جاذبه های گردشگری

جشنواره لاله‌ها فرصتی برای گردشگری کرج

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۹ – ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ 2019 April 15

برگزاری فستیوال و رویداد‌های مختلف در حوزه گردشگری شهری فعالیت نسبتا پیچیده‌ای است که چندین بخش از جامعه و اقتصاد را در درگیر می‌کند. از طرف دیگر همین رویداد‌های گردشگری می‌تواند در کنار برندسازی یک شهر، فرصت طلایی برای جذب سرمایه گذار باشد. اما در این بین اگر در برگزاری این رویداد‌ها و رخداد‌های گردشگری برنامه ریزی درست انجام نشود حتی شاید باعث ایجاد صدمات ناخواسته وغیر منتظره برای شهر شود.گردشگری رویداد گونه‌ای نوین از گردشگری است که با سایر انواع گردشگری در پیوند است. بازار گردشگری رویداد را گردشگرانی تشکیل می‌دهند که برای دیدن رویداد‌ها و یا تجربه شرکت در آن‌ها به شهر مورد نظر سفر می‌کنند. این نوع از گردشگری روز به روز بیشتر مورد توجه مقاصد گردشگری جهان قرار می‌گیرد و دلایل توجه به آن را این‌گونه می‌توان نام برد:

  • جذب گردشگران به یک شهر در فصول غیر اوج سفر
  • جلب توجه رسانه‌ها به یک منطقه و برندسازی از شهر
  • ایجاد تحرک اقتصادی – اجتماعی و روحیه بخشی به جامعه
  • تشویق گردشگران به تکرار بازدید از یک شهر
  • جلب منابع و سرمایه‌ها برای تجدید حیات اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی

رویداد جشنواره لاله‌ها که درسال‌های گذشته در کرج برگزاری شده است یکی از معدود فستیوال‌ها و رخداد‌های گردشگری در شهر کرج است که مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. در سال‌های اخیر با توجه به وجود رقابت شدید برای توسعه گردشگری بین شهر‌های مختلف کرج نیز تلاش کرده از این روند عقب نماند. برای همین باید برنامه ریزی‌های مناسبی صورت بگیرد تا بتوان به اهداف توسعه گردشگری در شهر کرج دست یافت.

آبشار و برکه باغ گلها

جاذبه‌های گردشگری یک مقصد، تنها به ویژگی‌های محیط طبیعی یا ابنیه تاریخی، صنایع دستی یک شهر خلاصه نمی‌شود. بلکه باید تلاش کرد یک هویت فرهنگی و اجتماعی برای شهر ساخت. در واقع رویداد‌هایی که در یک مقصد گردشگری برگزار می‌شود خود می‌توانند به عنوان منبع مهمی برای جذب گردشگران به حساب بیاید. همین جشنوره لاله‌ها در چند سال اخیر خودش بهانه‌ای شده است برای جذب گردشگر و اگر درست برگزار شود می‌تواند حتی موجب جذب سرمایه گذار در شهر کرج بشود.

لاله های باغ گلهای کرج

یک رویداد گردشگری را می‌توان واقعه‌ای دانست که به طور معمول بر خلاف زندگی متعارف و جاری جامعه میزبان شکل می‌گیرد، نقطه آغاز و پایانی دارد و هدف از آن تأمین یک نیاز، فعالیت‌های اجتماعی، گذران اوقات فراغت یا جلب گردشگران به یک مقصد گردشگری می‌باشد. ورود موضوع رویداد‌ها به صنعت گردشگری از سابقه طولانی برخوردار نیست، زیرا زمینه برگزاری رویداد‌ها بیشتر به منظور تأمین خواسته‌ها و نیاز‌های مردم محلی شکل گرفته است.

فرش گل باغ گلهای کرج

امروزه اهمیت برپایی فستیوال‌ها و جشنواره‌ها در توسعه اقتصاد جهانی روز به روز در حال افزایش است، بطوری که بر اساس بررسی‌های انجام شده برپایی نمایشگاه‌ها هر ساله حداقل ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد بطور مستقیم عاید اقتصاد جهانی می‌کنند.

دالان گل در جشنواره لاله ها

توسعه گردشگری در کشور و به تبع آن شهر کرج در چارچوب سیاست‌های کلی نظام هست. برای توسعه گرشگری شهری نیاز به جذب سرمایه‌گذار هست. یکی از را‌ه‌های جذب سرمایه برگزاری همین دست فستیوال‌ها در شهر کرج است. جشنواره لاله‌ها می‌تواند به عنصری جذاب برای معرفی طیفی به نسبت روزآمدتر و قابل توسعه‌تر از جاذبه‌ها در صنعت گردشگری کرج بدل شود. بدیهی است نخستین گام در این مسیر شناخت انواع رویداد‌ها و نحوه مدیریت آن‌ها است.


فواد شمس
کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/eREuP
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا