جاذبه های گردشگری

ارزشمندترین جواهرات ایران را در موزه جواهرات ملی ایران ببینید

موزه جواهرات ملی ایران، موزه گردی در بسیاری از مواقع یکی از مهیج‌ترین تفریحات گردشگران است؛ حالا اگر مقصدتان موزه جواهرات ملی ایران باشد که چه چیزی از این بهتر؟ تماشای جواهرات و زیورآلات بویژه برای خانم‌ها بسیار چشم نواز است؛ بنابراین اگر دلتان می‌خواهد مجموعه‌ای از جواهرات ارزشمند را یکجا ببینید، به موزه جواهرات ملی ایران بروید و از تماشای بهترین کلکسیون جواهراتی که تابحال در عمرتان دیده اید، لذت ببرید. در ادامه بیشتر با واقعیت خزانه جواهرات ملی ایران آشنا می‌شویم.


تاریخچه جواهرات ملی ایران

جواهراتی که در موزه‌ی ملی نگهداری می‌شوند، تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته اند؛ چه بسا جنگ‌ها و لشکرکشی‌هایی را به خود دیده اند. جالب است بدانید که قبل از دوران صفویه چیزی به عنوان خزانه جواهرات ملی وجود نداشت. سلاطین آن دوران به جمع آوری و نگهداری سنگ‌های قیمتی اهمیت نمی‌دادند تا زمانی که پادشاهان صفویه ورق را برگرداندند. در زمان صفویه جواهرات زیادی از کشور‌های مجاور خریداری و در غالب خزانه‌ی ملی نگهداری شدند. بخش عظیمی از این جواهرات بعد‌ها به افغانستان و هندوستان فرستاده شد که با لشکرکشی نادرشاه، دوباره به کشور بازگردانده شد.

آشنایی کامل با موزه جواهرات ملی ایران

متأسفانه بعد از قتل نادر شاه، یکی از سردارانش به خزانه‌ی جواهرات دستبرد زد و بخشی از آن‌ها نظیر الماس کوه نور را از کشور خارج کرد. در دوران قاجار‌ها جواهرات به شکل دیگری محافظت می‌شدند. بخشی از سنگ‌های قیمتی روی اشیائی نظیر تاج کیانی، تخت نادری و کره جواهر نشان، نصب و در کاخ گلستان نگهداری می‌شدند. در زمان رضا شاه پهلوی، شمایل کامل تری از موزه جواهرات ملی ایران، شکل گرفت. در آن زمان تمام جواهرات به زیرزمین کاخ مرمر منتقل شد و پس از احداث ساختمان بانک ملی ایران، به موزه‌ی بانک اهدا شد. هم اکنون خزانه‌ی جدید جواهرات ملی ایران در ساختمان بانک مرکزی واقع شده و به عنوان موزه‌ی جواهرات سلطنتی، استفاده می‌شود.


معروف‌ترین اشیای موزه جواهرات ملی ایران


 

الماس دریای نور؛ یکی از خاص‌ترین الماس‌های جهان

الماس دریای نور؛ یکی از خاص‌ترین الماس‌های جهان

دریای نور زیباترین و درشت‌ترین الماس برلیان این مجموعه می‌باشد که شهرت جهانی دارد. رنگ گلبهی این الماس، دریای نور را به یکی از خاص‌ترین الماس‌های جهان تبدیل کرده است. الماس دریای نور با قدمتی بالغ بر هزار سال، یکی از سنگ‌های قیمتی تاج کوروش بزرگ بوده که بعد‌ها زینت بخش تاج پادشاهی ناصرالدین شاه و نادرشاه شد. وزن این الماس هفت مثقال و ۲۰ نخود می‌باشد که قبل از تراش بیشتر هم بوده است. الماس کوه نور زوج دیگر این جواهر سلطنتی می‌باشد که پس از غارت خزانه از کشور خارج شد و بعد‌ها بدست ملکه انگلستان رسید.


تخت نادری؛ یکی از زیباترین تخت‌های سلطنتی قاجار‌هاتخت نادری؛ یکی از زیباترین تخت‌های سلطنتی قاجار‌ها

تخت نادری یکی از زیباترین تخت‌های سلطنتی قاجار‌ها است که توسط بهترین صنعتگران ایران و به دستور فتحعلی شاه ساخته شد. این تخت میناکاری شده با ۲۲ هزار جواهر قیمتی یکی از با ارزش‌ترین اشیاء موزه جواهرات ملی ایران است. جواهرات بخش پشت انداز تخت، از همه درشت‌تر و خوشرنگ‌تر هستند. در اطراف پشت انداز نقش دم طاووس و در قسمت بالایی نقش دو اژد‌های جواهر کاری شده را خواهید دید. تمام برجسته کاری‌های تخت نادری، با زیباترین سنگ‌های قیمتی تزئین شده است؛ همین امر باعث شد تا تخت نادری را در خزانه سلطنتی نگهداری و فقط در مسافرت‌ها برای پادشاه حمل کنند.


کره جواهر نشان؛ یکی از حیرت انگیزترین اشیاء موزهکره جواهر نشان؛ یکی از حیرت انگیزترین اشیاء موزه
کره جواهر نشان یکی از حیرت انگیزترین اشیاء موزه جواهرات ملی ایران می‌باشد که نظیرش را دنیا نخواهید یافت. تمام این کره‌ی ۳۴ کیلویی از طلای خالص ساخته شده که با ۵۱۳۶۶ جواهر قیمتی تزئین شده است. این کره یکی از شاهکار‌های ابراهیم زرگر باشی است که در سال ۱۲۹۱ ه. ق و به فرمان ناصرالدین شاه، خلق کرد. شاید دلیل ساخت این کره، جمع آوری جواهرات و سنگ‌های قیمتی موجود در خزانه بوده که به شکل کره‌ای طلایی گردآوری شدند. چیدمان جواهرات کره یکی از جذابیت‌های آن است؛ به طوری که نقش قاره‌های زمین هر کدام با جواهرات یکرنگ قابل شناسایی هستند. با کمی دقت می‌توانید در بخش‌هایی از کره، لقب‌های ناصرالدین شاه را با الماس، کوه دماوند را با یاقوت و شهر تهران را با یاقوت اورنگ زیب تشخیص دهید.


تخت طاووس یا تخت خورشیدتخت طاووس یا تخت خورشید
تخت طاووس را به نام تخت خورشید هم می‌شناسند. این تخت جواهر نشان، محل نشستن فتح علی شاه قاجار است که هنر دست جواهرسازان اصفهانی را به زیبایی تمام نشان می‌دهد. داستان عاشقانه‌ی شاه قاجار روایتگر تخت طاووس است. درست زمانیکه فتح علی شاه با طاووس خانوم ازدواج کرد، نام این تخت را به نام طاووس تغییر داد تا هر زمان که نام تخت طاووس را می‌برند، یاد همسر مهربانش بیفتد.


تاج کیانی؛ شکوه و عظمت پادشاهیتاج کیانی؛ شکوه و عظمت پادشاهی
تاج کیانی، شکوه و عظمت پادشاهی قاجار‌ها را نشان می‌دهد. بی شک فتحعلی شاه با دستور ساخت این تاج، گنجینه‌ی موزه جواهرات ملی ایران را با ارزش‌تر کرد. در ساخت این تاج، جواهراتی نظیر الماس، یاقوت، زمرد و مروارید بکار رفته است. در بخش میانی تاج، ۱۸۰۰ دانه مروارید سفید را خواهید دید که زمینه‌ی مناسبی برای درخشش زمرد‌ها و یاقوت‌ها فراهم کرده اند. جالب است بدانید، با اینکه شکوه این تاج زبانزد خاص و عام است، رضاشاه پهلوی برای تاجگذاری خود از آن استفاده نکرد و دستور داد تاجی جدید برایش بسازند. تاج پهلوی یکی دیگر از اشیاء ارزشمند موزه جواهرات ملی ایران است.


جقه نادری؛ گنجینه‌ای از الماس و زمردجقه نادری؛ گنجینه‌ای از الماس و زمرد
جقه نادری یکی دیگر از جواهرات سلطنتی داخل موزه می‌باشد که متعلق به سده ۱۲ ه. ق می‌باشد. با نگاهی اجمالی به این جقه، می‌توانید گنجینه‌ای از الماس و زمرد را ببینید. سه آویز زمرد از زیر و ریسه‌های الماس از بالای جقه آویزانند. چیدمان جواهرات در وسط جقه، نقش‌هایی از ابزارآلات جنگی را به تصویر می‌کشند. الماس‌های فلامک را می‌توان در تمام بخش‌های جقه مشاهده کرد. حتی رضاشاه هم نتوانست در مقابل زیبایی این تاج دوام بیاورد و از آن استفاده نکند.


شمشیر‌های سلطنتی موزه جواهرات ملی ایران شمشیر‌های سلطنتی
یکی از با ارزش ترین مجموعه‌های موجود در موزه جواهرات ملی ایران، شمشمیر‌ها و ادوات نظامی شاهان در دوره‌های مختلف می‌باشد. البته لازم به ذکر است که این شمشیر‌ها کاملا خاص و منحصر به فرد هستند و بر روی دسته و غلاف آن‌ها از جواهرات بسیار ارزشمندی استفاده شده است. از جمله این شمشیر‌ها می‌توان به شمشمیر فتحعلی شاه، نادرشاه، خنجر نگین دار فتحعلی شاه، سپر نادری و شمشمیر بسیار معروف ناصرالدین شاه اشاره نمود.
تاج و گردنبد فرح، همسر محمد رضا شاه که در مراسم تاجگذاری وی استفاده شد، کمربند زرین، گردنبد الماس و زمرد قمر السلطنه، کلاه عباس میرزا و پیش کلاه کیانی و آفتابه لگن سلطنتی از دیگر وسایل ارزشمند در موزه جواهرات ملی ایران می‌باشد. بدون شک بازدید از این حجم از زیبایی و درخشش جواهرات تجربه‌ای بی مانند خواهد بود.


 موزه جواهرات ملی ایران

اطلاعات کاربردی موزه جواهرات ملی ایران

آدرس: تهران – خیابان فردوسی- نرسیده به چهاراه استانبول – ساختمان بانک مرکزی ایران – موزه جواهرات ملی ایران

ساعات بازدید: موزه جواهرات ملی ایران در سه روز آخر هفته و ایام تعطیل رسمی تعطیل می‌باشد. شما می‌توانید از روز شنبه تا سه شنبه و از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۶:۳۰ از خزانه جواهرات دیدن کنید.

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/BEspO
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا