دانستنی ها و سرگرمی

سیستم عجیب و پیچیده آدرس‌دهی در ژاپن!

وبسایت تابناک باتو: خیابان‌های ژاپن نام ندارند، زیرا سیستم آدرس در ژاپن با آنچه در کشور‌های جهان وجود دارد، متفاوت است. آن‌ها به جای نامگذاری خیابان ها، روی بلوک‌ها یا مربع‌های مسکونی شماره گذاری می‌کنند و به این ترتیب خیابان‌ها بدون نام می‌مانند. مربع مسکونی منطقه‌ای است که با خیابان‌ها احاطه شده است.

 

کیفیت این سیستم به این شکل است که شهر به مربع‌هایی تقسیم و سپس هر مربع و هر ساختمان شماره گذاری می‌شود. اگر در جستجوی منطقه‌ای هستید، به جای این که عدد خیابان را بپرسید، باید از عدد مربع‌های مسکونی سؤال کنید. رسیدن به مربع مورد نظر کار آسانی نیست، شما یا باید منطقه را خوب بشناسید، یا دست کم یک نقشه و یا جی پی اس داشته باشید.

 

سیستم عجیب و پیچیده آدرس‌دهی در ژاپن

 

خوشبختانه در شهر‌های ژاپن نقشه‌هایی در مناطق اصلی مثل ایستگاه‌های قطار و اتوبوس وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن، مکان مربع مقصد و مبدأ را مشخص کنید. به همین دلیل در آدرس‌های پستی ژاپن نام خیابان وجود ندارد، بلکه اسم شهر، شماره منطقه، بلوک و ساختمان به چشم می‌خورد.

 

سیستم عجیب و پیچیده آدرس‌دهی در ژاپن

از جمله موضوعات مورد توجه، کیفیت مشخص کردن مکان داخل مربع است، برای مثال برای هر ساختمان یا خانه‌ی در مربع‌های مسکونی، شماره مشخصی قرار می‌دهند، اما در هنگام نگاه کردن کاملاً واضح و معین نیست، مثلاً ممکن است خانه شماره (۱) در کنار خانه شماره (۱۱) قرار داشته باشد، چرا که ساختمان‌های داخل مربع را، بر اساس تاریخ ساخت آن، شماره گذاری می‌کنند. برای مثال سه خانه‌ای که هم زمان ساخته شده باشند شماره‌های ۱، ۲، ۳ می‌گیرند. که برای افراد غریبه همچنان دستپاچه کننده هستند!

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/W3Tk7
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا