جاذبه های گردشگری

روستای فارسیان گلستان ؛ نگینی در دامنه‌‌های شمالی البرز

روستا‌ها را معمولا با طبیعت بکر و صفا و سرسبزی‌شان می‌شناسیم؛ اما روستا‌های کمی هستند که علاوه بر داشتن این‌ها، از بافت و سبک معماری ویژه و قابل توجهی برخوردار باشند. چنین روستا‌هایی عمدتا به زودی مشهور می‌شوند و عکس‌هایشان مجلات گردشگری و صفحات مجازی را پر می‌کند؛ چنان‌چه در مورد روستای ماسوله‌ گیلان ، شاهد این شهرت هستیم. اما در دامنه سمت دیگر کوه‌های سر به آسمان ساییده البرز، ماسوله‌ی دیگری این‌بار در استان گلستان به شهرت رسیده است. روستای فارسیان گلستان ، دارای بافت پلکانی زیبایی است که قرمزی گلدان‌های شمعدانی در کنار پنجره‌های آبی‌رنگ خانه‌هایش، زیبایی فوق‌العاده‌ای به آن بخشیده است. به علاوه،‌ این روستا از جاذبه‌های طبیعی کم ندارد. کوه و جنگل و چشمه‌ساران در ترکیب با یکدیگر مناظر بدیعی خلق کرده‌اند که به راستی شایسته‌ تماشا و تحسین است. امروز می‌خواهیم شما را به این روستای دل‌انگیز ببریم و از جذابیت‌های آن برایتان بگوییم. پس تا انتها همراه سفرزون بمانید.

 

موقعیت جغرافیای روستای فارسیان گلستان

روستای فارسیان گلستان

روستای فارسیان از توابع بخش چشمه‌ساران شهرستان آزادشهر در استان گلستان است که در ۲۲ کیلومتری شرق شهر گالیکش قرار دارد. این روستا در مرز میان استان‌های گلستان و سمنان قرار گرفته و ۷۷۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این روستا در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و کوه‌های سر‌به فلک کشیده، اطراف آن را فرا گرفته‌اند. کوه‌هایی که به دلیل نزدیکی به جنگل‌های پارک ملی گلستان، پوشیده از درختان انبوه بلوط و افرا هستند و ظاهری سرسبز و تماشایی به منطقه داده‌اند. فارسیان از سمت شرق با روستای کیارام ، از جنوب شرقی با روستای فرنگ و از جنوب با روستای لیرو و از ناحیه‌ی شمال با روستای سیجان همسایه است. همجواری با جنگل ابر، گردنه‌ خوش ییلاق و دامنه‌‌های سرسبز ماران کوه، روستای فارسیان را از موقعیت طبیعی ویژه‌ای برخوردار کرده است.

 

آدرس روستای فارسیان گلستان روی نقشه گوگل

آب و هوا و وجه تسمیهروستای فارسیان گلستان

آب و هوای روستای فارسیان گلستان

با توجه به وجود حصاری از کوه‌های مرتفع در اطراف روستا، وزش باد از سمت غرب و شمال غرب و همچنین بالا بودن رطوبت منطقه، فارسیان تحت تأثیر اقلیم کوهستانی است. به این معنی که دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌ های معتدل است. این آب و هوا باعث شده تا فارسیان ییلاق خوبی برای عشایر کوچ‌نشین در فصل گرما باشد.  همین موضوع ارتباط مستقیمی با نامگذاری روستا دارد. در گذشته‌های دور، مهاجرت عشایر کوچنده‌ی فارس به این منطقه و یکجا‌نشین شدن آن‌ها به دلیل مساعد بودن عوامل طبیعی، هسته‌ی اولیه روستا را بنا نهاده است.

بافت پلکانی روستای فارسیان گلستان

بافت پلکانی روستای فارسیان گلستان

بافت کلی خانه‌های روستای فارسیان به صورت پلکانی است؛ به این صورت که حیاط هر خانه، بام خانه‌ جلویی است و این روند تا خانه‌های پایین‌دست تکرار می‌شود. اما نکته‌ قابل توجه دیگر در مورد بافت تاریخی روستا سابات‌ها هستند. سابات به کوچه‌‌های مسقفی گفته می‌شود که قسمت بالایی آن در مالکیت شخصی و فضای زیر سقف در مالکیت عمومی قرار دارد. امروزه در فارسیان ۶۳ سابات سالم وجود دارد که هنوز قابل استفاده است. جالب آنجاست که داخل بعضی از این سابات‌ها فضایی به نام دختر‌نشین برای نشستن تعبیه شده است که در ساعات پایانی روز، محلی برای گفتمان زنان و بازی کودکان به شمار می‌آید. در گذشته که آب لوله‌کشی در روستا وجود نداشت، دختران برای آوردن آب به چشمه می‌ رفتند و به دلیل بُعد مسافت طولانی، در این دختر‌نشین‌ها نشسته و خستگی در می‌‌کردند. تنور هم در فارسیان زیاد به چشم می ‌خورد؛ در هر کوچه یک تنور وجود دارد که اهالی آن کوچه در حفظ و نگهداری و استفاده از آن با یکدیگر شریک هستند.

سبک معماری خاص خانههای روستای فارسیان گلستان

سبک معماری خاص خانه‌های روستای فارسیان گلستان

 خانه‌های روستای فارسیان نوع خاصی از خانه‌های خشتی هستند؛ با قالب‌های بزرگ خشتی که اندازه‌ آن‌ها دو برابر خشت‌های به‌کار رفته در بافت تاریخی گرگان است. در فارسیان حدود ۵۰۰ خانه‌ی خشتی وجود دارد که عمدتا در دو طبقه ساخته شده‌اند. طبقه‌ی نخست به عنوان انباری یا مغازه استفاده شده و طبقه‌ی دوم به اسکان اهالی خانه اختصاص دارد. از نکات جالب توجه در رابطه با معماری خانه‌‌های روستای فارسیان، رنگ‌های به‌کار رفته در آن‌هاست. مثلا رنگ زرد و سفیدی که بر نمای خانه‌ها دیده می‌شود، رنگ طبیعیِ نوعی گِل با نام شولی و یا در گویش محلی سوآما است. در اعیاد مختلف و مناسبت‌ها، زنان روستا این رنگ را به کف و دیواره‌‌ی خانه‌های خود می‌مالند. همچنین می‌توان به رنگ آبی تیره‌ای اشاره‌ کرد که بیشتر پنجره‌های روستا به آن آراسته‌ شده‌اند و در ترکیب با رنگ قرمز شمعدانی‌ها بسیار دوست‌داشتنی به نظر می‌رسند.

طبیعت روستای فارسیان گلستان

طبیعت روستای فارسیان گلستان

جنگل‌‌های انبوه، کوه‌ها و دره‌های عمیق البرز به همراه چشمه‌های متعددی که از دل زمین می جوشند، طبیعت بی‌نظیری را برای روستای فارسیان رقم زده‌اند. در اطراف روستا، شالیزار‌های سرسبز طبقاتی، به تبعیت از بافت پلکانی روستا، چشم‌ها را خیره می‌کند. برای تماشای این شالیزار‌ها می‌توانید به روی تپه‌ی قنبرآباد در نزدیکی روستا بروید و از سمت جنوب شالیزارهای طبقاتی را تماشا کنید. از سمت شرق بافت تاریخی روستا و از شمال نمای کوهستانی اطراف قابل مشاهده است. مجموعه‌ آبشار پنج پله‌ای کبوتر خانه هم از دیگر جاذبه‌‌های طبقاتی روستای فارسیان است. رودخانه‌ای بسیار زیبا نیز از میان روستا می‌گذرد که از ۲۵ چشمه‌ی همیشه جوشان تغذیه شده است. همچنین در امتداد رشته کوه البرز، کوهستانی به نام علی کمری وجود دارد که فضای آن جان می‌دهد برای صخره نوردی!

دشت اسبهای وحشی فارسیان

دشت اسب‌های وحشی فارسیان

 اما بشنوید از دشت اسب‌‌های وحشی روستای فارسیان که از دیدنی‌های منحصر به فرد این روستاست.این دشت از مجموعه مراتع وسیعی تشکیل شده که میزبان اسب‌های وحشی در فصول مختلف است. البته مسیر رسیدن به این دشت‌ها کوهستانی است و تجهیزات مناسب می‌طلبد. مسیر کوهپیمایی رسیدن به این دشت از فارسیان حدود هفت کیلومتر بوده و با آفرود ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد. تعداد محدودی از این دشت‌ها در جهان وجود دارد که بزرگترین‌شان در کشور مغولستان است.

زبان، فرهنگ و آداب و رسوم روستای فارسیان گلستان

روستای فارسیان گلستان
آداب و رسوم روستای فارسیان گلستان

چنان‌که گفتیم در گذشته‌های دور اقوامی از عشایر استان فارس و سبزوار بـه این روستا مهاجرت کردند و زبان‌های فارسی و ترکی قزلباش را به این روستا آوردند. پس از گذشت حدود هزاران سال، اهالی روستا همچنان به اصالت خود پایبند بوده و هنوز هم به زبان ترکی (قزلباش) با هم صحبت می‌کنند. ساکنین روستا، فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود را دارند. اهالی روستا را بازماندگان طایفه‌هـایی تشـکیل مـی‌دهنـد کـه درحال حاضر به لحاظ ساختار اجتماعی از میـان رفتـه و در چـارچوب خـانواده‌هـایی مانند محمودی‌ها، گیلکی‌ها، تنگلی‌ها و رمدان لرهـا در جـای‌جـای روستا سکونت دارند.

آیین‌های زیادی در روستا وجود دارد که بیشتر‌شان مربوط به نوروز و آغاز سال نو هستند. تخم‌مرغ زنی یک بازی محلی است که از دو ماه مانده به عید در معابر اصلی روستا برگزار می‌شود. مراسم خاله‌خاله هم مربوط به ۱۰ روز پایانی سال است و طی آن کودکان با شعر‌خوانی در کوچه‌ها از بزرگتر‌ها هدیه می‌گیرند. کشتی‌گیری مردان روستا در معابر اصلی، تاب‌بازی و آواز‌خوانی دختران و نواختن موسیقی‌های محلی هم از دیگر آیین‌های نوروزی روستای فارسیان‌اند. از جمله مراسمات نمایشی در روستا هم می‌توان به خروس جنگی و گاو‌بازی که مبارزه‌ی دو گاو با شاخ‌های تیز است اشاره کرد.

موسیقی،صنایع دستی و سوغات روستای فارسیان گلستان

روستای فارسیان گلستان
صنایع دستی روستای فارسیان گلستان

موسیقی جایگاه ویژه‌ای در روستای فارسیان دارد. ساز‌های مورد استفاده در روستا شامل نی، دوتار شمال خراسان، سرنا و تنبک است. علاوه بر کاربرد در زندگی روزمره، سرنا و تنبک در مراسم عروسی و نی در مراسمات عزاداری هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. از هنرهای سنتی و صنایع دستی روستا هم می‌‌توان به پرده گل‌‌دوزی، چادر شب‌بافی و دوخت لباس‌‌های کرباس اشاره کرد. نان محلی، شال و چادر شب، نوعی حوله از جنس ابریشم مصنوعی، انواع خشکبار و ترشیجات از جمله سوغاتی‌هایی است که در این روستا یافت می‌شوند. گفتنی است فارسیان برنج خوب و مرغوبی هم دارد که با آب چشمه کشت می‌شود، ولی کاشت و برداشت آن دیر انجام می‌گیرد.

غذاهای محلی روستای فارسیان گلستان

غذا‌های محلی

روستاییان فارسیان در خوش‌سلیقگی و طبخ غذا‌های محلی و متنوع شهره‌اند. از جمله غذا‌های محلی این روستا می‌توان به آش خمیر، چنگالی، حلیم، آش شله، حلوا برنجی، چکّو (اشکنه)، خورشت گوجه‌ریز، کنجی پت و دندانی اشاره کرد. همچنین نان‌های متنوعی هم در فارسیان پخته می‌شود. انواع نان‌های قره‌قروتی، نان آقاندو، نان فتیر، نان کماج و نان پنجه‌کش از این جمله‌اند. البته امروزه با ورود نان‌های صنعتی به روستا‌ها، بوی نان‌های محلی کمتر از گذشته احساس می‌شود.

بهترین زمان سفر

روستای فارسیان گلستان
بهترین زمان سفر

به دلیل اقلیم کوهستانی روستای فارسیان،‌ تابستان بهترین فصل سفر به این روستاست.

اطلاعات بازدید از روستای فارسیان گلستان

آدرس روستای فارسیان استان گلستان، ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی آزاد‌شهر، روستای فارسیان

مسیر دسترسی به روستای فارسیان گلستان : فارسیان در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی آزادشهر و ۹۰ کیلومتری شهرستان گرگان واقع شده است. این روستا در محور اصلی آزادشهر به شاهرود واقع شده و تا شاهرود هم ۸۵  کیلومتر فاصله دارد.

روستای فارسیان گلستان
موقعیت روستای فارسیان

آیا شما هم اهل سرزدن به روستاهای ییلاقی در فصل تابستان هستید؟ چه‌قدر تمایل دارید روستای فارسیان گلستان را از نزدیک ببینید؟ دیدگاه‌تان را با سفرزون به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گلستان کلیک کنید.


 

منبع : مجله گردشگری سفرزون

لینک کوتاه: http://knvd.ir/v95sT
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا