جاذبه های گردشگری

قلعه سرخ یا لال قلعه در دهلی

نام هند اغلب یادآور حس لطیفی است، به همراه داستان‎هایی از عشق و موسیقی در طبیعتی بکر و ناب. این سرزمین پهناور و گسترده، دارای طیف‌های  متفاوتی است از پوشش‌ گیاهی، جنگل ها و مرداب‏ها که هر کدام به نوعی توریست‎ها را در سفر به هند مجذوب خود می‏کنند. آثار و بناهای زیبای تاریخی منحصر به فرد این کشور نیز از جمله جاذبه‏های گردشگری هستند، مکان‌هایی با قدمت هزاران ساله وداستان‌های واقعی از عشق و نفرت، قدرت و عدالت، که در پس دیوارهای این بناها رخ داده است. یکی از آن محل‌ها، قلعه سرخ (رد فورت یا لال قلعه) است. لال در زبان هندی به معنی سرخ است. این بنا از بزرگترین و زیباترین جاذبه‏های گردشگری در شهر دهلی، پایتخت هندوستان است. معمارش ، شخصی است به نام احمد لاهوری که به دستور شاه جهان این قلعه را بنا کرد. قلعه سرخ محل سکونت امپراطور و خانواده سلطنتی بوده‎است و کلیه مراسم تشریفاتی و سیاسی نیز آن‎جا برگزار می‎شده‎است. این قلعه در سال ۲۰۰۷ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‏است.‏ برای آشنایی بیشتر با عروس زیبای شاه جهان آباد،  پایتخت محبوب شاه جهان با ما در سفرزون همراه شوید.

تاریخچه لال قلعه

شاه جهان، پنجمین امپراطور مغول، وقتی پایتخت خود را از آگرا به دهلی تغییر داد، دستور احداث این قلعه را صادر کرد. ساخت آن نه سال به طول انجامید. این قلعه کنار رود یامونا قرار دارد و به شکل هشت ضلعی نامنظم است. قلعه به وسیله دیوار قرمز رنگی به طول ۵٫۲ کیلومتر محصور شده و ارتفاع آن از ۱۶ تا ۳۳ متر متغییر است.

قلعه سرخ

تبلیغات - خیریه همت خیریه همت


آدرس قلعه سرخ در نقشه گوگل

سبک معماری قلعه سرخ

معماری آن ترکیبی از سبک هندی و مغولی است، این سبک معماری به‎خاطر خلاقیت و پیش‎رو بودن در زمان خودش روی سبک معماری ساختمان‌ها و باغ‌های بعدی در دهلی، راجستان، پنجاب، کشمیر، براج، روح الخاند و جاهای دیگر تاثیرگذاشت.

 معماری قلعه سرخ
معماری قلعه سرخ

بخشهای مهم قلعه سرخ

دیوان عام حیاط بیرونی مستقل و بزرگی است که با سنگ‌های مرمر سفید فرش شده. شاه بر روی ایوانی در دیوار شرقی می‌ایستاده و با عموم دیدار می‌کرده‌است.

لال قلعه
لال قلعه
دیوان عام

دیوان خاص سالن میهمانان و ملاقات‌های خصوصی شاه بوده، و البته تخت مشهور ‏شاه جهان به نام تخت طاووس نیز در ‏آنجا قرار داشته است همان تختی که بعدها توسط نادر شاه به عنوان غنیمت به ایران آورده شد. جالب است بدانید در قسمت‏های مختلفی از کاخ شعرهایی به زبان فارسی دیوارها را تزیین کرده از جمله در دو انتهای دیوان خاص اشعار از خسرو دهلوی وجود دارد.

دیوان خاص

از سایر اتاق‎ها می‌توان به رنگ محل یا کاخ رنگی محل اقامت همسر اصلی اشاره کرد. بنایی زیبا با تزئینات طلایی، سقف منقوش و حوض مرمرین.

ممتاز محل نیز اتاق خصوصی شاه بوده‎است، که اتاق‌های خواب، مکان‌های عبادت، ایوان و باروی موسامان بُرج را شامل میشود.

دروازه های قلعه

دروازه لاهور که دروازه اصلی قلعه بوده نامش را از شهر لاهور واقع در پاکستان گرفته‌است.

دروازه دهلی دروازه‌ای که به سوی دهلی قدیم بوده‌است.

دروازه لاهوری | قلعه سرخ
دروازه لاهوری

دروازه فیل دروازه‌ای که مقابلش دو مجسمه با شکوه سیاه رنگ از فیل قرار داشته است، که بعدها در ۱۸۵۶ توسط اورنگ‌زیب تخریب شدند. هم‌اکنون پس از بازسازی در موزه ممتاز محل قرار دارند.

دروازه دهلی

بازار سرپوشیده

چاتاچوک یا بازار سرپوشیده، که بازاری بوده‌است بین دروازه اصلی و قلعه که اکنون محل تجمع دستفروشان برای فروش سوغاتی به گردشگران است.

بازار قلعه سرخ

بخش‎های مختلف قلعه

نقاره‌خانه یا نوبت‌خانه که بر فراز دروازه لاهور و مقابل چاتاچوک قرار گرفته‎است و از آنجا ۵ بار در روز یا هنگام ورود شاه یا شاهزادگان و خانواده سلطنتی نقاره می‌زده‌اند. این بنا بیش از ۳۰ متر طول و ۲۰ متر عرض دارد و کلیه بازدیدکنندگان به‌جز خانواده سلطنتی، در این‌جا پیش از ورود به محوطه اصلی باید از اسب پیاده می‌شدند.

باغ حیات بخش باغی بوده‌است وسیع و به وسیله دو نهر زیبا و فواره‌های فراوان تقسیم می‌شده‎است. متأسفانه اکنون این نهرها خشک است و در آن محل فقط پوشش گیاهی باقی‌مانده‌است.

بُرج مثمن بارویی است در خاص محل و رو به بیرون قلعه که شاه هر روز صبح زود بر فراز آن آن امدر انظار عموم ظاهر می‌شده‌است.

نهر بهشت محل اقامت شخصی شاه بوده که و ایوان آن مشرف بر رود یامونا بوده محلی که شاه از فراز آن نظاره‏گر رود بوده‎‎است.

بخشهای مهم قلعه سرخ

سایر قسمتهای قلعه لال

ساوان و بادان دو عمارت که دارای مخزن آب هستند، ظفر محل که در میان استخر آب واقع است.

حمام شاهی، بخش زنانه یا اندرونی که خود شامل ممتاز محل و رنگ محل است، دعوت‎خانه که محل اقامت شاهزاده بوده است و در آخر مسجد موتی یا مروارید است که توسط اورنگ زیپ جانشین شاه جهان ساخته شد.

قلعه سرخ
قلعه سرخ

موزه های قلعه سرخ

در حال حاضر دو موزه در این بنا وجود دارد: یکی شامل اشیاء، منسوجات کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های تاریخی و هنری است، که عمدتاً مربوط یه دوران گورکانی هند یا ایران است. موزه دیگر بیشتر به نمایش جنگ‌افزارهای قدیمی آن دوران تا زمان اشغال انگلیس تعلق دارد.

جاهای دیدنی قلعه سرخ
هیرا محل

سرگذشت قلعه سرخ

بسیاری از آثار هنری و جواهرات قلعه، طی حمله نادرشاه به امپراطوری مغول در سال ۱۷۴۷ غارت شدند. پس از آن بسیاری از سازه‌های سنگ مرمر قلعه در انقلاب ۱۸۵۷ توسط بریتانیا ویران شدند و بخش‎هایی از دیوارهای دفاعی قلعه باقی ماند. انگلیسی‌ها آخرین امپراطور مغول را در ۱۸۵۸ در قلعه سرخ محاکمه و به رانگون تبعید کردند و کاخی که ۲۰۰ سال محل زندگی مردان قدرتمندی از مغول بود به پادگان نظامی تغییر کاربری داد.

لال قلعه
قلعه سرخ

زمان بازدید

بهترین زمان برای بازدید از این کاخ فصل پاییز و بهاراست که هوا مناسب‎تر است و به راحتی می‌توان در اطراف این کاخ ‏زیبا گشت.

روز و ساعات بازدید

قلعه سرخ در روزهای دوشنبه تعطیل است و سایر روزها در‌ها از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ عصر برای بازدید عموم باز ‏است.

قیمت بلیط ۵۵۰ روپیه برای توریست‌ها و برای هندی‎ها ۴۰ روپیه است.

لازم است قبل از سفر به هند و قلعه سرخ بدانید

در سفر به هند حتما از بطری‌های آب آشامیدنی با برند‌های معروف استفاده کنید، به علت ازدحام و شلوغی بر حریم شخصی خود حساس نباشید. پوشاندن بازوها و پاها جزو آداب رسوم هندی است مراقب کفش‌هایتان باشید به خصوص هنگام ورود به مقبره‌ها آن‌ها را در آوردید، ولی درون پاکت یا کیف خود نگه دارید یا به امانت دار بسپارید. در هند پای انسان عضو تمیزی نیست، اگر با پاهایتان چیزی را لمس کردید، عذر‌خواهی کنید، خوردن یا دادن اشیا با دست چپ خوشایند نیست، برای آلودگی صوتی آماده باشید.

در آخر همراهان عزیز سفرزون امیدوارم این گردش کوتاه در قلعه سرخ، انتخاب مقصد سفر بعدی را برای شما راحت‎ترکرده باشه. چنانچه تجربه سفر به قلعه سرخ را داشته‌اید، نظرات خود را با مخاطبان سفرزون به اشتراک بگذارید، سپاس‌گزار از همراهی شما.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های هندوستان کلیک کنید.


 

منبع : مجله گردشگری سفرزون

لینک کوتاه: http://knvd.ir/nOFX9
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن