جاذبه های گردشگری

باغ‌های کرمان، از باغ شازده تا باغ سنگی درویش خان

اقلیم گرم و خشک مرکز ایران موجب شده تا والیان کرمان باغ‌های تاریخی زیبایی را از خود به جا بگذارند؛ باغ‌هایی که همچون معجزه‌ای سبز، گردشگران را در دل بیابان‌های کرمان متحیر می‌کند. اغلب باغ‌های کرمان متعلق به دوره قاجاریه می‌باشد. سبک آذین بندی‌ها و باغ سازی‌ها در این دوره، متأثر از محوطه سازی‌های فرانسوی به همراه گل کاری‌ها و احداث حوضچه‌های کوچک و بزرگ است. از جمله باغ‌های کرمان می‌توان به باغ‌های شاهزاده ماهان، باغ هرندی، فتح آباد و باغ آقا اشاره کرد. در این مطلب نگاهی به باغ‌های تاریخی کرمان خواهیم داشت.


باغ شاهزاده ماهان
باغ شاهزاده ماهان، از زیباترین باغ‌های کرمان است که شهرت آن نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا پیچیده است و یکی از مهمترین جاذبه‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شود. از کرمان خارج شوید و تنها با نیم ساعت رانندگی می‌توانید از باغ زیبای ماهان دیدن کنید. دامنه‌ی کوه بلند تیگران بهترین مکان برای ییلاق تابستانی شاهزاده ماهان است. باغی به وسعت ۵.۵ هکتار فضای سبز بی نظیری را ایجاد کرده است.
باغ شازده ماهانعمارت دو طبقه‌ی انتهای باغ، اولین چیزی است که با وارد شدن به باغ چشمتان را می‌گیرد. شیب تند دامنه باعث شده تا محوطه‌ی باغ به صورتی پلکانی ساخته شود و بلندترین نقطه را برای ساخت عمارت در نظر بگیرند. حوض‌های پلکانی از جلوی عمارت تا پایین‌ترین بخش باغ، آبشار‌های کوچکی را ایجاد کرده اند. رقص فواره‌های آب و نورافشانی عمارت در دل شب بسیار دیدنی است.
سفرنامه‌های کرمان بدون بازدید از باغ ماهان ناقص است؛ بنابراین اگر فرصت کمی برای اقامت در این شهر دارید، بازدید از این باغ را در اولویت‌های ابتدایی قرار دهید و شک نکنید که از انتخابتان پشیمان نخواهید شد.

آدرس: کرمان، ۲ کیلومتری شهر ماهان

باغ فتح آباد؛ باصفا و چشم نواز

باغ فتح آباد؛ باصفا و چشم نواز
باغ فتح آباد در فاصله ۱۲ کیلومتری کرمان قرار دارد. این باغ قاجاری یادگاری از فضل علی خان بیگلر بیگی است. جریان آب فتح آباد از میان باغ، صفای خاصی به اقامتگاه والی کرمان بخشیده است. در سمت شمال و انتهای باغ فتح آباد عمارت اصلی این مجموعه دیده می‌شود. بنایی دو طبقه که به خوبی ذوق و سلیقه‌ی استادان معمار را نشان میدهد. حیاط سمت جنوبی بنا و عمارت حوض آئینه در شمال، جلوه‌ی با شکوهی به عمارت بخشیده است.

باغ‌ زیبای فتح اباد کرماناز جمله بخش‌های باغ فتح آباد که حتما باید دید، موزه‌ی حکام می‌باشد که در آن اسناد و زندگی نامه‌هایی از حاکمان کرمان نگهداری و به نمایش گذاشته شده اند. اتاق نقاشی، عمارت چهار فصل با گرچ بری و تزئینات خارق العاده و عمارت اصلی و پوشش گیاهی منحصر به فرد در کنار هم به این باغ رنگ و چهره‌ای بی نظیر بخشیده اند و گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به سمت خود جذب میکنند.
جالب است بدانید که در این مجموعه باغ گیاهان دارویی، باغ میوه و ۳ باغ دیگر وجود دارد؛ همچنین رستوران‌ها و کافی شاپ‌هایی را در اتاق‌های عمارت میبینید که مکان‌هایی دنج برای لذت بردن از انواع غذا‌های سنتی کرمان هستند. باغ فتح آباد از جمله باغ‌های کرمان می‌باشد که برای سپری کردن شبی به یادماندنی مناسب است.

آدرس: کرمان، بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیارآباد

باغ هرندی؛ تلفیق معماری فرنگی با ایرانیباغ هرندی؛ تلفیق معماری فرنگی با ایرانی
باغ هرندی در سال ۱۲۹۰ سکونتگاه محمدرضا خان عدل السلطان یکی از نظامیان صاحب منصب کرمانی بوده است. مساحت این باغ ۲۵ هکتار می‌باشد که عمارتی دو طبقه را در خود جای داده است. معماری عمارت باغ هرندی بسیار خاص است؛ چرا که بر مبنای تلفیق الگو‌های فرنگی با معماری ایرانی ساخته شده است. این عمارت ۲۰۰۰ متری شامل یک سالن و بهار خواب در طبقه‌ی پایین و دو ایوان در طبقه دوم و یک حمام و آشپزخانه می‌باشد.
باغ هرندی کرمان

اتاق‌های مستخدمین در بخش انتهایی باغ واقع شده اند. درختان باغ بیشتر در سمت جنوبی به چشم می‌خورند و درختان میوه نظیر انگور و انار و گیاهان زینتی همچون گل رز بخشی از زیبایی‌های این باغ هستند.
جالب است بدانید که عمارت هرندی امروزه یکی از بهترین موزه‌های دیدنی کرمان می‌باشد که طبقه اول ساختمان، موزه‌ی باستان شناسی و طبقه‌ی دوم متعلق به موزه ساز‌های سنتی است.

آدرس: کرمان، خیابان شهید بهشتی، ایستگاه طهماسب آباد، نرسیده به خیابان فردوسی

باغ محله سرآسیاب؛ میزبان باغ‌های معروفباغ محله سرآسیاب؛ میزبان باغ‌های معروف
محله‌ی سرآسیاب فرسنگی، یکی از محله‌های بافت قدیم کرمان می‌باشد که باغ‌های زیبایی را در خود جای داده است. باغ سرآسیاب بازمانده‌ای از دوران سلجوقیان است. آب و هوای خنک و دل انگیز باغ سرآسیاب به خاطر همجواری با کوه‌های صاحب الزمان (عج) است. درختان انگور، تاک ها‌ی قدیمی درهم تنیده شده و صحرا‌های جالیزی، تصویر چشم نوازی به این قسمت از کرمان بخشیده اند. محله‌ی سرآسیاب میزبان باغ‌های معروفی همچون باغ سردار، باغ روحی، باغ عشق و باغ امام جمعه می‌باشد.

آدرس: کرمان، خیابان سرآسیاب

باغ و عمارت سردار
مجموعه‌ای از باغ‌ها و عمارت‌ها در کرمان دیده می‌شوند که هر کدام به نوعی بیانگر جلوه‌ای از هنر معماری و باغ سازی قاجار‌ها است. باغ و عمارت سردار نمونه‌ای از باغ‌های کرمان می‌باشد که جلوه گاه هنر اصیل معماری ایرانی است. این باغ که در انتهای خیابان سرآسیاب فرسنگی قرار گرفته، به عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

آدرس: کرمان، انتهای خیابان سرآسیاب

باغ سنگی درویش خان

باغ سنگی درویش خان؛ هیج جای دنیا نخواهید دید
باغ سنگی درویش خان، یکی از اسرارآمیزترین باغ‌های قدیمی کرمان است که یک دنیا حرف در پشت درختان کهنسالش نهفته است. باغی که به جای شاخ و برگ، سنگ‌های کوچک و بزرگ دارد. با ورود به این باغ، سوالات زیادی در ذهنتان پیش می‌آید. اگر این باغ است پس چرا درختانش شبیه درخت نیستند؟! چرا سنگ از درختانش آویزان است؟! چرا پوشش سرسبز باغ، خاکستری و بی روح شده؟! اگر می‌شد به سال ۱۳۰۳ هیجری شمسی برگردیم شاید می‌توانستیم جواب سوال هایمان را از صاحبش درویش خان اسفندیار پور، بگیریم؛ هرچند کرو لال بودن اسفندیار خان دلیلی بود تا دنیای از راز‌ها و اسرار باغش را با خود به گور ببرد.

باغ سنگی درویش خانسخن‌ها راجع به شخصی درویش خان بسیار است؛ گروهی او را چوپان و باغداری بیش نمی‌دانستند. عده‌ای هم از او شخصیتی شجاع توصیف می‌کردند که سرگرمی اش بازی با گرگ و پلنگ و مار‌های سمی بوده که در نهایت به دست پلنگی کشته می‌شود. بر طبق شنیده ها، باغ اسفندیار خان زمانی جان داشته و درختان سرسبزش معروف بودند؛ اما بعد از اصلاحات اراضی سال ۱۳۴۰ زمین هایش را از دست می‌دهد و پس از بی بار شدن درختان، باغ سنگی امروزی را می‌سازد. کاشت درختان خشکیده و آویزان کردن سنگ‌هایی از آن، از ابتکارات جالبی است که در هیج جای دنیا نخواهید دید.

آدرس: ۴۰ کرمان، کیلومتری جنوب شرقی شهر سیرجان

باغ بیرم آباد؛ موزه ساز کرمانباغ بیرم آباد؛ موزه ساز کرمان
در شرق کرمان و در همسایگی بنای تاریخی تخت قلی بیگ، باغی زیبای دیگری متعلق به دوران صفویه قرار گرفته است. باغ بیرم آباد متعلق به بیرام بیگ افشار افشار بوده و هم اکنون موزه‌ی ساز کرمان است.

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/pAB5U
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا