سلامت جنسی

آیا پیشاب باعث بارداری می شود؟ + راهنمایی کامل

 

پیشاب چیست؟ آیا این مایع می تواند باعث باردار شدن زنان شود؟ همه افراد برای استفاده از یک وسیله پیشگیری از بارداری چه کاندوم یا قرص ضد بارداری راحت نیستند. کسانی که زندگی جنسی فعال دارند اما نمی خواهند باردار شوند، ممکن است نوع مرسوم پیشگیری از بارداری را “روش طبیعی” توصیف کنند. امکان دارد این روش به دلیل خارج شدن پیشاب ، مانند دیگر روش ها ایمن نباشد. در این مقاله از بخش جنسی مجله خونواده  به بررسی این موضوع می پردازیم تا شما بفهمید پیشاب چیست، چقدر احتمال بادراری از پیشاب است و چه کاری می توانید انجام دهید تا احتمال ابتلا به بارداری ناخواسته کاهش یابد؟

پیشاب چیست؟

1- پیشاب ، به عنوان مایع قبل از انزال یا مایع غدد کوپر نیز شناخته می شود، یک مایع چسبناک و شفاف از مجرای ادرار مرد خارج می شود. در حدود 4 میلی لیتر از این مایع، که در نوک آلت تناسلی دیده می شود، در طول تحریک جنسی آزاد می شود. در هر انزال نرمال شامل حدوداً 100 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر از منی وجود دارد. از این تعداد، فقط  کسر کوچکی به رحم می رسد و قسمت کوچکی از آن به انتهای لوله رحم (لوله فالوپ )  که در آن تخمک است راه پیدا می کند.

پیشاب در غدد کوپر که در زیر غده پروستات سیستم تولید مثل مردان است تولید می شود. این مایع قلیایی است و ادرار اسیدی را خنثی می کند. پیشاب مجرای ادراری مردان را برای کمک به عبور ساده و صاف اسپرم به واژن، روان می کند. در آن حاوی آنزیم ها و مخاط است اما هیچ اسپرمی وجود ندارد. با این وجود، شما نمی توانید کاملا احتمال این که باردار را رد کنید. ادامه مقاله را بخوانید تا بفهمید چرا!

آیا می شود با پیشاب باردار شد؟

این که آیا شما با مایع پیشاب باردار می شوید یا نه، موضوعی است که کارشناسان بهداشت و درمان درباره آن دیدگاه های مختلفی دارند.

بعضی از کارشناسان معتقدند پیشاب حاوی آن مقدار اسپرم لازمی هست که بتواند منجر به بارداری ناخواسته شود. اگر انزال در طول یک جلسه اتفاق افتاده باشد، امکان دارد مقداری اسپرم در مجرای ادرار مرد باقی مانده باشد که می تواند با پیشاب مخلوط شود. حتی یک قطره از پیشاب می تواند اسپرم را حمل کرده و در صورت تماس با مهبل، منجر به حاملگی شود.

با این حال، متخصصان دیگر مدعی هستند که پیشاب به ندرت شامل اسپرم است و بارداری ناشی از آن بعید می باشد. اگر یک مرد انزال قبلی داشته باشد، ادرار کردن می تواند اسپرم باقی مانده از مجرای ادرار را پاک کند. اما استفن کایلیک مطالعه ای انجام داده است، که وجود اسپرم در پیشاب را در مقادیر بسیار کم تایید می کند.

در روش طبیعی پیشگیری از بارداری بحثی تحت عنوان “بیرون کشیدن” وجود دارد، جایی که مرد قبل از انزال، آلت تناسلیش را از واژن بیرون می کشد تا از حاملگی جلوگیری کند. اما آیا این عمل با توجه به اینکه مایع پیش از منی در داخل واژن رها شده است می تواند اثر داشته باشد؟

آمیزش/ رابطه جنسی در دوران بارداری

باور غلط درباره امن بودن روش طبیعی و بیرون کشیدن قبل از انزال

این یک عقیده متدوال است که روش بیرون کشیدن ( قطع مقاربت جنسی ) قبل از انزال بهترین و راحت ترین راه برای جلوگیری از بارداری است. در اینجا  درباره ایمن بودن این روش به عنوان یک راه جلوگیری از بارداری بحث خواهیم کرد.

برای جلوگیری از حاملگی قبل از رسیدن به  انزال، آلت تناسلی را بیرون بکشید

این یکی از باورهای غلط رایج در مورد انزال است. روش بیرون کشیدن قبل از انزال، جلوگیری از بارداری را 100٪ تضمین نمی کند، زیرا ممکن است قبل از بیرون کشیدن انزال اتفاق بیفتد.  امکان دارد همسرتان حتی متوجه شروع انزال نشود یا زمان درست بیرون کشیدن را نداند و  در نهایت باعث باردار شدن شما شود.

روش بیرون کشیدن به دلیل عاری بودن از اسپرم بسیار امن است

باز هم نظریه های متفاوتی در مورد اینکه آیا روش بیرون کشیدن امن است یا خیر، وجود دارد. بنابراین، این روش امن است اگر با احتیاط پیش برویم و نباید باور داشته باشیم که پیشاب نمی تواند باعث بارداری شود.

روش طبیعی عوارض جانبی دارد

بعضی اعتقاد دارند که روش طبیعی و بیرون کشیدن قبل از انزال در طول رابطه جنسی می تواند باعث سردرد شود. با این حال، این یک باور غلط است و خروج در حین مقاربت باعث بروز هیچ خطری در سلامتی نمی شود.

خروج در طول رابطه جنسی از بیماری های STI ( بیماری های آمیزشی ) جلوگیری می کند

بعضی افراد معتقدند بیرن کشیدن قبل از انزال در زمان رابطه جنسی یکی از راه های جلوگیری انتقال بیماری های STI است. اگر چه، عفونت را نمی توان با تماس پوست به پوست، رابطه جنسی و تماس با دستگاه تناسلی منتقل کرد، اما بیماری های مقاربتی با برقراری رابطه منتقل می شود و حتمالازم نیست که شما به ارگاسم برسید و منی تان خارج شود.

روش طبیعی پیشگیری از بارداری، باعث ناتوانی جنسی مردان می شود

باور غلط دیگر در مورد این روش این است که باعث ناتوانی جنسی و ناباروری مردان می شود، اما، هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد.

اگر شما و همسرتان روش طبیعی را ترجیح می دهید، با چند راهنمایی می توانید شانس حاملگی را کاهش دهید.

چگونه می توان از بارداری به وسیله پیشاب جلوگیری کرد؟

اگر نمی خواهید باردار شوید، لازم است اقدامات ایمنی را انجام دهید. این روش های کنترل بارداری از روش طبیعی ایمن تر هستند.

 • کلاهک رحم که به واژن وارد می شود می تواند مانع رسیدن اسپرم به لوله فالوپ شود
 • دیافراگم مانند کلاهک رحم عمل می کند و مانع ورود اسپرم به لوله فالوپی می شود.
 • قرص های ضد بارداری از تخمک گذاری جلوگیری می کنند، به این ترتیب هیچ تخمکی برای لقاح توسط اسپرم وجود ندارد.
 • وازکتومی یک روش عقیم سازی مردانه است که در آن کانال بین بیضه ها و مجرای ادرار برای جلوگیری از وارد شدن اسپرم به مجرای ادرار، بسته می شود.
 • روش کنترلی ایمپلنت یکی دیگر از روش های پیشگیری از بارداری است که تا سه سال مانع از حاملگی می شود.
 • روش کنترل با اسفنج شامل یک اسفنج فوم حاوی اسپرمیسیت ( یک ماده ضد بارداری است که اسپرم را از بین می برد) است که قبل از مقاربت به واژن وارد می شود. اسپرمیسیت اسپرم های وارد شده به رحم را می کشد.
 • روش کنترل تزریقی یا Depo-Provera ( آمپول دپوپروورا ) یک تزریق مؤثر ضد بارداری است که باید هر سه ماه یکبار استفاده شود.
 • جلوگیری به وسیله حلقه واژینال، که NuvaRing نیز نامیده می شود، در داخل واژن قرار می گیرد و در حدود سه هفته مانع از حاملگی می شود.
 • کاندوم وسیله ای است برای جلوگیری از حاملگی و بیماری های که از راه جنسی انتقال می یابند. شما می توانید از بین کاندوم های مردانه و زنانه یکی را انتخاب کنید.

از بین برنده های عملکرد جنسی

راهنمایی برای جلوگیری از بارداری با روش طبیعی

اگر شما می خواهید روش طبیعی را در پیش بگیرید، باید از برخی نکات ایمنی که می تواند به شما برای جلوگیری از هر گونه بارداری ناخواسته کمک کند، پیروی کنید. توجه داشته باشید که روش بیرون کشیدن به تنهایی، به طور کامل از بارداری جلوگیری نمی کند.

چند بار آن را با استفاده از کاندوم، امتحان کنید

 • برای اینکه مطمئن شوید که می دانید زمان دقیق خارج کردن آلت تناسلی تان چه موقع است، چند بار اول رابطه جنسی تان، حتما از کاندوم استفاده کنید. در آن زمانی که فکر می کنید موقع بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال تان است، به صورت طبیعی روال کار را انجام دهید و بررسی کنید آیا زمان دقیق را به درستی تشخیص داده اید یا نه.
 • این روش را چند بار با کاندوم امتحان کنید، به هر دوی شما کمک خواهد کرد تا از ایمنی استفاده از روش طبیعی توسط شما مطمئن شوید. اگر مطمئن نیستید، از کاندوم یا سایر روش های پیشگیری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

همیشه از روش های اورژانسی سریع استفاده کنید

اگر شما از روش طبیعی استفاده می کنید بکار بردن یک وسیله ضد بارداری به عنوان پشتیبان ایده خوبی خواهد بود. این کار از هر گونه حاملگی ناخواسته حتی اگر موفق به بیرون کشیدن به موقع نشدید جلوگیری خواهد کرد. بهتر است کاندوم و قرص های ضد بارداری را با خود داشته باشید. بلافاصله پس از شک کردن برای اطمینان از قرص های اورژانسی ضد بارداری استفاده کنید.

چرخه قاعدگی ماهانه خود را دنبال کنید

پیگیری چرخه قاعدگی ماهیانه و در نظر گرفتن آخرین تاریخ پاک شدنتان، می تواند در روند پیشگیری از بارداری تان، موثر باشد.

اختلالات جنسی در زنان که منجر به ناباروری می شود

سوالات متداول در مورد پیشاب

آیا بدون دخول امکان بارداری وجود دارد؟

اگر انزال در نزدیکی واژن اتفاق بیافتد، اسپرم به واژن وارد شده و به سمت رحم حرکت می کند. حتی اگر شریک زندگیتان دخول را به صورت کامل انجام ندهد. البته احتمال بارداری کمتر از دخول کامل است.

در حالی که از قرص های ضد بارداری استفاده شود احتمال حامله شدن از مایع پیشاب وجود دارد؟

قرص های کنترل بارداری از تخمک گذاری جلوگیری می کنند. بدون تخمک مفید برای لقاح توسط اسپرم، احتمال حاملگی کاهش می یابد. اگر شما از قرص های کنترل باردرای استفاده می کنید، هیچ شانسی برای باردار شدن توسط پیشاب وجود ندارد.

اگر هیچ برنامه ای برای باردار شدن ندارید، بهترین راه این است که رابطه جنسی حفاظت شده ای داشته باشید. روش طبیعی هیچ تضمینی برای حفاظت در برابر حاملگی به شما نمی دهد.

منبع :دکتر سلام

لینک کوتاه: http://knvd.ir/QFFqO
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا