اطلاعات دارویی

ایندرال : موارد مصرف, نحوه مصرف, عوارض


ایندرال چیست / موارد مصرف / مصرف در بارداری / نحوه مصرف / مقدار مصرف / عوارض جانبی / تداخل دارویی / هشدارها


ایندرال با نام پروپرانولول نیز شناخته میشود و به فرم قرص ایندرال 10 و 40 در دسترس میباشد.قرص ایندرال برای درمان آنژین صدری،فشار خون بالا،اختلالات ریتم قلب و گردش خون استفاده میشود.همچنین برای درمان یا جلوگیری از حمله قلبی و کاهش شدت و دفعات سردردهای میگرنی استفاده میشود.

ایندرال چیست ؟

ایندرال یک بتا بلاکر است که با مسدود کننده های بتا روی قلب و گردش خون تاثیر میگذارد. ایندرال برای مواردی مثل كاهش فشارخون ، تسكین درد قلبی ، پیشگیری از سردردهای میگرنی و درمان بی نظمی ضربان قلب تجویز می شود.

ایندرال برای جلوگیری از دومین حمله قلبی در افرادی كه یك بار دچار قلبی شده اند نیز كاربرد دارد،به همین علت آن را را یك مسدودكننده بتا می نامند.90 درصد این از سیستم گوارشی جذب می شود.متابولیسم دارو كبدی بوده نیمه عمر آن 3 ـ 2 ساعت است . زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر 1/5 ـ 1 ساعت است و از طریق کلیه دفع میشود.

موارد مصرف ایندرال

موارد مصرف ایندرال در درمان آنژین صدری مزمن ، پیشگیری و درمان آریتمی قلبی ، كنترل زیادی فشارخون ، كاردیومیوپاتی هیپرتروفیك وپیشگیری از انفاركتوس مجدد میوكارد و اضطراب استفاده میشود. همچنین از آن برای درمان كمكی فئوكروموسیتوم و پیشگیری از سردردهای عروقی نیز استفاده میشود.

مصرف ایندرال در دوران بارداری 

این دارو در رده بارداری C قرار دارد و ممکن است به جنین اسیب برساند،اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید باید با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف ایندرال

این دارو در دوز های مختلفی برای هر عللی تجویز میشود،البته شکل طولانی اثر ایندرال معمولا روزی یک بار مصرف میشود. این دارو بسیار مهم است که در وقت خود مصرف شود.ایندرال میتوان با غذا و یا بدون غذا مصرف کرد.

 

مقدار مصرف ایندرال

مقدار مصرف ایندرال را پزشک بر اساس نوع و شرایط شما می بایست تجویز کند.فرم کلی مصرف ایندرال به شکل زیر است

ایندرال در درمان آنژین صدری 

مقدار20 ـ 10 میلی گرم 3 یا 4 بار در روز مصرف می شود كه این مقدار در صورت لزوم هر 7 ـ 3 روز بتدریج تا حداكثر 320mg/day افزایش می یابد.

ایندرال به عنوان ضد آریتمی 

30 ـ 10 میلی گرم 3 یا 4 بار در روز مصرف می شود كه این مقدار بر اساس نیاز و تحمل بیمار تنظیم می گردد.

ایندرال و فشارخون 

مقدار مصرف ایندرال برای فشار خون 40 میلی گرم 2 بار در روزمصرف می شود كه این مقدار بر اساس نیازو تحمل بیمار بتدریج تا حداكثر mg/day 640افزایش می یابد.

ایندرال در درمان كمكی كاردیومیوپاتی هیپرتروفیك :مقدار 40 ـ 20 میلی گرم 3 یا 4بار در روز مصرف می شود كه این مقدار براساس نیاز و تحمل بیمار تنظیم می گردد.

عوارض جانبی مصرف ایندرال

نشانه های زیر تا هنگام عادت كردن بدنتان با دارو ممكن است مشاهده شوند: خواب آلودگی ، خستگی ، مشكل در خوابیدن ، اضطراب ، یبوست یا اسهال ، كابوس ، یا كاهش توانایی جنسی ، اگر این علایم ادامه یافتند یا مشكل ساز شدند، وضعیت را با پزشكتان در میان بگذارید.

عوارض جانبی برای هر دارو وجود دارد، در صورت بروز هر یك از علایم نادر ولی جدی زیر، مصرف ایندرال را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگیرید:

 در صورت مصرف بیش از حد ایندرال باعص عوارض غیر عادی زیر میشود:

برادی كاردی ، نارسایی قلب ، اختلال در هدایت قلب ، اسپاسم برونش ، انقباض عروق محیطی ، اختلالات گوارشی ، خستگی ، بثورات جلدی ، اشكال در تنفس یا خس خس كردن ، سردی دستها و پاها،یبوست ،اضطراب یا نگرانی ،اسهال ،خواب آلودگی خفیف ،سردرد ، بیحسی یا گزگز كردن انگشتان دست و پا و خستگی

این عوارض ذکر شده شاید لیست کاملی از عوارض ایندرال نباشد، در صورت مشاهده هر علائم غیر عادی با پزشک خود تماس بگیرید.

تداخل دارویی با ایندرال

اطلاعات مهم مصرف ایندرال

سعی کنید مرتب تحت نظر پزشک باشید تا پزشک بتواند بهبودی شما را چک کند.در مورد میزان فعالیت قابل قبول براساس ، وضعیت بدنی تان با پزشكتان مشورت كنید. ایندرال ممكن است درد قفسه سینه را كاهش دهد یا از آن جلوگیری كند و در نتیجه باعث شود تا از آن حد كه برایتان بی خطر است فعال تر باشید. كه این خود موجب درد قفسه سینه و علایم جدی دیگر می شود. 

اگر برای كاهش فشار خون ایندرال مصرف می كنید، کمتر نمک مصرف كنید.اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید.از وضعیت خوابیده به نشسته یا ایستاده و یا از حالت نشسته به ایستاده آرام تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم یا غش نشوید. 

هشدارهای مصرف ایندرال

مصرف ایندرال در موارد آسم نایژه ای ، آمفیزم یا برونشیت غیرآلرژیك ، نارسایی احتقانی قلب ، دیابت ،پركاری تیروئید، افسردگی روانی یا سابقه ابتلاء به آن باید با احتیاط صورت گیرد

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/vwr35
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا