چهره ها

تحقیر نکن آقای گودرزی؛ این اجرا نیست!

روزنامه هفت صبح – مرجان فاطمی: رفتار اشتباه حمید گودرزی با یکی از شرکت کنندگان مسابقه (پنج ستاره) در برنامه جمعه شب، با اعتراض زیادی روبرو شد. این اولین باری نیست که گودرزی در مواجهه با شرکت کنندگان این مسابقه اطلاعات عمومی، لحن و رفتار تحقیرآمیزی از خود نشان می دهد.

پیش درآمد

رفتار اشتباه حمید گودرزی با شرکت کننده مسابقه «پنج ستاره» جمعه شب، با اعتراض های زیادی از سوی مخاطبان روبرو شد. ماجرا از این قرار بود که گودرزی از یکی از شرکت کننده ها معنای کلمه «معمر» را پرسید. او باید از میان چهار گزینه «مشهور»، «معقول»، «محترم» و «پیر» گزینه درست را انتخاب می کرد. گودرزی اصرار داشت که شرکت کننده، گزینه «پیر» را انتخاب کند اما او نپذیرفت و گفت که می خواهد با خواهرش مشورت کند. خواهر شرکت کننده پیشنهاد داد گزینه «معقول» را انتخاب کند و او هم دقیقا دست روی همین گزینه گذاشت.

پاسخ اشتباه بود و حمید گودرزی با عصبانیت داد کشید: «مگه نمی گم گزینه درست پیره؟ چرا وقتی بهت کمک می کنم گوش نمی کنی؟» بعد صدایش را بالاتر برد و به طرف شرکت کننده رفت و گفت: «برای چی اینطوری می کنی با ما؟» و با دستش به سینه شرکت کننده ضربه زد. او ظاهرا قصد شوخی داشت اما آنقدر رفتارش تند و زننده بود که حرکتش بی احترامی تلقی شد و صدای مخاطبان را در آورد.

انتخاب اشتباه مجری

زمانی که اولین قسمت از فصل دوم «پنج ستاره» روی آنتن رفت در همین صفحه نوشتیم که انتخاب حمید گودرزی برای اجرای این مسابقه اشتباه است. فصل اول مسابقه با اجرای متین و معقول اشکان خطیبی روی آنتن رفت. خطیبی مسابقه را در قالب چارچوبی منظم و دقیق اجرا می کرد و در همین قالب، به موقع مخاطبانش را می خنداند، به موقع هیجان ایجاد می کرد و به طور کلی می شود گفت اجرای تمیز و قانونمندی داشت.

گودرزی برخلاف خطیبی، به چارچوب خاصی برای اجرای این مسابقه اطلاعات عمومی قائل نیست. او مدام با شرکت کننده ها شوخی می کند، بالا و پایین می پرد و به زور می خواهد در برنامه ایجاد هیجان کند. در صورتی که هیجان در چنین مسابقه ای با حرکات عجیب و بالا و پایین پریدن ایجاد نمی شود. همه به خاطر داریم که زنده یاد منوچهر نوذری با متانت و دقت زیادی مسابقه هفته را اجرا می کرد و مسابقه هیچ وقت از هیجان نمی افتاد. گودرزی به پاسخ صحیح سوالات هم اشرافی ندارد و مدام از عوامل پشت صحنه می خواهد تا پاسخ را به او یادآوری کنند.

کُری خوانی

در مسابقاتی که با تبعیت از مسابقه معروف «میلیونر شو» ساخته می شوند، شرکت کننده ها حتی اگر اطلاعات عمومی بالایی هم داشته باشند، درست سر بزنگاه هول می شوند. خیلی وقت ها به خاطر همین استرس زیاد، به سوالات کاملا بدیهی هم پاسخ اشتباه می دهند و این مسئله غیرقابل انکار است. حالا درست در چنین شرایطی، حمید گودرزی بلافاصله بعد از پرسیدن سوالات، شروع به «کری خوانی» می کند.

وقتی شرکت کننده با استرس زیاد مشغول فکر کردن به گزینه صحیح است، گودرزی مدام می گوید: «بچه خوبی بودی ولی الان حذف می شی»، «با مسابقه خداحافظی کن»، «حیف شد واقعا داری از پیشمون میری» و … او مدام تمرکز شرکت کننده را به هم می ریزد و برای او تشنج ایجاد می کند. حتی اگر فرض کنیم عوامل برنامه از او خواسته اند چنین رفتاری داشته باشد باز هم قابل پذیرش نیست. مهم ترین ویژگی مجری مسابقات اطلاعات عمومی، حفظ شأن و شخصیت در عین ایجاد هیجان است. و شیوه کری خوانی گودرزی مناسب یک مسابقه برای افراد بامعلومات جامعه نیست.

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

تحقیر نکن آقای مجری؛ این اجرا نیست

استفاده از لحن و حرکات نامناسب

حمید گودرزی استفاده از هر لحن و حرکتی را برای بامزه تر کردن اجرایش مجاز می داند. او با لحنی کاملا خارج از عرف مجریان تلویزیون صحبت می کند و مثلا خطاب به شرکت کننده می گوید: «بگو ببینم!» او خیلی وقت ها از الفاظ نادرست هم استفاده می کند. مثلا همان جمعه شب رو به شرکت کننده دهه هشتادی اش گفت: «دیگه پرروبازی درمیاری ها.» یا جای دیگر به سر شرکت کننده زد و گفت: «گوش کن به حرف مردم اگر نه خودت که این تو … نه حالا مغز داری البته.»

جدای از لحن نامناسبی که برای صحبت با شرکت کننده ها و مردم انتخاب می کند، صدایش را هم روی آنها بلند می کند. گهگاه عصبی می شود، بلند داد می کشد یا به حالت عصبانی می خندد. علاوه بر اینها حرکات نامناسبی هم انجام می دهد. لُپ شرکت کننده را می کشد یا موهایش را به هم می ریزد. طبیعتا شرکت کنندگانی که در مسابقه اطلاعات عمومی شرکت می کنند، افراد باسواد جامعه هستند و معلوم نیست چرا به گودرزی اجازه چنین شوخی های سخیفی داده می شود!

مشابه فرزاد حسنی

حرکت جمعه شب حمید گودرزی و حمله ناگهانی او به شرکت کننده و به طور کلی لحن تحقیرآمیزی که در مواجهه با شرکت کننده ها به کار می گیرد از سوی هیچ کس پذیرفته نیست. اگر به خاطر داشته باشید فرزاد حسنی، دو سال پیش در برنامه «اکسیر» چنین رفتاری را با یکی از حاضران در استودیو انجام داد و با واکنش بسیار شدید مخاطبان روبرو شد.

او یک سوال چهار گزینه ای از یکی از شرکت کنندگان داخل استودیو پرسید و وقتی با جواب اشتباهی از سوی او روبرو شد، شروع به تحقیر کرد. تا جایی پیش رفت که به او گفت: «خیال کردی ما اینقدر خنگیم؟ راجع به ما چی فکر کردی؟ نگاه به هیبت من و مصطفی شریفی کردی و خنگی در ما دیدید؟ پخمه ایم؟» و بعد بلافاصله روبه همه کرد و گفت تشویقش کنید. بعد یک چمدان مقابل او گرفت و گفت درش را باز کن و جایزه ات را بردار. وقتی در را باز کرد بهش گفت خیال کردی به خاطر اطلاعات غلط بهت جایزه می دیم؟ زرشک دوست داری؟» این رفتار تحقیرآمیز در اکثر اجراهای گودرزی وجود دارد.

واکنش مخاطبان

انتشار ویدئوی پرخاش حمید گودرزی به شرکت کننده در شبکه های اجتماعی با اعتراض زیادی روبرو شد. برخی از مخاطبان اشتباه را متوجه افرادی دانسته اند که حمید گودرزی را برای اجرا انتخاب کرده اند. یکی از آنها نوشته: «این آقای گودرزی اصلا به درد اجرا می خوره. بدجوری جوگیر می شه، داد می زنه، کتش رو در میاره…»، «وقتی هر بازیگری رو ورمیدارن میارن می کنن مجری، همین میشه دیگه».

برخی نوشته اندکه گودرزی بسیار بی کلاس رفتار می کند و غرور شرکت کننده ها را زیر پا می گذارد. مثلا زیر پست آخر گودرزی نوشته اند: «لطفا با شرکت کنندگان درست رفتار کنید. شما که بلد نیستید و حرفه تون این نیست نباید مجری بشید»، «آقای گودرزی با دیدن مسابقه دیشب واقعا نظر من نسبت به شما عوض شد. کاری با بازیگری تون ندارم ولی توی مجری گری اصلا خوب نیستید و به شرکت کننده بی احترامی می کنید»، «خیلی با مهمون هاتون دور از ادب و نزاکت برخورد می کنید. لطفا شخصیت مهمون ها و خودتون رو حفظ کنید»، «خیلی کارت زشت بود توی مسابقه محکم کوبیدی تو سینه اون آقا.»

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/O9w8j
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا