دانستنی ها و سرگرمی

ماهی ترسناکی که طعمه‌های بزرگتر از خود را می‌بلعد!

وبسایت تابناک باتو: نباید از روی ظاهر و اندازه ماهی «بلعنده‌ی سیاه» که به «بلعنده‌ی بزرگ» هم معروف است، آن را قضاوت کنیم. این ماهی می‌تواند طعمه‌ای چند برابر خود را به یکباره ببلعد.

 

ماهی بلعنده سیاه یک مخلوق افسانه‌ای یا داستان فولکلور نیست، بلکه یک ماهی واقعی است که در اعماق دریا‌ها زندگی می‌کند و شیوه‌ی خاصی برای تغذیه دارد. این ماهی با بدنی که طول آن به ده سانتیمتر می‌رسد در آب‌ها شنا می‌کند، با وجود حجم کوچکش می‌تواند شکار‌های بزرگتر از خود را ببلعد.

 

ماهی ترسناکی که طعمه‌های بزرگتر از خود را می‌بلعد!

طول ماهی بلعنده سیاه حداکثر ۲۵ سانتیمتر است، اما می‌تواند ماهی‌هایی چند برابر بزرگتر از طول و حجم خود را ببلعد. این ماهی بعد از بلعیدن هیچ بقایایی از شکار خود به جای نمی‌گذارد و کاملاً از آن تغذیه می‌کند.

 

ماهی ترسناکی که طعمه‌های بزرگتر از خود را می‌بلعد!

بلعنده سیاه در شمال قاره آمریکا در اعماق سه هزار متری زیر سطح دریا زندگی می‌کند. موجودات زیادی در این عمق از آب نمی‌توانند زندگی کنند، پس ماهی بلعنده سیاه برای ادامه حیات خود دو راه بیشتر ندارد: یا طعمه خود را صرف نظر از حجم و اندازه ببلعد و یا بمیرد!

 

ماهی ترسناکی که طعمه‌های بزرگتر از خود را می‌بلعد!

ماهی بلعنده‌ی سیاه با نام علمی Chiasmodon niger و نام عمومی black swallower متعلق به ماهیان دندان ماری و وابسته به ماهیان خاردار است. پولک ندارد، سر این ماهی تا اندازه‌ای کشیده شده و رنگ آن قهوه‌ای مایل به سیاه است. بلعنده‌ی بزرگ فک و معده‌ی گشادی دارد که وعده‌های غذایی را به شکل شگفت انگیزی در خود جای می‌دهد.

 

ماهی ترسناکی که طعمه‌های بزرگتر از خود را می‌بلعد!

این ماهی ردیفی از دندان‌های نازک و تیز در فک بالا و پایین دارد که آن‌ها را بر بدن شکارهایش فرو می‌برد. بلعنده‌ی بزرگ می‌تواند شکاری ده برابر بزرگتر از وزن خود را مانند گرداب ببلعد به طوریکه معده ماهی مثل بادکنک کشیده می‌شود و طعمه را در خود جای می‌دهد. شکم این ماهی قابلیت کشیدگی و انبساط تا سه برابر اندازه اصلی را دارد.

با وجود بلعیدن شگفت انگیز طعمه هایش که او را به ستاره‌ای در اعماق دریا تبدیل می‌کند، این ماهی ترجیح می‌دهد تا دور از چشم‌ها باشد، به طوری که فیلم یا عکسی از شیوه‌ی شکار این ماهی وجود ندارد.

 

ماهی ترسناکی که طعمه‌های بزرگتر از خود را می‌بلعد!

 

در سال ۲۰۰۷ میلادی دو شکارچی در ساحل جنوبی «گرند کیمن» بلعنده‌ی سیاهی به طول ۲۱ سانتیمتر را یافتند که یک مار ماهی به طول یک متر را بلعیده بود. یک بیولوژیست دریایی تصاویر گرفته شده از ماهی را به مؤسسه اقیانوس شناسی هاربر فرستاد، آن‌ها ماهی را بلعنده سیاه تشخیص دادند که به دلیل افراط در خوردن دچار عواقب شدید شده و از عمق به سطح آب رسیده بود.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/E3lhr
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا