چهره ها

نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند

خبرآنلاین: ژیمناست اهل چابهار بیش از یک هفته است که در تهران حضور دارد، اما بیشتر از آن که آینده‌اش را پیدا کند، آن را از دست داده است.

همه چیز از ویدیویی آغاز شد که از او منتشر شده است. پسرکی در یکی از مدارس چابهار، طول مدرسه را با پشتک‌های پیاپی طی می‌کند و با تشویق همکلاسی هایش به ویدیو پایان می‌دهد. ساسان پرکان ۱۵ ساله توجه رییس کمیته ملی المپیک را جلب کرد و قرار شد برای ادامه فعالیت‌های ورزشی اش به تهران بیاید. پس از بدقولی‌های بی پایان فدراسیون ژیمناستیک، او به تهران آمد، اما نه برای هدفی که از پیش تعیین کرده بود.

پرکان برای برنامه عصر جدید احسان علی‌خانی به تهران آمده بود، اما در این میان حضوری هم تست‌های فدراسیون ژیمناستیک و دو و میدانی داشت. مسئولان فدراسیون ژیمناستیک، او را خیلی سریع رد کردند. زهرا اینچه‌درگاهی، رییس فدراسیون ژیمناستیک درباره وضعیت پرکان گفت: «هزاران نفر قادر هستند این حرکت را انجام بدهند و اگر هر کدام از آن‌ها با انتشار فیلم حرکات‌شان بخواهند به جمع نخبگان بپیوندند، این شرایط امکان‌پذیر نیست.

خوشحالیم که به واسطه این حرکات، نام ژیمناستیک بیش از گذشته در جامعه مطرح شد، اما واقعیت این است که پرکان در لیست استعداد‌ها هم نبود، این در حالی است که نخبگان ژیمناستیک از طریق طرح استعدادیابی شناسایی شده و تحت آموزش هستند. حتی آن‌هایی را که به لحاظ بدنی شرایط قابل قبولی را دارند نیز انتخاب شده‌اند. من دوست دارم پرکان تشویق شود، اما او شاخص‌های لازم را ندارد.»

مشخص نیست فدراسیون چه انتظاری از نوجوان کم سن و سال چابهاری دارد. پرکان تاکید می‌کند تنها در حرکات زمینی سررشته دارد، چرا که سایر حرکات ژیمناستیک به وسایلی نیاز دارد که در چابهار نیست. او حتی مربی هم ندارد، حالا با عمویش تمرین نمی‌کند و تمام تمرکزش را روی کاری قرار داده که برای ماهی ۱۵۰ هزار تومان باید درگیر آن باشد.

آیا فدراسیون ژیمناستیک نمی‌داند در چنین شرایطی، یک ورزشکار نه تمرکز و نه شرایط ورزش حرفه‌ای را ندارد؟ آیا مسئولان فدراسیون زهرا اینچه‌درگاهی انتظار دارند نوجوان ۱۵ ساله‌ای که هنوز با ابزار حرفه‌ای ژیمناستیک هم تمرین نکرده، پختگی یک ورزشکار المپیکی این رشته را داشته باشد؟ در چنین اوضاعی، پرکان مجبور می‌شود برای ادامه فعالیتش در برنامه تلویزیونی شرکت کند تا استعدادش را دوباره نشان دهد. اما شرایط در تلویزیون هم پیچیده رقم می‌خورد.

سرنوشت عجیب نوجوان چابهاری ساسان پرکان

پرکان که از سوی فدراسیون ژیمناستیک رد شده بود، در دو و میدانی هم بی استعداد معرفی شده است. با این حال برای حضور در برنامه عصر جدید در تهران مانده و امیدوار است شرایط در شبکه سه مثل فدراسیون‌های ورزشی نباشد. تماسی سرزده از وزارت ورزش، ساسان را امیدوار می‌کند. ساسان و عمویش سوار ماشینی می‌شوند که ظاهرا از سوی وزارت ورزش آمده، اما مقصدش به سمت جام جم است.

علی ضیا و دوستانش در برنامه فرمول یک با روشی باورنکردنی مهمان عصر جدید را از آن شبکه اول سیما می‌کنند. ساسان فقط شش دقیقه روی آنتن شبکه یک حرف می‌زند. بعد از پایان برنامه، پرکان اضطراب زیادی دارد تا عصر جدید را از دست ندهد. او با علی‌خانی دیدار می‌کند و در شرایطی که فکر می‌کرد از برنامه جدید شبکه سه کنار گذاشته خواهد شد، هنوز هم در صداوسیما حضور خواهد داشت.

پسرکی که با بیماری پدر و فقر خانواده با ماهی ۱۵۰ هزار تومان هم کار می‌کند، هم درس می‌خواند و هم ورزش می‌کند. او امکاناتی ندارد که ژیمناستیک را حرفه ای‌تر از آن چه می‌تواند دنبال کند و فدراسیون هم از او انتظار دارد مثل یک ژیمناست قهرمان حرکات را دقیق اجرا کند.

اما محسن سلیمانی، دبیر فدراسیون ژیمناستیک درباره حرکات پرکان نظر متفاوتی دارد: «این حرکات خاصی نبود و نمی‌توان یک نفر را با اجرای پیچ نیم‌وارو و دیگر حرکات مشابه به تیم ملی آورد. در واقع ژیمناستیک اجرای حرکات در ۶ وسیله است، در حالی که پرکان نه در تیم استانش بوده و نه انتخاب شده است.»

نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند

استان سیستان و بلوچستان در دو سال گذشته بیشترین بودجه و اعتبار ورزشی کشور را در اختیار داشته و نخستین پایگاه-مدرسه کشور هم در این استان راه‌اندازی شده است. فدراسیون ژیمناستیک هم سرمربی تیم ملی بزرگسالان را چند روز در ماه راهی سیستان و بلوچستان می‌کند تا به آموزش مربیان کشور بپردازد.

البته که فدراسیون اعلام کرده حواسش به شرایط ژیمناست‌های سیستان و بلوچستان هست و چندی پیش که یک مربی جوان استان دچار ضایعه نخاعی شده بود، حمایت فدراسیون را به همراه داشته است. فدراسیون همین رویه را برای ساسان پرکان هم آغاز کرده و ظاهرا او قرار است حمایت لازمه را دریافت کند.

این خلاصه‌ای بود از شرایط استعدادیابی ورزشکاران کشور. پسری که حتی برای اردو تیم ملی ژیمناستیک ایران دعوت نشده است، در اینستاگرام و توییتر مشهور می‌شود. رسانه‌ها با او مصاحبه می‌کنند و خیلی سریع به تهران می‌آید تا آینده اش را رقم بزند.

اما انتظارات فدراسیون‌های ژیمناستیک و دو و میدانی از او برآورده نمی‌شود و حضورش در تلویزیون هم جنجال جدیدی را آغاز می‌کند. حالا پرده پایانی نمایش ساسان در برنامه عصر جدید رقم خواهد خورد. جایی که باید خودش را ثابت کند؛ و اگر جایی در برنامه احسان علی‌خانی نداشته باشد، نامش میان هیاهو‌های رسانه‌ای ایران گم خواهد شد.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/Ltia4
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا