سلامت و بهداشت

هنگام مسمومیت با شوینده‌ها چه کنیم؟ | توصیه‌های سازمان غذا و دارو

نزدیک به ۹۰ درصد از مسمومیت‌ها در منازل رخ می‌دهند، بنابراین، ایمن‌سازی منازل در مقابل عوامل بروز مسمومیت‌ها ضروری است.

  • همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده ابتدا در نور کافی، برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه و سپس مصرف کنید. استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی می‌تواند خطرناک باشد.
  •  ترکیب مواد شیمیایی مانند جوهر نمک، مواد سفیدکننده و لک‌بر خطرناک و بخار حاصل و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است.
  • بسیار دیده شده است برخی از افرادی که از این خطر بی‌اطلاع هستند، تصور می‌کنند اختلاط مواد سفید کننده و جرم بر، اثر پاک کنندگی این ترکیبات را افزایش می‌دهد. این درحالیست است گاز خطرناک حاصل از این اختلاط، منجر به مسمومیت استنشاقی شدید و حتی صدمات برگشت ناپذیر در ریه افراد شده است. بنابراین،   به هیچ عنوان انواع ترکیبات و پودرها و مواد مایع شوینده، جرم‌بر و سفید کننده با هم مخلوط نشوند.
  • بسیاری از محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک‌بر، لوله باز کن، لاک پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.
  • در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به‌خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخار سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.
  • در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده شود.   همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترس کودکان در امان نیست.
  • درصورتی‌که نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید و یا استنشاق کرد، با مرکز اورژانس ۱۱۵ و یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم ۱۹۰ تماس بگیرید.
  • محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچ‌گاه این فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. ممکن است کودکان اشتباهی این مواد را مصرف کنند  و دچار مسمومیت شدید شوند.
  • در صورت تماس اتفاقی پوست و یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، هرچه سریع‌تر موضع را با آب فراوان شستشو دهید و در صورت برطرف نشدن آزردگی موضعی و یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش، هرچه سریع‌تر به مرکز درمانی مراجعه شود.

 *یسنا به‌منش،  دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو

منبع : همشهری آنلاین

لینک کوتاه: http://knvd.ir/TnWAV
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا