معرفی و علائم بیماری ها

تب در چه زمانی خطرناک می شود؟

در یک فرد بزرگسال سالم، درجه حرارت دهانی طبیعی بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد است. هر درجه ای بالاتر از ۳۷ درجه در بزرگسالان، تب محسوب می شود.

بالا رفتن درجه تب

بعضی بیماری ها باعث می شود، دماسنج دهانی درجه پایینی از تب (کمی بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد) را نشان بدهد. این میزان تب را براحتی می توان با مصرف مایعات و استراحت و آرامش کنترل کرد.

زمانی که تب به حدود ۳۹ درجه سانتی گراد می رسد، ممکن است علاوه بر این موارد، بدن برای پایین آوردن تب نیاز به مصرف یک داروی بدون نسخه مانند استامینوفن داشته باشد، اما اگر دمای دهانی یک فرد بزرگسال به بالاتر از ۳۹ درجه سانتی گراد برسد، می تواند نگران کننده باشد.

خطر طول کشیدن تب

یک تب رو به افزایش می تواند خطرناک باشد و اغلب به مداخلات پزشکی نیاز دارد، بخصوص اگر بیش از ۷۲ ساعت به طول بینجامد.

به گفته پزشکان دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی، ادامه یافتن تب بالا می تواند خطرناک باشد و نشانه ای از وجود یک وضعیت پزشکی جدی تلقی شود.

در این شرایط به منظور تشخیص و همچنین دریافت داروهای لازم برای کاهش تب، مراجعه به پزشک ضروری است.

خطرات تب پایین

بر خلاف باور عمومی، فقط درجات بالای تب نیست که می تواند خطرناک باشد بلکه یک تب درجه پایین هم گاه به همان اندازه خطرناک است، بویژه اگر تداوم داشته باشد.

به گفته کارشناسان، درجات پایین تب ممکن است نشانه ای از یک مشکل ساده مثل عفونت دستگاه ادراری باشد یا از یک بیماری شدیدتر حکایت داشته باشد.

لنفوما یا سرطان لنفی و سایر انواع سرطان می توانند با تب هایی با درجات پایین ظاهر شوند. این شرایط در صورت تشخیص، اغلب با مصرف دارو قابل کنترل و درمان است.

علائم نگران کننده

علائمی که همراه با تب ظاهر می شوند، می توانند به اندازه خود تب خطرناک باشند.

به گفته پزشکان دانشگاه ویرجینیا علائمی مانند بی اشتهایی، تنفس غیر طبیعی، بروز جوش های وستی و سفتی گردن باید فورا به پرسنل پزشکی گزارش داده شود.

تب بالا نیز می تواند باعث ایجاد گیجی و تشنج در بزرگسالان شود که در این صورت به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/Jolwp
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا