جاذبه های گردشگری

سفر به میبد یزد، یادگار تمدن‌های باستانی

میبد یزد، مجموعه‌ی بزرگی برای گردشگرانی است که می‌خواهند زندگی تمدن‌های باستانی را حس کنند. شهر افسانه‌ای میبد، با وجود بنا‌های تاریخی و روستا‌های قدیمی، یکی از جاذبه‌های مهم یزد می‌باشد که مجموعه‌ای معماری و تاریخ ایران را در دل خود جای داده است. در این مطلب همه چیز درباره میبد یزد را خواهیم گفت. با ما همراه باشید…


دورنمایی از شهر تاریخی میبد

در شمال یزد، شهر ۷۰۰۰ ساله‌ی میبد قرار دارد. بعد از سپری کردن مسیر‌های بیابانی یزد، شهر میبد شما را با تمدن‌های باستانی و بنا‌های تاریخی اش غافلگیر می‌کند. در اکثر کوچه‌های این شهر، خانه‌های خشتی و گنبد‌های آجری به چشم می‌خورد و رنگ خاک و گِل، تنها رنگی است که بر لباس شهر میبد نقش بسته است. اگر مسافر یزد هستید، جا‌های دیدنی میبد را حتما ببینید.


بهترین زمان سفر به میبد یزد

بهترین زمان برای سفر به میبد

روز‌های محرم، میبد صفای دیگری دارد. تعزیه خوانی‌ها و عزاداری‌های مردم این شهر زبان زد خاص و عام است. اگر در روز‌های محرم بویژه عاشورا و تاسوعا به میبد سفر کنید می‌توانید شاهد مراسم‌های زیادی باشید؛ در غیر این صورت، با توجه به شرایط آب و هوایی این شهر و قرار گرفتن آن در بخش کویری ایران، بهتر است در فصل پاییز و زمستان و دور از گرمای سخت میبد، از جاذبه‌ی های این شهر دیدن کنید.


سوغات میبد، شهر سفال و زیلو‌سوغات میبد، شهر سفال و زیلو‌

نمی‌شود به شهری مانند میبد سفر کرد و دست خالی از آن برگشت! این شهر بخاطر داشتن سفال و زیلو‌های با کیفیت شهرت زیادی دارد و یکی از اصلی‌ترین صنایع دستی آن محسوب میشود. طرح‌های متنوعی از کاشی، سفال و زیلو در بازار‌های میبد بفروش می‌رسند و می‌توانند انتخابی عالی برای خرید به شمار آیند. پیشنهاد می‌کنیم در کنار خرید صنایع دستی، زمانی را برای خوراکی‌ها و سوغاتی‌های خوشمزه‌ای از قبیل قطاب، باقلوا و پشمک اختصاص دهید. شک نکنید که از این خرید نه تنها خودتان لذت بیشتری از سفر می‌برید، بلکه خانواده و دوستان نیز خوشحال خواهند شد.


دیدنی های میبد؛ بنا‌های خشتی چندهزارساله


نارین قلعه؛ معروفترین جاذبه گردشگری میبد

نارین قلعه؛ معروفترین جاذبه گردشگری میبد
نارین قلعه بنای خشتی و معروف میبد یزد است. این قلعه بیضی شکل بر روی تپه‌ی بلندی در میدان شهرداری، قرار دارد. از بالای قلعه به خوبی می‌توانید منظره‌ی باشکوهی از تمام شهر را زیر پای خود ببینید. وارد قلعه که می‌شوید، اتاق‌های تو در تو شما را بخش‌های مختلف این بنای آجری می‌برد. سوراخ‌هایی روی دیوار‌ها تعبیه شده که نور داخل قلعه را تامین می‌کنند. راه‌های زیر زمینی، مسجد خشتی، حمام تاریخی، بازار و همچنین گذرگاهی در این مجموعه قرار دارد که در قدیم به آن بخش مردم نشین می‌گفتند.

آدرس: یزد – شهرستان میبد- خیابان امام

کاروانسرا و چاپارخانه شاه عباسی میبدکاروانسرا و چاپارخانه شاه عباسی میبد
کاروانسرا و چاپارخانه شاه عباسی یکی دیگر از بنا‌های تاریخی و خشتی شهر میبد است. در مجموعه‌ی این بنای ارزشمند، ایوانی آجری را خواهید دید که با چهار بادگیر زینت شده است. بادگیر‌ها هوای گرم میبد را کمی خنک‌تر می‌کنند تا مهمانان کاروانسرا به خوبی استراحت و نفسی تازه کنند. در وسط کاروانسرا حوضخانه‌ای هشت ضلعی قرار گرفته که نمای مشترکی به حجره‌های قدیمی اطرافش می‌دهد. در گذشته سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی بسیار متفاوت بوده و بر مبنای معماری‌های هوشمندانه، به خوبی از پس تهویه‌ی هوا بر می‌آمدند. در مجموعه‌ی کاروانسرای شاه عباسی می‌توانید وسایل خنک کننده و گرم کننده‌ی دوران صفویه را از نزدیک ببینید.
وقت خود را تنها به تماشای داخل کاروانسرا محدود نکنید؛ دژی در کنار این مجموعه قرار دارد که به آن چاپارخانه می‌گفتند. اسب‌های تازه نفسی در این دژ نگهداری می‌شدند که مسئولیت حمل و جابجایی بسته‌های پستی را برعهده داشتند. تماشای پست خانه‌ی قدیمی میبد یزد، دنیایی بسیار متفاوت و بدون تکنولوژی‌های امروزی را نشان می‌دهد. بعد از گشت و گذار در گوشه کناره‌های این بنای تاریخی تازه بخش مهیج سفرتان را آغاز می‌کنید. تنها موزه‌ی زیلو ایران، در ضلع شرقی کاروانسرای شاه عباسی مشغول فعالیت است و شما می‌توانید از صنایع دستی میبد یزد دیدن کنید.

آدرس: یزد- شهرستان میبد- بلوار قاضی میرحسین

کبوترخانه میبد؛ خالی از هیاهوی کبوترهاکبوترخانه میبد؛ خالی از هیاهوی کبوترها
کبوترخانه میبد، قلعه‌ای شش ضلعی می‌باشد که از زمان قاجار‌ها به جا مانده است. در آن زمان برای جلوگیری از وارد شدن پرنده‌های وحشی، قلعه‌ای شش ضلعی با لانه‌هایی برای زندگی کبوتر‌ها بنا شد. فضای درونی و معماری این کبوترخانه بسیار شگفت انگیز است و ستون‌های ردیفی و متقارنی از لانه‌های کوچک در آن به چشم میخورد که در مجموع چهار هزار کبوتر را در خود جا می‌دهد. سوراخ‌های انتها و اطراف گنبد کبوترخانه، نور داخل این بنا را تامین می‌کنند. اکنون از تمام این بنای خشتی، تنها جای هیاهوی کبوترهایش خالی است؛ بنابراین می‌توانید از تماشای معماری هوشمندانه‌ی آن لذت ببرید.

آدرس: یزد- شهرستان میبد- فرمانداری میبد

یخچال خشتی؛ معماری زیبا و کاربردییخچال خشتی؛ معماری زیبا و کاربردی
حداقل باید نصف روزتان را برای دیدن این یخچال خشتی کنار بگذارید تا یک دل سیر از تماشای این بخش میبد یزد، لذت ببرید. یخچال خشتی، بنایی عریض است که همسان سازی و متقارن سازی معماری در ابعاد مختلف آن موج می‌زند. گنبد خشتی روی پشت بام، تنها بخش بیرون زدگی ساختمان مستطیلی یخچال می‌باشد. از نمای بیرون، یخچال ساختمانی یک طبقه است؛ درحالی که با ورود به آن یک طبقه زیر زمین می‌روید و داخل گودالی شش متری خواهید شد. این گودال در زمان صفویه، مخزن یخ بوده و به اصلاح نقش یخدان‌های امروزی را ایفا می‌کرده است؛ با این تفاوت که در این یخچال خشتی با پوشاندن کاه روی یخ ها، آن‌ها را تا تابستان نگه می‌داشتند.

آدرس: یزد، شهرستان میبد، بلوار قاضی میر سید

قلعه بارچین؛ بنایی متفاوت در قلعه سازیقلعه بارچین؛ بنایی متفاوت در قلعه سازی
قلعه‌ی بارچین، نمایی متفاوت از قلعه سازی را در میبد یزد نشان می‌دهد. جالب است بدانید که این قلعه پناهگاهی می‌باشد که توسط زرتشتیان بنا شده است. این قلعه‌ی خشتی در دو طبقه و با چهار برج ساده ساخته شده است. اتاق ورودی قلعه مختص ارباب و بقیه‌ی اتاق‌ها برای افراد خاص دیگر در نظر گرفته می‌شدند. مردم روستای بارچین در هنگام خطر به این قلعه پناه می‌آوردند.

آدرس: یزد، شرق شهرستان میبد- روستای بارچین

قلعه مهرجرد میبد؛ یادگاری از دوران زندیه و افشاریهقلعه مهرجرد میبد؛ یادگاری از دوران زندیه و افشاریه
در میبد یزد، قلعه‌های تاریخی زیادی وجود دارد که هرکدام متعلق به دوران مختلفی است. قلعه مهرجد، یادگاری از دوران زندیه و افشاریه می‌باشد که در بنایی ۳ طبقه و بافتی خشتی واقع شده است. حصاری که دور تا دور قلعه واقع شده، چینه‌ای بوده و با مصالح خشت و گل تزئین شده است. تماشای این قلعه‌ی تاریخی و دیدنی میبد را از دست ندهید.

ادرس: یزد- شهرستان میبد- خیابان آیت الله حائری- محله‌ی در قلعه

مسجد جامع میبد؛ معماری زیبا و جذابمسجد جامع میبد؛ معماری زیبا و جذاب
در مسجد جامع میبد می‌توانید مجموعه‌ی مسجد‌های ایوان دار یزد را ببینید. تمام قسمت‌های معماری این مسجد‌ها دیدنی است. از صحن مرکزی و ایوان‌های بلندش گرفته تا شبستان‌های تابستانه و زمستانه، همگی به نوعی شما را مبهوت خود می‌کند. این جاذبه‌ی تاریخی میبد یزد، مورد توجه جهانگردان زیادی قرار گرفته است.

آدرس: استان یزد- شهرستان میبد- بلوار امام- میدان مرکزی شارستان قدیم

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/TDq4r
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا