سلامت و بهداشت

عوارض حشره کش برای خانم‌های باردار

وب‌سایت نبض ما: اسپری و قرص های حشره کش، دافع حشرات و سایر مواد شیمیایی ممکن است حشرات مزاحم را در خانه یا حیاط منزل از بین ببرند اما مهم است به چه قیمتی در دوران بارداری از قرص حشره کش استفاده کنیم؟

تحقیقات جدید از انجمن بارداری اعلام کرده است، نوزادان به عنوان یکی از آسیب پذیر ترین افراد در برابر آثار مضر قرص حشره کش به شمار می روند. این تاثیرات در دوران بارداری به مراتب می تواند بر جنین بیشتر باشد.

حشره کش ها چه هستند؟

حشره کش ها از جمله محصولات شیمیایی هستند که برای نابود کردن حشرات موذی و آزار دهنده مورد استفاده قرار می گیرند. حشره کش ها معمولا در انواع اسپری، قرص یا به صورت حشره کش برقی(الکترونیکی) موجود بوده و نحوه استفاده آن ها با هم متفاوت است.

احتمال آسیب در برابر حشره کش ها

همه افراد ممکن است در شرایط مختلفی در معرض حشره کش های شیمیایی قرار گیرند. این تماس ممکن است بر اثر آلودگی، جذب آن ها از طریق پوست و یا وارد شدن ذرات سمی حشره کش در دهان صورت گیرد. تماس فرد با حشره کش و استنشاق آن ممکن است خطرات و عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

اثرات حشره کش ها بر جنین در دوران بارداری چیست؟

با توجه به شواهدی در مورد استفاده از حشره کش در زمان بارداری می توان گفت که، بین تماس و استفاده حشره کش ها در دوران بارداری و پیامدهای عصبی و اختلالات در جنین، ارتباط وجود دارد. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض برخی حشره کش ها در دوران بارداری با زایمان زودرس ارتباط دارد.

به همین ترتیب، افزایش رفلکس های غیر طبیعی در نوزادان، رشد ذهنی پایین در 24 ماهگی و افزایش خطر اختلال در رشد، ممکن است در اینگونه موارد ایجاد شود.

مطالعه دیگری نشان داده است که کودکان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری ، در معرض گروه های مختلف آفت کش ها و یا حشره کش ها بوده اند، دارای افزایش سطح بالای رفتارهای مرتبط با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه بودند.

همچنین می توان گفت که یکی از اثرات منفی استفاده از حشره کش بر جنین، خطرات قابل توجه رشد جنین است. در واقع، محققان معتقدند که اثرات این مواد شیمیایی بر روی هوش( IQ )کودک شبیه به اثرات سرب است.

چگونه زنان باردار می توانند در مواجهه با حشره کش ها خطرات آن را به حداقل برسانند؟

یکی از راه های مهم برای کاهش خطرات و عوارض حشره کش ها در دوران بارداری، مصرف زیاد میوه ها و سبزی های آلی است.مصرف غذاهای ارگانیک می تواند بدن را پاکسازی کرده و همچنین نوشیدن آب فراوان می تواند سموم بدن را دفع کند.

خطرات سوزاندن قرص حشره کش

یکی از انواع حشره کش ها، قرص حشره کش است که معمولا با قرار دادن آن ها درون محفظه ای مخصوص و به برق زدن، باعث نابود کردن حشرات می شود. ماده ای به نام پرمترین در این قرص حشره کش وجود دارد که باعث اختلال در سیستم عصبی حشرات و در نتیجه مردن آن ها می شود.

در رابطه با اثرات مخرب قرص های حشره کش باید گفت که هر نوع ماده سمی و یا شیمیایی که باعث از بین رفتن حشرات و یا موجودات دیگر می شود، در نهایت و به مرور زمان هم می تواند بر انسان تاثیر گذار باشد. همانطوری که اثرات سمی این ماده بر سیستم عصبی حشرات می تواند کشنده باشد، ممکن است بر اعصاب فرد هم تاثیر گذار باشد.

این اثرات مخرب زمانی بیشتر می شود که شما برای اثر دهی بیشتر قرص حشره کش، آن ها را بسوزانید. زمانی که قرص را می سوزانید، بخار و یا پودری که از آن خارج می شود می تواند برای ریه فرد بسیار خطرناک باشد. این کار باعث تنگی نفس و مشکلات ریوی می شود.

به همین دلیل توصیه می شود که از سوزاندن قرص حشره کش خودداری کنید زیرا این کار هم برای افرادی که مشکلات ریوی و قلبی داشته و هم افراد سالم، بسیار مضر است و به مرور باعث بروز سرفه و یا حتی آسم می شود.

برخی افراد هم نسبت به تمام حشره کش ها آلرژی داشته و ممکن است در معرض آسیب جدی قرار گیرند. این آسیب ها ممکن است به شکل مشکلات پوستی، تاول و یا قرمزی باشد.

عوارض اسپری حشره کش

حشره کش ها برای نابود کردن حشرات موذی بسیار مناسب هستند، اما آیا از عوارض و خطرات این حشره کش ها اطلاعی دارید؟

باید بدانید که زمانی که از اسپری حشره کش استفاده می کنید، ذرات سمی حشره کش در هوا پخش شده و می تواند به طور مستقیم وارد دهان و ریه فرد شود.

این ذرات، حاوی مواد سمی بوده و می تواند در فرد ایجاد مسمومیت کند. حتی تماس دست با ذرات سمی حشره کش ها می تواند مشکلات پوستی ایجاد کند. علاوه بر بروز مشکلات پوستی، مواد سمی حشره کش ها بسیار قوی بوده و می تواند بلافاصله به پوست جذب شده و مشکلات دیگری برای بدن ایجاد کند.

زمانی که ذرات حشره کش در هوا اسپری می شود، این ذرات که حاوی ماده به نام کاربامات هستند، در صورت وارد شدن به دهان و تنفس کردن آن ها ممکن است مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد کنند. حتی حشره کش های قوی تر باعث بروز مسمومیت های جدی شده و اثرات و علائم پر خطری برای بدن دارند.

عوارض حشره کش برای خانم‌های باردار

روش مناسب استفاده از حشره کش ها

در صورتی که تصمیم به نابود کردن حشرات موذی را دارید، بهتر است در استفاده از آن ها کاملا احتیاط کرده و از تماس با آن ها و یا اسپری شدن آن ها بر روی میوه ها و یا البسه خود و کودکان خودداری کنید. بهتر است هنگام اسپری کردن، به مدت 10 دقیقه، وارد اتاق نشوید و اجازه دهید تا اثر آن از بین برود.

استشمام بوی حشره کش در بارداری

زنان باردار در دوران حساسی بوده و باید در این دوران از خود و جنین به درستی مراقبت کنند. هر گونه ماده سمی و وارد شدن آن به بدن می تواند برای مادر و جنین بسیار خطرناک باشد.

توصیه می شود که زنان باردار از استنشاق حشره کش ها خودداری کنند و در محیطی که قرص حشره کش استفاده شده است، قرار نگیرند.

این عوارض می تواند در سه ماهه اول بارداری بیشتر باشد زیرا در این زمان، نخاع و سیستم عصبی جنین شکل می گیرد و وارد شدن مواد سمی به بدن ممکن است برای جنین مضر باشد. در اینگونه موارد و در صورت استنشاق حشره کش در دوران بارداری، پنجره و در را باز کرده و از وسایل تهویه هوا برای از بین رفتن ذرات حشره کش استفاده کنید.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/eCvEY
برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن