جاذبه های گردشگری

خوشمزه‌ ترین غذاهای یزد را فراموش نکنید

معمولاً غذا‌ها بیانگر فرهنگ و آداب و رسوب مردم سرزمین‌های مختلف هستند وغذا‌های یزد هم از این موضوع جدا نیست. با سفر به این شهر کاملا متوجه تنوع بالا و منحصر به فرد بودن نوع آشپزی و غذا‌های آن‌ها خواهید شد و برای داشتن انتخابی عالی، قطعا به اطلاعات جامعی در این زمینه نیاز می‌باشد. اغلب گردشگران بعد از گشت‌وگذار در سرزمین بادگیر‌ها دلشان هوای غذا‌های سنتی آنجا را می‌کند که رنگ و لعاب بیشتری به سفرنامه‌هایشان می‌دهد. برای داشتن سفری متفاوت با خوردن غذا‌های یزد در ادامه با ما همراه باشید.


غذا‌های یزد؛ کوفته‌ها


کوفته لپه

ممکن است با شنیدن نام کوفته به یاد تبریز و کوفته‌های معروفش بیفتید؛ اما شهر یزد هم کوفته‌های مختلفی را بر سر سفره‌های خانواده‌ها آورده است. کوفته لپه نمونهٔ مشابه کوفته‌تبریزی است که مواد اولیهٔ آن شامل: سبزی معطر، زرشک، کشک، پیاز سرخ شده، تخم مرغ، گوشت چرخ کرده، نمک و ادویه به همراه رب گوجه فرنگی می‌باشد. شک نکنید که در سفره خانه‌های سنتی و همچنین رستوران‌های این شهر، کوفته لپه را می‌توانید ببینید و از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد.


کوفته برنجیکوفته برنجی

کوفته برنجی یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه‌ترین غذا‌های یزد است که نامش را در منوی غذا‌های سنتی این شهر می‌توان دید. این غذا با استفاده از برنج، گوشت قرمز چرخ کرده، آرد نخودچی، لپه، تخم مرغ، گردو، زرشک، رب گوجه و سبزی‌های معطری نظیر نعنا، ترخون، شوید، رازیانه وپیازچه تهیه می‌شود. پیشنهادمی‌کنیم این غذای لذیذ را امتحان کنید.


کوفته نخودچیکوفته نخودچی

کوفته نخودچی در واقع معروف‌ترین کوفتهٔ این شهر است که با نام کوفته یزدی می‌توانید در رستوران‌ها سفارش دهید. گوشت گوسفند چرخ کرده، تخم مرغ، آرد نخودچی، پیاز و سبزی‌های معطر نظیر تره و جعفری از مواد تشکیل‌دهندهٔ این غذای سنتی است. البته بعضی‌ها بجای آرد نخودچی از نخود یا لپهٔ خام کوبیده شده استفاده می‌کنند که هر دو نوع آن خوبی‌های خاص خودشان را دارند.


کوفته هویجکوفته هویج

کوفته هویج از دیگر غذا‌های یزد است که می‌توان آن را در سایر شهر‌های ایران یافت. اغلب مواد اصلی تشکیل دهندهٔ کوفته‌ها شبیه به هم هستند، به‌جز یک مورد که وجه تمایز کوفته‌های مختلف را تعیین می‌کند و در این غذا هویج این کار را می‌کند. گوشت چرخ کرده، آرد، هویج، پیاز، رب گوجه یا انار به همراه سبزی‌های معطر از تشکیل دهنده‌های این غذا هستند. ترکیب هویج و رب انار باعث میشود طعم این غذا ملس و پرطرفدار شود.


غذا‌های یزد؛ خورشت‌ها


قیمه یزدی

قیمه یزدی

قیمه یزدی از اصیل‌ترین خورش‌های شهر یزد است که در تمام رستوران‌های سنتی این شهر سرو می‌شود. این خورشت همانند قیمه‌های معمولی طبخ می‌شود با این تفاوت که به‌جای لپه از نخود دوتکه شده استفاده می‌شود. لپه نخود، گوشت قرمز، پیاز خردشده، لیموعمانی و ادویه‌جات مواد تشکیل دهندهٔ این خورش هستند. اگر مسافر شهر یزد هستید و هوس یک پلوخورشت سنتی کردید، قیمه یزدی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. قیمه یزدی از آن دسته غذا‌هایی می‌باشد که در مراسم عزاداری ماه محرم به عنوان نذری طبخ میشود.


خورشت به آلوخورشت به آلو

خورشت به آلو یکی دیگر از معروف‌ترین غذا‌های یزد است که با طعم ملس آلو، ذائقهٔ شما را قلقلک می‌دهد. به و آلو طعم دهنده‌های اصلی این خورشت یزدی هستند که بعد از ترکیب شدن با گوشت قرمز، لپه، پیاز، رب گوجه، زعفران و شکر عطر و طعم خوشایندی را به این غذا می‌دهند. اگر خواستید با یک پلو خورشت سنتی از خود پذیرایی کنید، خورشت به آلو انتخاب مناسبی است.


قلیه کدو تنبلقلیه کدو تنبل

قلیه کدو تنبل ازجمله غذا‌هایی که با طعم خوشایندش جایگاه ویژه‌ای را در سفره‌های یزدی دارد. این غذا گزینهٔ مناسبی برای دورهمی‌های خانواده است و در طبخ آن می‌توان از کدوحلوایی هم استفاده کرد. کدوتنبل، برنج، لوبیا قرمز، ماش، پیاز و ادویه‌جاتی نظیر دارچین و فلفل سیاه، این غذا را سرشار از خواص کرده‌اند. مطمئناً این غذا ارزش امتحان کردن را دارد.


تاس کباب یزدیتاس کباب یزدی

تاس کباب را می‌توان بر سر سفره اغلب خانواده‌های ایرانی مشاهده کرد؛ اما در این میان تاس کباب یزدی توانسته به‌عنوان یکی از غذا‌های سنتی یزد، طرفداران خودش را پیدا کند. ترکیب گوشت چرخ کرده، سیب‌زمینی، پیاز، دارچین و رب گوجه از ساده‌ترین مواد اولیه‌ای است که با آن می‌توانبه غذای خوشمزه پخت. گاهی در طبخ این غذا از هویج استفاده می‌کنند.


آبگوشت گوجه و بادمجانآبگوشت گوجه و بادمجان

آبگوشت قدیمی‌ترین و آشناترین غذا در سفرهٔ ایرانیان است که از قدیم تا به حال پای ثابت اکثر دورهمی‌های خانوادگی بوده است. در لیست غذا‌های یزد، می‌توان آبگوشت گوجه و بادمجان را مشاهده کرد. این آبگوشت خوشمزه از گوشت ماهیچه گوسفندی، لپه یا لوبیا، غوره، بادمجان، سیب زمینی و ادویه تهیه می‌شود و با سبزی تازه و دوغ ناب ایرانی می‌تواند یک وعده غذای فقو العاده باشد.


کشک خیارکشک خیار ، خنکی بخش روزهای گرم

روز‌های گرم یزد، غذا‌های خاص خود را می‌طلبد؛ غذا‌هایی که خنکی وجودش را با گرمی وجودتان ادغام می‌کند و حس و حال ملایم تری را به شما می‌بخشد. کشک خیار از محبوب‌ترین غذا‌های یزد در روز‌های گرم تابستان است. مواد اولیه کم و تهیهٔ آسان این غذا، از دلایل محبوبیت این غذاست. کشک ساییده شده، خیار رنده شده، گردو، کشکش و نعنا تنها موادی هستند که با آن‌هامی‌توان یک غذای خوشمزه و مقوی را تهیه کرد.


کله گیپاکله گیپا؛ دلمه سیرابی

شاید اسم”کله گیپا” کمی نا آشنا باشد؛ اما این غذا در واقع همان سیرابی است که به عنوان دلمه در طبخ غذای کله گیپا، بکار برده می‌شود. برنج، لپه، عدس، برگ زردآلو، پیاز، آلبالو پودر شده یا زرشک مواد لازم برای داخل دلمه سیرابی هستند. برای تهیهٔ این غذا ابتدا سیرابی پاک می‌شود و بعد از پر کردن داخلش با مواد ذکر شده، دوخته شده و در آب کله‌پاچه طبخ می‌شود.


فله، ساده ما مقویفله، ساده ما مقوی

فله از ساده‌ترین غذا‌های یزد است که از اغلب در سفره‌های هفت سین یزدی‌ها دیده می‌شود. این غذا در اوایل بهار با شیر آغوز گاو یا گوسفند تهیه می‌شود و بسیار پر خاصیت است. یزدی‌های ابتدا شیر آغوز را می‌جوشانند و پس از سرد شدن به حالت فرنی در می‌آید و سپس میل می‌کنند.


غذا‌های یزد؛ میان وعده‌هاغذا‌های یزد؛ میان وعده‌ها

مُشتوک و سوروک از نان‌های سنتی شهر یزد هستند که به عنوان میان وعده در اکثر خانه‌های یزدی تهیه می‌شوند. مُشتوک از نان خشک کوبیده شده به همراه پیاز، گردوی نیم کوب شده، پنیر رنده شده و زیره تهیه و پس از خمیر کردن به صورت گلوله‌هایی آماده‌ی مصرف می‌شود. نان روغنی سوروک از محبوب‌ترین میان وعده‌هایی است که پنجشنبه‌ها برای خیرات طبخ می‌کنند. این نان خوشمزه از آرد نان سنگک، شکر، آب، نمک، گیاه گل رنگ، تخم گشنیز، مایه خمیر و روغن کنجد تهیه می‌شود.

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/z70uc
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا