دانستنی ها و سرگرمی

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

روزنامه شهروند – ترجمه از مینا شرفی: واحدهای درسی که برای رشته‌های دانشگاهی تدریس می‌شود همیشه به درس‌های پایه و اختصاصی محدود نمی‌شود و دانشجویان باید واحدهای اختیاری هم در خلال تحصیلات آکادمیک خود پشت سر بگذارند.

این واحدهای اختیاری در بعضی از دانشگاه‌ها و کالج‌های سراسر دنیا بعضی اوقات از جنبه خشک صرفا درسی خارج می‌شود و به موضوعاتی جالب و گاه مسخره می‌پردازد؛ برای مثال با ظهور ستاره‌ها در عرصه‌های مختلف دانشگاه‌ها واحدهایی را برای رفتارشناسی این افراد اختصاص می‌دهند که با افول آنها طبعا از سیستم آموزشی حذف می‌شود؛ مثل واحد درسی «لیدی گاگا» که با اوج‌گیری این خواننده در دانشگاه کالیفرنیا تدریس می‌شد، اما حالا رفتارشناسی مایلی سایروس به واحد درسی دانشجویان آمریکایی اضافه شده است. در این مطلب تعدادی از واحدهای عجیبی که در دانشگاه‌های مختلف دنیا تدریس می‌شود را بررسی می‌کنیم:

«انگلستان: از هوگوارتز و هری: مطالعه فشرده هری پاتر از طریق جزایر بریتانیا»: دانشگاه مرکزی میشیگان (دانشکده زبان و مطالعات خارجی)

در این واحد دانشجویان کتاب‌های جی. کی. رولینگ را می‌خوانند و برای ١٠ روز به انگلستان می‌روند تا مکان‌های تاریخی‌ای را که داستان‌های هری پاتر از آنها الهام گرفته شده است از نزدیک ببینند. قصر ادینبرو، کتابخانه بودلیان، کلیسای مسیح در دانشگاه آکسفورد و برج لندن ازجمله مکان‌هایی است که دانشجویان این واحد درسی آنها را مطالعه می‌کنند.


«تلف‌كردن وقت در اینترنت»: دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا. (دانشكده زبان انگلیسی)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

در این واحد درسی نیازی به كتاب نیست و دانشجویان فقط با لپ‌تاپ و وای‌فای سر وكار دارند. دانشجویان سر كلاس این درس از طریق شبكه‌های اجتماعی و چت‌روم‌ها با هم در تعامل هستند. پروفسور گولد اسمیت در مقاله‌ای كه در نشریه نیویوركر چاپ شده، آورده است: «نسل جدید بیش از نسل گذشته می‌خوانند و می‌نویسند، اما خواندن و نوشتن این نسل خیلی متفاوت است. فوروارد كردن، ریتوییت كردن و وبلاگ نوشتن هم می‌تواند جزیی از ادبیات باشد.»


«كلاس سلفی»: دانشگاه كالیفرنیای جنوبی در لس‌آنجلس (دانشكده نگارش)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

اسم رسمی این واحد در واقع «نگارش ١٥٠: نوشتن و نقد كردن، هویت و گوناگونی» است. در این واحد درسی از دانشجویان خواسته می‌شود پنج سلفی از خود بگیرند و در نوشته‌هایی بیان كنند چطور سلفی‌هایشان هویت آنها را بیان می‌كند؟


«یادگیری از یوتیوب»: كالج پتزر در كلارمونت كالیفرنیا (دانشكده مطالعات رسانه‌ای)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

این واحد درسی در ‌سال ٢٠٠٧ و بر پایه این‌كه از یوتیوب می‌توان چه مطالبی آموخت، طراحی و وارد سیستم آموزشی این كالج شد. در این واحد درسی دانشجویان ویدیوهای یوتیوب را می‌بینند و در مورد آنها اظهارنظر می‌كنند و خودشان هم باید كلیپ‌هایی روی این شبكه بفرستند. پروفسور آلكساندرا جوهاس این سایت ویدیویی را یك تلویزیون پست‌مدرن می‌داند.


«سیاست بیانسه»: دانشگاه ایالتی نیوجرسی (دانشكده مطالعات زنان)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

در این واحد درسی بیانسه به‌عنوان یك فمنیست پیشرو و یك شخصیت عجیب مطرح شده و آهنگ‌ها و موزیك‌ویدیوهایش بررسی و نقد می‌شود. در كنار اینها، تاریخچه فمنیست‌های سیاهپوست در آمریكا تدریس می‌شود. در واقع این واحد درسی می‌كوشد بیان كند آیا موزیك بیانسه می‌تواند بنیان‌گذار تغییرات اجتماعی در میان زنان سیاهپوست شود؟


«جامعه‌شناسی مایلی سایروس»: کالج اسکیدمور در ساراتوگا اسپرینگز نیویورک (دانشکده جامعه‌شناسی)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

این نوجوان خیلی زود به ستاره‌ای در دنیای پاپ تبدیل شد، اما رفتارهای عجیب و غریبش چه در عرصه خوانندگی و چه در عرصه اجتماعی و فرهنگی باعث شد به یک مورد مطالعاتی برای کارشناسان تبدیل شود. تاثیرات رفتارهای مایلی سایروس روی همسن و سالانش، دیدگاه‌های فمنیست‌ها در مورد او و آسیب‌شناسی رفتارهای او باعث ایجاد این واحد درسی در آمریکا شد.


«کالیفرنیا ما اینجاییم؛ اورنج کانتی و خودشناسی فرهنگی قرن بیست‌ویکم آمریکا»: دانشگاه دوک در دورهام (دانشکده زبان انگلیسی)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

در این واحد درسی نقش بی‌همتای کالیفرنیا و مردم این منطقه در تاریخ آمریکا بررسی می‌شود. موزیک منطقه و فرهنگ خاص این ایالت جنوبی در این واحد درسی برای دانشجویان تدریس خواهد شد.


«هنر راه رفتن»: کالج مرکزی دنویل (دانشکده مطالعات محیطی)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

دانشجویان در این واحد درسی آثار دیکنز، تولستوی و کانت را می‌خوانند و سپس در تورهای راهپیمایی فلسفی و تاریخی در پارک‌ها، موزه‌ها و قبرستان‌ها شرکت می‌کنند. هدف این واحد آموزشی تمرکز روی تجربه کردن است. در دنیای امروز که دنیای تلفن‌های هوشمند است، چنین واحدهای درسی‌ای موهبت محسوب می‌شود. این واحد درسی در دانشگاه‌هایی در فرانسه و آلمان هم تدریس می‌شود.


«فیزیک جنگ ستارگان»: دانشگاه سانتاکلارا در سانتاکلارا (دانشکده فیزیک)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

در این واحد درسی در مورد فیزیک نیوتونی و انیشتینی، مدل‌های استاندارد فیزیک ذرات و سفر در زمان بحث می‌شود.


«جی زی و کانیه وست»: دانشگاه میسوری در کلمبیا (دانشکده زبان انگلیسی)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

ارتباط میان شعر و ترانه‌های رپ ازجمله مباحثی است که در این واحد درسی تدریس می‌شود.


«خون‌آشام در ادبیات و سینما»: دانشگاه ویسکونسین (دانشکده زبان و ادبیات)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

محبوبیت این موجود افسانه‌ای در میان مردم و رسانه‌ها به‌قدری زیاد است که واحدی درسی برای رفتارشناسی خون‌آشام‌ها و تاثیرشان در ادبیات و سینما تدریس می‌شود.


«الویش، زبان ارباب حلقه‌ها»: دانشگاه ویسکونسین (دانشکده زبان و ادبیات)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

این واحد درسی توسط یکی از زبان‌شناسان برتر دنیا و کسی که به سازندگان فیلم ارباب حلقه‌ها مشاوره می‌داده، تدریس می‌شود. هرچند این زبان اصلا کاربردی نیست، اما کنجکاوی طرفداران این فیلم را به‌خوبی برطرف می‌کند.


«تاثیر شیطان: درک این‌که چگونه انسان‌های خوب به شیطان بدل می‌شوند»: دانشگاه MIT (دانشکده انسان‌شناسی)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

بارها شده در زندگی از خود پرسیده‌ایم چگونه فردی بی‌گناه و پاک به جنایتکار و فردی پلید تبدیل می‌شود. در این واحد درسی به سوالات این‌چنینی پاسخ داده می‌شود.


«عروس‌های آنلاین سفارشی» دانشگاه جان ‌هاپکینز (دانشکده جامعه‌شناسی)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

هرچند شاید برای بسیاری پدیده عروس‌های آنلاین سفارشی باورنکردنی باشد، اما این مسأله واقعا وجود دارد و دانشجویان در این دانشگاه باپرستیژ دلایل وجود چنین مسأله‌ای خصوصا در فیلیپین و کشورهای شرق آسیا را بررسی و تحلیل می‌کنند.


«سیمپسون‌ها و فلسفه» دانشگاه بركلی (دانشكده فلسفه)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

شاید كارتون سیمپسون‌ها برای خیلی‌ها فقط یك سرگرمی باشد اما در این واحد درسی فلسفه‌ای كه در این برنامه كارتونی نهفته است برای دانشجویان بیان می‌شود.


«علم ابرقهرمانان» دانشگاه ارواین كالیفرنیا (دانشكده علوم)

عجیب‌ترین واحد‌های درسی دانشگاه‌های جهان

شاید عنوان این واحد درسی بیشتر جنبه تفریحی و بازی داشته باشد اما در این واحد درسی از ابرقهرمانان به‌عنوان وسیله‌ای برای آموزش فیزیك استفاده می‌شود.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/jtHrG
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا