جاذبه های گردشگری

با معروف‌ترین کلیسا‌های اصفهان آشنا شوید

تبلور فرهنگ و آیین مذهبی ارامنه ایران را می‌توان در کلیسا‌های اصفهان لمس کرد. قطعاً زمزمهٔ معماری‌های زیبا و نقاشی‌های خیره کنندهٔ کلیسا‌های منطقه جلفا به گوشتان رسیده است و بازدید از کلیسا‌های تاریخی و آشنایی با گوشه‌ای از فرهنگ مذهبی ارامنه می‌تواند بخشی از خاطرات شیرین سفر به دیار نصف جهان باشد. بی شک از دیدن کلیسا‌های اصفهان خسته نخواهید شد؛ پس کوله پشتی خودتان را آماده کنید تا سفری مهیج به دنیای مذهبی ارامنه داشته باشیم.


کلیسای وانک
این بنای تاریخی، معروف‌ترین و با شکوه‌ترین کلیسای اصفهان است که بی اختیار توریست‌ها و گردشگران زیادی را به منطقهٔ جلفا می‌کشاند. مسافرانی که اقامت کوتاهی در اصفهان دارند هم بازدید از کلیسای وانک را از دست نمی‌دهند. در منطقه جلفا کلیسا‌های متعددی وجود دارند؛ بنابراین بازدید از کلیسای وانک را در اولویت قرار دهید. تمام نقاشی‌های این کلیسا حیرت انگیز است. کاشی کاری‌های زیبا و تصاویری از خلقت آدم و حوا و مسیح، کلیسای وانک را به یکی از دوست داشتنی‌ترین کلیسا‌های اصفهان تبدیل کرده است.

تبلور فرهنگ و آیین مذهبی ارامنه در کلیسا‌های اصفهاندر کنار لذت بردن از طراحی‌های منحصربفرد، بخش‌های دیگری در این کلیسا وجود دارد که هرکدام به نحوی شما را مجذوب خود می‌کند. در بازدید از موزه و کتابخانهٔ این مجموعهٔ گردشگری، موارد قابل توجهی از جمله کتاب‌های انجیل بسیار قدیمی را خواهید دید. پیشنهاد می‌کنیم عکاسی در چاپخانهٔ قدیمی و صحن‌های کلیسا را از دست ندهید.

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی

کلیسای بتلهم اصفهان

کلیسای بتلهم
منطقهٔ جلفای اصفهان به داشتن کلیسا‌های زیبا و تاریخی متعددی مشهور است. کلیسای بتلهم، عنوان بلندترین کلیسای این منطقه می‌باشد که درست روبروی کلیسای مریم قرار گرفته است. جالب است بدانید که این کلیسا توسط خواجه پطروس، یکی از ثروتمندان اصفهان ساخته شده است. زمانی که خواجه پطروس برای حضور در مراسم به کلیسای مریم می‌رود و جای خالی برای نشستن پیدا نمی‌کند، تصمیم به ساخت کلیسای بتهلم می‌گیرد. معماری زیبای این کلیسا و رنگ و لعابی که به نقاشی‌های مصور دیوار‌ها و سقف‌ها داده شده است؛ چشم‌ها را خیره می‌کند. نقاشی‌های داخلی این کلیسا حتی از کلیسای وانک هم زیباترند؛ پس بازدید از این جاذبهٔ گردشگری اصفهان را به وقت دیگری موکول نکنید.

آدرس: اصفهلن، میدان جلفا، خیابان نظر شرقی

کلیسای مریم و هاکوب اصفهان

کلیسای مریم و هاکوب
کلیسای هاکوپ یکی از قدیمی‌ترین و متفاوت‌ترین کلیسا‌های اصفهان می‌باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست. بنای خشتی با نمای کاهگلی خبر از قدمت تاریخی این کلیسا می‌دهد. جالب است بدانید که این کلیسای آجری در سال ۱۶۰۷ میلادی با طرحی شبیه به صلیب ساخته شد که با گذشت زمان طرح خود را از دست داد. در دوره صفوی‌ها، کلیسای مریم مقدس با سبک معماری ارمنی در محوطه کلیسای هاکوپ ساخته شد و هم اکنون به عنوان دومین کلیسای قدیمی اصفهان میزبان گردشگران داخلی و خارجی است. فضای داخلی کلیسای مریم با نقش و نگار‌هایی از داستان‌ها و روایت‌های کتاب مقدس، تزئین شده و دیوار‌های بیرونی، روایتگر طرح‌ها و نقش‌های تاریخی در قالب کاشی‌های لعاب دار است. کلیسا‌های مریم و هاکوپ، مجموعهٔ زیبایی را برای بازدید علاقه‌مندان به کلیسا‌های اصفهان، ایجاد کرده‌اند.

آدرس: اصفهان، میدان جلفا، خیابان نظرشرقی، خیابان توحید جنوبی

کلیسای گئورگ مقدس اصفهان

کلیسای گئورگ مقدس
کلیسای گئورگ یکی از مهم‌ترین کلیسا‌های ارمنیان در منطقه جلفای اصفهان است. با ورود به این کلیسا اهمیت بازدید از این مکان را به خوبی درک خواهید کرد. در این مکان برخلاف سایر کلیسای اصفهان، از رنگ و لعاب نقاشی‌ها و طراحی‌ها خبری نیست. محراب و بخش‌های متفاوت این کلیسا، با سنگ‌های مقدس مزین شده‌اند. براساس کتیبه‌های سنگی، گفته می‌شود که این کیسا توسط خواجه نظر (بازرگان معروف جلفا) ساخته شده و با سنگ‌های مقدسی که به دستور شاه عباس صفوی از کلیسای اچمیازدین آورده، تزئین شده است. با ورود به این کلیسا حس واقعی حضور در کلیسا‌های ارمنی را به خوبی درک می‌کنید.

 

آدرس: اصفهان، خیابان حکیم نظامی، بین چهار راه حکیم نظامی و پل فلزی

کلیسای کاتارینه اصفهان

کلیسای کاتارینه
این مکان یکی دیگر از کلیسا‌های اصفهان می‌باشد که در مجموعه کلیسا‌های منطقه جلفا جای گرفته است. جالب است بدانید که کلیسای کاتارینه صومعه‌ای قدیمی می‌باشد که در سال ۱۶۲۳ میلادی برای اقامت راهبه‌های ارمنی در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد. این اقامتگاه که به دیر کاترین مشهور بود، توسط بازرگان ثروتمند و خیری به نام یغیازار لازاریانف گسترش یافت و بخش‌های مختلفی از جمله کتابخانه، کلاس‌های درس، آشپزخانه و نهارخوری برای راهبه‌ها افزوده شد. دیوار‌های داخلی این کلیسا با تصاویری از تاگوهی، هریپسیمه و رویسانا (اولین راهبه‌های این صومعه) مزین شده‌اند.

تبلور فرهنگ و آیین مذهبی ارامنه در کلیسا‌های اصفهانصومعهٔ کاترین در سال ۱۳۳۳ میزبان مادر الیزابت، آخرین راهبهٔ این صومعه بود که پس از درگذشت این بانو به کلیسای کاتارینه تبدیل شد تا عبادتگاهی برای مسیحیان و پرورشگاهی برای کودکان باشد. بازدید از این کلیسا تجربه متفاوتی از اقامت در اصفهان را رقم می‌زند.

آدرس: اصفهان، محله جلفا، خیابان حکیم نظامی، کوچه کاتولیک‌ها

کلیسای نیکوغایوس مقدس اصفهان

کلیسای نیکوغایوس مقدس
مجموعه کلیسا‌های زیبای منطقهٔ جلفا، شما را برای اقامتی طولانی‌تر در اصفهان، بر سر ذوق می‌آورند. کلیسای نیکوغایوس مقدس یکی دیگر از بنا‌های تاریخی و قدیمی جلفا می‌باشد که دیدنی‌های زیادی برای تماشا دارد. قدمت این کلیسا به سال ۱۶۳۰ و دوران حکومت صفوی‌ها برمی گردد. سادگی معماری و گچ کاری‌های هندسی در فضای درونی کلیسای نیکوغایوس مقدس موج می‌زند. نمازخانه‌هایی متعلق به سال ۱۷۷۴، از دیگر بخش‌های تاریخی این مجموعه می‌باشند. جالب است بدانید که مقبره خواجه میناس که به دستور نادرشاه به قتل رسید، در محوطهٔ حیات این کلیسا قرار دارد. اگر زمان بیشتری را برای اقامت در اصفهان در نظر گرفته‌اید، بازدید از کلیسای نیکوغایوس مقدس خالی از لطف نیست.

آدرس: اصفهان، میدان جلفا، محله فاراکل، کوچه خواجه عابد

کلیسای نرسس مقدس اصفهان

کلیسای نرسس مقدس
یکی دیگر از کلیسا‌های بسیار قدیمی و به جای مانده از دوره صفویان، نرسس مقدس می‌باشد که بخاطر داشتن اهمیت زیاد از نظر تاریخی و معنوی، در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نام ابتدایی این کلیسا آوتیک دیلانیان بود، اما به مرور و با قرار گرفتن اشیا و وسایل اهدایی نرسس مقدس به این مکان مذهبی، به نرسس مقدس تغییر نام پیدا کرد و امروز نیز به همان نام معروف می‌باشد.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کلیسا، سادگی و دور بودن تجملات، نقاشی و نقش و نگار در آن می‌باشد و بنایی کاملا ساده با خشت و آجر را در این کلیسا مشاهده خواهید کرد.

آدرس: اصفهان، محله جلفا، خیابان خاقانی، کوچه میدان کوچک


کلیسای هوانس مگردیچ مقدس اصفهان

کلیسای هوانس مگردیچ مقدس
از منطقهٔ جلفا خارج می‌شویم تا شما را با سایر کلیسا‌های اصفهان آشنا کنیم. کلیسای هوانس مگردیچ مقدس از دیگر جاذبه‌های گردشگری نصف جهان می‌باشد که در منطقهٔ چهارسو با نمایی کاهگلی و قدیمی، خودنمایی می‌کند. محراب کلیسا با نقاشی‌های زیبایی از کتاب مقدس مسیحیان، در میان فضایی از گچ کاری‌های ساده و سفید رنگ، جلوه گری می‌کند. این مکان هم نظیر سایر کلیسا‌های اصفهان در طول زمان دستخوش تغییراتی قرار گرفت و بخشی به عنوان نمازخانه در سال ۱۷۷۴ میلادی به آن افزوده شد.

آدرس: اصفهان، خیابان خاقانی، محله چهارسوق


کلیسا‌های مختلفی در گوشه کنار اصفهان وجود دارند که با توجه به جاذبه‌های معروف و پرطرفدار اصفهان، بازدید از تمام آن‌ها بسختی ممکن می‌شود. در این مطلب مهمترین کلیسا‌های اصفهان را به ترتیب اولیت معرفی کردیم تا بتوانید یک برنامه ریزی دقیق برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری اصفهان داشته باشید.

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/Cz1mx
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا