جاذبه های گردشگری

نارنجستان قوام، مجموعه‌ای از دیدنی‌های شیراز

نارنجستان قوام شیراز، تلفیق چندین جاذبه‌ی گردشگری در دل باغی سرسبز می‌باشد و مسلما دیوار‌های بلند باغ مانع وارد شدن به حریم آن می‌شود؛ ورودی هشتی باغ، بهترین راه برای وارد شدن به دنیای تماشایی نارنجستان قوام است و معماری‌های باشکوه ایرانی در مسیر رودی همیشه جاری، دورنگاری زیبا از این باغ می‌باشد. اگر کنجکاوی تان گل کرده و می‌خواهید بدانید آن سوی دیوار‌ها چه چیزی منتظر شماست، با ما همراه باشید. در این مطلب گذری به گوشه و کنار نارنجستان قوام خواهیم داشت.

نگاهی به تاریخچه‌ی نارنجستان

مجموعه نارنجستان قوام، در سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری قمری و در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار، توسط قوام السلطنه ساخته شد. علاوه بر عمارت‌های دیدنی قوام، زنجیرخانه و بازارچه‌ای هم در این مجموعه وجود داشته که به دلیل احداث خیابان لطفعلی خان زند، تخریب شده اند. در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی بنای نارنجستان به دانشگاه شیراز واگذار شد و بین سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ هجری شمسی در اختیار پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایرانشناس معروف قرار گرفت. هم اکنون بخش‌هایی از این مجموعه که مرمت و بازسازی شدند، به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


نارنجستان قوام، مجموعه عمارت بیرونی

نارنجستان قوام، مجموعه عمارت بیرونی

معماری نارنجستان قوام شیراز در نوع خود منحصربه‌فرد است. از طریق یک هشتی زیبا با درب چوبی وارد باغ می‌شوید. روی هشتی ورودی باغ، تزئینات آجرکاری و کتیبه‌ای از سنگ مرمر، مختصر اطلاعاتی را درباره این باغ در اختیار شما می‌گذارد. داخل هشتی با هنر‌های آجرکاری، مقرنس سازی و کاشی کاری‌های چشم نواز تزئین شده است. هشتی ورودی از طریق دو راهرو شما را به داخل باغ می‌برد. نارنجستان قوام، بخش بیرونی خانه قوام بوده و تنها برای میزبانی از مهمان ها، کار‌های اداری و دیوانی بکار گرفته می‌شدند. در سه گوشه‌ی نارنجستان ساختمان‌هایی را خواهید دید. عمارت اصلی قوام، خانه عرقی‌ها و ساختمان اداری، مجموعه‌ی بنا‌های عمارت بیرونی قوام را تشکیل می‌دهند. در بخش غربی نارنجستان و تنها با یک کوچه فاصله، خانه قوام قرار دارد که از طریق زیرزمین به داخل باغ راه دارد.


عمارت شاه نشین قوام

عمارت شاه نشین قوام

عمارت اصلی قوام در ضلع شمالی باغ قرار گرفته است. بنای دو طبقه و ستون‌های ایوان، از شاهکار‌های دیگر معماری‌های قاجارهاست که بر اساس الگویی از معماری دوران زندیه ساخته شده است. ایوانی با دو ستون و سقف تزئین شده، باشکوه‌ترین بخش این عمارت هستند. راه پله‌های اطراف ایوان‌ها شما را به سمت بهارخواب‌هایی با یک سالن و اتاق بزرگ راهنمایی می‌کند. در طبقه‌ی بالا اتاق‌هایی مخصوص اقامت مهمانان قرار دارد؛ البته حاکمان و مهمانان ویژه از اتاق‌های مقابل ایوان شاه نشیبن استفاده می‌کردند. نقاشی‌های رنگ روغن سقف ها، توسط مینیاتوریست معروف، لطفعلی خان صورتگر انجام شده است. در‌های ارسی خاتم کاری شده به سبک هندی و شیشه‌های رنگی که از اروپا وارد شده اند، جلوه‌ی زیبایی به داخل عمارت بخشیده اند.


خانه عرقی‌ها

خانه عرقی‌ها

عمارت مکتب خانه، یکی دیگر از بنا‌های مجموعه قوام است و در ضلع شرقی نارنجستان قوام دارد. قسمت‌های شمالی و غربی ساختمان به عنوان مکتب خانه استفاده می‌شده که در بعد‌ها با ساکن شدن چند خانواده در این مکان، به خانه‌ی عرقی‌ها مشهور شد. بخش جنوبی عمارت متعلق به آشپزخانه و محل اقامت خدمه بوده است.


ساختمان اداری نارنجستان قوام

ساختمان اداری

در ضلع جنوبی باغ، ساختمان دیگری دیده می‌شود. از اتاق‌های این ساختمان در زمانی که نارنجستان قوام، دیوان خانه حکومتی بوده، به عنوان دفتر کار و اتاق انتظار مراجعین استفاده می‌شد. در ایوان‌های این بنا، چهار ستون چوبی منبت کاری شده دیده می‌شود. کاشی کاری‌های طاق‌ها نما‌های بزرگ و کوچک این ساختمان، تصاویری از اسطوره‌های حماسی و طبیعت را نشان می‌دهد.


خانه زینت الملک در عمارت اندرونی نارنجستان قوام

خانه زینت الملک در عمارت اندرونی

اقامتگاه خانواده قوام در عمارت اندرونی، روزگاری متعلق به دختر حبیب الله خان زینت الملک بوده که پس از مرگش به عبدالله خان قوام رسیده است. این بنای تاریخی در طول عمر خود تاکنون صدمات زیادی دیده است که برخی از آن‌ها به خوبی مرمت شدند و برخی دیگر قابل بازسازی نبودند. خانه زینت الملک یکی از آثار نفیس و تاریخی شیراز می‌باشد که با هنر‌های منبت کاری، آینه کاری، گچ کاری، نقاشی و سنگ‌های حجاری شده تزیین شده است. این خانه، ساختمانی دوطبقه با یک زیر زمین وسیع و سراسری می‌باشد. بخشی از زیرزمین متعلق به اسلحه خانه بوده و در قسمت دیگر کانال آب وجود دارد. جالب است بدانید که در گذشته اغلب خانه‌های اشرافی از زیرزمین به هم راه داشته اند. زیرزمین خانه قوام بخاطر تسریع رفت و آمد و همچنین ورود و خروج غذا، به داخل باغ نارنجستان راه دارد. منفذ‌های تهویه هوا طوری تعبیه شدند که در سراسر سال دمای داخل زیر زمین را یکسان می‌کنند. اتاق‌های زیادی در این عمارت وجود دارد که اغلب آن‌ها به هم راه دارند. در اتاق آینه کاری، کتیبه‌ای متعلق به سال ۱۳۰۲ هجری قمری قرار دارد. حوض وسط حیاط و سیستم کانال بندی آب، یکی دیگر از جذابیت‌های عمارت اندرونی است.


موزه نارنجستان قوام

موزه نارنجستان قوام

در نارنجستان قوام اشیاء دیدنی زیادی را می‌توانید در قالب موزه ببینید. زیرزمین ضلع شمالی باغ، مجموعه‌ای از ظروف قدیمی، سکه‌های تاریخی و کاشی کاری‌های زیبا می‌باشد. هم اکنون خانه‌ی زینت المک به عنوان یکی از آثار تاریخی کشورمان به موزه‌ی مشاهیر تبدیل شده است.


جاذبه‌ی اطراف نارنجستان قوام


با کمی فاصله گرفتن ازنارنجستان قوام می‌توانید از زیبایی‌های چشم نواز این شهر بازدید کنید و تمام لحظات سفر را به زیباترین شکل بسازید. از جمله جاذبه‌های اطراف این باغ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

نارنجستان قوام شیراز، شاهکاری دیگر در باغ‌های ایرانی

مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک یکی دیگر از بنا‌های دیدنی شیراز است که حدود ۴۰۰ متر با این باغ فصله دارد و در تمام دنیا به تلفیق نور و هنر مشهور می‌باشد. هر آنچه از شیشه‌های رنگارنگ و بازتاب نور‌های رنگی در عمارت قوام دیده اید، را فراموش کنید. قرار است دنیایی از این هنر‌های زیبا را در مسجد نصیرالملک ببینید. مسجد صورتی ایران بخاطر معماری منحصر به فرد و استفاده از شیشه‌های رنگی و تابش نور به داخل بنا به یکی از زیباترین سوژه‌های عکاسی تبدیل شده که شهرت آن جهانی شده است. به طوریکه در تمام طول سال و قبل از ساعت ۹ صبح گروه‌های عکاسی مختلفی را در داخل این مسجد مشاهده خواهید کرد.


مسجد خان شیرازمسجد خان شیراز
یکی دیگر از آثار بسیار ارزشمند با قدمت زیاد در شیراز، مسجد خان می‌باشد که فاصله‌ای حدود ۸۵۰ متر با باغ نارنجستان قوام دارد. این مسجد یکی از یادگاری‌های به جای مانده از دوره حکومت شاه عباس صفوی بوده و در حال حاضر به عنوان حوزه علمیه مورد استفاده قرار گرفته است.


موزه خانه زینت الملک شیرازموزه خانه زینت الملک
همان طور که قبلا اشاره کردیم، خانه زینت الملک در همسایگی نارنجستان واقع شده و از زیر زمین با هم در ارتباط هستند. در حال حاضر، زیر زمین این خانه به عنوان موزه مشاهیر مورد استفاده قرار گرفته و مجسمه‌های افراد نام آشنای سیاسی و ادبی در آن نگهداری میشوند.


نارنجستان قوام شیراز، شاهکاری دیگر در باغ‌های ایرانی

اطلاعات کاربردی باغ نارنجستان

ساعت بازدید: مجموعه نارنجستان قوام در تمام روز‌های هفته باز است.

شما می‌توانید در طول روز از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ از این باغ زیبا دیدن کنید.

آدرس: استان فارس- شیراز- خیابان لطفعلی خان زند

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/aJgC2
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا