پوست و مو و زیبایی

علائم های هشدار دهنده بیماری روی پوست

۱- جوش در قسمت پایینی پا

اگر ناگهان تکه های زبر به رنگ قهوه ای روشن روی پوست تان نمایان شد، به ویژه در قسمت جلویی ساق تان، باید با دکترتان صحبت کنید. به گفته انجمن دیابت آمریکا، قسمت های قهوه ای رنگ بدون درد در قسمت های پایین پا معمولا نشانه ای از بروز دیابت است، شرایطی که به دلیل تغییرات مرتبط با دیابت در رگ های خونی، ایجاد می شود.

۲- پوست آبی

همه افراد در هر زمانی ناراحت و افسرده به نظر می رسند، اما اگر به رنگ آبی در آمدید، زمان آن رسیده است که این موضوع را با دکترای پزشکی تان در میان بگذارید. اگر پوست تان به رنگ آبی در آمده است، ممکن است مبتلاء به سیانوز یا همان رنج کبود بوده یا از میزان ناکافی اکسیژن خون رنج ببرید.

۳- تکه های زبر

در حالی که اکثر مردم فکر می کنند خال و کک و مک شایع ترین نشانه های سرطان پوست هستند، آنها فقط بخشی از داستان را می دانند. کارسینوم سلول فلسی، دومین نوع شایع سرطان پوست ، معمولا با تکه های زبر روی پوست تان شروع شده یا همانند زگیل ها رشد می کنند.

۴- پوست تیره

اگر پوست تان به طور غیر قابل تشخیصی تیره شد و تقریبا مخملی حس می شود، باید فورا دکترتان را ببینید. این موضوع می تواند نشانه ای از آکانتوسیس نیگران باشد، یک بیماری پوستی مرتبط با دیابت که می تواند نشان دهنده انسولین بیش از حد در جریان خون تان باشد.

۵- جراحت

اگر جراحت های بنفش یا قهوه ای روی پا، صورت یا هر یک غشاهای مخاطی تان دارید، می تواند نشان دهنده چیزی جدی تر باشد. سارکوم کاپوسی نوعی سرطان پوست است که اغلب در افراد مبتلاء به اچ آی وی تاثیر می گذارد و معمولا با جراحت هایی در این مناطق بوجود می آید.

۶- کبودی

کبودی اغلب نشانه هایی از آسیب پوست است، اما اگر دیدید که هر لمس کردنی ردی به جا می گذارد، وقت آن است که چند تا آزمایش خون بدهید. کبودی مکرر اغلب نشانه کم خونی و فقر آهن است، وضعیتی که خون نمی تواند کمبود گلبول های قرمز خون را تامین کند.

در صورت عدم درمان، می تواند به خستگی، ضعف، سرگیجه، فقدان اشتهاء و درد سینه منجر شود.

۷- گل مژه

اگر عفونت پلک به شما آسیبی رسانده است، وقت آن است که از دکترتان بخواهید میزان قند خون تان را بررسی کند. دیابت می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و افراد در این وضعیت را نسبت به عفونت حساس کند، از جمله گل مژه روی پلک ها.

۸- جوش قرمز در شکم، اندام ها و صورت

اگر ماه ها می شود جلوی آفتاب نرفته اید اما با این حال بازو، پاها و شکم تان سوخته به نظر می رسد، این موضوع می تواند نشانه تب مخملک باشد. این بیماری باکتریایی که اغلب با عفونت استرپتوکوکی همراه است، معمولا سبب بروز جوش های مانند جوش های ناشی از آفتاب سوختگی روی شکم و اندام ها می شود، سرخ شده و حتی ممکن است زبان تان تحریک پذیر یا سفید شده باشد.

۹- خال های نامتقارن

مراقبت از خود در برابر سرطان پوست، با نکات اولیه آغاز می شود. اگر خال های نامتقارن، با مرزهای نامنظم و رنگ های متنوع دارید یا اگر قطر آن از قطر مداد بزرگ تر است، یا از حالت اولیه اش در حال بزرگ تر شدن است، ممکن است ملانوم داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که حداقل سالی یک بار برای یک اسکن کامل بدن، پیش دکترتان بروید.

۱۰- رگ های خونی پاره شده

در حالی که رگ های خونی پاره شده ممکن است ناشی از آسیب باشند، می توانند نشانه چیزی جدی تر نیز باشند. رگ های خونی پاره، مخصوصا آنهایی که روی صورت، سرشانه، سینه و کمر وجود دارند، می توانند نشانه آسیب کبدی باشند که به سرعت منجر به مرگ می شوند.

۱۱- پوست زمخت و سفت انگشتان دست

 اگر پوست انگشت هایتان سفت و خشک شده باشد، وقت آن رسیده است که یک آزمایش خون بدهید. پوست سفت و زمخت شده می تواند نشانه ی اسکلرودرومی، مجموعه ای از بیماری های خود ایمنی یا سفت شدگی بافت های انگشتی که یک بیماری پوستی مرتبط با دیابت است، بوده باشد.

۱۲- جوش های پروانه ای شکل

 پوست هر فردی در هر زمانی سرخ می شود، اما صورتی که دائما سرخ می شود، ممکن است نشانه ای از چیزی جدی باشد. لوپوس اغلب قرمز نمایان می شود، و گاهی اوقات به صورت جوش های زبر پروانه ای شکل در سراسر بینی و گونه ظاهر می شود.

۱۳- خارش پوست

 هر چیزی، از ژاکت پشمی گرفته تا آب و هوای زمستانی می تواند باعث خارش پوست تان شود، اما گاهی اوقات علت جدی تری برای این خارش های ناخوشایند وجود دارد. اگر پوست تان خارش داشته و به نظر می رسد هیچ چیز آن را آرام نمی کند، این موضوع را با دکترتان در میان بگذارید. خارش پایدار اغلب می تواند نشان دهنده وجود چیزی بی مورد در کیسه صفراء تان باشد.

۱۴- پوست حفره حفره

 اگر متوجه شدید که پوست اطراف سینه تان حفره حفره شده است، وقت آن است که دکترتان را ببینید. حفره حفره شدن ناگهانی پوست روی یا اطراف سینه هایتان که تحت عنوان peau d’orange نیز شناخته می شود، می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد.

۱۵- زردی پوست

 رنگ زرد پوست تان ممکن است چیزی فراتر از این باشد که اسپری برنز کننده اشتباه عمل کرده است. در بسیاری از موارد زردی پوست، نشانه ای است از یرقان یا اضافی بودن بیلی روبین، محصول زائدی که با تجزیه هموگلوبین در جریان خون بوجود می آید.

۱۶- وجود قسمت های بی رنگ

 قسمت های بی رنگ روی پوست تان قطعا می گوید که باید پیش دکتر بروید. این موضوع اغلب نشانه پسوریازیس است که عموما در حالی که بیشتر از خطرناک بودن، آزار دهنده هستند، می توانند منجر به درد مفصلی آرتروز، عفونت های پوستی و در مواردی از عوارض یا پسوریازیس اریتودرمی، حتی منجر به مرگ شوند.

۱۷- کهیر

 این کهیرها را به عنوان یک ناراحتی جزئی در نظر نگیرید – اینها ممکن است نشان دهنده واکنشی بالقوه مرگبار باشند. کهیر می تواند شاخص ابتدایی از یک حساسیت جدی باشند که اگر درمان نشود، شما را در معرض خطر شوک آنافیلاکتیک قرار می دهد.

۱۸- خشکی و خارش پوست

 با خشکی پوستی سروکار دارید که هیچ مرطوب کننده ای روی آن جواب نمی دهد؟ پیش دکترتان بروید، نه داروخانه. خشکی و خارش پوست، به دلیل کاهش گردش خون و عفونت هایی که معمولا با این بیماری همراه است، اغلب نشان دهنده دیابت است.

۱۹- ورم چرکی

اگر با ورم چرکی ناخوشایند سروکار دارید، دکتر بازی نکرده و سعی نکنید که خودتان از پس این موضوع بربیایید. ورم های چرکی اغلب علامتی از عفونت استافیلوکوک هستند، که اگر سریعا مورد توجه قرار نگیرند، می توانند به اندام های حیاتی تان آسیب زده و به طور بالقوه شما را از بین ببرند.

۲۰- بهبود زخم آهسته

 اگر دست تان یک ماه پیش زخم شده و زخمش هنوز هم همانند روز اول تازه است، وقت آن است که با دکترتان ملاقاتی کنید. بهبود زخم آهسته، به دلیل شرایط سیستم ایمنی بدن و توانایی های تضعیف یافته گردش خون، معمولا نشانه دیابت است.

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/OJBCQ
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا