جاذبه های گردشگری

سفر به آنکارا ، قطار تهران آنکارا راه اندازی می‌شود

 سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه‌آهن در اجلاس دو جانبه راه‌آهن ایران و ترکیه که در ساختمان راه آهن کشور با حضور مقامات راه آهن دو کشور برگزار شد در خصوص تردد قطار تهران آنکارا افزود: پیشنهاد می‌کنیم جلسه‌ای در تهران برای بررسی این موضوع تشکیل شود.

وی اضافه کرد: قطار مسافری تهران – آنکارا بعد از ماه رمضان نهایی می‌شود و مشکل امنیت تردد قطارهای مسافری ایران و ترکیه حل شده است. معاون وزیر راه و شهرسازی افزایش حجم جابجایی بار بین دو طرف را یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این جلسه بیان کرد و گفت: تمایل داریم شرایط به گونه‌ای شود که حمل و نقل ریلی را از ۵۰۰ هزار تن به یک میلیون تن افزایش دهیم.

وی در ادامه اظهار داشت: موضوع اتصال ریلی «چشمه ثریا» در ایران به منطقه «کارس» در ترکیه که محور ارزشمندی در توسعه مبادلات ریلی است یکی از موضوعات مذاکره با ترکیه است و تمایل داریم مذاکراتی برای راه اندازی این خط ریلی انجام شود.

رسولی به هیات ترکیه‌ای پیشنهاد داد که برای انجام مطالعات بیشتر و نهایی کردن مباحث کارشناسی ماه آینده در تهران نشستی مشترک برگزار کنند.

مدیرعامل راه آهن کشور در اجلاس دو جانبه به بحث یادداشت ۶ جانبه ایران، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان برای راه‌اندازی قطارهای سی.آی.اس (CIS) اشاره کرد و گفت: اتصال سیستم‌های کامپیوتری بین ایران و ترکیه از موضوعات دیگری است که علاقه مندیم بعد از ماه رمضان مذاکراتی در این رابطه انجام شود.

علی احسان اویگون مدیرعامل راه‌آهن ترکیه نیز گفت: این اجلاس، هشتمین دور مذاکرات ریلی بین ایران و ترکیه است و امیدواریم تفاهم‌هایی انجام شود که منبع خیر برای هر دو کشور باشد.

وی افزود: ایران و ترکیه دو کشور همسایه و در یک جغرافیا و شرایط سخت است که اگر تفاهمات خوبی با هم داشته باشند می‌توانند در این شرایط برای مردم ایران و ترکیه زندگی راحتی را فراهم کنند.

مدیرعامل راه آهن ترکیه گفت: در توسعه اجتماعی کشورها راه آهن، صنعتی است که اگر نباشد توسعه رخ نمی‌دهد و خوشبختانه در سال‌های اخیر در ایران و ترکیه سرمایه ‌گذاری‌های قابل توجهی در این بخش انجام شده است.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم راه‌آهن در کشور را به هم نزدیک کنیم از نظر اجتماعی و اقتصادی همکاری‌های خوبی را خواهیم داشت.

منبع : مجله گردشگری سفرزون

لینک کوتاه: http://knvd.ir/jvOm2
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا