دانستنی ها و سرگرمی

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

برترین‌ها: هرچه یخچال‌های قطب جنوب سریع‌تر ذوب می‌شوند، افراد بیشتری به وضعیت محیط زیست، آلودگی هوا و گرمایش جهانی فکر می‌کنند. دانشمندان معتقدند که کیفیت هوا بیشتر از سیگار انسان‌ها را می‌کشد. به همین دلیل مسئولین شهری سعی می‌کند روش کارشان را تغییر دهند و به شهروندان هم این را بیاموزند. ما حس کردیم نیاز است شما را با شهر‌هایی آشنا کنیم که قدم صحیح را در راستای محیط زیست برداشته و به نتیجه رسیده اند. اما شهر‌های دیگری هم هستند که تازه اول راه هستند و می‌خواهند قدم اول را به سوی هوای سالم‌تر بردارند.

در اسلو، محل پارک خودرو به خطوط دوچرخه تبدیل شده است

 

نقاط مخصوص پارک کردن خودرو در خیابان‌‌های مرکز شهر اسلو، به خطوط ویژه دوچرخه، نیمکت و پارک‌های کوچک تبدیل شده است. در اوایل سال ۲۰۱۹، شهرداری حدود ۷۰۰ محل پارک خودرو را از بین برد تا مردم را به رانندگی نکردن در مرکز شهر تشویق کند. در عوض چند ایستگاه شارژ برای رانندگان خودرو‌های برقی اضافه کرد و پارکینگ‌های بیشتری برای رانندگان معلول ایجاد کرد.


مسئولان بوئنوس آیرس برای ایمنی عابران پیاده و دوچرخه‌سواران در جاده گل قرار دادند

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

در حال حاضر فقط اتوبوس‌ها اجازه دارند از مرکز یک بلوار بزرگ در بوئنوس آیرس که قبلا ۲۰ لاین داشته، عبور کنند. وقتی این تغییرات در شهر ایجاد افتاد، زمانی را که ساکنان در راه رسیدن به محل کارشان می‌گذراندند، بسیار کاهش یافت. همچنین توانستند حدود ۱۰۰ بلوک را از خودرو آزاد کرده و آن‌ها را به مناطق پیاده تبدیل کنند. علاوه بر این خطوط دوچرخه با رنگ‌های روشن رنگ آمیزی شده اند تا امنیت دوچرخه سواران و عابران را تامین کنند.


لندن در حال کاهش خیابان‌ها به نفع عابران پیاده است

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

مسئولان لندن در سال ۲۰۰۳ اعلام کردند برای ورود به مرکز شهر در ساعات اوج ترافیک باید هزینه پرداخت کنید. آن‌ها در سال ۲۰۱۰، ساخت اولین بزرگراه دوچرخه را در مسیرهای پررفت و آمد آغاز کردند و در سال ۲۰۱۹، توسعه استراتژی حمل و نقل جدید به پایان رسید.  قرار است با استفاده از خودرو‌های پاک، کیفیت هوا بهتر شود و سروصدا کاهش یابد.

 

برای مبارزه با مشکل آلودگی هوا که با افزایش جمعیت در ارتباط است، مسئولان یک برنامه خاص تدارک دیده اند. طبق این طرح نیمی از خیابان‌ها از اتومبیل خالی شوند و حمل و نقل عمومی با سرعت حداکثر ۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. همچنین قرار است در خیابان‌های اصلی شهر مسیر‌های ویژه دوچرخه بسازند.


سئول قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ کاملا از شر اتومبیل‌های مضر خلاص شود

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

سئول در سال ۲۰۱۷ یک بزرگراه را به منطقه پیاده تبدیل کرد. در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون نفر از این منطقه استفاده کرده اند. با این طرح، کسب و کار رونق گرفته و فرو ش کلی در این منطقه ۴۲% افزایش یافته است. مسئولان شهر قصد دارند تا سال ۲۰۲۵، از ۳۰۰۰ اتوبوس برقی استفاده کنند و مسیر آن‌ها را بهتر کنند تا مردم به جای خودرو‌های شخصی از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.


در بخش مرکزی مادرید حمل و نقل انجام نمی‌شود

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

کسانی که در مرکز شهر مادرید زندگی نمی‌کنند، نمی‌توانند با خودروی شخصی وارد این منطقه شوند. در نوامبر ۲۰۱۸، مسئولان، رانندگی با وسایل نقلیه مضر را در این منطقه محدود کردند. بعد از تصویب این قانون ترافیک۳۲% کاهش یافت. این پروژه‌ در جهت پاکسازی هوای مرکز شهر آغاز شد. دولت اسپانیا آنقدر از موفقیت این پروژه هیجان زده شد که قصد دارد رانندگی با هر اتومبیلی به جز خودرو‌های برقی را در همه مراکز شهر‌های دیگر کشور ممنوع کند.


در پکن، اتومبیل‌ها فقط در روز‌های خاصی از هفته می‌توانند رانندگی کنند

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

اگرچه رانندگان پکن اجازه دارند با خودرو‌های مضر خود تردد کنند، اما از نظر زمانی و شماره پلاک خودرو محدودیت دارند و با توجه به شماره پلاک خودرو در روزهای خاصی امکان رفت و آمد دارند. همچنین برای کسانی که ترجیح می‌دهند در روزهای اختصاص داده شده، رانندگی نکنند، یک برنامه انگیزشی مالی کوچک در نظر گرفته شده است. همچنین دولت قصد دارد و در مناطق جدید، همه خودرو‌های شخصی را ممنوع کند، به جز خودرو‌های برقی.


در پاریس، یک بزرگراه شلوغ به منطقه پیاده تبدیل شده است

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

بزرگراه کنار رود سن در سال ۲۰۱۷ به یک پیاده راه تبدیل شد. این یکی از مراحل کار مداومی است که این شهر در جهت کاهش آلودگی با کاهش تردد خودرو انجام می‌دهد. همچنین، تردد خودرو‌های مضر و قدیمی در روز‌های کاری محدود شده است. مسئولان قصد دارند تا سال ۲۰۲۴ خودرو‌های دیزلی و تا سال ۲۰۳۰ همه خودرو‌هایی که از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند را ممنوع کنند.

هند تا سال ۲۰۲۴ کاملا از خودرو‌های برقی استفاده خواهد کرد

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

تا همین اواخر، برای پیاده روی و خرید کردن در خیابان شلوغ چِنای مجبور بودید از میان خودرو‌ها و سه چرخه‌های بی‌شمار جاخالی دهید. اما اکنون این منطقه به یک میدان پیاده تبدیل شده است. قرار است ساخت و ساز آن تا سال ۲۰۱۹ به پایان برسد. همچنین دولت هند تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ همه اتومبیل‌ها را برقی کند.


کپنهاگ در حال ساخت یک شاهراه دوچرخه است

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

امروزه، بیش از ۵۰% از جمعیت کپنهاگ با دوچرخه سر کار می‌روند. برنامه دانمارک برای ایجاد مناطق بیشتر برای عابران پیاده از دهه ۱۹۶۰ آغاز شده و امروزه پایتخت دانمارک بیش از ۳۲۰ کیلومتر خطوط ویژه دوچرخه‌سواری دارد و یکی از درصدهای پایین‌ مالکان خودرو در اروپا را دارد. آخرین گام پروژه ایجاد بزرگراهی برای دوچرخه‌سواران است. اولین مسیر از ۲۸ مسیر برنامه‌ریزی شده در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد، و ۱۱ مسیر دیگر هم در سال ۲۰۱۸ به پایان رسیدند. همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ انتشار کربن در شهر را به صفر برسانند.


برلین در حال ساخت بزرگراه دوچرخه‌ای است که مستقل از جاده‌هاست

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره

در سال ۲۰۱۷، سازمان محیط زیست، حمل و نقل و حفاظت از آب و هوای برلین تحقیقی انجام دادند که در نهایت منجر به بازسازی کامل ۱۲ بزرگراه اتومبیل به شکل بزرگراه مخصوص دوچرخه شد. این یکی از اولین تلاش‌های شهر برای ایمنی سازی سفر با دوچرخه بود. هدف اصلی دولت افزایش تعداد دوچرخه سواران تا ۲.۴ میلیون نفر تا سال ۲۰۲۵ است.


جورجیا تولید و استفاده از پلاستیک را کاملا کنار گذاشته است

 

اقدامات جالب شهرهای مختلف برای نجات این سیاره
در سال ۲۰۱۹، وزارت محیط زیست و سازمان کشاورزی کشور گرجستان تولید، استفاده و واردات کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع کردند. آن‌ها استفاده از کیسه‌های زیست‌تخریب‌پذیر را پیشنهاد کردند که در زمان کوتاهتری تجزیه می‌شود و ضرر کمتری دارد. اگر کسی قانون را زیر پا بگذارد، ابتدا به او هشدار می‌دهند و اگر تولیدکنندگان این کار را ادامه دهند، اولین بار ۱۸۵ دلار و دفعه بعد ۳۷۰ دلار جریمه می‌شود.

شما برای حفاظت از محیط زیست چه کار کرده اید؟

منبع: brightside

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/fMcLT
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا