حیوانات خانگی

ایگوانا به عنوان حیوان خانگی

 

ایگوانا (Iguana) قطعا یکی از محبوب‌ترین مارمولک هایی است که تاکنون به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری شده است. ایگوانا تغذیه و شرایط نگهداری خاصی دارد، می‌تواند تا حد نسبتا بزرگی رشد کند، عمر طولانی داشته و بسیار قوی می‌باشد. آن‌ها به سختی رام می‌شوند و  اگر از آنان به خوبی مراقبت نشود احتمال پرخاشگری وجود دارد.

این موجودات یک مسئولیت بزرگ هستند و به سطح بالایی از مراقبت نیاز دارند. این بدان معنا نیست که ایگواناها نمیتوانند حیوانات خانگی خوبی باشند اما آن‌ها از همان ابتدا به مراقبت مناسب نیاز دارند و صاحبان آنان باید انتظارات درستی داشته باشند. بسیاری از صاحبان خزندگان اطلاعات کمی درباره اینکه چگونه حیوان خوانگی خود را انتخاب کنند، چه مدت آنها زندگی می‌کنند، چه نوع غذایی برای حفظ سلامت آنها لازم است و همچنین میزان هزینه‌ها دارند. در سال‌های اخیر مردم متوجه شده‌اند که ایگوانا یک مسئولیت بزرگ و بلند مدت هست، در نتیجه محبوبیت آنان کاهش یافته است.

نام علمی: Iguana iguana

طول عمر: در اسارت بین ۱۰ تا ۱۲ سال زندگی می‌کنند. این عجیب نیست که ایگوانا در اسارت تا ۲۰ سال نیز زندگی کند.

اندازه: در اسارت، ایگوانا سبز سالم می‌تواند بسیار بزرگ باشد. آن‌ها می‌توانند تا ۹ کیلوگرم وزن داشته و تا ۲۱۰ سانتی‌متر نیز رشد کنند.

سطح مراقبت: پیشرفته

خلق و خو و رفتار ایگوانا

ایگواناها حیوانات پیچیده ای هستند. ایگوانا برای اینکه در اسارت رام شود باید برای این منظور تعلیم و آموزش داده شود، این یک چالش است؛ زیرا تماس با انسان می‌تواند برای حیوان غیر طبیعی باشد و ممکن است در مقابل آن مقاومت کند. در سنین پایین می‌تواند بسیار سریع باشد، اما ایگوانا بالغ بزرگ می‌تواند کاملا تنبل و موجودی بسیار مطیع، حداقل در قفس خود، باشد. در خارج از قفس، برخی از ایگواناها ممکن است مایل به بالا رفتن از صاحب خود باشند. آن‌ها پنجه های تیزی دارند، بنابراین اگر ایگوانا به این فعالیت علاقه دارد، پوشیدن لباس محافظتی ضروری است.

خلق و خو و رفتار ایگوانا

ایگوانا هیچگاه حیوانی اهلی محسوب نمی‌شود، اغلب صاحب خود را نمی‌شناسد و اگر در بیرون قفس باشد سعی خواهد کرد که فرار کند. علاوه بر این، یک ایگوانا بزرگ می‌تواند آسیب‌های جدی با دم خود ایجاد کند. ایگوانا بالغ به اندازه‌ای قوی است تا استخوان انسان را با دم خود بشکند. بنابر این باید احتیاط‌های لازم صورت گیرد، خصوصا با کودکان یا سایر حیوانات.

خانه و محل زندگی

این موجود می تواند تا ۲۱۰ سانتی‌متر طول رشد کند (تا زمانی که دم آن‌ها در اندازه گیری قرار گیرد) و وزنی حدود ۹ کیلوگرم پیدا کند (بسیار بزرگ‌تر از چیزی که اکثر مردم درباره ایگونا فکر می کنند)؛ بنابراین یک آکواریوم یا محوطه کوچک، تنها می‌تواند به عنوان یک خانه موقت برای یک ایگوانای سبز باشد. محوطه های سفارشی ساخته شده، اتاق خواب یا مکان های بزرگ باید برای نگهداری ایگوانا مورد استفاده قرار گیرند.

محوطه بزرگ نیز به معنای روشنایی زیاد است. لامپ‌های UVB و چراغ های حرارتی هر روز باید به مدت ۱۰ الی ۱۲ ساعت نیازهای گرمایی ایگونا را تامین کنند. ایگوانا یک حیوان گرمسیری است و دمای مکانی که در آن زندگی می‌کند نباید کم تر از ۲۳ درجه سانتی‌گراد باشد (باید نقاطی با دمای ۳۵ درجه نیز وجود داشته باشد). شما می توانید از لامپ های حرارتی برای تامین این گرما استفاده کنید. لامپ بخار جیوه را می‌توان برای محوطه یا اتاق های بزرگ استفاده کرد. همچنین لامپ‌های فلورسنت برای محفظه‌های کوچک مناسب هستند.

خانه و محل زندگی ایگوانا

شاخه‌های بزرگ و قفسه‌ها در محوطه به ایگوانا اجازه می‌دهد تا از شاخه ها بالا برود و از حمام افتاب گرفتن در زیر گرمای چراغ‌ها لذت ببرد (که تا ۴۸ درجه نیز می‌تواند برسد).

تغذیه

نکته کلیدی در داشتن یک ایگوانا سالم، تغذیه مناسب است. در گذشته این تفکر رایج بود که تغذیه با غذای گربه برای رشد سریع ایگونا می‌تواند موثر باشد؛ اما صاحبان آن‌ها متوجه شدند که پروتئین بیش از حد باعث نارسایی کلیه و کاهش شدید عمر آنان می‌شود. ایگوانا در طبیعت کاملا گیاهخوار است، بنابر این آن‌ها برای خوردن پروتئین حیوانی تکامل نیافته‌اند و از حشرات نیز (مگر به صورت اتفاقی) تغذیه نمی‌کنند.

تغذیه ایگوانا

سبزی های برگ تیره، بعضی از میوه ها و مکمل های کلسیم باید برای حفظ سلامت ایگونا تامین شوند. مکمل کلسیم و در کنار آن میوه باید حدود یک بار در هفته به رژیم غذایی اضافه شوند. ایگواناهای جوان نیاز به تغذیه روزانه دارند در حالی که چنین نیازی در ایگوانا بالغ وجود ندارد. همان طور که گفته شد از رژیم غذای حاوی پروتین زیاد برای ایگوانا پرهیز کنید. همچنین در هنگام تغذیه و بین تغذیه به آب تازه نیاز دارد.

مشکلات متدوال سلامتی

همانند بسیاری از دیگر خزندگانی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند، مشخص شده است که ایگواناها سالمونلا (salmonella) را حمل می‌کنند، این باکتری در دستگاه گوارش آنان وجود دارد با این حال برای خود آنان مشکلی ایجاد نمی‌کند. باید به شیوه‌های بهداشت عمومی در هنگام برخورد با این حیوان توجه کنید تا از سرایت این بیماری جلوگیری شود. اگر بچه های کوچک، زنان باردار، افراد یا سالمندان در تماس با ایگوانا هستند، باید از مراقبت های اضافی برای جلوگیری از عفونت‌های سالمونلا استفاده شود. اگر ایگوانا در یک خانواده با افرادی که در یکی از گروه های ذکر شده قرار می‌گیرند، زندگی می‌کند، ممکن است حیوان خانگی مناسب برای خانواده شما نباشد. هنگامی که این حیوان در معرض استرس یا تنش باشد احتمال افتادن دم آن وجود دارد. دم او دوباره رشد خواهد کرد اما مانند دم اصلی زیبا و بزرگ به نظر نخواهد رسید.

خریدن ایگوانا

فریب فروشگاه‌های حیوانات خانگی را نخورید که به شما یک ایگوانای کوچک می‌فروشند و می گویند که اندازه آن بزرگ نخواهد شد؛ این ایگواناها سن کمی دارند و با مرور زمان اندازه آن‌ها تغییر خواهد کرد. قبل از قبول سرپرستی با افراد دارای اطلاعات در این زمینه مشورت کنید تا به طور کامل شما را با تعهداتی که در زمینه این حیوان خواهید داشت آشنا کنند.

منبع : پتها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/uZcsn
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا