جاذبه های گردشگری

زیباترین باغ‌های شیراز کدامند؟ – کوله پشتی

باغ و بوستان بخش جدایی ناپذیر زیبایی‌های تمام شهر‌های ایران می‌باشد و در آن شکی نیست، اما باغ‌های شیراز بخاظر داشتن معماری منحصر به فرد و رنگ و بوی تاریخی آن‌ها از ارزش و شهرت زیادی برخوردار می‌باشند. در ادامه معروف‌ترین و زیباترین باغ‌های شیراز که شعرت جهانی دارند را معرفی خواهیم کرد.

باغ ارم شیرازباغ ارم شیراز

در بین باغ‌های شیراز، باغ ارم بخاطر داشتن معماری خارق العاده و زیبایی‌هایی که در هر گوشه از آن جلوه گری می‌کنند، مانند گل سرسبد بوده و به همین خاطر در لیست آثار جهانی یونسکو میدرخشد. این باغ از قرن یازدهم تا امروز دوره‌های حکومتی مختلفی را پشت سر گذاشته و در هر دوره دستخوش تغییراتی شده است. از زیباترین بخش‌های این باغ می‌توان به عمارت آن اشاره نمود که در دوره‌ی قاجاریه بنا شد. معماری این بنا نمود کامل هنر ایرنی بوده و به همین خاطر در بین گردشگران داخلی و خارجی از ارزش بسیار زیادی برخوردار می‌باشد.

بخش‌های مختلف باغ ارم شیرازبخش‌های مختلف باغ ارم شیراز

دلیل شهرت باغ ارم در بین باغ‌های شیراز و دنیا، تنها بخاطر وجود درخت و سرسبزی آن نمی‌باشد، بلکه بخش‌های مختلفی مانند عمارت با تالار حوضخانه و سالن‌های پر از نقش و نگاه در هر یک از طبقات، حوضچه و سیستم آبرسانی منحصر به فرد، کتیبه ها، حوضخانه به این باغ ارزش بی بدیلی را بخشیده است. یکی از زیباترین بخش‌های باغ ارم، موزه سنگ و گوهر دریای نور می‌باشد که فرصت بازدید از انواع مختلف سنگ‌های قیمتی و تزئینی را برایتان فراهم نموده اند.

زیباترین باغ‌های شیرازامکانات باغ ارم شیراز

با توجه به اهمیت باغ ارم و توجه گردشگران داخلی و خارجی به آن، در نتیجه شرایط مناسبی برای خوشگذرانی و داشتن خاطرات خوش و به یادماندنی در این مجموعه فراهم شده است. برای مثال در این مجموعه می‌توانید لباس‌های سنتی بپوشید و عکس‌های یادگاری بگیرید و جالب است بدانید که این گونه امکانات به شدت توسط گردشگران خارجی مورد توجه قرار میگیرند. خوردن فالوده‌ی شیراز، قدم زدن در باغ و همچنین خرید سوغات و صنایع دستی از غرفه‌های موجود در باغ از جمله امکاناتی می‌باشد که می‌توانند شرایط مناسبی برای داشتن سفری متفاوت به شیراز را فراهم کنند.

آدرس: شیراز، خیابان ارم

باغ عفیف آباد شیرازباغ عفیف آباد

یکی دیگر از باغ‌های شیراز که شهرتش نه تنها بخاطر فضای زیبا و وسعت زیاد باغ، بلکه بخاطر عمارت تاریخی و قدیمی با معماری و گُل کاری‌های منحصر به فرد آن می‌باشد. این باغ در مجموع ۱۲۷ هزار مترمربع وسعت داشته و متعلق به دوره‌ی صفویان می‌باشد. بعد از روی کار آمدن دوره‌ی قاجار، قوام الملک این باغ را خریداری و در آن یکی از زیباترین عمارت‌های ایران را ساخت. بعد از پشت سرگذاشتن گذشته‌ای پر فراز و نشیب، در نهایت باغ عفیف آباد به ارتش تعلق گرفت و در آن موزه‌ی نظامی دایر گردید.

بخش‌های مختلف باغ عفیف آباد شیراز
بخش‌های مختلف باغ عفیف آباد

از جمله بخش‌های دیدنی موجود در مجموعه‌ی عفیف آباد شیراز می‌توان به محوطه‌ی اصلی باغ، عمارت دو طبقه که در حال حاضر موزه‌ی نظامی و عبرت به ترتیب در طبقات اول و دوم واقع شده اند، حمام و قهوه خانه سنتی اشاره کرد. پیشنهاد می‌کنیم بازدید از تمام بخش‌های این باغ را به عنوان یک بخش از برنامه سفر به شیراز قرار دهید و شک نکنید که از این انتخاب پشیمان نخواهید شد.

امکانات باغ عفیف آباد شیرازامکانات باغ عفیف آباد

علاوه بر بازدید از بخش‌های مختلف باغ و موزه‌های خارق العاده‌ی آن، لذت پوشیدن لباس‌های سنتی و ثبت عکس‌های خانوادگی و منحصر به فرد، خرید سوغات و صنایع دستی و نوشیدن یک استکان چای ایرانی در فضای آرام و دل انگیز قهوه خانه‌ی سنتی را نباید از دست داد.

آدرس: شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا

اگر عاشق بوی بهار ناررنج هستید و اردیبهشت ماه را برای سفر به شیراز انتخاب کرده اید، بازدید از باغ دلگشا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. هر یک از باغ‌های شیراز ویژگی‌های منحصر به فردی دارن و دلگشا بخاطر قدمت بسیار بالا و داشتن بیش از سه هزار درخت بهار نارنج و عمارت کلاه فرنگی آن شهرت دارد. این باغ که یادگاری از دوره ساسانیان محسوب میگردد، در طول تاریخ سرگذشت پر از فراز و نشیبی داشته و بعد از ویرانی‌های زیاد، بار‌ها مرمت شده و در حال حاضر یکی از بهترین اسناد بر اعتبار و تاریخ با ارزش ایران می‌باشد.

بخش‌های مختلف باغ دلگشا شیرازبخش‌های مختلف باغ دلگشا

باغ دلگشا مانند تمام باغ‌های شیراز علاوه بر داشتن فضای سرسبز و پر ازدرخت و گل، در دل خود بنایی تاریخی به نام عمارت کلاه فرنگی را جای داده که در حال حاضر به عنوان موزه از آن استفاده میشود. سکه‌های بسیار قدیمی، تابلو فرش‌های با ارزش، قرآن بسیار قدیمی و مشهور و همچنین ظروف و دوچرخه‌های قدیمی از جمله وسایلی هستند که در موزه‌ی این باغ به نمایش گذاشته شده و بازدید از آن برای عموم آزاد می‌باشد.

آدرس: شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان

باغ نارنجستان شیرازباغ نارنجستان

باغ نارنجستان با گرد هم آوردن هنر گچبری، آجرکاری، معرق کاری، حجاری، منبت کاری و آینه کاری در عمارت زیبا و تاریخی، توانسته به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های شیراز و ایران معرفی شود و بین تمام گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. این باغ که یادگاری از دوره قاجاریان به شمار می‌آید، در حال حاضر در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و جاذبه‌ای زیبا در شرقی‌ترین بخش شهر محسوب میگردد.

بخش‌های مختلف باغ نارنجستان شیرازبخش‌های مختلف باغ نارنجستان

باغ زیبا با گل کاری‌ها و فضای سبز و استخر فیروزه‌ای نارنجستان، از بخش‌های مختلفی مانند ورودی با در چوبی و پر از نقش نگار‌های منبت کاری شده، عمارت تاریخی دو طبقه، خانه عرقی ها، حمام گچینه و موزه‌ای با وسایل عتیقه‌ی پروفسور آبراهام پوپ؛ ایران شناس آمریکایی تشکیل شده است. بازدید از هر یک از بخش‌های این باغ می‌تواند کوله بار تجربیات سفرتان را سنگین و با ارزش‌تر از قبل کند.

امکانات باغ نارنجستان شیرازامکانات باغ نارنجستان

مانند سایر باغ‌های شیراز، باغ نارنجستان امکانات مختلفی مانند عکاسی با لباس‌های سنتی، خرید سوغات و صنایع دستی از غرفه‌های موجود در مجموعه و همچنین استراحت و نوشیدن چای در قهوه خانه سنتی را برای بازدیدکنندگان ارائه داده است و لحظاتی به یادماندنی را برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد.

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

باغ جهان نما شیرازباغ جهان نما

در فاصله‌ی بسیار کم با آرامگاه حافظ و در یکی از مناطق شمال شرق شیراز، باغ جهان نما با داشتن قدمت بسیار بالا و درختان سر به فلک کشیده و کهنسال و عمارتی تاریخی، به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های شیراز شناخته شده است. این باغ برخلاف سایر باغ‌های شهر دارای عمارت پر از رنگ و لعاب نیست و چهره‌ی ساده تری را به خود گرفته است. عمارت موجود در این باغ متعلق به دوره‌ی زندیان بوده که با روی کار آمدن قاجاریان، دستخوش تغییرات در بخش‌های مختلف گردید.

بخش‌های مختلف باغ جهان نما شیرازبخش‌های مختلف باغ جهان نما

فضای سبز، درختان بهار نارنج، عمارت هشت ضلعی دو طبقه و موزه‌ای با مدال‌های بسیار باارزش و قدیمی از جمله بخش‌های مختلف این باغ بوده که هر یک برای زنده نگهداشتن نام و هنر ایران از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند.

آدرس: شیراز، ضلع شرقی آرامگاه حافظ

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/qtiQf
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا