جاذبه های گردشگری

جت لگ چیست و راه مقابله با آن

تاریخ انتشار: ۱۸:۱۹ – ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ 2019 April 24

پرواز زدگی یا جت‌لگ به تغییر ساعت فیزیکی بدن به دلیل تغییر زمان در مقصد گفته می‌شود. اگر زمان زیادی تا مقصد فاصله وجود داشته باشد و پرواز طولانی در پیش داشته باشید، قطعا با تغییر زمان روبرو خواهید شد. گاهی اوقات این تغییر زمان به قدری تاثیر‌گذار است که منجر به بیمار شدن شخص می‌شود. حال در این مقاله راه‌های مقابله با جت‌لگ را خواهید خواند.


قبل از پرواز خوب استراحت کنید

دانستن زمانی که به مقصد می‌رسید را هم جزء برنامه‌های سفر قرار دهید. زمان پرواز و تاخیر را در نظر گرفته تا بدانید چه زمانی از روز یا شب به مقصد خواهید رسید. با دانستن این موضوع زمان خواب خود را تا چند روز قبل از سفر تنظیم کرده و استراحت لازم را دریافت می‌کنید. توجه داشته باشید که استراحت قبل از سفر، امری ضروری است.


در فرودگاه پر تحرک و پر از انرژی باشیدپر تحرک و پر از انرژی باشید

هنگامی که سفر آغاز می‌شود، در ترمینال حرکت کنید، خوراکی بخورید و کمی قدم بزنید. برای نشستن هم به دنبال یک صندلی باشید که هم نمایی از بیرون را ببینید و هم در معرض نور خورشید باشید. راه رفتن قبل از پرواز باعث می‌شود از خستگی حاصل از نشستن در مسیر طولانی، کاسته شود.


در فرودگاه تغذیه درست داشته باشیدنیم نگاهی به تغذیه خودتان داشته باشید

بهتر است عادات بد غذایی خود را این سفر کاملا فراموش کنید. به جای نوشابه سعی کنید بیشتر آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. به جای غذاهای چرب نیز به مصرف میوه، سبزیجات و آجیل روی بیاورید.


در طول پرواز چرت فراموش نشودچرت زدن در هواپیما

کیفیت خوابیدن در هواپیما با خوابیدن در تخت‌خواب راحت خود، قابل قیاس نیست اما سعی کنید چرتی کوتاه بزنید. این خواب کوتاه شما را سرحال و پر‌انرژی‌تر می‌کند و از خستگی احتمالی شما می‌کاهد. 


داروهای خواب آور مصرف کنیدهمراه داشتن داروی خواب

فعالیت بدنی قبل از پرواز، تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی در حین پرواز می‌تواند به شما آرامش نسبی منتقل کند اما شما خود را بهتر می‌شناسید. اگر با این موارد آرام نمی‌شوید، بهتر است از قرص خواب با مشورت پزشک استفاده کنید.


در مقصد خوب استراحت کنیداستراحت، درست ترین تصمیم در مقصد

زمانی که به مقصد رسیدید هم باید آرامش خود را حفظ کنید و تصمیم درستی بگیرید. حتی اگر روز هم به مقصد رسیدید، زمانی که به خوابیدن و استراحت کردن اختصاص دهید. این استراحت در حدی باشد که خستگی راه رفع شود نه اینکه باعث بی‌خوابی شما در شب باشد.


مترجم: سحر مردانه

منبع: www.forbes.com

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/ZjAkY
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا