جاذبه های گردشگری

سوغات ایران از شرق تا غرب و از شما تا جنوب همراه با شما

ایران کشوری بزرگ با هشتاد میلیون جمعت و چهار اقلیم مختلف است. از کویر تا دریا، از جنگل تا صحرا، هر چه بخواهید را می‌توانید در این سرزمین پیدا کنید. مردمی مهمان‌نواز و آب و هوایی دوست داشتنی، تاریخی غنی و فرهنگی تکرار نشدنی، همه و همه باعث شدند تا ایران تبدیل به یک نقطه عالی برای سفر شود. اما مگر سفر بدون سوغاتی هم معنا می‌دهد؟ اگر از شما بپرسند سوغات ایران چیست، چه پاسخی می‌دهید؟ در بین سوغات ایران چه چیزی در اولین لحظه به ذهن شما می‌آید؟ با سفرزون همراه شوید تا با کوله باری از سوغات به خانه بازگردید!

فرش ایرانی | فرش و قالی تبریز بهترین سوغات ایران

سوغات ایران

سوغات ایران – فرش تبریز

شاید برایتان جالب باشد بدانید که از نظر شورای جهانی صنایع دستی، تبریز را به ” شهر جهانی بافت فرش” می‌شناسند. از روزگار دور و از دوران صفویه صنعت فرشبافی در این شهر زیبا رونق گرفت. در حال حاضر هم تبریز را می‌توان یکی از کهن‌ترین و معروف‌ترین مراکز بافت فرش‌های دستبافت در تمام دنیا دانست.

علاوه بر هنر والای فرشبافی، مواد اولیه این فرش‌ها نیز یکی از عوامل مهم در شهرت آنها است. معمولا برای بافت این فرش‌های زیبا و پر نقش و نگار تبریزی، از پشم و یا ابریشم استفاده می‌کنند. قطعا فرش ابریشم بافت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و همچنین به قیمت بسیار زیادی نیز در بازار معامله می‌شود.

قیمت فرش‌های دستبافت ابریشمی تبریز آنقدر زیاد است که در ابعاد یک تا چهار متری بافته می‌شوند. البته نگران نباشید، اگر به فرش دستبافت علاقه داشته و قصد ندارید تا این حد هزینه کنید، می‌توانید به سراغ انواع دیگر این فرش‌های زیبا بروید.

طیف گسترده‌ای از فرش‌های زیبا را با قیمت‌های متنوع می‌توانید تهیه کنید. طرح و بافت این فرش‌ها هر کدام با دیگری تفاوت دارد و همانند چهره هر انسان، یک عنصر منحصر به فرد دارد که به آن شخصیتی یکتا می‌بخشد. زمانی که بافت این فرش‌ها را لمس می‌کنید، احساس آرامش به شما دست خواهد داد و از بافت نرم و پر پشت آن لذت خواهید برد.

فرش ایرانی | ارزش‌گذاری فرش دستبافت تبریز

همانطور که ذکر کردیم، قیمت فرش مرغوب دستبافت تبریز بسیار گران است. مقیاس سنجش کیفیت یک فرش دستباف، میزان گره‌ای است که در هر اینچ مربع دارد. معمولا در هر اینچ مربع باید بین ششصد تا هشت صد و پنجاه گره وجود داشته باشد. هرچقدر تعداد این گره‌ها بالاتر باشند، یعنی فرش مرغوب‌تر است. معمولا داخل فرش‌های تبریز چله‌کشی پشمی وجود دارد و با خامه نرم و ظریف پشمی بافته شده‌اند.

تقریبا می‌توان گفت که در بافت همه فرش‌های دستبافت تبریز، مقداری کمی نخ ابریشم نیز وجود دارد. برخی از افراد بر این باور هستند که دلیل اصلی گرانی فرش دستبافت تبریز، استفاده از نخ ابریشم است. اما این اصلا صحیح و منصفانه نیست.

دلیل گرانی فرش دست بافت

در حقیقت دلیل اصلی گران قیمت بودن این فرش‌ها، هنری است که پشت آن نهفته. دست‌‌های خسته‌ای که این تار و پود را به هم گره می‌زنند تا دار را از زمین به عرش کبریا برسانند. حقیقتا که در هیچ کجای دنیا نمی‌توان روی هنر قیمت گذاشت اما، به هر صورت این یک صنعت اقتصادی است و باید برای آن قیمتی تعیین کرد تا صنعت‌گران عزیز ما نیز از نظر مالی سود کنند.

به همین دلیل معیار اصلی ارزش‌گذاری فرش دستبافت تبریز که تقریبا مهم‌ترین سوغات ایران هم هست را، تعداد گره در هر اینچ مربع قرار داده اند. طرح ماهی یکی از رایج‌ترین نقوش فرش تبریز است. در حقیقت این نقش را اولین بار در شهر هرات افغانستان فعلی بافته‌اند، به همین دلیل برخی به آن طرح هراتی نیز می‌گویند.

در نتیجه، اگر به دنبال حدود قیمت می‌گردید، باید بدانید که برای خرید یک فرش شش متری دستبافت تبریزی پنچاه رج با چله نخ، باید حداقل هزینه یازده میلیون تومانی را در نظر بگیرید. البته همانطور که دقت کردید، این قیمت برای چله نخ است و قطعا یک فرش شش متری با همین تعداد گره اما ابریشم بافت، تا قیمتی حدود شصت میلیون تومان نیز می‌تواند برسد. اما باید این را هم بدانید زمانی که فرش تبریز خریدید، تا زمانی که شما را خسته نکند، از بین نمی‌رود!

فرش ایرانی | گلیم، جاجیم و گبه

در صنعت گسترده بافت فرش ایرانی، تنها فرش تبریز نیست که یکه تازی می‌کند. صنایع دیگری همچون گلیم، جاجیم و گبه نیز دارای قدمت تاریخی بسیار زیادی هستند که بافت آنها به شهر‌های مختلفی از ایران نسبت داده می‌شود.

گاهی به دلیل قیمت بالای فرش دستبافت تبریز، گردشگران قادر به خرید این فرش‌های زیبا نیستند. از طرف دیگر حمل و نقل فرش تبریز بدون وسیله نقلیه شخصی واقعا کار دشواری است. اگر شما نیز دچار چنین مشکلاتی شدید، باید به سراغ یکی دیگر از انواع سوغات ایران بروید. سوغاتی که بسیار محلی، باستانی و زیباست.

گلیم

سوغات ایران

سوغات ایران – گلیم

گلیم نوعی دیگر از دست بافته است که همانند فرش از آن در بخش‌‌هایی از کشور استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی گلیم در این است که اصلا پرز ندارد و کمی سفت است. معمولا در بافت گلیم‌ها از پشم حیوانات اهلی استفاده می‌کنند. طرح این نوع از فرش‌ها بیشتر شامل اشکال هندسی و شکسته است. در نتیجه اکثرا در نقش و طرح این دست بافته اشکالی همچون لوزی، مربع، مثلث و از این قبیل را مشاهده می‌کنید.

بر اساس مستندات تاریخی، قدمت گلیم‌ بافی بیش از بافت فرش در ایران بوده و در نتیجه فرش را می‌توان نوعی گلیم پرزدار با نقوش متفاوت دانست. در حقیقت با وجود اینکه بافت گلیم نیز همانند فرش به شکل تار و پود است، اما برای بافت گلیم باید زحمت بیشتری نسبت به فرش بکشند.

ظاهر گلیم بسیار ساده است و بسیاری از گردشگران تصور می‌کنند که باید ارزان قیمت باشد، اما اصلا اینطور نیست. البته اگر به دنبال گلیم ارزان‌قیمت هستید، می‌توانید به سراغ گلیم‌هایی همچون گلیم سوماک بروید که ساده‌تر و ارزان‌تر هستند. این گلیم‌ها اکثرا ساده و بدون چاک بوده و می‌‌توانید آنها را به قیمت مناسبی از بازارچه‌های سنتی تهیه کنید. اکثرا گلیم بافی بین ترکمن‌ها، بلوچ‌ها و در بین کرد‌ها بسیار رواج دارد.

جاجیم

سوغات ایران

سوغات ایران – جاجیم

جاجیم در حقیقت نوعی از منسوجات دستبافت به شمار می‌آید. این دست بافته معمولا از جنس پشم بوده و غالبا مخصوص نواحی سردسیر کشورمان است. اغلب برای بافت جاجیم یا همان جاجم از پشم تابیده شده حیوانات خانگی استفاده می‌شده. جاجیم عموما بافتی نرم، لخت و در عین حال سنگین دارد. جاجیم ممکن است یک رو یا دو رو باشد و همین موضوع در کیفیت و قیمت آن تاثیر دارد.

باید بدانید که صنعت جاجیم بافی به شهر یا قوم خاصی اختصاص ندارد. برای تهیه این سوغات ایران، می‌توانید به آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان و طالقان مراجعه کنید. البته اگر قصد خرید یک جاجیم سنتی و زیبا را دارید، بهتر است به عشایر و کوچ‌نشینان مناطق سردسیر سری بزنید.

گبه

سوغات ایران

سوغات ایران – گبه

شاید تا به حال چند باری نام “گبه” به گوش شما خورده باشد. گبه نوعی دست بافته است که به قالیچه خرسک نیز شهرت دارد. جنس گبه دقیقا مشابه جنس قالی است اما با این تفاوت که ابعاد آن کوچک‌تر بوده و پرز بلند‌تری دارد. تعداد پود‌های گبه بسیار بیشتر از قالی است و همین موضوع باعث نرمی بی حد و اندازه گبه شده.
گبه در حقیقت هنر دست عشایر مناطق مختلفی همچون بوشهر، شیراز، خراسان، لرستان و قشقایی است.

گبه را می‌توان به نوعی جزء سرمایه‌ های اصلی ایران دانست و تنها سوغات ایران نیست. جالب است بدانید که استان فارس در صنعت گبه بافی دارای قدمت و سابقه ۱۵۰ ساله است و در حقیقت استان فارس را می‌توان یکی از پیشگامان این هنر ایرانی دانست.

در این منطقه ایل نشینانی همچون ایلات قشقایی، خمسه، بختیاری و ممسنی زندگی می‌کنند که در زمینه گبه بافی و حتی بافت گلیم و جاجیم نیز مهارتی مثال زدنی دارند. به جرات می‌توان بهترین گبه‌ها را به هنرمندان ترک قشقایی نسبت داد. البته روی این گبه‌ها واقعا به سختی می‌توان قیمت گذاشت.

سوغات ایران

سوغات ایران – چرم

با استناد به دست نوشته‌های خواجه رشید الدین، می‌توان گفت که صنعت چرم در دوران پس از حمله مغول‌ها به ایران، بسیار پر‌رونق بوده. این اسناد نشان دهنده این حقیقت هستند که شهر‌هایی همچون تبریز و شیراز در صنعت چرم شهره خاص و عام بودند. این صدر‌نشینی تا زمان قاجار ادامه داشت. از دوره قاجار به بعد، همدان تبدیل به مرکز اصلی تولید چرم ایرانی شد. از همان دوران بود که “چرم همدانی” شهرت پیدا کرد.

در آن دوران چرم را تنها از پوست گوسفند تهیه می‌کردند. پس از آن در سال ۱۳۰۸ هجری شمسی، اولین بار بود که هنر تولید چرم تبدیل به صنعت شد و حال و هوای صنعتی به خود گرفت. در همان سال ۱۳۰۸ برای اولین بار کارخانه تولید چرم در تبریز بنا شد. امروزه هم اگر قصد خرید چرم را به عنوان سوغات ایران دارید، باید به سراغ چرم همدان، چرم تبریز و چرم مشهد بروید.

ارزش گذاری قیمت چرم

در حقیقت شاید شما نیز قادر به تشخیص تفاوت چرم اصل از چرم مصنوعی نباشید. برای این کار نیاز به مهارت زیادی خواهید داشت. چرم طبیعی به هیچ وجه نمی‌شکند و بافتی کاملا انعطاف‌پذیر دارد. چرم طبیعی عطری بسیار منحصر به فرد دارد و با استشمام آن بو می‌توان تا حدودی به اصالت آن پی برد. اگر کنجکاو هستید که چرم طبیعی چه عطری دارد، باید بگوییم که بویی شبیه به ماهی مانده خواهد داد! البته بوی دلپذیری نیست اما نشان دهنده اصالت چرم است.

علاوه بر بررسی نرمی، انعطاف و عطر چرم، می‌توانید به الگوی گره‌های آن نیز توجه کنید. الگوی چرم طبیعی اصلا منظم نیست. معمولا چرم‌های مصنوعی دارای الگویی منظم و یکسان هستند. این توضیحات را خدمت شما ارائه کردیم زیرا قیمت چرم طبیعی تبریز، مشهد و همدان بسیار گران است. اگر هزینه چرم طبیعی را پرداخت کرده و چرم مصنوعی دریافت کنید، سفر شما یک خاطره همواره بد خواهد بود.

به همین دلیل بهتر است کمی خودتان دست به کار شوید و سعی کنید تا اصالت آن را تایید کنید و همچنین می‌توانید از فروشگاه‌های مطرح و معتبر خرید خود را انجام دهید.
باید بدانید که یک کمربند ساده چرم طبیعی با کیفیت اعلاء شاید قیمتی در حدود حداقل دو الی سه میلیون تومان داشته باشد. البته چرم‌های مختلف با کیفیت‌های متفاوتی را می‌توانید تهیه کنید. قیمت ذکر شده مخصوص برترین جنس چرم مشهد، تبریز یا همدان است.

صنایع دستی ایران بسیار گسترده است. در حقیقت بسیاری از صنایع دستی ایران در میراث فرهنگی ثبت شده‌اند و در سطح جهانی مشهور هستند. به همین دلیل چه چیزی بهتر از این به عنوان سوغات ایران می‌تواند باشد؟

صنایع دستی | میناکاری

سوغات ایران

سوغات ایران – میناکاری

میناکاری یک هنر بسیار کهن و مربوط به ایران است. در میناکاری با استفاده از قلم سفید بر روی ظروف مسی، نقره و طلا قلم‌کاری می‌کنند. جالب است بدانید که قدمت این هنر باستانی به حدود هزار و پانصد سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. در حقیقت در آن دوران از این هنر برای تزئین ظروف مختلف استفاده می‌کردند.

مهد اصلی هنر میناکاری را می‌توان شهر هنر و فرهنگ، اصفهان دانست. هنر میناکاری اصفهان در سطح جهانی شهرت دارد و باعث شده تا صنایع میناکاری را نه تنها سوغات اصفهان بلکه سوغات ایران دانست. آثار دست هنرمندان برجسته این شهر مثال زدنی هستند و اصلا نمی‌توان بر روی آنها قیمتی گذاشت.

اگر قصد خرید ظروف میناکاری را دارید باید وسیله‌ای متناسب با نیاز خود را تهیه کنید که با هنر میناکاری تزئین شده است. معمولا هنرمندان میناساز آثار متفاوتی من جمله: بشقاب، تابلو‌های مینا، قاب‌های عکس، قدح، کاسه، گلدان، اشیای تزئینی همانند جعبه‌های آرایش زنانه، سرویس شربت خوری و چای خوری، قلیان، زره، آیینه، جعبه قرآن، قملدان، گلاب پاش، آلبوم عکس، کمربند و حباب‌های میناکاری تولید می‌کنند.

ارزش‌گذاری ظروف میناکاری

اگر قصد خرید این آثار هنرمندانه را دارید، باید کمی در موررد اصالت و قیمت آن اطلاعات داشته باشید. در درجه اول مهم‌ترین نکته در انتخاب ظروف میناکاری این است که باید بدون ترک و نقاط تیز و برنده باشند. در حقیقت این هنر باید آنقدر با ظرافت انجام شود که اگر دستتان را روی ظروف میناکاری بکشید، اصلا نباید حتی زبری شدید و یا ناصافی زیر دست خود احساس کنید. اگر اینطور بود، یعنی ظرف مینای مورد نظر شما از نظر کیفیت نامرغوب است.

از طرف دیگر کیفیت رنگ مورد استفاده در میناکاری بسیار مهم است. برای اینکه رنگ مینا از کیفیت بالایی برخوردار شود، باید آن را به خوبی داخل کوره قرار دهند. اگر اینطور باشد، سطح مینا کاملا شفاف، براق و صیقلی خواهد بود، در غیر این صورت رنگ مینای مورد نظر به تدریج محو خواهد شد. همچنین باید به لعاب پشت ظرف نیز دقت کنید. این لعاب نباید به هیچ وجه ترک خوردگی داشته باشد. وجود ترک در لعاب ظرف نشان دهنده این است که در کوره کاری ظرف سوخته است.

قیمت میناکاری

قیمت اقلام میناکاری به جنس کالایی که روی آن مینا انجام گرفته بسیار وابسته است. معمولا برای خرید یک بشقاب مینای اصل و دست ساز باید حدود پانصد هزار تومان پرداخت کنید. قیمت میناکاری روی مس برای یک گلدان ساده حدود هشتصد هزار تومان خواهد بود. البته میناکاری روی نقره و طلا متعاقبا گران‌تر هستند و باید انتظار ارقام بسیار بالایی را داشته باشید.

در مورد هر گونه صنایع دستی که به عنوان سوغات ایران انتخاب می‌کنید باید بدانید که خرید جنس غیر اصل و ماشینی خیانتی به صنایع دستی ایران عزیزمان خواهد بود. هنرمندان کشور ساعت‌های زیادی را صرف می‌کنند تا یک اثر هنری خلق شود و آن را به من و شما عرضه کنند. اما با خرید محصولات کپی و ماشینی به این عزیزان خیانت خواهیم کرد و صنعت آنها را از چشم می‌اندازیم. این صنایع میراث ما به حساب می‌آیند، پس از آنها باید به خوبی حفاظت کنیم.

صنایع دستی | خاتم کاری

سوغات ایران - خاتم کاری

سوغات ایران – خاتم کاری

قطعا هیچ کس نیست که در مورد خاتم کاری چیزی نداند. خاتم کاری یکی از هنر‌های فاخر ایران به شمار می‌آید که جزء نماد‌های ایران محسوب می‌شود. مگر می‌توان سوغات ایران را به جایی برد و آن را با ظروف خاتم کاری شده تزئین نکرد؟ خاتم کاری به صورت انحصاری متعلق به ایران عزیزمان است و در هیچ جای دنیا قادر به تولید این اثر هنری زیبا نیستند.

خاتم در حقیقت هنر آراستن سطح اشیاء چوبی به شکل موزاییک است. این موزاییک‌ها معمولا به شکل مثلث‌های کوچک متساوی الاضلاع هستند. البته در برخی موارد از مثلث‌های متساوی الساقین نیز استفاده می‌کنند.

جنس این مثلث‌ها از جنس چوب، استخوان و فلز است. قدمت این هنر فاخر حدود چهارصد سال تخمین زده شده. در حال حاضر شیراز را می‌توان پرچم‌دار این صنعت زیبا دانست. البته مگر می‌توان از شهر شعر و ادب و هنر انتظاری غیر از این هم داشت؟ البته شیراز تنها شهری نیست که در زمینه خاتم کاری فعالیت می‌کند.

شما می‌توانید خاتم‌های اعلائی در شهر‌های اصفهان، گلپایگان و حتی تهران بیابید. ظروف مختلف خاتم کاری با تنوع بسیار بالا در بازار وجود دارند. یکی از مواردی که به عنوان سوغات ایران به کرات انتخاب می‌شوند، قلم‌دان‌های خاتم و همچنین ظروف خاتم‌کاری شده تزئینی است.

ارزش‌گذاری روی آثار خاتم کاری شده

یک خاتم مرغوب باید دارای رنگی یک دست و صاف باشد. علاوه بر این لاک‌کاری انجام شده روی این آثار نیز از اهمیت والایی برخوردار است. اگر لاک کاری به خوبی انجام نشده باشد، رطوبت هوا به سادگی داخل بافت چوب شده و باعث پوسته شدن آن خواهد شد. معمولا طراحی خاتم با استفاده از مثلث‌های ریز نقش بسیار دشوار است. به همین دلیل کیفیت و قیمت خاتم‌های ریز نقش بسیار بالاتر از انواع دیگر است.

زمانی که به ظاهر کلی یک اثر خاتم کاری نگاه می‌کنید، باید تمام گل‌ها، زوایا و اشکال مختلف کاملا قرینه و بی نقص باشند. در آخر هم باید به اتصالات خاتم دقت کنید. خاتم‌ها باید به خوبی چفت شده باشند تا جدا نشوند. معمولا بسیاری از افراد ست رومیزی و یا ظروف خاتم کاری شده را به عنوان سوغات ایران انتخاب می‌کنند.

البته کوچک‌ترین آنها جاقلمی است و قیمت مناسبی دارد. اما اگر قصد خرید یک ظرف خاتم کاری شده متوسط را دارید، باید در حال حاضر بین دو تا سه میلیون تومان را در نظر بگیرید.

صنایع دستی | قلم زنی

سوغات ایران

سوغات ایران – قلمزنی

قلم زنی در حقیقت ایجاد خطوط و نقش‌های مختلف به کمک قلم و ضربه چکش روی اجسام فلزی است. باید بدانید که قلم زنی در سه سبک مختلف انجام می‌شود. سبک اصفهانی، سبک شیرازی و سبک تبریزی جزء انواع زیبا و منحصر به فرد قلم زنی محسوب می‌شوند. هر کدام از این سبک‌ها دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی هستند که در سبک‌های دیگر مشاهده نمی‌کنید. در اصل با استفاده از همین ویژگی‌ها می‌توان سبک کار را تشخیص داد.

باید بدانید که در سبک قلم زنی تبریزی از فشار مچ دست برای ایجاد نقوش مختلف استفاده می‌کنند، در حالی که سبک اصفهانی هم از چکش و هم از فشار مچ دست استفاده می‌کند. شاید تعجب کنید که قدمت قلم زنی به چند هزار سال پیش باز می‌گردد. تاریخ شناسان پیشینه هنر قلم زنی را به دوره سکاها نسبت داده‌اند. سکاها یکی از نژاد‌های آریایی بودند که در ایران زندگی می‌کردند.

ارزش‌گذاری بر روی هنر قلم زنی

برای ساخت این اثر باید تماما از هنر دست استفاده کرد. از طرف دیگر این هنرنمایی را روی فلزات گرانی همچون نقره، طلا، برنج و مس انجام می‌دهند. به همین دلیل این سوغات ایران بسیار ارزنده است و اصلا سوغات ارزانی برای شما نخواهد بود. اما اگر به هر حال قصد خرید این اثر زیبا را پیدا کردید، باید به وزن آثار قلم‌زنی توجه کنید. زمانی که یک اثر قلم زنی را دست می‌گیرید، باید کاملا احساس سنگینی کنید. از طرف دیگر باید بدانید که حکاکی این نقوش روی فلزات بسیار دشوار است.

به همین دلیل قطعا اشکال این حکاکی نباید در همه جا یکسان باشد، اگر اشکال و نقوش روی فلز کاملا یکسان و با عمقی برابر هستند، نشان دهنده دستگاهی بودن آن اثر بوده و ارزش خاصی ندارد.
از طرف دیگر لحیم کاری انجام شده باید از جنس زمینه کار و کاملا یکدست باشد. به پشت و روی کار دقت کنید تا از قیر اثری نباشد. از طرف دیگر گاهی حین قلم کاری ظرف سوراخ شده و یا به اصطلاح زخمی می‌شود. اگر به دنبال خرید یک اثر فاخر هستید، اصلا نباید یک ظرف سوراخ بخرید.

شاید پیش از خرید بخواهید در مورد قیمت صنایع قلم زنی کمی اطلاعات به دست آورید. اگر اینطور است باید بدانید شروع قیمت ظروف مسی قلم زنی شده از حدود پانصد هزار تومان بوده و گاهی تا هشت میلیون تومان نیز می‌رسد. بهتر است در مورد ظروف طلا و یا نقره قلم کاری شده اصلا صحبتی نکنیم که قیمتی بسیار بالا خواهند داشت!

صنایع دستی | منبت کاری

سوغات ایران -منبت کاری

منبت کاری در حقیقت هنر کنده کاری روی چوب است. منبت کاری در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و شهر گلپایگان را به عنوان شهر ملی منبت کاری در لیست شهر‌های صنایع دستی کشور ثبت کرده‌اند. هنر منبت کاری بسیار پیچیده‌تر از چیزی که تصور می‌کنید است و کمی تغییر فشار دست می‌تواند یک اثر هنری را به کلی نابود کند.

قطب و مرکز اصلی صنایع دستی منبت کاری در حال حاضر شهر‌های اصفهان، گلپایگان، شیراز و آباده هستند. هنرمندان زیادی در این شهر‌ها مشغول به منبت کاری هستند و محصولاتی بسیار زیبا و هنرمندانه تولید می‌کنند. البته در شهر‌های بوشهر و ارومیه نیز هنرمندانی وجود دارند که آثار زیبایی را در زمینه منبت تولید می‌کنند. پس حتی در سفر به بوشهر می‌توانید این سوغات ایران را تهیه کنید.

ارزش گذاری منبت کاری

با اینکه ماده اصلی و اولیه در صنعت منبت کاری چوب است، اما گاهی امکان دارد تا آخرین تراش‌ها پیش بروند و در تراش آخر به دلیل وجود یک گره در چوب، تمام اثر هنری از بین برود. به همین دلیل منبت کاری ارزان نخواهد بود، اما در عین حال به اندازه صنایعی همانند خاتم‌کاری گران قیمت هم نیست.

بیشتر بهایی که بابت یک منبت کاری پرداخت می‌کنید، مربوط به هنر دست و زمانی است که هنرمند صرف خلق این اثر هنری کرده. چوب منبت باید بسیار محکم و متراکم باشد تا هنرمند بتواند نقوش زیبایی را روی آن ایجاد کند. در میان منبت‌ها، بهترین منبت متعلق به چوب گردو و گلابی است، توجه داشته باشید که بر خلاف نظر عوام هرچه گره چوب در منبت کمتر باشد، یعنی منبت ارزشمند‌تر است.

قیمت منبت کاری کاملا توافقی و بر اساس زمانی که صرف ساخت آن شده متناوب است. به صورت کلی برای یک تخته نرد و صفحه شطرنج منبت باید هزینه‌ای بین یک میلیون تا هشت میلیون تومان را در نظر بگیرید.

صنایع دستی | فیروزه کوبی

سوغات ایران

سوغات ایران – فیروزه کوبی

فیروزه کوبی یکی از صنایع دستی معروف اصفهان است. بسیاری از کسانی که به اصفهان سفر می‌کنند، یک اثر فیروزه کوبی را به عنوان سوغات ایران انتخاب می‌نمایند. در این هنر زیبا با قرار دادن قطعات کوچک سنگ فیروزه روی ظروف، زیورآلات و اشیای زینتی، آنها را تزئین می‌کنند.

دقیقا انگار ظاهر این وسایل را با سنگ فیروزه موزاییک کرده‌اند. به صورت معمول جنس این اشیاء را مس، برنج، نقره، ورشو یا برنز انتخاب می‌کنند که قابلیت چکش‌خوری مناسبی داشته باشند.

در انتها بین قطعات فیروزه نوعی لاک تیره رنگ قرار می‌دهند تا به خوبی به هم بچسبند و درزی بین آنها وجود نداشته باشد. این هنر در ابتدا متعلق به مشهد بود، زیرا سوغات اصلی نیشابور فیروزه است، اما به مرور زمان هنرمندان اصفهانی در این صنعت از هنرمندان مشهد پیشی گرفتند و این صنعت را به نام خود ثبت کردند.

البته متاسفانه در حال حاضر صنعت‌گران انگشت شماری در این حوزه فعالیت می‌کنند.

ارزش گذاری فیروزه کوبی

همانطور که می‌دانید خود سنگ فیروه، سنگ ارزشمندی است. حال این سنگ را روی فلزات مختلف می‌کوبند که خودشان ارزشمند هستند. از طرف دیگر ساخت یک ظرف فیروزه کوبی شده بسیار زمان‌بر بوده و نیاز به تلاش زیادی دارد. در نتیجه اصلا نباید انتظار داشته باشید که آثار این صنعت هنرمندانه را با قیمتی ارزان به دست آورید.
هر چقدر ظرف فیروزه کوبی شده پر کاربردتر باشد و قطعات سنگ فیروزه منظم‌تر و متراکم‌تر چیده شده باشند، ارزش هنری و قیمت ریالی آن بالاتر خواهد بود.

رنگ بندی سنگ فیروزه متنوع بوده و از رنگ سبز تا تماما آبی دامنه انتخاب دارد. در نتیجه هیچ دو محصول فیروزه کوبی را نمی‌توانید بیابید که دقیقا هم رنگ و مشابه یکدیگر باشند. حتی اگر دقت کنید، در یک محصول نیز تکه‌های سنگ فیروزه با یکدیگر تفاوت رنگی دارند.

به همین دلیل اگر محصولی را مشاهده کردید که رنگ سنگ‌های آن کاملا و دقیقا شبیه به هم هستند، این یعنی آن محصول قطعا فیروزه کوبی اصل نیست. معمولا بر اساس حجم، اندازه، نوع فلز، میزان فیروزه و جنس فیروزه روی آثار فیروزه کوبی شده قیمت می‌گذارند. این ظروف گران هستند و برای خرید یک شکلات خوری مسی ساده و کوچک فیروزه کوبی شده اصل باید حدود چهار میلیون تومان هزینه پرداخت کنید.

البته نگران نباشید، در صورتی که ظروف خریداری شده دارای شناسنامه و برگه اصالت کالا باشند، هر لحظه می‌توانید آنها را بفروشید. در حقیقت خرید این ظروف زیبا و هنری، علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه سرمایه‌گذاری نیز دارد.

صنایع دستی | گیوه

سوغات ایران

سوغات ایران – گیوه

همانطور که می‌دانید، گیوه نوعی پاپوش است. این پاپوش بر خلاف کفش‌های امروزی، ساده، سبک، بادوام و مناسب برای پیاده‌رو‌ی های طولانی مدت در مسیر‌های دشوار است. معمولا مردان روستایی در گذشته از گیوه استفاده می‌کردند. البته این منحصر به مردان نبوده و زنان روستا هم می‌توانستند گیوه به پا کنند. شاید امروزه گیوه دیگر کاربرد گذشته را نداشته باشد اما قطعا یک سوغات ایران به شمار می‌آید.

در استان‌های کردستان، ایلام، چهار محال و بختیاری، کرمانشاه و زنجان هنوز هم تولید گیوه رواج دارد. امروزه شهر مریوان را به عنوان شهر گیوه می‌شناسند و در آنجا گیوه‌های با کیفیتی تولید می‌شود. در این شهر هنوز هم رویه گیوه را به شکل سنتی از بافت ریسمان‌های ابریشمی و یا پنبه‌ای نازک تهیه می‌کنند.

به عنوان زیره هم از چرم و یا گاها از پلاستیک و یا لته‌های به هم فشرده و در هم تنیده استفاده می‌شود.

ارزش گذاری روی گیوه‌های سنتی

شاید گیوه معمولی ارزش خاصی نداشته باشد، اما یک گیوه اصیل باید از موادی کاملا طبیعی ساخته شود. از طرف دیگر گیوه سنتی را کاملا باید با دست دوخت و اصلا نباید ماشین آلات در ساخت آن دخالتی داشته باشند. در ساخت یک گیوه اصیل باید از چرم مرغوب استفاده شده باشد و بافت رویه باید ریزنقش و متراکم باشد. معمولا برای تهیه یک گیوه اصیل باید حدود دویست هزار تومان کنار بگذارید.

صنایع دستی | حصیر

سوغات ایران

سوغات ایران – حصیر

در حقیقت حصیر بافی را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی ایران دانست. از گذشته حصیر کاربردی مشابه پرده داشت و به خوبی جلوی عبور نور خورشید و همچنین گرما به داخل خانه را می‌گرفت. یکی دیگر از کاربرد‌های حصیر، زیرانداز بود. ساخت حصیر در گذشته بسیار دشوار بوده و به همین دلیل قیمت ارزانی نداشته.

اما در حال حاضر ساخت حصیر را با دستگاه انجام می‌دهند و به این ترتیب تولید آن افزایش یافته اما متاسفانه درخواست آن در بازار بسیار کم شده. مردم این روزها دیگر از حصیر استفاده نمی‌کنند زیرا در قواعد مد و زیبایی جایی ندارد.

به هر صورت اگر شما ترجیح دادید که یک حصیر سنتی را به عنوان سوغات ایران انتخاب کنید، باید یا به شهر‌های شمالی یا به شهر‌های جنوبی بروید. در حقیقت هر جایی که دسترسی به برگ درخت خرما، ساقه گندم، نی و ترکه وجود داشته باشد، می‌توانید زیرانداز، ظروف، کلاه، سبد و وسایل تزئینی از جنس حصیر را بیابید.

اگر به دنبال مرکز اصلی حصیر بافی ایران هستید، باید سری به استان سیستان و بلوچستان بزنید. در این استان زیبا حصیر‌های متنوع و سنتی را خواهید یافت.

ترمه

سوغات ایران

سوغات ایران – ترمه

قطعا نام این پارچه ایرانی و زیبا حداقل یک بار به گوش شما خورده است. ترمه نوعی پارچه بسیار نفیس است که عموما از الیاف کرک، پشم و یا ابریشم بافته می‌شود. نقش‌های ترمه عموما بته جقه است و بافت ترمه همانند فرش با در هم تنیدن تار و پود انجام می‌شود.

البته تفاوت مهم ترمه با فرش در این است که پود پشت ترمه به صورت آزادانه قرار می‌گیرد. ترمه اصلی را در رنگ‌های لاکی یا انابی می‌توانید پیدا کنید که در آن طرح‌های بته جقه و یا سرو خمیده وجود دارند.
در گذشته دور ترمه را با دست می‌بافتند و به همین دلیل یک نوع پارچه دست بافته بسیار ارزشمند بوده و به آن “انگشت بافت” می‌گفتند. امروزه بافت ترمه به حالت نیمه دستی در آمده و همه این نوع پارچه را به اسم ترمه می‌شناسند. ترمه در بین مردمان خون گرم یزد بسیار باارزش بوده و به همین دلیل در اکثر بازار‌های سنتی این شهر زیبا می‌توانید ترمه‌های باکیفیتی بیابید.

مردم یزد، نسل اندر نسل ترمه را به عنوان یک پشتوانه مالی، در جهیزیه دختران قرار می دادند.

ارزش‌گذاری ترمه

اگر قصد خرید یک ترمه مرغوب را به عنوان سوغات ایران دارید، باید بدانید که اصلا ارزان نخواهد بود. ترمه مرغوب در تار خود دارای ابریشم طبیعی و گاه نخ پنبه است. معمولا در پود هم از ابریشم، نخ و یا کرک استفاده می‌کنند که روی مرغوبیت پارچه تاثیر‌گذار است.

در ترمه‌های اصیل ایرانی نخ پود را از کرک بسیار ظریف و یا ابریشم تهیه می‌کنند. البته امروزه ترمه‌ها بر اساس تعداد رنگ نخ استفاده شده در آنها و تراکم بافت ارزش‌گذاری می‌شوند. هرچه تعداد رنگی که در ترمه استفاده شده بیشتر باشد، ارزش ترمه بالاتر خواهد بود. زمانی که تعداد رنگ دو ترمه برابر باشند، تراکم بافت را باید بسنجند.

در ضمن برای خرید یک تکه پارچه ترمه اصیل کوچک ابریشم باید حداقل یک میلیون تومان کنار بگذارید. البته مدل‌های نیمه دستی و یا نخی هم وجود دارند که حدود یکصد هزار تومان هستند.

سوغات ایران

سوغات ایران – زعفران

زعفران را نمی‌توان سوغات ایران دانست بلکه یک طلای طلایی رنگ است که از معادن طلا در ایران ارزش بیشتری دارد! در حقیقت هیچ جای دنیا نیست که زعفران را بتوان با این قیمت ارزان تهیه کرد. زعفرانی که ما دم کرده و همراه چای خود می‌نوشیم، در خارج از کشور آنقدر گران است که برای هر ذره از آن غوغا به پا می‌کنند!
این گیاه جادویی یک ادویه بسیار خوش طعم و همچنین دارویی است.

عطر زعفران ایرانی آنقدر گیرا است که می‌توان آن را سلطان ادویه‌های جهان دانست. زعفران برای اولین بار در کشور‌هایی همچون یونان، افغانستان، ترکیه و ایران یافت شد و پس از آن به نواحی مختلفی همانند هندوستان، چین، اسپانیا و کشور‌های دیگر منتقل شد.

در نتیجه شاید زعفران را نتوان منحصرا سوغات ایران دانست، اما قطعا کیفیت زعفران ایران با سایر کشورها قابل قیاس نیست. کشت زعفران همانطور که می‌دانید در ایران سابقه بسیار دیرینه‌ای دارد. در حال حاضر عمده کشت زعفران مربوط به استان‌های خراسان، فارس، کرمان، مرکزی، اصفهان و یزد است.

البته با وجود اینکه استان‌های مختلف نیز در کاشت زعفران سهیم هستند، اما نود و پنج درصد از تولید زعفران ایران متعلق به استان خراسان است. در نتیجه اگر به این استان بزرگ سفر کردید، خرید زعفران ایرانی را فراموش نکنید.

نحوه تشخیص زعفران مرغوب

متاسفانه در این زمینه هم افراد سودجوی زیادی زعفران نامرغوب را به اسم زعفران عالی می‌فروشند. در حقیقت همین مساله باعث می‌شود تا بسیاری از مسافران از خرید زعفران منصرف شوند. اما چطور می‌توان تفاوت یک زعفران مرغوب و عالی را از زعفرانی بی‌کیفیت تشخیص داد؟ قطعا نمونه‌های بدل زیادی در بازار ایران وجود دارند که حتی قیمت آنها تفاوت خاصی با زعفران مرغوب ندارد! در نتیجه شاید به سادگی نتوانید از روی قیمت ارزان آنها تشخیص دهید که نامرغوب هستند!

اما برای اینکه یک زعفران مرغوب را تشخیص دهید، بهتر است اول به سر شاخه‌ها نگاه کنید. زعفران مرغوب دارای سه سرشاخه است که قسمت بالای آن حالت شیپوری دارد. اگر کمی شاخک‌های زعفران را بچشید، مزه‌ای تلخ و بوی بسیار خاص و مطبوعی دارند.

اما اگر گل زعفران در دسترس شما نیست و می‌خواهید زعفران خشک را بیازمایید، باید کمی از آن را روی کاغذ بریزید. سپس با انگشت دست کمی از آن پودر را روی کاغذ پخش کنید. اگر اثر چربی و لکه روی کاغذ دیده نشد، این یعنی زعفران مورد نظر شما خالص است.
در حال حاضر قیمت زعفران مرغوب به ازای هر مثقال حدود شصت هزار تومان است. البته این به برند، بسته بندی و کیفیت زعفران بستگی دارد.

قطعا هیچ یک از شهر‌های ایران را نمی‌توانید پیدا کنید که شیرینی مخصوص به خود را نداشته باشند! حتی در دورترین روستا‌های کشور نیز، نوعی شیرینی منحصر به فرد خودشان وجود دارد. یکی از اجزای جدا نشدنی رژیم غذایی مردم ایران، همین شیرینی است. پس در نتیجه تعجبی نیست که اگر به عنوان سوغات ایران، یک شیرینی سنتی را انتخاب کنید.

انواع شیرینی ایرانی | گز

سوغات ایران

سوغات ایران – گز

گز یکی از شیرینی‌های بسیار محبوب و منتسب به استان اصفهان است. این شیرینی بسیار خوشمزه انحصارا متعلق به ایران است. در حقیقت تاریخچه تولید گز به شهر خوانسار، شهر شیرین انگبین باز می‌گردد. البته باید بدانید قیمت گزی که واقعا از عصاره انگبین تهیه شده باشد، بسیار بالا است و تقریبا هیچ نوع گزی را به صورت مستقیم از این ماده ارزشمند تهیه نمی‌کنند.

انگبین نوعی ماده است که در حقیقت گونه‌ای خاص از حشرات همانند زنبور آن را تولید می‌کنند. متاسفانه در حال حاضر نیز نسل این حشره رو به انقراض است.
در نتیجه به دلیل نبود انگبین طبیعی و علفی، از ترنجبین و یا عسل استفاده می‌کنند. از طرف دیگر برای تولید گز از مواد دیگری همانند گلاب، پسته، شکر، سفیده تخم مرغ و هل استفاده می‌نمایند. امروزه تنوع گز بسیار گسترده است. گز‌های آردی، لقمه‌ای، شکلاتی و … در بسته‌بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند.

باید بدانید که ارزشمند‌ترین گز، گز پسته است. پسته یکی دیگر از انواع سوغات ایران است و به همین دلیل ذاتی کاملا ایرانی به گز می‌دهد. ارزش‌گذاری و قیمت گز نیز بر اساس طبیعی بودن و همچنین درصد پسته بیشتر است. در حال حاضر یک گز آردی سی و هشت درصد پسته مرغوب را باید حداقل به قیمت یکصد هزار تومان خریداری کنید. این درصد نشان دهنده میزان وزن پسته نسبت به وزن کل گز است.

انواع شیرینی ایرانی | نوقا

سوغات ایران

سوغات ایران – نوقا

نوقا و یا همان لوکا یکی از شیرینی‌های پرطرفدار شهر هنر و فرهنگ، یعنی تبریز است. نوقا نیز به نوعی از خانواده گز محسوب می‌شود که بر اساس سلیقه اهالی تبریز کمی تغییر کرده. مواد تشکیل دهنده نوقا، سفیده تخم مرغ، شکر، گردو، وانیل و … است.

در برخی موارد از نان میکادو نیز در تهیه نوقا استفاده می‌کنند. در حقیقت همانند بستنی سنتی، آن را در بین دو نان میکادو قرار می‌دهند. در تبریز نوقا بیشتر مخصوص سفره عید، جشن و سرور و مراسم شادی است. قیمت نوقا از گز بسیار ارزان‌تر بوده و این تنها به دلیل عدم وجود پسته در ترکیبات نوقا است.

انواع شیرینی ایرانی | قرابیه

سوغات ایران

سوغات ایران – قرابیه

قرابیه یا همان قورابیه، یک شیرینی تبریزی است. اصلا زمانی که صحبت از دست پخت اهالی تبریز می‌شود، قطعا آب دهانمان راه خواهد افتاد! مردم تبریز مردمانی ثروتمند هستند و به همین دلیل باید انتظار شیرینی‌های لوکس را از این شهر داشت! قرابیه نیز جزء همین نوع از شیرینی‌های لوکس و خوش خوراک است. اگر از انواع سوغات ایران، شیرینی‌جات را ترجیح می‌دهید، پس حتما باید حداقل یک بار قرابیه را امتحان کنید.

قرابیه یک شیرینی مجلسی بوده و در زنجان و قزوین به آن قرابی نیز گفته می‌شود. البته کما بیش شیرینی‌های مشابه قرابی را در ترکیه نیز می‌توانید مشاهده کنید. در ترکیبات این شیرینی درصد زیادی پسته استفاده شده و همین موضوع باعث گرانی آن می‌شود. قرابیه بسیار نرم و لذیذ است و بهتر است آن را گرم میل کنید تا طعم واقعی آن را بچشید.

انواع شیرینی ایرانی | ریس

سوغات ایران

سوغات ایران – ریس

ریس یا همان اریس یکی دیگر از انواع سوغات ایران است که در شهر زیبای تبریز یافت می‌شود. اریس یکی دیگر از انواع شیرینی محلی خوشمزه تبریز است. اریس را از شیر، شکر، وانیل، پسته و کاکائو تهیه می‌کنند و قالب‌های مختلفی دارد. ظاهر آنها یا به شکل تسبیحی و به هم چسبیده و یا به شکل حبه‌ای داخل بازار وجود دارد. شما می‌توانید اریس را بسته‌بندی شده و یا به صورت فله خریداری کنید.

اریس معمولا رنگی کاراملی و یا شیری داشته و تقریبا بافتی شبیه به تافی دارد. اگر به خوردنی‌های خیلی شیرین علاقه دارید، اریس گزینه مناسبی برای نوشیدن چای شما خواهد بود. البته باید بدانید که قیمت اریس اصلا گران نیست و می‌توانید برای همه اقوام سوغات ببرید!

انواع شیرینی ایران | سوهان

سوغات ایران

سوغات ایران – سوهان

می‌توان به جرات گفت که محال است یک ایرانی را پیدا کنید که سوهان را نشناسد و حداقل یک بار طعم بی‌نظیر آن را نچشیده باشد. سوهان انواع مختلفی دارد، اما به صورت کلی آن را از پختن آرد گندم، مالت، زعفران، شکر، روغن و هل تهیه می‌کنند. بافت سوهان همانطور که می‌دانید بسیار فشرده و رنگ آن قهوه‌ای روشن است.

سوهان را یکی از بهترین انواع سوغات ایران می‌دانند. انواع مختلفی از این شیرینی تا به حال تولید شده و در بازار به فروش می رسد. سوهان لقه‌ای، سوهان مدادی، سوهان سکه‌ای، سوهان تخت و گز سوهان که البته ترکیبات همه آنها نسبتا یکسان است.

اگر چیزی در مورد حلوای سوهان به گوش‌تان خورد، باید بدانید که این سوغات شهر اردکان بوده و نوعی سوهان مایع است. البته بافت آن بسیار غلیظ و بیشتر شبیه عسل است. سوهان با کیفیت بر خلاف چیزی که تصور می‌کنید، اصلا نباید به دندان بچسبد، رنگ قهوه‌ای روشن داشته و نسبت پسته آن زیاد باشد.

 

عطر سوهان باید آنقدر زیاد باشد تا زمانی که درب فلزی آن را باز می‌کنید، عطرش تمام فضا را پر کند. برای خرید یک سوهان مرغوب کافیست تنها کمی از درب سوهان را بردارید تا به قدری کم هوا از ظرف بیرون آید. سپس از آن درز کوچک سوهان را عمیقا بو بکشید. سوهان اصلا نباید بوی روغن سوخته دهد و عطر زعفران باید شما را سرمست کند.

سوهان عسلی

البته نوعی دیگر از سوهان با نام سوهان عسلی هم داخل بازار وجود دارد که کاملا ترکیبی متفاوت دارد و تنها اسم آنها شبیه به هم است. ماده اولیه و اصلی این نوع شیرینی عسل بوده و داخل آن خلال پسته و خلال بادام می‌ریزند. بافت آن کاملا شکننده و شفاف است. البته هرچقدر این بافت تیره‌تر باشد بهتر است. در حال حاضر سوهان عسلی با مغز تخم آفتاب گردان، بادام زمینی، فندق و گردو نیز تولید می شود.

قیمت سوهان قم بسیار گران‌تر از سوهان عسلی است. در حال حاضر برای یک ظرف نیم کیلویی سوهان اعلاء باید حدود هشتاد هزار تومان پرداخت کنید.

انواع شیرینی | نقل

سوغات ایران

سوغات ایران – تقل

نقل یکی از سوغات ایران و مخصوص ارومیه است. در گذشته ساخت نقل بسیار دشوار بوده و در حقیقت تنوع زیادی نیز نداشته. در گذشته دور بادام یا پسته را با دست پوست کنده و خشک می‌کردند. در مرحله بعد آن را با دست خلال می‌نمودند. آنگاه شکر را قوام می‌آوردند و شکر قوام آورده شده را روی خلال‌ها می‌ریختند. به این شکل یک شیرینی قندی با مغز پسته و یا بادام داشتند.

در حال حاضر مغز پسته، بادام، گردو و یا فندق درون نقل قرار می‌دهند. از طرف دیگر روند کار کاملا دستگاهی شده و اصلا دیگر دست در تولید نقل دخالت ندارد. به علاوه اینکه برای خوش طعم‌تر کردن آن از عرق بیدمشک، هل، گلاب، گل سرخ، زعفران، گل گاوزبان و یا حتی بهارنارنج نیز استفاده می‌شود.

نقل بر اساس مغز خود ارزشمند می‌شود. به همین دلیل باید انتظار داشت که نقل پسته از انواع دیگر نقل گران‌تر باشد. در حال حاضر برای خرید یک کیلو نقل پسته اعلاء باید حدود دویست هزار تومان پرداخت کنید.

انواع شیرینی | نان برنجی

سوغات ایران

سوغات ایران – نان برنجی

نان برنجی یک شیرینی سنتی و نوع دیگری از سوغات ایران است. این شیرینی اصلا قیمت زیادی ندارد و در عین حال بسیار خوش خوراک و خوشمزه است. اکثرا این شیرینی را به کرمانشاه و قزوین نسبت می‌دهند. قدمت تولید نان برنجی در ایران به بیش از یکصد و پنجاه سال می‌رسد. ماندگاری این شیرینی بسیار بالا بوده و دلیل نام‌گذاری آن وجود آرد برنج در ترکیباتش است.

برای تولید این شیرینی از آرد برنج، زرده تخم مرغ، پودر قند، هل، گلاب، خرفه و زعفران استفاده می‌کنند. معمولا نان برنجی دارای دو نوع ساده و زعفرانی است. از طرف دیگر اگر به روغن اصیل کرمانشاهی علاقه دارید، باید بدانید که نان برنجی کرمانشاه اکثرا با روغن حیوانی تولید می‌شود.

انواع شیرینی | کاک

سوغات ایران - کاک

سوغات ایران – کاک

یکی دیگر از شیرینی‌های خوشمزه کرمانشاه، کاک نام دارد. در این شیرینی خوشمزه از زعفران، هل و روغن حیوانی استفاده شده و واقعا طعمی منحصر به فرد دارد. داخل کاک از پودر بادام، دارچین، پودر قند، هل و تخم مرغ استفاده شده. کاک یک شیرینی ترد و لذیذ و با ماندگاری بالا است. اکثرا کاک را کنار چای سرو می‌کنند و از طعم شیرین و چرب آن لذت می‌برند.

انواع شیرینی | باقلوا

سوغات ایران - باقلوا

سوغات ایران – باقلوا

باقلوا نه تنها سوغات ایران، بلکه سوغات ترکیه نیز هست. البته باقلوای استانبولی با باقلوای سنتی ایران تفاوت بسیار زیادی دارد. در حال حاضر باقلوا‌های مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام منحصر به یک شهر خاص هستند.

جالب است بدانید که باقلوای هر شهر با شهر دیگر تفاوت دارد. باقلوای تبریز، باقلوای یزد، باقلوای کاشان، باقلوا گل، باقلوا تخت، باقلوا خوانسار و انواع دیگری که در این مقاله نمی‌توان گنجاند!

هر کدام از این باقلوا‌ها عطر و طعمی منحصر به فرد دارند. به عنوان مثال باقلوای تبریز بسیار پرشهد و شیرین است در حالی که باقلوای کاشان پر از مغز‌های مختلف اما کم شیرینی تولید می‌شود. ظاهر باقلوای گل دست پیچ و شبیه به یک گل سرخ است اما در حالی که باقلوای تخت ظاهری تخت و صاف دارد.

اما با این وجود ترکیبات باقلوا عموما یکسان است. در تمامی باقلوا‌ها از مغز‌های مختلف بادام، پسته و گردو استفاده می‌شود و آن را با روغن، شیر، شکر، هل و گلاب طعم‌دار می‌کنند. قیمت یک باقلوای اصیل نسبتا گران است و برای یک ظرف متوسط باید حداقل پنجاه هزار تومان پرداخت کنید.

انواع شیرینی | کلمپه

سوغات ایران - کلمپه

سوغات ایران – کلمپه

کلمپه در حقیقت سوغات کرمان بوده و یکی از شیرینی‌های خوشمزه تولید شده با خرما است. برای تولید کلمپه خرما و گردو را با هم چرخ می‌کنند و روی آن خمیری دیگر قرار می‌دهند. سپس با یک وسیله‌ای شبیه به مهر این خمیر را می‌کوبند تا حالت تخت و گرد پیدا کند. داخل کلمپه از گلاب و دارچین و برای تزئین روی آن از پودر پسته و کنجد استفاده می‌کنند.

سوغات ایران -خرما

سوغات ایران -خرما

خرما با اینکه به صورت انحصاری سوغات ایران نیست و کشور‌های عربی دیگری همانند عربستان نیز خرما دارند، اما قطعا نمی‌توان از خرمای رطب ایران گذشت. در اکثر شهر‌های جنوبی ایران می‌توانید خرمای باکیفیت ایرانی را پیدا کنید. خرمای بم در این میان بسیار محبوب است و بسیاری از مسافران خارجی نیز نام آن را به خوبی می‌شناسند.
اگر به استان کرمان یا استان خوزستان سفر کردید، حتما سری به شهر بم و اهواز بزنید تا شیرینی واقعی خرما را بچشید. طعم این خرما‌ها بسیار شیرین و لذیذ است.

از گذشته تا امروز ایرانیان از خشکبار در مراسم‌های مختلف به عنوان وسیله پذیرایی استفاده می‌کردند. در حقیقت اگر کمی دقت کنیم، خواهیم دید که مهم‌ترین مراسم سنتی ما ایرانیان که عید نوروز است، بدون خشکبار و آجیل اصلا معنا ندارد!

از طرف دیگر یکی از آیین‌های زیبای ما ایرانیان، جشن شب یلدا است که در این شب زیبا نیز آجیل مخصوص یلدا سرو می‌شود. در نتیجه می‌توان انتظار داشت که آجیل و خشکبار یکی از انواع مهم سوغات ایران باشد.

خشکبار | پسته

سوغات ایران - پسته

سوغات ایران – پسته

پسته یکی از لوکس‌ترین، خوشمزه‌ترین و بهترین انواع خشکبار است. تقریبا هیچ کس را نمی‌توانید بیابید که عاشق طعم پسته نباشد. برداشت پسته در ایران بیش از مناطق دیگر دنیا است و از طرف دیگر طعمی بسیار عالی و لذیذ دارد. پسته ایران درشت تر، چرب تر و بسیار خوش‌طعم‌تر از پسته نواحی دیگر دنیا است. در حقیقت افکار جهانی، ایران را بیشتر به فرش، زعفران و پسته می‌شناسند.

در حال حاضر پسته‌های مرغوبی از رفسنجان، دامغان، خراسان، آذربایجان و کرمان وارد بازار می‌شوند. هر کدام از آنها طعم و ظاهری متفاوت دارند اما همه آنها خوش خوراک هستند. اگر به دنبال خرید پسته به عنوان سوغات ایران هستید، بهتر است پسته اکبری یا پسته شمشیری تهیه کنید.

این دو نوع پسته بسیار درشت، خوش طعم و سبز هستند. قیمت پسته اعلاء در حال حاضر حدود سیصد هزار تومان به ازای هر کیلوگرم است.

خشکبار | گردو

سوغات ایران - گردو

سوغات ایران – گردو

انواع مختلفی از گردو در دنیا وجود دارد. اما قطعا خوش خوراک‌ترین و بهترین گردوی جهان، گردوی ایرانی است. از طرف دیگر حجم برداشت گردو در ایران بسیار بالا بوده و به همین دلیل ایرانیان میزان زیادی از گردو را صادر می‌کنند. بهترین گردو در حال حاضر متعلق به گردوی تویسرکان است. اگر قصد دارید گردوی تازه این شهر را امتحان کنید، باید در اواخر شهریور تا پایان مهر برای سفر به این شهر زیبا برنامه‌ریزی کنید.

برای خرید گردوی مرغوب کافیست آن را بین انگشت شست و اشاره خود قرار داده و آن را فشار دهید. اگر روغن از گرودو بیرون بزند، نشان دهنده کیفیت بالای گردوی تویسرکان است. قیمت گردو نیز همانند پسته کمی گران است. به همین دلیل باید برای خرید گردوی خشک تویسرکان حدود یکصد و پنجاه هزار تومان به ازای هر کیلو کنار بگذارید.

خشکبار | کشمش

سوغات ایران -کشمش

سوغات ایران -کشمش

شاید کشمش آنقدر برای ما معمول و همیشگی شده باشد که از اهمیت آن غافل شویم. ایران دارای انگور‌های بسیار باکیفیتی است که حتی بسیاری از آن را به کشور‌های دیگر صادر می‌کنند. یکی از انواع سوغات ایران، کشمش است.

همانطور که می‌دانید کشمش یکی از انواع خشکبار بوده و از خشک کردن انگور در نور آفتاب تولید می‌شود. کشمش ایران بدون مواد شیمیایی یا همان تیزآب تولید شده و کاملا ارگانیک و طبیعی است. دلیل اهمیت و ارزش کشمش ایران نیز دقیقا همین موضوع هست.
یکی از انواع معروف و البته گران کشمش، مویز نام دارد. این کشمش را از خشک کردن انگور سیاه یا همان انگور شاهانی به دست می‌آورند. ارزش غذایی این کشمش بسیار بالا بوده و اکثرا در ملایر و استان همدان یا کاشمر در استان خراسان یافت می‌شود.

سوغات ایران - عرقیات

سوغات ایران – عرقیات

یکی دیگر از انواع سوغات ایران، عرقیات هستند. در حقیقت در سنت ایرانیان، از گیاهان دارویی و معطر عرق‌گیری می‌کنند و معروف‌ترین آن را می‌توان گلاب دانست. این روز‌ها همه به دنبال جایگزین کردن عرقیات و گیاهان دارویی به جای مواد شیمیایی هستند. به همین دلیل می‌توان گفت که خرید عرقیات، از چهل گیاه و بیدمشک گرفته تا گلاب و شیرین بیان، می‌توانند گزینه مناسبی به عنوان سوغات کشورمان باشند.

در حال حاضر مرغوب‌ترین عرقیات مربوط به شهر کاشان است. مخصوصا در نیاسر و قمصر بهترین انواع عرقیات را می‌توانید بیابید. البته ناگفته نماند که در استان فارس، شهر شیراز و میمند نیز در این زمینه شهرت دارند.

ایران کشوری چهار اقلیم، چهار فصل، گسترده و زیبا است و در آن شگفتی‌های بسیار زیادی در انتظار مسافران خارجی خواهد بود. متاسفانه با وجود این همه زیبایی، اکثر ما لذت سفر را تنها در سفر به خارج از کشور می‌بینیم. این در حالی است که شاید یک درصد از زیبایی‌های کشور خودمان را نیز ندیده باشیم.

اما شما تا به حال چه سفر‌هایی داخل ایران داشته‌اید؟ از کدام یک بیشتر لذت برده‌اید؟ از تجارب خود برای ما بگویید! و در ضمن، بهترین سوغاتی که برای اقوام یا دوستان‌تان برده‌اید چه چیزی بوده و به چه کسی آن را هدیه داده‌اید؟

 


منبع : مجله گردشگری سفرزون

لینک کوتاه: http://knvd.ir/lC7kM
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا