دانستنی ها و سرگرمی

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

برترین‌ها: جزایر بسیاری در سراسر دنیا به آهستگی، اما قطعا زیر آب رفته و ناپدید خواهند شد. پس بیایید تا فرصت داریم و این جزیره‌ها به اعماق دریا نرفته اند، نگاهی به آن‌ها بیندازیم.

جزایر سلیمان

 

جزایر سلیمان، گروهی شامل حدود هزار جزیره در اقیانوس آرام هستند که به آرامی در دریا فرو می‌روند. در واقع سطح دریا از سال ۱۹۹۳، هر سال ۸ میلیمتر افزایش می‌آید. دریا آنقدر سریع بالا می‌آید که شهر چویسول تنها ۲ متر بالاتر از سطح دریاست و شهر جدیدی در حال ساخت است تا ساکنانش به آنجا منتقل شوند. طبق مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، پنج جزیره از جزایر سلیمان تاکنون ناپدید شده اند.


مالدیو

 

جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می شوند

مجمع الجزایر زیبا و محبوب مالدیو در اقیانوس هند تفریحگاه‌های سرسبز و هتل‌های زیر آبی زیادی دارد، اما کم کم به طور کلی زیر آب می‌رود. ارتفاع کم جزیره آن را نسبت به بالا آمدن سطح دریا حساس‌تر کرده است. طبق پیش بینی‌های فعلی، این کشور تا سال ۲۱۰۰ کاملا زیر آب می‌رود. در سال ۲۰۰۹ رئیس جمهور این کشور برای جلب توجه به این فاجعه قریب الوقوع، جلسه‌ای را زیر آب برگزار کرد.


پالائو

 

جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می شوند

سطح دریا در پالائو، واقع در اقیانوس آرام جنوبی از سال ۱۹۹۳ هر سال ۸.۸۹ میلیمتر بالا آمده است، یعنی حدود سه برابر متوسط جهانی. و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۹۰ حدود ۶۱ سانتیمتر دیگر هم بالا برود. ساکنان می‌گویند هنگام جزر و مد، خانه‌هایشان را آب می‌گیرد و باید به کشور دیگری مهاجرت کنند. حتی عروس‌های دریایی مشهور این جزیره نیز در حال ناپدید شدن هستند، که احتمالا به دلیل تغییرات آب و هوایی است.


میکرونزی

 

جزایری که تا 80 سال دیگر ناپدید می شوند

میکرونزی کشوری واقع در اقیانوس آرام است که از ۶۰۷ جزیره تشکیل شده است. مساحت ۷۰۰ کیلومتر مربعی آن با کوه ها، درختان، تالاب‌ها و سواحل پر شده است. به دلیل بالا آمدن سطح دریا، چندین جزیره از این کشور در سال‌های اخیر ناپدید شده اند و بقیه به شدت کوچک شده اند.


فیجی

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

جزایر فیجی واقع در اقیانوس آرام ارتفاع کمی از سطح دریا دارند و نسبت به تغییرات سطح اقیانوس حساس هستند. روستای Vunidogoloa اولین جایی بود که به دلیل افزایش سریع سطح دریا به جای جدیدی منتقل شد. در چند دهه اخیر، چند روستا ۱۵-۲۰ متر از خط ساحلی خود را از دست داده اند. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰، سطح دریا ۴۳ سانتیمتر افزایش یابد. افزایش دمای افیانوس هم بر صخره‌های مرجانی تاثیر می‌گذارد و باعث سفید شدن مرجان‌ها می‌شود و آن‌ها را نسبت به بیماری آسیب پذیر می‌کند.


تووالو

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

نخست وزیر تووالو، یک کشور دور افتاده در اقیانوس آرام، اعلام کرد که افزایش سطح دریا و حوادث شدیدتر آب و هوایی، یک تهدید برای جمعیت این کشور هستند. دولت تووالو این کشور را یکی از آسیب پذیترین جا‌های زمین نسبت به افزایش سطح دریا می‌داند که می‌تواند برای ۱۰ هزار سکنه‌اش فاجعه آفرین باشد.


جزیره سیشل

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

جزیره سیشل در ساحل شرقی آفریقا، در مقایسه با ۶۰۰۰ سال گذشته، افزایش بی سابقه‌ای در سطح دریا را تجربه می‌کند. با توجه به اینکه ۸۵ درصد از توسعه این کشور در خط ساحلی آن قرار دارد، بالا آمدن سطح دریا می‌تواند یک تهدید بزرگ باشد. تنها یک متر افزایش سطح دریا می‌تواند بسیاری از جزایر کم ارتفاع و مناطق ساحلی مسکونی آن را بپوشاند و ۷۰ درصد از مساحت این جزیره را کاهش دهد.


کیریباتی

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

قرار است همه کسانی که در این جزیره واقع در اقیانوس آرام زندگی می‌کنند، آن را تخلیه کنند. رئیس جمهوری کریباتی در سال ۲۰۱۲ به دنبال خرید زمین در فیجی به عنوان «بیمه تغییرات آب و هوایی» برای ساکنان این جزیره بود. او گفته که کشورش تا سال ۲۰۵۰ غیرقابل سکونت خواهد شد.


جزایر کوک

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

جزایر کوک در نزدیکی نیوزیلند یکی دیگر از مجموعه جزایری است که تحت تاثیر بالا آمدن سطح آب دریاست. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۹۰ سطح دریا ۵۵ سانتیمتر افزایش یابد و به جاده ها، پل ها، بنادر و … آسیب بزند و ساکنان و گردشگری این منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.


پلینزی فرانسه

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

پلینزی فرانسه یکی از مقاصد گردشگری محبوب است. اما در صد سال آینده، احتمالا ناپدید خواهد شد. پیش بینی می‌شود که ۳۰ درصد از جزایر آن تا پایان قرن زیر آب خواهند رفت. دولت تصمیم دارد به جای رفتن به یک کشور دیگر، برای ساکنان، جزایر شناور در نزدیکی تاهیتی بسازد.


جزیره تانگیر، ویرجینیا

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

حتی ایالات متحده هم تحت تاثیر افزایش سطح دریاهاست. جزیره تانگیر در فاصله ۲۰ کیلومتری ساحل شرقی ویرجینیا، تنها با قایق و هواپیما قابل دسترسی است. این جزیره از خیابان‌های باریک، سواحل طبیعی، فروشگاه‌های جذاب تشکیل شده است. با این حال، بیش از ۶۰ درصد از این جزیره از سال ۱۸۵۰ از دست رفته و انتظار می‌رود تا ۲۵ و ۵۰ سال آینده زیر آب برود.


جزایر مارشال

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

جزایر مارشال، گروهی از جزایر بین هاوایی و استرالیا هستند که با صخره‌های مرجانی و مردم خونگرم شناخته می‌شوند. سطح آب در جزایر مارشال ۷ میلیمتر در سال بالا می‌رود که تقریبا دو برابر متوسط جهانی است. پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، سطح آب ۱۹ سانتیمتر بالاتر برود و موجب جریان‌های طوفانی و سیل شود.


شیشمارف، آلاسکا

 

جزایری که تا ۸۰ سال دیگر ناپدید می‌شوند

این جزیره کوچک با تنها ۶۵۰ نفر جمعیت در ۵۰ سال اخیر به تدریج زیر آب رفته و از سال ۱۹۹۷، ۳۰ متر کوچک شده است. پیش بینی می‌شود این جزیره در ۲۰ سال آینده کاملا ناپدید شود. یکی از ساکنان جزیره می‌گوید به دلیل زیر آب رفتن زمین‌ها، مجبور شده ۱۳ بار خانه خود را عوض کند.

 

منبع: rd

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/Q7dKF
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا