سلامت و بهداشت

بیماری‌های خطرناکی که با سرفه شروع می‌شوند

برترین‌ها – ترجمه از هدی بانکی: همه‌ی ما گاهی سرفه می‌کنیم. بعضی وقت‌ها دلیل سرفه صرفا یک گلو درد ساده است، مخصوصا در ماه‌های سرد سال که سرماخوردگی شایع است. ما معمولا به سرفه‌ها زیاد توجه نمی‌کنیم و سرفه نیز خودش بعد از چند روز برطرف می‌شود. اما چه زمانی سرفه دلیلی فراتر از گلو درد و ترشحات حلق دارد؟ در بیماری‌های جدی مانند آسم، سل ریوی و یا بیماری مزمن انسدادی ریه، سرفه می‌تواند اولین علامت وجود مشکلی جدی باشد.

به دلیل اطلاعات زیادی که این روز‌ها همه جا وجود دارد خیلی از افراد با این اختلال‌ها آشنایی دارند، اما متاسفانه تمام عوارض خطرناکی که با سرفه همراهند، در لیست اطلاعات و آگاهی‌های ما قرار ندارند.

سرطان ریه

همه‌ی ما می‌دانیم که سیگار بزرگترین ریسک فاکتور ابتلا به سرطان ریه است، اما حتی غیرسیگاری‌ها نیز ممکن است سرطان ریه بگیرند. سرطان ریه زمانی شروع می‌شود که سلول‌های غیرطبیعی در دیواره‌ی برونش رشد می‌کنند. سرفه می‌تواند علامتی از سرطان باشد که در اثر ضایعه‌ای در داخل نایژه یا برونش به وجود می‌آید. این ضایعه می‌تواند خصوصیات صدا را در افرادی که سرفه‌های طولانی مدت دارند تغییر داده و خش دار کند. تحقیقات نشان می‌دهد اگر دچار سرفه‌هایی شدید که بیشتر از سه هفته طول کشید، باید به پزشک مراجعه کنید. در مراحل پیشرفته‌تر، بیمار ممکن است همراه با سرفه خون بالا بیاورد که نیاز به اقدام اورژانسی دارد.

فیبروز کیستیک

فیبروز کیستیک یک بیماری وراثتی است که با ترشحات چسبناک و غلیظ جلوی عملکرد مناسب اندام‌هایی مانند ریه‌ها و لوزالمعده را می‌گیرد. موکوس، راه‌های هوایی را مسدود کرده و باکتری‌های جمع شده منجر به عفونت و آسیب گسترده به ریه و در نهایت نارسایی تنفسی می‌شوند. خلط غلیظ، سرفه‌های مزمن و خس خس سینه از علامت‌های این بیماری‌اند.

آتلکتازی

آتلکتازی زمانی روی می‌دهد که یک یا چند قسمت از ریه‌ها روی هم می‌افتند یا به خوبی باز نمی‌شوند. این عارضه می‌تواند ناشی از تجمع موکوس در راه‌های هوایی باشد که با سرفه تا حدودی تسکین می‌یابد. این سرفه‌ها ممکن است شدیدتر از آن باشند که برای شما ضرری نداشته باشد و این می‌تواند شاخصی از بیماری آتلکتازی باشد.

نارسایی احتقانی قلب

بیماری‌های خطرناکی که با سرفه شروع می‌شوند

برخی از عوارض موجب آسیب‌های ناگهانی و قابل توجه می‌شوند، اما برخی دیگر مانند نارسایی احتقانی قلب معمولا به مرور زمان روی می‌دهند. افرادی که نارسایی احتقانی قلب دارند، قلب‌شان نمی‌تواند خون را به طور موثر پمپاژ کند یا جلوی تجمع خون در ریه‌ها را می‌گیرد. علائم اولیه‌ی این بیماری، سرفه‌های خشک و منقطع مخصوصا هنگام دراز کشیدن هستند. نارسایی احتقانی قلب را نباید نادیده بگیرید، زیرا می‌تواند منجر به حمله قلبی و نهایتا مرگ شود.

سارکوئیدوز

سارکوئیدوز یک بیماری التهابی است که روی خیلی از اندام‌های بدن اثر می‌گذارد. مطالعات دریافته‌اند این بیماری در اثر فعالیت بیش از حد ایمنی بدن بروز می‌کند، یعنی سیستم ایمنی فرد بیمار، که باید به طور طبیعی با عفونت‌ها و بیماری‌ها مبارزه کند، بیش از اندازه فعالیت می‌کند و به بافت‌های سالم بدن آسیب می‌زند. وقتی سارکوئیدوز ریه‌ها را درگیر می‌کند، التهاب می‌تواند بافت ریه را زخمی کرده و منجر به کاهش سطح اکسیژن شود. سرفه‌های خشکی که ادامه دار شده‌اند و مشکل در تنفس، از علامت‌های این بیماری‌اند.

اِدم ریوی

بیماری‌های خطرناکی که با سرفه شروع می‌شوند

ادم ریوی ناشی از تجمع مایعات اضافی در ریه‌هاست. مایعات در کیسه‌های هوایی ریه جمع می‌شوند و تنفس را دشوار می‌کنند. سرفه‌های خلط دار با حبات‌های ریز می‌تواند علامت ادم ریوی باشد.

سندروم زجر تنفسی حاد

سندروم زجر تنفس حاد یک بیماری تنفسی ویروسی واگیردار است که گاهی می‌تواند کُشنده هم باشد. علا‌ئم این بیماری مشابه علائم بیماری‌های تنفسی مانند ذات الریه یا آنفلوآنزا هستند. این بیماری با سرفه قابل انتقال است. سرفه‌های مزمن و مکرر می‌توانند علامت سندروم زجر تنفسی حاد باشند.

منبع: health۲۴

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/MVFux
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا