سلامت و بهداشت

رهبری تحول‌گرا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

برترین ها – ترجمه از یگانه سهرابی: ایلان ماسک همان کسی است که قصد دارد به اطراف ماه و سیاره مریخ، مهاجر و گردشگر بفرستد و مغزهایمان را هک کند. بله، به نظر می‌رسد که این کار کاملا دیوانه وار و غیرممکن باشد! با این حال، به عنوان یکی از بنیانگذاران PayPal و مدیر عامل SpaceX و Tesla، او در حال حاضر به حجم معاملات غیرقابل تصور و پایدار مالی در اینترنت دست یافته است. ایجاد یک راکت قابل استفاده مجدد و فرود آن به صورت عمودی بر روی یک پلت فرم شناور نیز از جمله دیگر موفقیت‌های او بوده است.

به راستی راز موفقیت ایلان ماسک چیست؟ او مانند رهبران معمولی یک تیم را هدایت نمی‌کند. چون او به معنی واقعی کلمه رهبری تحول گرا است.

رهبری تحول گرا چیست؟

رهبری تحول گرا نوعی از رهبری است که در آن فرد تنها مشغول نشان دادن راه درست و غلط به اعضای تیم نیست. در عوض آن‌ها با اعضای تیمشان کار می‌کنند تا فرصت‌های بالقوه و مشکلات خود را شناسایی کنند و استراتژی‌های خود را با آن‌ها توسعه دهند.

رهبری تحول گرا را می‌توان در یک جمله این گونه توصیف کرد. آن مردان و زنانی که جهان را تغییر می‌دهند. آن‌ها با داشتن یک توانایی فوق العاده برای یافتن اجزای قدیمی و ناکارآمد در سیستم‌های ایجاد شده و استفاده از یک تیم و بازخورد مداوم برای تغییر سیستم ها، همچنین از بین بردن حفره‌های مالی یا ایجاد مدل‌های کاملا جدید، به هدفشان می‌رسند و رویایشان را تحقق می‌بخشند.

ویژگی‌های رهبری تحول گرا

ویژگی‌های زیر در رهبرانی که دنیا را تغییر می‌دهند، مشترک است:

  • آن‌ها قادر به ایجاد چشم اندازی عالی برای آینده هستند: آن‌ها متوجه نیاز‌ها می‌شوند و می‌توانند یک پاسخ درست را پیش بینی کنند، یا تیم خود را تشکیل داده تا بتوانند راه حل‌های احتمالی را مورد بارش فکری قرار دهند. چشم انداز آن‌ها تبدیل به ماموریت آن‌ها می‌شود.
  • آن‌ها با کارکنان خود همدلی می‌کنند: آن‌ها شانه به شانه در کنار اعضای تیم خود در پروژه‌ها هستند. اگرچه رهبر تیم هستند، اما می‌توانند از طریق ارتباط نزدیک با تیم خود تاثیر مثبت داشته باشند. آن‌ها با اعضای تیم خود و نگرانی هایشان، هم نوا هستند.
  • آن‌ها همیشه الهام بخش اعضای تیمشان هستند: این رهبران می‌دانند که مسئولیت یک تیم را بر عهده دارند. الهام بخشی از کار رهبری تحول گرا است؛ به همین خاطر همه را سرگرم فعالیتشان و تیم را به سمت خط پایان هدایت می‌کنند.
  • آن‌ها همیشه از اعضای تیم حمایت می‌کنند: هدف رهبری تحول گرا تنها تکمیل وظیفه نیست، بلکه تامین ابزار و تشویق اعضای تیم در این مأموریت است، تا رهبران آینده را تربیت کنند.

مثال‌های واقعی از رهبران فوق العاده و تحول آفرین

رهبران تحول آفرین موفق بسیاری هستند که برای تیم خود و حتی جهانیان بسیار الهام بخش هستند. بیایید به برخی از این نمونه‌ها نگاهی بیندازیم.

ریچارد برانسون: سلطان مراقبت از تیم

راز‌های ایلان ماسک در رهبری تحول گرا

ریچارد برانسون، بنیانگذار و مدیرعامل گروه ویرجین، روح رهبری تحول گرا را به تصویر می‌کشد. او یک بار گفت: «آن قدر خوب به مردم آموزش بده که بتوانند بروند و مستقل باشند؛ ولی آن چنان خوب با آن‌ها رفتار کن که دلشان راضی به رفتن نباشد.»

شرکت‌های برانسون معروف به شرکت‌هایی «خوشحال و شاداب» هستند. شرکت‌های Virgin Mobile، Virgin Money، Virgin Media و … فرصت‌های تعطیلات نامحدود را در کنار سایر مزایا در اختیار کارکنان خود قرار می‌دهند. او کاملا حواسش به مراقبت از تیمش است. ریچارد برانسون آسان گیر به یک فرمول ساده معتقد است: کارمندان شاد = مشتریان خوشحال. سرمایه گذاری‌های موفق تجاری او ثابت می‌کند که این فلسفه کار می‌کند.

ویشن لاکیانی: روش فکر کردنتان را تغییر دهید

راز‌های ایلان ماسک در رهبری تحول گرا

ویشن لاکیانی، موسس و مدیر عامل شرکت Mind valley، معتقد است که برای یک رهبری تحول گرا باید ساختار‌ها را شکست. شرکت منحصر به فرد و کارمند دوستانه او بر اساس آموزش‌های تحول آفرین، خلاقیت و تعامل را پرورش می‌دهد.

او در اتاق کنفرانس از صندلی‌های بادی استفاده می‌کند و مکان‌های راحتی برای کار در نظر می‌گیرد و کارکنانش را به پشت میز نشینی محدود نمی‌کند. او هر ساله میزبان فستیوال «عالی شدن» است. یک جشن همراه با تجربیات آموزنده که در مناطق گرمسیری برگزار می‌شود، تا ایده‌های جدید و راه‌های خلاقانه تغییر افکار و زاویه دید افراد از جهان اطرافشان را معرفی کند.

از بین بردن محدودیت‌های فکری شاید برای بعضی‌ها چالش برانگیز باشد، اما در مورد لاکیانی می‌توان گفت که هیچ گونه محدودیت فکری وجود ندارد، و از همین رو، او یکی از پیشگامان رهبری تحول گرا محسوب می‌شود.
هنری فورد، الکساندر گراهام بل، گاندی و افراد بسیار دیگر: جامعه را تغییر دهید!

اگرچه به نظر می‌رسد که رهبری تحول گرا در زمان ما به نقطه اوج خودش رسیده است، اما رهبران بسیاری در طول تاریخ از شیوه‌های مختلفی استفاده کرده اند تا دنیا به گونه‌ای که ما امروزه آن را می‌بینیم تغییر کند. مطمئنا بدون آن‌ها ممکن بود ما هنوز در غار زندگی کنیم.

هنری فورد در رویای خود اتوموبیلی را ترسیم کرد و تیمی را با هم جمع کرد تا رویای خود را به واقعیت تبدیل کند. الکساندر گراهام بل در مورد تلفن این کار را کرد. تسلا و توماس ادیسون در مورد برق. نلسون ماندلا علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی ایستاد. او یک جنبش ایجاد کرد که دامنه آن در سرتاسر جهان گسترده شد. آپارتاید را پایان داد و کشور خود را متحد ساخت. گاندی هم یک رهبر تحول گرای دیگر است که جامعه هند را در عین صلح تغییر داد. هیچ کدام از این رهبران نمی‌توانستند بدون انگیزه دادن به یک تیم برای پشتیبانی از آن ها، به اهدافشان برسند.

چگونه به رهبری تحول گرا تبدیل شویم؟

۱- رویایی داشته باشید که بتوانید آن را در اختیار گروهتان بگذارید

آیا راه حلی برای یک مشکل می‌بینید؟ یک منطقه از جامعه نیاز به بهبود دارد؟ یا یک سیستم قدیمی در محل کار شما که نیاز به تعمیرات اساسی دارد؟ کمبود‌های جهان را ببینید و اشتیاق بهبود آن را داشته باشید.

۲- گروهی از افراد همفکر را جمع کنید

یک تیم یا گروهی از افراد با افکار مشابه با هم داشته باشید. اگر اهداف و مقاصد شما خیلی متفاوت باشند، مراحل زیر هر چقدر هم که تلاش کنید، عملیاتی نمی‌شوند! برای انجام این کار، خودتان را در معرض جامعه قرار دهید. به جوامع و کنفرانس‌های مرتبط با آن چه به آن علاقه دارید، ملحق شوید. شبکه سازی کنید و با افرادی که اهداف شما را به اشتراک می‌گذارند، ملاقات کنید.

۳- راه حل‌ها را با تیم‌تان مورد بارش فکری بگذارید

به همراه تیم‌تان در مورد راه حل‌های مختلف ممکن، بارش فکری داشته باشید. بدون این که با آن‌ها در مورد مسائل بحث کرده باشید، کاری را به آن‌ها نسپارید. فقط رهبران بد، فکر می‌کنند که خودشان همه چیز را می‌دانند.

تمام گزینه‌های ممکن را لیست کنید. هزینه‌ها و مزایای راه حل‌های بالقوه را ارزیابی کنید. جوانب مثبت و منفی لیست خود را بسنجید. کارآمدترین راهکار را انتخاب کنید.

راز‌های ایلان ماسک در رهبری تحول گرا

۴- یک برنامه کاری محکم بنویسید

آنچه را که لازم دارید بنویسید؛ ابزار، پول، زمان لازم برای به نتیجه رسیدن بهترین راه حل. وظایف بزرگ را به موارد کوچکتر تقسیم کنید، مطمئن شوید که هر کار قابل انجام و عملی است.

۵- هدفتان را مانند یک ماموریت فرض کنید

هدف خود را بلندپروازانه و البته قابل دستیابی کنید. مأموریت‌تان را با تیم خود به اشتراک بگذارید و تلاش همه را با هدف نهایی همسو کنید. یک هدف روشن می‌تواند تیم را در تمام طول مسیر پر انگیزه نگه دارد.

۶- همیشه به فکر تیم‌تان باشید

در رهبری تحول گرا باید همواره مشوق و مربی تیم‌تان باشید و همیشه با اعضای تیم‌تان برای رسیدن به اهدافتان کار کنید؛ بنابراین با تیم خود صحبت کنید و به نگرانی هایشان گوش دهید. اقدامات مربوطه را انجام دهید. مطمئن باشید که این موارد رهبری تحول گرا، رشد، استقلال و خلاقیت را در شما تقویت می‌کند.

۷-پیروزی هایتان را جشن و از شکست هایتان درس بگیرید

پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید، مهم نیست که آن‌ها چقدر کوچک هستند، پیروزی‌های کوچکتان را از پیش تعیین شده ندانید و بابت‌شان خوشحال باشید. اشتباه‌های خود را به عنوان فرصتی برای یادگیری تلقی کنید. از خودتان سوال بپرسید و علت و ریشه این اشتباه را پیدا کنید؛ سعی کنید از آن‌ها یاد بگیرید و آن‌ها را یکبار و برای همیشه حل کنید.

رهبری تحول گرا را در آغوش بگیرید، تیم خود را جمع کنید و جهان را تغییر دهید.

منبع: lifehack

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/pZJCr
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا