جاذبه های گردشگری

رنگ جلد پاسپورت‌ نشانه چیست؟

پاسپورت‌ها در کشورهای مختلف رنگ‌های متفاوتی دارند. انتخاب رنگ جلد پاسپورت هر کشور توسط مقامات همان کشور انجام می‌شود و معمولاً دلیلی برای انتخاب هر رنگ وجود دارد. همچنین پاسپورت‌های کشورها از نظر اعتبار متفاوت‌اند و کشورهایی که پاسپورتی معتبرتر داشته باشند برای سفر به کشورهای دیگر مشکلات کمتری را تجربه می‌کنند.پاسپورت‌ها به مسافران کمک می کنند که از نقطه الف به نقطه ب بروند اما همین پاسپورت‌ها با توجه به کشور صادر کننده‌شان می‌توانند بسیار متفاوت باشند.‌‌ مثلاً در هند، رنگ جلد پاسپورت‌ها آبی روشن است اما کسانی که در اروپا زندگی می کنند پاسپورت‌هایی با رنگ قرمز تیره دارند. انتخاب رنگ پاسپورت هر کشور به عهده مقامات همان کشور است.
با وجود این­که در حال حاضر کشورها حق انتخاب رنگ برای پاسپورتشان را دارند در گذشته انتخاب رنگ تصمیم ساده‌ای نبوده است.
اتحادیه اروپا رنگ قرمز را برای پاسپورت خود انتخاب کرده اند و در این میان تنها کرواسی از زنگ آبی برای گذرنامه های خود استفاده می­کند. جالب است بدانید که رنگ های صورتی و خرمایی از شانس زیادی برخوردار بودند که در نهایت با بی میلی نمایندگان انگلیس انتخاب گردید. خسته‌کننده بودن رنگ خرمایی دلیل مخالفت دیپلمات‌ها و علت  آن بوده است.

کشورهای پیمان CA-۴ (ال‌سالوادور، هندوراس، گواتمالا و نیکاراگوئه) رنگ قرمز را برای گذرنامه های خود برگزیده اند. پاسپورت آمریکای مرکزیبه رنگ آبی است.


رنگ جلد پاسپورت‌ها نشانه چیست؟


کشورها رنگی را که بازتاب دهنده کشورشان باشد را انتخاب می نمایند


شرکت های تولید کننده پاسپورت معتقد هستند که کشورها رنگی را که بازتاب دهنده کشورشان باشد را انتخاب می نمایند.برای مثال، سوییس پاسپورتی به رنگ قرمز روشن دارد که به علت رنگ پرچم‌شان است. همین‌طور بسیاری از کشورهای اسلامی پاسپورت سبز رنگ دارند. رنگی که در پرچم بسیاری از این کشورها استفاده شده است.
کشورهای کمونیست یا کشورهایی که تحت سلطه رژیم‌های کمونیست بوده‌اند از پاسپورت‌های قرمز استفاده می‌کنند.

کارشناسان و متخصصان معتقد هستند که رنگ‌های تیره‌تر کم‌تر آلودگی را نشان می‌دهند و تضاد رنگی بیشتری را با نوشته روی پاسپورت ایجاد می‌کنند و همچنین شکل رسمی‌تری به پاسپورت می‌دهند.


در بعضی از کشورها رنگ پاسپورت نشانگر جایگاه و مقام دارنده آن می باشد


زمانی که در یک کشور از رنگ‌های مختلف برای مشخص کردن مقام یا خایگاه دارندگان آن استفاده می کنند، موضوع تفاوت رنگی پاسپورت‌ها پیچیده‌تر می­شود.
بطور مثال: در آمریکا اکثر مردم پاسپورتی به رنگ آبی تیره دارند اما پاسپورت‌های قرمز و خرمایی هم در فرودگاه‌ها دیده می‌شوند که برای سفر کردن مقامات رسمی آمریکایی یا برخی از مقامات نظامی و خانواده‌هایشان استفاده می‌شوند.
پاسپورت‌های مشکی هم وجود دارند که به شکل محدود و برای عوامل دیپلماتیک استفاده می‌شوند. همچنین نسخه‌های خاصی از پاسپورت‌ها به رنگ سبز وجود دارند که به مناسبت دویستمین سالگرد خدمات کنسولی آمریکا صادر شده‌اند.

در حالی که رنگ پاسپورت‌ها کمکی برای تشخیص ملیت‌های مختلف هستند، برخی از این پاسپورت‌ها از سایر پاسپورت­ها دارای اعتبار بیشتری هستند.
وبسایت پاسپورت ایندکس (Passport Index) پاسپورت‌ها را به نسبت دسترسی به کشورهای مختلف بدون ویزا، رتبه‌بندی کرده است.
صاحبان گذرنامه‌های ایالات متحده و انگلستان از این لحاظ بیشترین آزادی را دارند. شهروندان هر دو کشور می­توانند با استفاده از پاسپورت‌شان بدون ویزا به ۱۴۷ کشور سفر کنند. بعد از این کشورها، کره جنوبی، آلمان و فرانسه با ۱۴۵ کشور در رتبه بعدی قرار می‌گیرند.


منبع: دیلی میل

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/4tEly
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا