جاذبه های گردشگری

 دربند تهران ؛ ییلاقی خاطره‌انگیز در شمال پایتخت

در نزدیکی کلان‌شهر پر‌هیاهوی تهران مناطقی زیبا و خوش‌آب‌ و‌هوا وجود دارد که می‌توان ساعاتی را به‌دور از آلودگی و شلوغی در آن‌ها سپری کرد. دربند تهران به دلیل برخورداری از آب و هوایی پاک و روح‌افزا، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران است و همه روزه علاوه بر ساکنان تهران، مسافران و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. این ییلاق بی‌نظیر با انبوهی از امکانات رفاهی، رستوران‌ها و دسترسی آسان یکی از بهترین مناطق برای طبیعت‌گردی‌های کوتاه در تهران است.

دربند

با سفرزون همراه باشید تا به اتفاق گشتی مفرح در این جاذبه دوست داشتنی پایتخت بزنیم. دربند تهران یکی از سی و‌سه پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه های البرز، از جنوب به تجریش، از شرق به امام زاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می رسد. در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. این محله در زمان‌های بسیار قدیم به نام‌های مغ محله ، کنارمحله، کلاغ‌پر و سربند در کنار هم وجود داشته که بعدها به نام امروزی نام گذاری شده‌اند.

دربند

دربند

پیشینه

دربند قدمتی دویست ساله دارد و نزدیکترین ییلاق به تهران بوده است. طبیعت زیبای آن توجه بسیاری از سران حکومت وقت رو به خود جلب کرد و کاخ های زیبایی را در محلی به نام سعدآباد احداث نمودند. در زمین‌های دهکده به فرمان رضاشاه مهمانخانه و چندین ویلا ساختند. چون محله سربند تنگنا بود پل بزرگی بر روی رودخانه آن زدند و تندیس کوهنوردی نیز در میدانگاه سربند نصب شد. پیش از رسیدن به میدان سربند، در سمت چپ رودخانه هتل دیپلمات قرار دارد که تا اواسط دوران محمدرضا پهلوی محل پذیرایی مهمانان خارجی و از هتل‌های آبرومند تهران بوده‌است.

آدرس دربند تهران روی نقشه گوگل

دربندگردی ‌‌را از کجا شروع کنیم؟

برای عزیمت به سمت دربند باید از خیابانی به همین نام در شمال تهران حرکت خود را آغاز کنید. این خیابان با ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا، از میدان قدس آغاز شده و تا میدان سربند (تندیس کوهنورد) ادامه دارد. به دلیل شیب تند خیابان بهتر است این مسیر را سواره بپیمایید و انرژی خود را برای پیاده روی مفرح در ارتفاعات ذخیره کنید. از میدان سربند، با منطقه کوهستانی و کوه های سر به فلک کشیده ای مواجه خواهید شد که شما را به سمت بالادست هدایت می‌کنند. گذر رودخانه‌‌ی باصفای دربند از میان پیچ و خم دره، رستوران‌ها و دکه‌های کوچک و بزرگ تنها بخشی از جاذبه‌هایی‌ است که در ادامه انتظار شما را می‌کشند.

نمای ۳۶۰ درجه از رودخانه های دربند

تندیس کوهنورد 

دربند

دربند

همان‌طور که گفتیم مسیر سربالایی خیابان به میدان سربند ختم می‌شود. همه این میدان را با مجسمه ای ۳ متری که در وسط ‌آن قرار گرفته می‌شناسند. این مجسمه امروزه به یکی از نمادهای دربند تهران بدل شده و تمام افرادی که به این منطقه سفر می کنند، عکسی را به یادگار در زیر این مجسمه به ثبت می رسانند. تندیس کوهنورد در سال ۱۳۴۱ توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد. ایدهٔ ساخت آن هم در سال ۱۳۳۷ از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان با سابقه ایرانی پیشنهاد شد.

تله سیژ دربند تهران

تله سیژ

تله سیژ

اما در بدو ورود به میدان سربند باید تصمیمی اساسی بگیرید! می‌خواهید انرژی بگذارید و کل مسیر را تا بالا پیاده بپیمایید؛ یا اینکه با تله سیژ، تنها نظاره گر مناظر و چشم اندازهای زیبای آن باشید؟ البته که هرکدام جذابیت‌های منحصر به خود را دارد!

ایستگاه تله سیژ دربند در کنار میدان سربند قرار دارد. این تله سیژ در حدود ۴۰ سال پیش بر روی ارتفاعات دربند احداث شده است. در ابتدا تنها کوهنوردان و ساکنین روستاهای واقع در ارتفاعات برای رفت و ‌آمد از آن بهره می بردند که با گذشت زمان این تله سیژ به یکی از تفریحات مردم عادی نیز بدل شد. هر صندلی تله سیژ ظرفیت ۲ نفر را دارد و برای سوار شدن و پیاده شدن از آن باید سرعت عمل داشته باشید.

پیاده روی در مسیر بینظیر دربند تهران

دربند

دربند

چنانچه از تله سیژ استفاده نکنید، باید مسیر مارپیچ میان انبوه رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها را طی کنید. مسیر در بعضی جاها شیب تندی دارد و از کنار رودخانه‌ای باصفا می‌گذرد. در نقاطی از مسیر هم آب از میان سنگ‌ها بیرون می‌زند و راهپیمایی در مسیر خیس را هیجان‌انگیزتر می‌کند. صبح‌ها بوی املت و چای، و ظهرها بوی کباب و دیزی همیشه در مسیر به مشام می‌رسد. بیشتر کافه‌ها و سفره‌خانه ها، تخت‌هایی هم در بستر کم عمق رودخانه دارند که آب زلال از زیرشان عبور می‌کند. اگر خسته یا گرسنه هستید، می‌توانید چند دقیقه‌ای را روی این تخت‌ها در آغوش کوه و رود و درخت بنشینید و بی‌خیال همه چیز شوید.

شبهای ناتمام دربند

شب‌های دربند تهران اما حال و هوای دیگری دارد! چراغ‌های روشن گذرگاه‌ها و رستوران‌ها و کافه‌ها، منظره زیبایی را  ایجاد کرده اند. شب‌ها که تاریکی، طبیعت زیبای ییلاق را در خود پنهان کرده، انگار چراغانی گذرگاه‌ها و دورهمی آدم‌ها، دل‌‌ها را بیشتر به هم نزدیک کرده است. بوی جگر و کباب همه جا را پرکرده و جای سوزن انداختن نیست؛ به خصوص اگر آخر هفته را برای رفتن انتخاب کرده باشید.

دربند تهران؛ پاتوقی برای کوهنوردان

مسیر کوهنوردی

مسیر کوهنوردی

همه روزه کوهنوردان زیادی با عبور از این منطقه زیبا، صعود خود را به سمت قله توچال و سایر قله‌های رشته کوه البرز آغاز می کنند. بعد از گذر از چند پل زیبای چوبی در مسیر پیاده روی، به دِه تاریخی پس قلعه می‌رسید. بعد از گذشتن از ده پلی فلزی می‌‌بینید که مسیر زیر پل شما را به منطقه بندیخچال هدایت می‌کند که محل بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به سنگ‌نوردی است. مسیر دیگری نیز شما را به دره زیبای اوسون، آبشار بلند سوتک، دره‌ پرآب ارس و همچنین قدیمی‌ترین مسیر صعود به قله توچال یعنی اسپید کمر دعوت می‌کند.

آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا

در دوراهی اوسون تابلویی مشاهده می‌شود که نام آبشار دوقلو بر روی آن نقش بسته است. ادامه این مسیر از سمت راست در کنار دره سرسبزی به آبشار دوقلو و نهایتاً پناهگاه شیرپلا می‌رسد. با ورود به قسمت انتهایی مسیر و دره شیرپلا ارتفاع مسیر بسیار زیاد شده و دور شدن از مسیر خطرناک است، به همین دلیل این قسمت توسط میله و طناب‌هایی برای کمک به کوهنوردان مجهز شده است. این پناهگاه که در سال ۱۳۴۲ ساخته شده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری قرار دارد و یکی از بهترین محل‌های شروع صعود به قله توچال و سایر قله‌های شمال تهران است. پناهگاه شیرپلا بسیار مجهز بوده و امکان شب‌مانی نیز فراهم است. واحد هلال احمر جهت کمک‌های ضروری یا حوادث غیرقابل پیش‌بینی نیز در منطقه مستقر است.

آبشار دوقلو

آبشار دوقلو

از میدان سربند که نقطه شروع مسیر بود تا پناهگاه شیرپلا ۲ تا ۲٫۵ ساعت زمان لازم است. حالا شما به انتهای مسیر رسیده‌اید! خستگی بالارفتن از ارتفاعات را برای هم‌آغوشی با طبیعت به جان خریده اید. وحالا این ییلاق تماشایی به آلبوم خاطرات فراموش‌نشدنی‌تان پیوسته است. خیلی‌ از قدیمی‌ها با دربند تهران خاطره دارند. حالا هرچقدر هم که زمانه تغییر کرده باشد و سرگرمی‌های جدید آمده باشد، باز هم دربند عاشقان خودش را دارد.

شیرپلا

شیرپلا

آدرس پناهگاه شیرپلا روی نقشه گوگل

منبع : مجله گردشگری سفرزون

لینک کوتاه: http://knvd.ir/bx5o2
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا