جاذبه های گردشگری

آداب و رسوم جشن آب در تایلند

سفر به تایلند ، راهنمای فستوال و آداب و رسوم تایلند ، کوله پشتی

تاریخ انتشار: ۲۲:۰۱ – ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ 2019 April 14

جشن آب تایلند، ویژگی ها و رسوم، کوله پشتی: جشن آب یا سونکران Songkran ، مهمترین جشن ملی تایلند است، جشنی که با حضور همگان احتیاج به رعایت اداب و رسوم ویژه برای برگزاری درست آنهم همه ساله و با حضور هزاران گردشگری از سراسر جهان باشد، دارد.


اهمیت به امور روحانی و معنوی:
در تایلند مردم با الهام از تعالیم بودا، در این ایام به مواعظ مانک ها یا روحانیون بودائی توجه کرده و به آن ها هدیه می دهند. معمولا در روز 13 اوریل یا آغاز سال نو مردم غذا می پزند و با خود به معابد محلی برده به مانک ها می بخشند. آنها همچنین معابد خود را با پرچم و گل تزیین می کنند و با پاشیدن آب بر روی مجسمه بودا به اصطلاح روشنائی بودا را به خود منتقل می کنند.


خانواده و احترام به سالمندان

ارج نهادن به نهاد خانواده و احترام به سالمندان:
این فستیوال فرصتی برای پیوند مجدد خانواده ها است که در آن افراد خانواده دور هم جمع می شوند و در معابد به نیایش می پردازند و با احترام و به آرامی آب آمیخته شده با عطر تایلندی موسوم به “نام اپ تایی” را روی مجسمه های بودا می ریزند. همچنین، وقتی کوچکتر ها از بزرگترها می خواهند که برایشان دعا کنند “nam hup tai” را روی دست آنها می ریزند.

در تایلند  افراد مسن از احترام زیادی برخوردارند زیرا آنانرا مورد توجه ارواح و خدایان می دانند به همین سبب احترام و اطاعت آنها واجب می‌شود.


رعایت اصول و شئون اخلاقی

رعایت اصول و شئون اخلاقی:
جالب این است که مردم بخصوص جوانان در عین شادی و سرزندگی، از کنترل خارج نمی شوند، آن ها برای پاشیدن آب و مالیدن خمیر از خارجی ها اجازه می گیرند و برای آب پاشیدن به یکدیگر به نزاع و دعوا متوسل نمی شوند.


برگزاری مسابقات و سرگرمی های

برگزاری مسابقات و سرگرمی های:
مسابقه پخت برنج یکی از این برنامه می باشد. این مسابقه نه تنها یک سرگرمی بلکه مراسم تقدیس از مزارع است و در پایان، میان مردم توزیع و در نهایت به بهترین پخت جایزه داده می شود.

•    پرواز با کایت و فرفره بازی نیز از سرگرمی های مورد علاقه آنان در ایام سال نو است.


دعا و نیایش برای نیاکان

دعا و نیایش برای نیاکان:
تایلندی ها به دعا و نیایش برای نیاکان خویش بخصوص در آغاز سال نو بسیار معتقدند و دراین ایام درهرخانه‌ای مکانی برای انجام مراسم نیایش برای نیاکان در نظر گرفته شده است.

تایلندی ها می‌کوشند تا برای امان ماندن از خشم خدایان هر چه بیشتر خوبی کنند آن ها یکی از بهترین شیوه‌ها را احترام به بزرگترها و کمک به آنان می دانند. این جشن سه روز ادامه دارد اما به دلیل باز شدن ادارت و فروشگاه ها در روزهای دوم و سوم ،جشن آب پاشی در روز اول رونق بیشتری دارد.


منابع: www.thailand12.com – iranianthailand.com – www.khabaronline.ir – www.worldinbag.com

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/29KcT
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا