سلامت و بهداشت

عوارض رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: رژیم‌های کم کربوهیدرات این روز‌ها شهرت زیادی پیدا کرده‌اند و هر روز تعداد بیشتری از افراد به این امید که هر چه سریع‌تر وزن کم کنند و لاغر شوند آن‌ها را در پیش می‌گیرند. جوان‌های زیادی که سراغ رژیم‌های مُد روز می‌روند تحت تاثیر رسانه‌های اجتماعی و سلبریتی‌ها، دچار اختلالات خوردن و سایر عوارض سلامتی می‌شوند که نسبت به آن‌ها آگاهی ندارند. هر چند خوردن غذا‌های پُر از کربوهیدرات‌های تصفیه شده و ناسالم درست نیست و باید از آن‌ها پرهیز کرد، کربوهیدرات‌ها از ملزومات یک رژیم غذایی سالم‌اند و نباید آن‌ها را کاملا حذف کرد.

کربوهیدرات‌های موجود در میوه‌های پُرفیبر و غلات کامل به شما کمک می‌کنند وزن کم کنید، زیرا احساس سیری ایجاد می‌کنند و سطح انرژی‌تان را برای تمرین و ورزش حفظ می‌کنند و فشار خون و قند خون را کنترل می‌کنند. رژیم‌های غذایی که بسیار کم کربوهیدرات‌اند و فقط روی پروتئین‌ها و چربی‌ها تمرکز می‌کنند، مانند رژیم‌های معروف کربوهیدرات می‌توانند عوارض جانبی بلند مدتی بر سلامتی فرد به جا بگذارند؛ بنابراین اگر شما نیز پیرو رژیم کم کربوهیدرات هستید یا قصد دارید این کار را بکنید در این مطلب به شما می‌گوییم عوارض مضر اینگونه رژیم‌ها چیست.

خستگی و بیحالی

کربوهیدرات‌ها منبع اصلی سوخت رسانی بدن هستند. بدن، کربوهیدرات‌ها را می‌سوزاند تا انرژی تولید کند و اگر شما تحت یک رژیم بسیار کم کربوهیدرات باشید، بدن‌تان را در حالت کمبود انرژی قرار می‌دهید و ممکن است احساس بیحالی و کسالت و خستگی، سر درد، ضعف و … کنید. مدام احساس سبُکی در سر داشتن علامت این است که دریافت کربوهیدرات شما به میزان خطرناکی پایین است.

یبوست

کربوهیدرات‌های سالم به صورت فیبر، برای سلامت گوارش بسیار مهم‌اند. زیرا فیبر که آهسته‌تر از سایر مواد مغذی هضم می‌شود، به عنوان غذایی برای باکتری‌های سالم در روده‌ها عمل کرده و در صورت عدم حضورشان در روده، این تعادل بهم می‌ریزد. یبوست یکی از ناخوشایندترین عوارض جانبی رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات می‌باشد. وضعیت اجابت مزاج شما به دلیل کمبود فیبر‌های محلول و نامحلول در رژیم غذایی‌تان مختل می‌شود. برخی دیگر از عوارض جانبی اینگونه رژیم‌ها شامل نفخ و اسهال می‌شود.

گرسنگی‌های مکرر

رژیم‌های کم کربوهیدرات، دفعات گرسنگی‌تان را بیشتر می‌کنند، زیرا کربوهیدرات‌ها، سیر کننده‌ترین ماده‌ی مغذی در وعده‌های غذایی هستند و از آنجایی که آهسته‌تر از سایر مواد مغذی گوارش می‌شوند قند خون را یکنواخت نگه می‌دارند. این هم یکی دیگر از دلایل اینکه رژیم‌های کم کربوهیدرات چندان قابل پیگیری نیستند، زیرا احتمال خارج از حد مجاز خوردن افراد زیاد است.

عوارض جانبی رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات

نوسانات خلقی

مغزی که گرسنه است تحریک پذیر می‌شود. افرادی که تحت رژیم کم کربوهیدرات هستند به گفته‌ی خودشان مکررا نوسانات خلقی دارند و حتی دچار اضطراب می‌شوند. دلیل این اتفاق، کمبود گلوکز در بدن است. کاهش انگیزه و روحیات افسرده نیز از دیگر عوارض جانبی رژیم‌های کم کربوهیدرات می‌باشد.

افزایش احتمال دیابت

رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات می‌توانند ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم را افزایش بدهند و این نتیجه‌ای است که از چندین پژوهش گرفته شده. زیرا رژیم‌های کم کربوهیدرات معمولا شامل چربی‌های زیادی می‌شوند که می‌تواند واکنش بدن نسبت به انسولین را ضعیف کندو انسولین هورمونی است که قند خون را کنترل می‌کند.

هم مصرف زیاد کربوهیدرات و هم مصرف بسیار کم آن می‌تواند برای سلامتی‌تان بد باشد. رمز حفظ وزن سالم و ذهن سالم، پیدا کردن حد تعادلی است که نیاز‌های بدن را تامین کند و در عین حال زیاده روی نداشته باشد. ضمنا انتخاب کربوهیدرات‌های باکیفیت به جای کربوهیدرات‌های فرآوری شده و چرب برای سالم بودن بسیار مهم است. اگر می‌خواهید بدانید مصرف کربوهیدرات‌تان کافی است یا نه با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

منبع: ndtv

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/iVigF
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا