جاذبه های گردشگری

انواع سرویس در هتل‌ها، اصطلاحات و تعاریف

سرویس هتل با توجه به درجه و محل اقامت در مسافرت برای گردشگران و مسافران دارای اهمیت بالایی می باشد که باید در انتخاب هتل بسیار دقیق باشند. حال ما در این مطلب شما را با انواع خدمات “سرویس” در هتل اشنا خواهیم کرد تا قبل از سفر و به هنگام انتخاب هتل ضمن داشتن آگاهی لازم، مناسبترین انتخاب را برای خود و همراهانتان داشته باشید.


چه هتلی با چه سرویسیچه هتلی با چه سرویسی برای چه نوع سفر‌ی مناسب‌تر است؟

اگر از صبح تا شب بیرون هستید و ترجیح می‌دهید بعد از بازگشت به هتل شام مفصلی بخورید، هتل‌های H.B (با شام؛ نه ناهار) مناسب تان هستند، ولی اگر یک شام سبک باب میل تان است، چرا هتل B.B را انتخاب نکنید تا در هزینه هایتان هم صرفه جویی شود.
هر کدام از این رده‌ها، قیمت خاص خود را دارند. مثلاً شما برای رزرو هتل H.B پول بیشتری نسبت به هتل B.B پرداخت می‌کنید. بنابراین، اگر سفر شما به منظور گردش در مقصد است و صبح، بعد از خوردن صبحانه با تور یا به طور انفرادی به گردش خواهید پرداخت و شب به هتل بر می‌گردید، نباید هتلی که ناهار می‌دهد را رزرو کنید، چون در زمان سرو ناهار بیرون از هتل هستید و عملاً در قبال پولی که داده اید، خدمتی نمی‌گیرید.
اگر از صبح تا شب بیرون هستید و ترجیح می‌دهید بعد از بازگشت به هتل شام مفصلی بخورید، هتل‌های H.B (با شام؛ نه ناهار) مناسب تان هستند، ولی اگر یک شام سبک باب میل تان است، چرا هتل B.B را انتخاب نکنید تا در هزینه هایتان هم صرفه جویی شود.
اگر برای سفر کاری می‌روید که صبح تا ظهر بیرون هستید و ظهر را در هتل استراحت می‌کنید و بعد تا آخر شب به گشت و گذار یا ادامه کار می‌پردازید، هتل H.B (با ناهار، نه شام) بسیار مناسب است.
اگر هدف تان از سفر، استراحت چند روزه در یک هتل آرام و مجهز باشد، احتمالاً هتل‌های F.B یا ALL و U.ALL گزینه‌های خوبی هستند.


انواع سرویس در هتل ها


 انواع خدمات “سرویس” در هتل


(Only Room (O.R: اتاق بدون غذا
یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی European plan

Room only: معمولا در سفر‌هایی که با آژانس‌های گردشگری می‌روید، با R.O مواجه نخواهید شد، چون امروز تقریباً همه هتل‌ها دستکم یک وعده صبحانه را سرو می‌کنند. این نوع از هتل‌ها بیشتر در آمریکا یافت می‌شوند.


(Bed & Breakfast (B.B: اتاق + یک وعده صبحانه
یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز American plan

Bed & Breakfast: اکثر هتل‌ها، یک وعده صبحانه به میهمانان خود ارائه می‌کنند. هزینه صبحانه بر روی هزینه رزور اتاق محاسبه و دریافت شده و برای صرف صبحانه، مبلغ جداگانه‌ای پرداخت نمی‌کنید. البته ممکن است در برخی رستوران‌های هتلی، بوفه‌ای برای فروش برخی اقلام خاص وجود داشته باشد (مثلاً آب میوه گیری طبیعی) که اگر کسی خواست، می‌تواند آن را جداگانه بخرد، ولی استفاده از منوی رستوران‌ها رایگان است.
در اکثر هتل‌ها، صبحانه به صورت سلف سرویس است و شما می‌توانید از انواع غذا‌های و نوشیدنی‌های سرد و گرم به دلخواه خود و بدون محدودیت صرف کنید، ولی حق بیرون بردن غذا از رستوران را نخواهید داشت.


(Half Board (H.B: اتاق+صبحانه+یکی از دو وعده ناهار یا شام

Half Board: در این هتل‌ها، شما صبحانه را دارید و علاوه بر آن، یا ناهار و یا شام نیز بدون هزینه جداگانه سرو می‌شود.
یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده ناهار یا شام. مثلاً سرویس H.B در دبی معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده ناهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد. Modified American plan

این وضعیت در شهر‌های مختلف بر اساس عرف و عادت هتل‌ها متفاوت است. مثلاً در دوبی، هتل‌های H.B ترجیح می‌دهند فرمول (صبحانه + ناهار) را اجرا کنند، ولی در هتل‌های سواحل مدیترانه در ترکیه، بیشتر از فرمول (صبحانه + شام) استفاده می‌کنند؛ بنابراین، قبل از رزرو هتل، این را بپرسید که منظور از H.B وعده ناهار است یا شام؟

توجه داشته باشید که انتخاب ناهار یا شام، با شما نیست بلکه خود هتل تعیین می‌کند که ناهار خواهد داد یا شام


(Full Board (F.B: اتاق + صبحانه + ناهار + شام 

 Full Board: کاملاً مشخص است که همه وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌های همراه غذا را دارد.

یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام. مثلاًدر بعضی از هتل ها این سرویس بصورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک وعده شام و نوشیدنی ها هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گرددFull American plan .


(All Inclusive (ALL:  اتاق+صبحانه+ناهار+شام+نوشیدنی‌ها و دسر‌های رایگان از صبح تا شب

ALL Inclusive: این هتل‌ها، اغلب امکانات تفریحی خوبی دارند به طوری که بسیاری از مسافران، روز‌هایی از سفر را صرفاً در هتل می‌گذرانند و از امکانات آن مانند استخر، پارک آبی، ساحل اختصاصی، باشگاه بدنسازی و … استفاده می‌کنند و می‌توانند علاوه بر سه وعده اصلی، هر وقت میل شان کشید، از میان وعده‌هایی مانند کیک، شیرینی، چای، قهوه و … به طور رایگان استفاده کنند. البته منظور از رایگان این است که همه این هزینه‌ها هنگام رزرو هتل، محاسبه شده و به طور جداگانه مبلغی از شما گرفته نمی‌شود.

سرو میان وعده‌ها و نوشیدنی‌ها در هتل‌های ALL در ساعت تعیین شده‌ای از شب یا شامگاه تمام می‌شود


(U.ALL) = اتاق+صبحانه+ناهار+شام+میان وعده‌ها و نوشیدنی‌های رایگان به صورت ۲۴ ساعته

Ultra All Inclusive  :Maximum All Inclusive یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه، ناهار ، عصرانه و شام و نوشیدنی های رایگان. این سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی ارائه می گردد و بسته به نوع نوشیدنی ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است. در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی، اسکی روی آب، غواصی، ماساژ و … برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس می باشد.

Ultra All Inclusive: این هتل‌ها، حداکثر مهمان نوازی را دارند و مانند هتل‌های ALL هستند با این تفاوت که میان وعده و نوشیدنی در هتل‌های U.ALL به صورت ۲۴ ساعته ارائه می‌شود. برخی از این هتل‌ها، امکانات و تسهیلاتی مانند کوپن ماساژ رایگان نیز به مهمانان خود (به هر نفر یا به هر اتاق) ارائه می‌دهند.

نکته مهمی که مسافران باید بدان توجه داشته باشند این است که برخی هتل‌های U.ALL در فصل‌های غیر پیک که مسافرانشان اندک است، خدمات ۲۴ ساعته ارائه نمی‌دهند. به عنوان مثال ممکن است برخی هتل‌های U.ALL ترکیه در اول بهار که هوا در این کشور مانند ایران است و تعداد توریست هایش مانند تابستان زیاد نیست، خدمات U.ALL ارائه ندهند؛ بنابراین، اگر U.ALL می‌خواهید، حتماً با هتل تماس بگیرید و از ارائه خدمات آن مطمئن شوید.
البته اگر با آژانس‌های معتبر سفر کنید، می‌توانید با خیال آسوده تری سفر کنید، چون آژانس‌های معتبر و نامدار این قبیل مسائل را بررسی و سپس با هتل‌ها عقد قرارداد می‌کنند.

در ضمن هتل‌هایی که خود را Maximum All Inclusive معرفی می‌کنند هم همانند U.ALL‌ها هستند.


منبع: عصرایران  | www.aramtour.com

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/gDl3A
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا