دانستنی ها و سرگرمی

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

برترین‌ها: اخیرا اعلام شده که کوالا‌ها که از کیسه‌داران قابل‌ستایش و نشانه تنوع‌زیستی استرالیا می‌باشند، عملا منقرض شده اند. این بدین معناست که تنها تعداد بسیار کمی از آن‌ها باقی مانده است. بر طبق مشاهدات محققان، کوالا‌ها امروزه دیگر تاثیری در اکوسیستم خود ندارند. با این حال هنوز هم روزنه‌های امیدی برای نجات این موجودات وجود دارد و شما هم می‌توانید بخشی از آن باشید.

ما در برترین‌ها قصد داریم تا شما را بیشتر با این حیوانات بی نظیر آشنا کنیم تا بدانید چرا ما باید آن‌ها را از خطر انقراض نجات دهیم.

کوالا‌ها خرس نیستند

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

اگرچه آن‌ها شبیه خرس‌های کوچک و زیبا به نظر می‌رسند، اما در واقعیت مثل کانگورو‌ها و صاریغ‌ها به خانواده کیسه‌داران تعلق دارند. هنگامی که آن‌ها متولد می‌شوند، مثل بقیه کیسه‌داران به کوچکی یک دانه لوبیا هستند و وارد کیسه مادر خود می‌شوند، جایی که روند رشد خود را کامل می‌کنند.

اگر چه پوشش بدن آن‌ها اسفنجی و نرم به نظر می‌رسد، اما در واقع به اندازه کافی ضخامت دارند تا آن‌ها را از گرما و سرما محافظت کند. کاهش جمعیت آن‌ها که در طول یک قرن گذشته اتفاق افتاده است تا حد زیادی در اثر شکار بی رویه به خاطر به دست آوردن پوست آن‌ها بوده است.


آن‌ها می‌توانند بسیار پر سر و صدا باشند

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

صدا‌هایی که آن‌ها ایجاد می‌کنند، ممکن است مانند ظاهرشان ستودنی نباشد! بر طبق گفته کارشناسان، کوالا‌ها دارای حداقل ۴ صدای مختلف برای برقراری ارتباط هستند: مثل صدای جیغ و یا صدای گریه. جنس نر آن‌ها نیز دارای یک جفت اضافی تار صوتی در خارج از حنجره هستند که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا صدایی عمیق و آرام را برای جذب کوالا‌های ماده در طول فصل جفت‌گیری تولید کنند. این صدا تا یک کیلومتر آن طرف‌تر توسط کوالا‌های ماده شنیده شده و آن‌ها را به خود جذب می‌نماید.


آن‌ها تقریبا آب نمی‌نوشند

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

«کوالا» در زبان بومی به معنی «بدون آب» است، زیرا آن‌ها آب مورد نیاز خود را از غذای اصلی خود یعنی برگ‌های اکالیپتوس می‌گیرند. کوالا‌ها تنها زمانی آب می‌نوشند که یا مریض باشند و یا برگ‌های اکالیپتوس در اثر خشکسالی به اندازه کافی آب‌دار نباشند. آن‌ها ممکن است زیاد آب ننوشند، ولی بسیار آن را دوست دارند. آن‌ها هم چنین شناگران ماهری هستند حتی با اینکه فقط مسافت کوتاهی را قبل از خستگی می‌توانند شنا کنند.


آن‌ها کاملا خواب‌آلود هستند

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

کوالا‌ها بین ۱۴ تا ۲۰ ساعت در روز را می‌خوابند! فرآیند هضم غذای آن‌ها به شدت آهسته و آرام است، بنابراین آن‌ها تمایل دارند تا مدت زمان زیادی را غیر فعال بمانند. به همین دلیل، اغلب دشوار است تا بتوانید آن‌ها را در طبیعت ببنید. همچنین در عرض چند ساعتی که بیدار هستند فقط به مدت ۱۵ دقیقه به صورت اجتماعی هستند.


کوالا‌ها ارتباطی خاص و ویژه با درخت اکالیپتوس دارند

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

کوالا‌ها هر روز بیشتر از یک کیلوگرم برگ اکالیپتوس را مصرف می‌کنند، با این حال اکالیپتوس فقط غذای آن‌ها نیست. جنگل‌های اکالیپتوس زیستگاه‌ طبیعی آن‌ها هم است. موضوع جالب این است که کوالا‌ها نیز به رشد این جنگل‌ها کمک می‌کنند، چون که مدفوع آن‌ها به افزایش مواد غذایی خاک کمک می‌کنند.

برگ‌های اکالیپتوس همچنین حاوی موادی هستند که می‌تواند تقریبا برای هر حیوانی مرگبار باشند، اما کوالا‌ها طوری تکامل یافته اند تا بتوانند این سموم را هضم کنند. آن‌ها حتی قادر به تشخیص برگ‌هایی که حاوی مواد غذایی و رطوبت بیشتر و سم کمتری هستند می‌باشند.


آن‌ها بیشتر قربانی تصادف با وسایل نقلیه و حملات سگ‌ها هستند

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

در لیست شکارچیان طبیعی کوالا‌ها که لیست بلندبالایی است، باید بزرگراه‌هایی که از میان جنگل‌های محل زندگی آن‌ها می‌گذرند و نزدیکی آن‌ها به حیوانات خانگی را اضافه کنیم. تلفات زیادی ناشی از تصادفات جاده‌ای که باعث کاهش جمعیت این حیوانات شده، هر ساله گزارش می‌شود. اگر چه امروزه برخی اقدامات ایمنی از جمله محدودیت سرعت مخصوصا در شب و زمانی که آن‌ها فعال هستند، اعمال شده است. همچنین حمله‌ی سگ‌ها به این موجودات از دیگر دلایل افزایش تلفات این حیوانات است.


تلاش‌ها برای نجات کوالا‌ها

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

موسسه «حفاظت از کوالاها» در استرالیا به طور مداوم به رصد و حفاظت از کوالا‌ها می‌پردازد. تلاش‌های این موسسه موجب شد تا دولت با وضع قوانین مختلف برای حفاظت از این موجودات، شانس‌ها را برای نجات این حیوانات از خطر انقراض افزایش دهد.

اگرچه که این حیوان منحصر به استرالیا است، اما این کشور دارای چندین موسسه است که برای کمک به این حیوانات در سراسر جهان فعالیت می‌کنند. بسیاری از دوستداران این حیوانات در قالب کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود سعی در نجات این حیوانات دارند. حتی شرایطی وجود دارد که می‌توانید سرپرستی یکی از این حیوانات را بپذیرید. البته این امر یک امر نمادین می‌باشد و شما نمی‌توانید کوالای مورد نظر را به خانه بیاورید. ولی می‌توانید به طور ویژه با کوالای مورد نظر در استرالیا در ارتباط باشید و بزرگ شدنش را با تصاویر و فیلم‌های مختلف دنبال کنید.

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

کوالا‌ها از متمایزترین حیوانات در استرالیا می‌باشند و تا به امروز تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از انقراض آن‌ها در حال انجام است که امیدواریم روزی این تلاش‌ها به ثمر برسد و آن‌ها از خطر انقراض نجات یابند.

حقایقی درباره کوالا؛ حیوانی در خطر انقراض

منبع: BrightSide

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/Y9O9n
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا