طب سنتی

گیاه پنجه شیطان چیست و موارد مصرف آن

ثرات ضد درد، آرامبخش و ادرار آور این گیاه در فارماکوپه انگلستان ثبت شده است. اغلب مطالعات نشان دهنده این موضوع است که اثر ضد درد این گیاه بیشتر بر دردهای مزمن موثر است تا دردهای حاد.
اثر ضد درد این گیاه بر روی دردهای مزمن کمر با اثر داروی VIOXX قابل مقایسه است.
این گیاه در طب سنتی آفریقا برای درمان آرتریت، کمر درد ، درد عصبی ، سردرد و برای هضم غذا و کاهش تب استفاده می شود. از خواص دیگر آن ضد درد و التهاب است. گیاه پنجه شیطان برای درد ماهیچه ای، التهاب تاندون ها، بیماری های کبدی و صفرا مفید است و به عنوان مسکن، آرامبخش و ادرار آور نیز استفاده می شود. (1).
این گیاه درمان مؤثری برای ناراحتیهای ماهیچه ای عضلات میباشد، به عنوان مسکن، آرامبخش و ادرارآور نیز کاربرد دارد. تحقیقات به عمل آمده روی حیوانات نشان داده است که گیاه پنجه شیطان التهاب ناشی از آرتریت را کاهش می دهد.

 

 

تحقیقات ثابت کرده است که ریشه های این گیاه دارای اثر ضد التهابی بوده که مربوط به گلیکوزیدهای ایریدوئیدی آن است. همچنین مشخص شده است که این ترکیب از سنتز لوکوترین ها جلوگیری می کند. در تحقیق دیگری ثابت شده است که این گیاه به میزان 960 میلی گرم عصاره حاوی 30 میلی گرم هارپاگوزید جدا شده از گیاه سبب بهبود بیماران با التهاب مفاصل زانو و ران می شود. ماده اصلی این گیاه با اثرات درمانی مربوط به ترکیب هارپاگوساید است. تحقیقات ثابت کرده است که اثر ضد التهاب این گیاه از طریق مهار ساخت عامل نکروز تومور آلفا ناشی از لیپو پلی ساکارید به وسیله مونوسیت ها است.

همچنین ثابت شده است که عصاره این گیاه تولید میلوپراکسیداز از نوتروفیل های تحریک شده را کاهش می دهد و مسیر التهابی پروستاگلاندین E2 را از طریق مهار فعالیت سیکلواکسیژناز 2 مسدود می کند. بنابراین ترکیب هارپاگوساید با مهار متابولیسم اسید آراشیدونیک اثر ضد التهاب خود را اعمال می کند.در پژوهش های مختلف اثرات ضد آرتروزی این گیاه به اثبات رسیده است و مشخص شده که مصرف این گیاه باعث کاهش کمر درد می شود

 

خواص گیاه پنجه شیطان (طبیعت و خواص درمانی)
گیاه پنجه شیطان ، دارای طبیعت تلخ، قابض و خنک کننده است. برخی از مهم ترین خواص درمانی پنجه شیطان عبارتند از:
گیاه پنجه شیطان تسکین دهنده، آرام بخش و ادرارآور است. این گیاه التهاب ناشی از بیماری آرتریت را کاهش می دهد. نتایج مطالعات بالینی انجام گرفته روی ۱۲۲ بیمـار مبتـلا به استئـوآرتریت زانـو و کفل به مـدت چهار مـاه، نشان داده است که مصرف این گیاه، درد و التهاب ناشی از بیماری را در حد زیادی را کاهش می دهد.
مصرف عصاره گیاه پنجه شیطان برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط  کمر، گردن و شانه بسیار مفید است.
کاهش ورم مفاصل، تسکین درد ناشی از ورم و کمک به درمان آرتروز به ویژه درمان آرتروز زانو و ران از خواص گیاه پنجه شیطان است.

استفاده از تنتور این گیاه برای درمان بیماری روماتیسم مفصلی مفید است.
مردم منطقه خویزان صحرای کالاهاری در آفریقا، از ریشه این گیاه برای اهداف درمانی از قبیل: معالجه و درمان درد و مشکلات دوران بارداری و همچنین در تهیه پماد های موضعی برای درمان مشکلات پوستی استفاده می کنند.
کمک به درمان بیماری های کبدی و صفرا و افزایش اشتها از دیگر فواید شناخته شده و  خواص گیاه پنجه شیطان است.
گیاه پنجه شیطان برای رفع سوءهاضمه، بی اشتهایی، سردرد، حساسیت و تب نیز کاربرد دارد

تسکین آرتریت
بیشترین تحقیقات در مورد مزایای استفاده از پنجه شیطان، توانایی آن در کاهش علائم استئوآرتریت است. طبق یک مطالعه ژاپنی، پنجه شیطان، به ویژه ترکیب هارپاگوساید، موجب کاهش قابل توجه التهاب آرتریتی در یک گروه از موش ها شد. به طور کلی، پنجه شیطان توسط بسیاری از متخصصان پزشکی به عنوان درمان حمایتی از روماتیسم همراه انحطاط و دردناک، پذیرفته شده است. بیماری های روماتیسمی شامل تشخیص هایی مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید (یک بیماری خود ایمنی)، لوپوس، اسپوندیلیت آنکیالوز و سندرم سوزنر است. همه این اختلالات با التهاب مزمن و معمولاً درد مفصلی، ماهیچه ای و بافت فیبروزی مشخص می شوند.

کاهش وزن
جالب است، این ریشه ضدالتهابی همچنین ممکن است راه جدیدی برای کاهش وزن باشد. یک مطالعه نشان داده که پنجه شیطان می تواند گرلین یا همان هورمون گرسنگی را متوقف کرده و یا سرعت تولید آن را آهسته تر کند. با کاهش فشارهای گرسنگی، افرادی که پرخوری را تجربه می کنند دچار کاهش اشتها شده که این به کاهش وزنشان کمک می کند

مسکن طبیعی
اگرچه گفته شد که پنجه شیطان می تواند درد آرتریت را تسکین دهد، اما مزیت این گیاه در کاهش درد به همین جا ختم نمی شود؛ با این که این مزیت به خوبی درک نشده است، اما پنجه شیطان می تواند التهاب و دردهای التهابی را در حالات مختلف، مانند دردهای حاد، با عوارض جانبی ناچیز در حدود 3 درصد از بیماران، کاهش دهد.

 

تصویر 1

 

درمان بالقوه لنفوما
درحالیکه تحقیق در این زمینه هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پنجه شیطان می تواند به پسرفت لنفوم فولیکولار کمک کند.

در یک واحد سرطانی در یک بیمارستان، پزشکی متوجه شد که لنفوم یک بیمار پس از 10 ماه بدون شیمی درمانی، بهبود جزئی پیدا کرده است. بیمار پزشک را از مصرف دو مکمل که یکی از آن ها پنجه شیطان بود، باخبر کرد. پس از آشنا شدن با این درمان طبیعی، یکی دیگر از بیمارانی که در گروه حمایتی قرار داشت، ابتدا از پنجه شیطان استفاده کرد و پس از آن 11 ماه پسرفت مشابه این بیماری را تجربه کرد که نیز به مدت چهار سال ادامه یافت.

هنگامی که بیماران مبتلا به اختلالات مختلف آرتریت مورد بررسی قرار گرفتند، این موضوع آشکار شد که پنجه شیطان به میزان قابل توجهی درد در دست، مچ دست ، آرنج، شانه، لگن، زانو و کمر را کاهش می دهد

برخی منابع همچنین پنجه شیطان را به عنوان راهی در تسکین درد سیاتیک توصیه می کنند که البته لازم به ذکر است که هنوز در این زمینه مطالعات دقیقی صورت نگرفته است.

 

مبارزه با التهاب مزمن
یکی دیگر از دلایل ارزشمندی پنجه شیطان، توانایی آن در کاهش التهاب است که ریشه بسیاری از بیماری ها است. تحقیقات کنونی نشان می دهد که پنجه شیطان می تواند به مهار فاکتور نکروز تومور آلفا، سیتوکینین (پروتئین سلولی-سیگنالینگ) که در التهاب طبیعی بدن دخیل است، کمک کند.

این مسئله مهم است زیرا وقتی TNF-alpha بیش از حد فعال است، التهاب مزمن رخ می دهد که منجر به انواع بیماری ها شود. در واقع، مهار TNF-alpha یک موضوع مهم در پیشگیری از بیماری های التهابی مانند بیماری های روماتیسمی، پسوریازیس، آرتریت پسوریازیس و بیماری التهابی روده است.

غنی از آنتی اکسیدان ها
یکی دیگر از راه های اصلی پنجه شیطان در جلوگیری از بیماری ها به علت وجود آنتی اکسیدان های بسیاری است که در خود دارد. پنجه شیطان به ویژه غنی از آنتی اکسیدان های محلول در آب است.

در واقع، برخی از تحقیقات نشان می دهد که برخی از مزایای ضدالتهابی پنجه شیطان ممکن است در نتیجه این آنتی اکسیدان ها باشند.

کمک به هضم غذا
همان طور که قبلاً ذکر شد، پنجه شیطان می تواند موجب مهار فاکتور نکروز تومور آلفا شود که روشی درمانی برای بیماری التهاب روده است. التهاب بیشترین اثر را در فرایند هضم دارد.

آنتی اکسیدان ها و خواص ضدالتهابی پنجه شیطان ممکن است به عنوان یک درمان مؤثر برای این دسته از بیماری ها، از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کرون باشد.

حمایت از سلامت کلیه ها
یکی دیگر از مزایای این گیاه که هنوز مطالعات پیشرفته ای روی آن صورت نگرفته است، اثر درمانی آن بر روی گروهی از بیماری های کلیوی به نام بیماری های گلومرولی است. این بیماری ها مربوط به التهاب است و به بیماری هایی اطلاق می شود که به فیلترهای کوچک کلیه که خون را پاک می کنند، آسیب می رساند.

عصاره پنجه شیطان به مهار تشکیل نوعی از نیتریت ها کمک می کند که نشان می دهد که این عصاره ممکن است داروهای ضدالتهابی بالقوه در درمان بیماری های التهابی گلومرولی محسوب شوند.

عوارض جانبی پنجه شیطان
این گیاه باعث تحریک اسید معده می شود و در بیماران با زخم گوارش باید با احتیاط استفاده شود

هشدار ها پنجه شیطان
مصرف گیاه پنجه شیطان در موارد التهاب معده، زخم معده و زخم دوازده به دلیل ترکیبات تلخ ایریدوئیدی مانند هارپاگوزید (Harpagosid) و پروکومبید (Procumbid) که محرک ترشح اسید معده هستند منع مصرف دارد. همچنین این گیاه به دلیل اثرات صفرازایی در افراد با سنگ صفرا منع مصرف دارد. استفاده از این گیاه در دوران حاملگی و شیردهی باید با احتیاط مصرف شود

 

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/DgTov
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا