سلامت و بهداشت

چگونه یک تیم شگفت‌انگیز داشته باشیم؟

برترین ها – ترجمه از یگانه سهرابی: آیا شما هم دوست دارید که یک تیم شگفت انگیز داشته باشید؟! تیمی که اعضای پویا و فعالی دارد و به طرز خارق العاده‌ای از راندمان کاری بالایی برخوردار است! اگر سرپرست یک تیم هستید و می‌خواهید آن را به یک تیم شگفت انگیز تبدیل کنید، ممکن است که با یکی دو مورد از مشکلات زیر مواجه شده باشید:

اعضای گروهتان به ندرت در جلسات شرکت می‌کنند و اگر در جلسات حضور دارند نا امید و بی انرژی به نظر می‌رسند. این باعث می‌شود جلسات کاملا بی فایده باشند.

ممکن است تیم شما برای پیدا کردن راه حل‌ها و ایده‌های جدید، جالب و جایگزین به مشکل برخورده باشد. این بهره وری گروه را از بین می‌برد.

در جلسات و مباحثه ها، بعضی از اعضا ممکن است ساکت بمانند، یا اگر صحبت می‌کنند ممکن است اشاره کنند که در جایی اشکالی وجود دارد، اما هیچ گاه آن را با جزئیات تشریح نکنند. این موضوع به این معنی است که مشکلات مهم در گروهتان حل نشده باقی می‌مانند و کارکرد گروهتان را به طور گسترده تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا تیم شما با چیزی موافق است، می‌بینید که بعضی از اعضا تنها برای این که به یک توافق برسید موافقت کرده اند. این مشکل بزرگی است، چون این افراد ممکن است ایده‌های بسیار خوبی داشته باشند.

هر کدام از این موارد می‌تواند بسیار دردسر ساز باشد. بیشتر از یکی از این‌ها قابلیت تبدیل به یک فاجعه را دارد. هرچند، همه چیز از دست نمی‌رود، اما این مسائل و مسائل دیگر معمولا از مشکلات مشابهی به وجود می‌آیند. اما نگران نباشید شما با شناسایی کردن مشکل اصلی می‌توانید باقی مسائل را حل کنید و یک تیم شگفت انگیز داشته باشید. یکی از این مشکلات اصلی این است که گروه از عدم وجود امنیت روانی رنج می‌برد.

امنیت روانی چیست؟

امنیت روانی باوری عمومی است که بیان می‌کند گروه در وضعیتی قرار دارد که برای ریسک کردن امنیت دارد. حالتی که اعضا می‌توانند بدون ترس از انتقاد یا مسخره شدن ایده هایشان را مطرح کنند و آزادانه صحبت کنند.

سال‌ها پیش، گوگل پروژه آریستول را شروع کرد، پروژه‌ای که هدفش پیدا کردن روشی برای به دست آوردن پربازده‌ترین تیم شگفت انگیز ممکن بود. گوگل سال‌ها ۱۸۰ تیم را با جزئیات مطالعه کرد. مطالعات آن‌ها آنقدر دقیق بود که حتی آمار تعداد دفعاتی که اعضای تیم با هم غذا می‌خوردند را نیز در اختیار داشتند.

در این پروژه گوگل چیز‌های زیادی در مورد این که تیم‌های شگفت انگیز چگونه کار می‌کنند آموخت. یکی از چیز‌هایی که متوجه آن شدند این بود که کلید داشتن هر تیم شگفت انگیزی این است که آن‌ها در محیطی با امنیت روانی بالا قرار داشته باشند.

از آن جایی که همه‌ی اعضای گروه برای همکاری و صحبت کردن احساس راحتی داشتند، آن‌ها به سرچشمه ایده‌ها تبدیل شدند. احتمال بسیار کمتری وجود داشت که اعضا تیم را ترک کنند و در نهایت به همین دلیل موفقیت بالاتری به دست می‌آوردند. همه‌ی این‌ها به دلیل وجود امنیت روانی بود.

مزایای امنیت روانی

مهم‌ترین مزیت امنیت روانی این است که باعث تشویق و رشد همکاری و تعامل در تیم می‌شود. فهمیدن این که ایده‌ی شما ارزشی دارد یا خیر، در ابتدای کار مشکل است. یک نفر ممکن است یک ایده‌ی عالی داشته باشد، اما ممکن است در مورد آن با دیگران صحبت نکند؛ زیرا از خجالت زده شدن ترس دارد.

اگر تیم شما در محیطی قرار دارد که همه‌ی اعضای آن برای صحبت آزادانه احساس راحتی دارند، آن‌ها به طور طبیعی شروع به ایده پردازی خواهند کرد. البته بعضی از ایده‌ها از ایده‌های دیگر بهتر خواهند بود، اما حتی ایده‌های بد هم می‌توانند در یک تیم شگفت انگیز بهتر شوند. ده ایده بد یا متوسط بهتر از هیچ هستند.

در تیم‌هایی که از نظر روانی امنیت دارند، اعضا زیاد از اشتباه کردن نمی‌ترسند و در این صورت، حتی اگر مرتکب اشتباهی شوند، احتمال بالاتری وجود دارد که از تیم یاد بگیرند و بازدهی آینده خود را افزایش دهند.

طوفان فکری یا حتی کمدی بداهه را در نظر بگیرید! دلیل این که این روش‌ها بسیار محبوب هستند، این است که باعث به وجود آمدن یک محیط با امنیت روانی می‌شوند. به آن‌ها فکر کنید، در یک جلسه طوفان فکری پربازده، همه‌ی اعضای تیم کمک می‌کنند، در مدت کوتاهی شما ممکن است ده‌ها ایده و طرح داشته باشید، در حالی که قبلا این تعداد انگشت شمار بوده است.

چگونه یک تیم شگفت انگیز داشته باشیم

مطمئنا همه‌ی این ایده‌ها قابل اجرا نیستند، اما وجودشان نشان دهنده‌ی این است که اعضای گروه احساس همکاری دارند و احساس می‌کنند در این کار سهیم بوده و جزو اعضای کلیدی یک تیم شگفت انگیز هستند.

اما اگر یک نفر ایده‌ی بدی را ارائه دهد و دیگران او را به باد انتقاد بگیرند و او را ساکت کنند، او به احتمال زیاد دیگر در آینده صحبت نخواهد کرد، حتی اگر یک ایده‌ی فوق العاده و خوب داشته باشد. این طور است که تیم‌های با امنیت روانی کمتر مسیر اشتباه را در پیش می‌گیرند.

برای ساختن یک تیم شگفت انگیز، تنها چیزی که نیاز دارید این است که محیطی را به وجود بیاورید که در آن اعضای گروه برای صحبت کردن احساس راحتی داشته باشند؛ حتی اگر کسی انتقادی دارد اجازه بیان آن را به او بدهید. مردم اگر احساس کنند بخشی از یک تیم شگفت انگیز هستند، بیشتر خودشان را درگیر کرده و به شکل گیری آن کمک می‌کنند و کسی چه می‌داند، شاید در انتقاد آن‌ها ایده‌ای نهفته است که ممکن است بازدهی گروه را شدیدا زیاد کند و در صورت رخ دادنش موفقیت گروه حتمی است.

از کجا باید شروع کنید؟

همه چیز از خود شما شروع می‌شود. امنیت روانی چیزی نیست که به صورت خود به خود از ناکجا ظاهر شود. اگر محیط تیم از نظر روانی امن نیست، پس سرپرست تیم باید به سختی کار کند تا یک محیط امن به وجود بیاورد. در این جا چند راهنمایی برای آغاز کار ساختن یک تیم شگفت انگیز وجود دارند:الگوی گروه باشید

مدلی از یک عضو گروه ایده آل باشید، اگر هیچ کس صحبت نمی‌کند، اعضا را به تعامل با همدیگر تشویق کنید. اطمینان پیدا کنید که این کار را به طور دوستانه انجام می‌دهید. در غیر این صورت اعضا ممکن است تنها حرف‌هایی بزنند که شما خواستار شنیدنشان هستید. حتما سوالات زیادی بپرسید.

گفتگو را قطع نکنید

اگر کسی در حال صحبت کردن است، یا اگر تعدادی از افراد در حال یک گفتگوی خوب هستند، اجازه دهید گفتگو به طور طبیعی جریان پیدا کند. قطع کردن صحبت دیگران باعث می‌شود آن‌ها فکر کنند که اجازه ندارند آزادانه صحبت کنند و در نتیجه شما به خانه‌ی اول بر می‌گردید.

اگر گفتگو مسیری را دنبال می‌کند، حتما با کلمات خودتان آن را خلاصه کنید

اگر فکر می‌کنید منظور کسی را اشتباه متوجه شده اید، از او بخواهید منظورش را به وضوح بیان کند. این نشان می‌دهد که شما به حرف هایشان گوش می‌دهید و برای نظراتشان اهمیت قائل هستید.

چگونه یک تیم شگفت انگیز داشته باشیم

هیچ گاه قضاوت گرایانه پاسخ ندهید

اگر کسی احساس می‌کند که شما می‌خواهید ایده‌ی او را نقد کنید، او هیچ گاه این ایده را به زبان نخواهد آورد و در نتیجه محیط گروه دوباره از نظر روانی نا امن خواهد شد.

مانند یک رئیس رفتار نکنید

مهم است که مانند کسی که یک انسان جایز الخطاست به نظر برسید. حتی چیزی به سادگی گفتن، «متاسفم، ممکن است چیزی را فراموش کرده باشم» کمک می‌کند رابطه‌ی محکم تری با اعضای تیم داشته باشید، نسبت به این که تنها از قدرت خودتان استفاده کنید. مطمئن باشید اگر اعضای تیم از کارکردن با شما نفرت داشته باشند، بازی تمام می‌شود.

دوستان عزیز سایت برترین‌ها شما با استفاده از این راهنمایی‌ها می‌توانید در مسیر ساخت یک تیم شگفت انگیز، فعال و موفق‌تر از گذشته قرار بگیرید.

منبع: lifehack

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/UvQjM
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا