان دو نوع دارد: زخم‌های ساده و زخم‌های پیچیده. آفت ساده، زخم‌هایی نسبتا کوچک دارد که دو هفته طول می‌کشند و شایع‌ترین نوع آفت دهان هستند. در مورد این زخم‌ها جای نگرانی وجود ندارد. اما زخم‌های پیچیده، کمتر شایع‌اند، درد بیشتری دارند، بزرگ‌ترند و عمق بیشتری هم دارند. ضمنا آفت پیچیده، چهار تا شش هفته طول می‌کشد تا برطرف شود و گاهی جای زخم به جا می‌گذارد. این نوع زخم‌ها بسیار تحریک پذیر و آزاردهنده‌اند و در صورت ابتلا به این نوع آفت باید به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی آفت دهان می‌تواند نگران کننده باشد؟

آفت دهان دردناک است و ممکن است باعث شود آب و غذای کافی دریافت نکنید، در نتیجه تاثیر منفی بر سلامتی‌تان می‌گذارد. علاوه بر این، آفت دهان شما می‌تواند علامتی از موجود مشکلاتی جدی در مورد سلامتی‌تان باشد. هر زخمی که رشد کند، خونریزی کند، ثابت شود یا بعد از چند هفته برطرف نشود باید توسط پزشک بررسی شود، زیرا زخم‌های دهان می‌توانند در افرادی که دچار بیماری‌های خود ایمنی، سندروم التهابی روده و آن‌هایی که کمبود ویتامین B۱۲، روی، اسید فولیک یا آهن دارند نیز روی دهد.

چه زمانی آفت دهان علامت مشکلی جدی‌تر است

اگر علائم دیگری، چون کاهش وزن ناخواسته، گوش درد، تب، رعشه و تعریق‌های شبانه هم دارید می‌تواند نشاندهنده‌ی سرطان دهان باشد. این نکته را فراموش نکنید که آفت یا زخم دهان نمی‌تواند سرطانی شود، اما یک ضایعه‌ی سرطانی ممکن است به صورت زخم بروز کند یا با آفت دهان تشابهاتی داشته باشد. به همین دلیل باید این علائم را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

منبع:rd

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/j1fza
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا