اطلاعات دارویی

متفورمین : موارد مصرف, نحوه مصرف و عوارض جانبی
متفورمین داروی کاهش قند خون است.متفورمین برای درمان دیابت نوع دو، سندرم تخمدان و لاغری استفاده می شود.قرص متفورمین در فرم 500 ، 1000 میلی گرم می باشد.


متفورمین چیست منع مصرف / نحوه مصرف / مقدار مصرف / عوارض جانبی / تداخل دارویی


متفورمین metformin  با نام تجاری گلوکوفاژ به عنوان داروی کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دوبکارمی‌رود.قرص متفورمین مقاومت به انسولین را در بیماران دیابتی کم می‌کند.قرص متفورمین در فرم 500 میلی گرم و 1000 میلی گرم در دسترس است.این دارو در طبقه بندی بارداری B قرار دارد.

در این مطلب با موارد مصرف متفورمین ، نحوه مصرف متفورمین ، مقدار مصرف متفورمین ، عوارض جانبی متفورمین ، تداخل دارویی متفورمین و تاثیر آن بر لاغری می پردازیم.

لاغری با قرص متفورمین :برطبق تحقیقات انجام شده مصرف قرص متفورمین می تواند به لاغر شدن افراد کمک کند. این مرود هنوز اثبات نشده و علت آن کمی مبهم است.این قرص می تواند باعث کاهش اشتهای فرد شده و بداز ذخایر چربی استفاده می شود تا فرد را لاغر کند

تاثیر متفورمین بر تخمدان: سندرم تخمدان پلي كيستيك (PCOS) علت اصلي ناباروري ناشي از فقدان تخمك گذاری مي باشد. تاثیر متفورمین بر تخمدان يكی از راه هاي درمان اين سندرم استفاده از داروی متفورمیناست.

متفورمین چیست؟

متفورمین در اختلال متابولیسم کربوهیدرات و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک و حتی کنترل چربی خون نیز تجویز می‌شود.این دارو نمی‌گذارد قند از کبد وارد جریان خون شود و هنگامی که قبل از صرف غذا، این دارو مصرف شود به مقدار قابل توجهی از افزایش قند خون جلوگیری می‌کند.

متفورمین یک کاهش دهنده قند خون است که باعث تحمل گلوکز در دیابتی ها می شود. این دارو گلوکز را پس از مصرف غذا کاهش می دهد . البته مکانیسم متفورمین با پایین اورنده های قند خون دیر متفاوت است. متفورمین گلوکز کبدی را کاهش می دهد.متفورمین به از طریق کلیه ها در ادرار دفع می شود و متابلیسم کبدی ندارد. نیمه عمر متفورمین 6 ساعت می باشد.

منع مصرف متفورمین

بیماران کلیوی ، اسیدوز متابولیک ، حساسیت به دارو ، بیماری های کبدی ، کتواسیدوز ناشی از دیابت ، نارسایی قلبی ، انفارکتوس میوکارد نباید از این دارو استفاده کنند.

نحوه مصرف متفورمین

مقدار مصرف را بر اساس نسخه تجویز شده پزشک میباشد. ولی دوز های معمول این دارو به شرح ذیل میباشد.هنگام مصرف متفورمین از مصرف الکل خودداری کنید.متفورمین باعث افت شدید قند خون نمی شود مگر اینکه با انسولین مصرف شود.در زمان درمان با متفورمین می بایست سطح هموگلوبین و قند خون را در ناشتا اندازه گیری شود.قبل از شروع درمان با متفورمین و حداقل سالی یکبار حین درمان ، عملکرد کلیه ارزیابی گردد.

مقدار مصرف متفورمین

  • در بزرگسالان :صورت مصرف متفورمین در ابتدا 500 میلی گرم معادل 1 قرص  2 بار در روز و قرص را همراه با صبحانه و نهار مصرف شود.
  • کودکان بالای 10 سال : مقدار 500 میلی گرم 2 بار در روز به همراه صبحانه و عصرانه.
  • متفورمین همراه با انسولین ابتدا ۵۰۰ میلی‌گرم و به صورت یک بار در روز مصرف می‌شود. سپس پزشک در صورت نیاز دوز دارو را افزایش می‌دهد.

عوارض جانبی متفورمین

از عوارض جانبی متفورمین اسهال، تهوع،استفراغ، نفخ و بی اشتهایی که از شایع ترین آن میباشد و در 30 درصد بیماران دیده شده است، اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش دفعات ادرار، سرگیجه، سوزش، تنفس سریع و بوی میوه‌ای دهان است،ممکن است پزشکتان دوز مصرف داروهای دیابت را تغییر دهد.واکنش حساسیتی مانند بثورات پوستی،خارش یا التهاب،سرگیجه شدید ،مشکل تنفسی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد.

تداخل دارویی متفورمین

با پزشک درباره داروهای زیر مشورت نمایید. این داروها عبارتند از:

  • داروهای کنترل دیابت مانند کینولون ها
  • سایمتیدین، سفالکسین، رانولازین
  • داروهای مسدود کننده کربونیک آنهیدراز
  • دولوتگراویر، تری متوپریم
  • داروهای ضد دیابت مانند انسولین
  • داروهای کنترل دیابت مانند گیاه گیمنما، گاتی فلوکساسین.
  • مواد کنتراست زا که در عکس برداری ها استفاده می شود.

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/0TNIJ
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا