اطلاعات عمومی

تلفن همراه را در این مکان ها قرار ندهید

در دنیای امروز تلفن همراه ابزاری جدایی ناپذیر از زندگی شهروندان شده است به طوری که تصور زندگی بدون آن ناممکن به نظر می‌رسد. انسان امروزی وابستگی بسیاری به این وسیله پیدا کرده تا جایی که دائما آن را در دسترس نگه می‌دارد و یا با خود به رختخواب می‌برد؛ لذا تنها راه فرار از عوارض و پیامدهای سوء آن، استفاده صحیح و بکار بردن راهکاری مناسب جهت بهره‌گیری از آن است. در این مطلب با مکان‌هایی آشنا می‌شویم که باید از گذاشتن گوشی خود در آنجا پرهیز کنیم تا سلامتی خود و تلفن همراه مان را به خطر نیاندازدیم.

۱- جیب‌های لباس
 

به دلیل دسترسی سریع، جیب‌های جلو و پشت شلوار از مکان‌های راحتی هستند که ما عموما تلفن همراه خود را آن جا می‌گذاریم. مخصوصا آقایان که اغلب با خود کیف حمل نمی‌کنند و تلفن همراه خود را در جیب شلوار می‌گذارند، اما باید مشکلاتی که برای گوشی و سلامتی ما به وجود می‌آورد را در نظر گرفت. این مشکلات عبارتند از:

به دلیل حساس بودن صفحه لمسی تلفن‌ها و واکنش آن‌ها به هر آنچه که با آن در تماس هستند، احتمال دارد تلفن شروع به شماره گیری کند و شما متوجه آن نشوید. همچنین ممکن است آن را گم کنید یا با نشستن باعث شکستن تلفن تان بشوید.

تحقیقات نشان می‌دهد امواج الکترومغناطیس تلفن همراه اثری منفی بر کیفیت و کمیت اسپرم‌ها دارد و در نتیجه با گذاشتن مدت زمان بیشتری ناخودآگاه باروری خود را در معرض خطر قرار می‌دهید. بسیاری از دردهای ناحیه‌ی شکم و پاها نیز بر اثر گذاشتن تلفن همراه در جیب پشتی است.

بر اساس پژوهش ها، امواج الکترومغناطیس استخوان‌های لگن را نیز تضعیف می‌کند. دانشمندان معتقدند گذاشتن تلفن همراه در نزدیکی سینه نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

۲- مکان‌های سرد و بسیار گرم

به طور کلی اختلاف دما آسیب بسیاری به وسایل الکترونیکی می‌زند. در هوای سرد و دمای زیر صفر درجه تلفن همراه تان را مدت زیادی در خیابان یا ماشین رها نکنید. چون با ورود به یک محیط گرم دستگاه دچار انقباض می‌شود و این در اجزای داخلی تلفن مشکل ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در روزهای سرد سال یک جلد گرم برای گوشی خود تهیه کنید. همچنین در هوای بسیار گرم نیز، تلفن همراه خود را در داخل ماشین و یا فضای باز رها نکنید چرا که دمای بالا هم برای وسایل الکترونیکی بسیار مضر است.

۳- زیر بالش

خوابیدن در نزدیک تلفن همراه خطرناک است چه بسا افرادی آن را زیر بالش خود می‌گذارند. لازم به ذکر است تلفن همراه اشعه لیزری و امواج ظریفی از خود صادر می‌کند که سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۱ میلادی آن را منبع سرطان در کودکان اعلام کرده است، همچنین این امواج در دراز مدت باعث بروز سردرد و سرگیجه می‌شود. پس پیشنهاد می‌کنیم هنگام خواب تلفن همراه را از خود دور کنید، چون علاوه بر سرطان عوارض سوء دیگری نیز دارد.

نور ساطع شده از تلفن همراه به هنگام روشن شدن هشدارها، هورمون ملاتونین تولید می‌کند که تنظیم کننده‌ی خواب و بیداری است و باعث اختلال در خواب شما می‌شود.

همچنین احتمال آتش سوزی وجود دارد. منشأ برخی از آتش سوزی‌ها به آتش گرفتن تلفن همراه ارتباط دارد و اگر در هنگام شارژ باشد، این خطر دو چندان می‌شود چرا که دمای آن در هنگام شارژ بالا می‌رود. پس بهتر است تلفنتان را دور از خود، تخت و دیگران شارژ کنید.

۴- روی پوست

با چسباندن تلفن همراه به صورت خود هنگام مکالمه باعث منتقل شدن باکتری‌های روی صفحه لمسی و یا کلیدهای تلفن به پوست خود می‌شوید؛ همچنین امواج الکترومغناطیس نیز به شما نزدیک‌تر می‌شود. پیشنهاد می‌شود تلفن را حداقل نیم تا یک و نیم سانتی متر از صورت تان دور نگه دارید.

۵-کالسکه بچه
 

بر اساس تحقیقات به عمل آمده گذاشتن تلفن همراه در کالسکه بچه‌ها باعث مشکلات رفتاری مثل بیش فعالی، اختلال کم توجهی و همچنین سرطان در کودکان می‌شود.

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/TxamI
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا