جاذبه های گردشگری

خانه سنتی ستایش، اولین آرت رزیدنسی در شیراز

خانه سنتی ستایش، اقامتگاهی کوچک، اما سرشار از آرامش با رویکرد فرهنگ و هنر در بافت قدیمی شهر شیراز واقع گردیده است، با عبور از کوچه پس کوچه‌های محله سنگ سیاه، به بازارچه ارامنه می‌رسیم، از آنجا بسمت مسجد مشیرالملک راه را ادامه داده و با گذر از طاق مشیر به خانه‌ای پرانرژی و سرشار از آرامش می‌رسیم.

معرفی:

تجربه اقامت در فضایی سرشار از آرامش و دریافت حجم قابل توجهی انرژی، بسیار دلچسب و ماندگار خواهد بود. “خانه سنتی ستایش” آجر‌های قاجاری بکار رفته در بنا و سبک معماری گواهی هستند بر قدمت این فضا. فضایی که به واسطه نگاه و اندیشه مثبت استادکاران هنر خاتم سازی به ویژه “مرحوم حاج محمد ستایش بزرگ” که سالیان سال با عشق و پشتکار به خلق آثار هنری نموده اند، جوی کاملا قابل لمس و درک برای تمامی مهمانان به وجود آورده است.

تاریخچع خانه سنتی ستایش

تاریخچه:

“خانه سنتی ستایش” بخشی از مجموعه کارگاه‌ها و فروشگاه‌های زیر طاق مشیر بود که تمامی مراحل خاتم سازی در این کارگاه انجام میگرفته که گاهی تا ۲۰ نفر نیز درآن مشغول خلق آثارهنری خاتم بوده اند که با  توجه به رکود بازار و کاهش استقبال عموم مردم به اینگونه آثار هنری به ناچار قفل تعطیلی بر درب‌های این مجموعه نقش می‌بندد.

از آنجا که هنر و هنردوستی در خانواده ستایش موروثی است و در این میان علاقه جناب “محمد هادی ستایش” که خود دانش آموخته هنر‌های تجمسی است، به زنده نگاه داشتن این مجموعه بود، تصمیم به احیا و تغییر کاربری این فضا و بافت گرفت.

تولدی دوباره:

هادی که از دوران نوجوانی در اندیشه ترکیب هنر‌های مدرن با هنر‌های سنتی بود اقدام به تاسیس مجموعه اقامتی و خدماتی ستایش نمود. او که دارای نشان عالی از یونسکو است با نگاه بین المللی در جهت تقویت اقتصاد هنر و بالابردن تعاملات فرهنگی و هنری شیراز با سایر مراکز داخلی و خارج از کشور پایه گذار اولین art residency یا (اقامت هنر) در شیراز می‌باشد.

در حقیقت “خانه سنتی ستایش” مجموعه‌ای است که در کنار ارائه خدمات اقامتی و پذیرایی، فضایی را برای خلق آثار هنری و فرهنگی توسط هنرمندانی که در شهر‌های مختلف ایران و یا خارج از کشور به شیراز مسافرت می‌کننند فراهم آورده است. ستایش در برنامه‌های آینده خود بدنبال فراهم آوردن فضا‌های ویژه VIP برای هنرمندان می‌باشد که اقامت، آتلیه و محل خلق اثر در یکجا فراهم آید.

 

خانه ستایش و بافت تاریخی:

بازارچه ارامنه: به واسطه وجود کلیسای حضرت مریم از قدیم الایام و حضور هموطنان ارمنی به بازارچه ارامنه (ارمنی ها) معروف بوده است.

محله سنگ سیاه: بواسطه رنگ سنگ آرامگاه ادیب معروف سیبویه که در این محله قراردارد به محله سنگ سیاه معروف شده است؛ که به اشتباه در این چندسال کل گذر را این نام معروف گردیده است.

مسجد مشیر: در همسایگی خانه ستایش مسجد مشیرالملک قراردارد که دارای معماری بسیار زیبایی می‌باشد.

طاق مشیر: طاق که در در زمان قاجار احداث شده است، جزء طاق‌های منحصربفرد شهر شیراز می‌باشد که یکی از لوکیشن‌های فیلم معروف داشاکل بوده است.

افتخارات خانه ستایش

محمدهادی ستایش دانش آموخته هنرهای تجسمی است که چهارده سال از عمر خودرا به تدریس در دانشگاه شیراز، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آموزشگاههای هنری گذرانده و همچنین سالیان متمادی به فعالیت فرهنگی و هنری در راه اندازی گالری های هنری بوده است. وی دارای نشان بین المللی یونسکو و عضو بنیاد ملی نخبگان می باشد.

افتخارات:

این فضا و تفکرات خاص مدیران و کارکنان خانه ستایش باعث گردید تنها با گذشت شش ماه از آغاز بکار، خانه سنتی ستایش به دریافت بالاترین نشان اقامتگاه‌های استان فارس نایل گردید.

درپایان:

از تمام علاقمندان به سفر و هنردوستان دعوت میکنم، حتما در سفر به شیراز اقامتی هرچند کوتاه در خانه ستایش داشته باشند.

 

تلفن رزرو: ۰۹۱۷۴۳۱۹۱۱۵


بر روی نقشه:


 

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/X74GD
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا