پوست و مو و زیبایی

چگونه بهترین مرطوب کننده را برای پوست خود انتخاب کنیم

چه مرطوب کننده ای برای من مناسب است؟

در تعریف ساده مرطوب کننده باید عنوان کنیم، مرطوب کننده ها به حفظ آب در لایه بیرونی پوست کمک می کنند. مرطوب کننده نقش سد موقتی را ایفا می کند که مانع از دست رفتن آب می شود. اغلب مرطوب کننده ها پایه آبی دارند، بنابراین به راحتی بر سطح پوست قابل استفاده می باشند و پس از مصرف آثار قابل مشاهده ای روی پوست باقی نمی گذارند. اثر بخشی مرطوب کننده ها به فاکتورهای متعددی از جمله نوع پوست، سن فرد و آب و هوا و شرایطی مانند وجود آکنه بستگی دارند. به طور کلی انواع پوست ها بدین قرار است:

پوست نرمال: پوست نرمال ، نه خیلی خشک و نه خیلی چرب می باشد. برای حفظ تعادل در رطوبت این پوست ها استفاده از مرطوب کننده هایی با پایه آبی که احساس سبک و غیر چربی را روی پوست ایجاد کند، کافی خواهد بود. مواد تشکیل دهنده کرم مرطوب کننده مخصوص پوست نرمال اغلب حاوی چربی های سبک وزن یا مشتقات سیلیکون مانند سیکلومتیکون می باشند.

پوست خشک: مرطوب کننده پوست خشک باید از مرطوب کننده های سنگین تر با پایه چربی باشد. اینگونه مرطوب کننده ها اغلب حاوی ترکیباتی هستند که به حفظ رطوبت پوست کمک می کنند. برای پوست های بسیار خشک که دارای ترک نیز می باشند، استفاده از وازلین انتخاب مناسب تری خواهد بود. محصولاتی با پایه وازلین قدرت ماندگاری بیشتری در مقایسه با کرم ها دارند و به طور موثری مانع از دست رفتن آب از پوست می شوند. بنابراین کرم مرطوب کننده پوست خشک باید حاوی پایه چرب تری مانند وازلین باشد.

پوست چرب: پوست چرب مستعد آکنه می باشد. چنین پوستی به استفاده از مرطوب کننده نیاز دارد و این نکته مخصوصا بعد از مصرف محصولات پوستی اهمیت دارد که سبب از دست رفتن چربی از پوست می گردد و پوست را خشک می کند. بنابران پس از شستشو می توان از مرطوب کننده های سبک و مناسب استفاده کرد. لوسیون ها در مقایسه با کرم ها اغلب حاوی درصد بیشتری از آب می باشد و به راحتی قابل استفاده هستند و کمتر پوست های مستعد آکنه را تحریک می کنند. این دسته از افراد باید محصولاتی با پایه آبی را انتخاب کنند که روی محصول اصطلاح non comedogenic ذکر شده باشد.

پوست های حساس: پوست های حساس مستعد تحریک، قرمزی، خارش یا راش می باشند. محصولات حاوی مواد آرام کننده مانند آلوئه ورا و بابونه برای این دسته از پوست ها مناسب می باشد. وجود ترکیبات آلرژن مانند اسانس ها و عطرها ممکن است، سبب بروز واکنش های پوستی در این دسته از پوست ها شود. بنابراین از استفاده از محصولات حاوی ترکیبات اسیدی بر روی این پوست ها باید اجتناب شود.

پوست سالخورده: مادامی که سن شما افزایش می یابد، پوست خشک تر می گردد و غدد تولید کننده چربی در پوست غیر فعال تر می شوند. در این دوران برای اینکه پوست خود را هیدراته و نرم نگاه دارید، باید از مرطوب کننده هایی با پایه وازلین استفاده کنید. علاوه بر آن استفاده از آنتی اکسیدان های مناسب نیز می تواند در کاهش چروک ها موثر واقع شود. این ترکیبات به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و مانع از پوسته پوسته شدن آن می گردد.
به خاطر داشته باشید که نوع پوست متناسب با فاکتور های محیطی، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری یا یائسگی و ابتلا به برخی بیماری ها تغییر می کند.

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/F6ax1
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا