سلامت و بهداشت

هم‌قدم شدن با تاریخ و زیبایی، در مرکز تهران

برترین‌ها – زهرا سرشکی: یکی از زیبایی‌های گردش در تهران این است که می‌توانید در مناطق مرکزی این شهر پر رفت و آمد بخش زیادی از تاریخ، فرهنگ و زیبایی پایتخت را ببینید. بهتر است یک روز خود را خالی کنید تا برنامه‌ی پیاده‌روی تاریخی و فرهنگی در یکی از مناطق زیبا و البته قدیمی تهران شما را سر ذوق بیاورد. با این مطلب همراه باشید تا در یکی از مناطق تاریخی و زیبای شهر تهران قدم بزنید و با بخشی از تاریخ شهر بزرگ و پرطرفدار ایران آشنا شوید.

ایستگاه اول، پانزده خرداد

یکی از مزایای تعطیلات آخر هفته این است که طرح ترافیک در مناطق مرکزی تهران برقرار نیست؛ بنابراین می‌توانید به راحتی در طول روز با ماشین شخصی خود تهران گردی کنید. اما پیشنهاد ما به شما پیاده‌گردی است. چرا که هم می‌توانید به راحتی با وسایل نقلیه مانند مترو مسیرتان را تغییر دهید و هم لذت قدم زدن در پیاده‌رو‌های قدیمی و خیابان‌های پهن و زیبای تهران قدیم را از دست نخواهید داد. اگر هم مسیر ما در این مطلب هستید خود را به ایستگاه پانزده خرداد در خط یک مترو تهران برسانید. این آغاز مسیر هیجان انگیز امروز است.


کاخ گلستان، اقامتگاه مجلل ۵۰۰ ساله

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

پس از بیرون آمدن از ایستگاه مترو پانزده خرداد، کافی است چند قدمی در خیابان سنگفرش شده به سمت شرق بروید، تا به یکی از اقامتگاه‌های پادشاهی در ایران برسید. کاخ گلستان یکی از جلوه‌های زیبای معماری در مرکز شهر تهران است. بنایی که اگرچه از دوران صفوی در این منطقه ساخته شد، اما قاجاریان به آن اهمیت و اعتبار زیادی بخشیدند.

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

اوج شهرت این بنا بعد از اقامت خاندان پهلوی بود و بسیاری از یادگار‌های باقی مانده در آن، به دوران پهلوی بازمی‌گردد. تالار آینه، تالار سلام، ایوان تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر‌ها و تالار الماس را می‌توان مهم‌ترین بخش‌های کاخ گلستان دانست. دیوار‌های کاشی‌کاری و آینه‌کاری را می‌توان بخش‌هایی منحصر به فرد و زیبا از کاخ دانست که برای عکاسی بسیار مناسب هستند. کاخ گلستان در سال ۲۰۰۷ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.


شمس العماره، اولین بنای بلند تهران

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

می‌توان گفت مهم‌ترین بنای مجموعه تاریخی گلستان، شمس العماره است. شمس العماره اولین بنای بلند تهران است و آن را یکی از نماد‌های تهران قدیم نیز می‌دانند. ناصرالدین شاه دستور ساخت این بنا را داد تا بتواند از بالای آن شاهد شرایط حاکم بر شهر باشد؛ بنابراین بنای شمس العماره در پنج طبقه و با ارتفاع ۳۵ متر ساخته شد و اولین ساختمانی بود که در بنای آن از فلز استفاده کردند. امروزه تنها بخش‌هایی از این بنا قابل بازدید است.


پارک شهر، قدیمی‌ترین بوستان تهران

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

پس از خروج از کاخ گلستان از خیابان داور خود را به خیابان بهشتی برسانید. سمت چپ شما یکی از زیباترین پارک‌های تهران قرار گرفته که با مسیر ابتدایی حدود ۱۰ دقیقه فاصله دارد. پارک شهر یکی از مهم‌ترین پارک‌های پایتخت است که قدمت آن به حدود ۶۰ سال پیش بازمی‌گردد. پارکی با وسعت زیاد و دارای پیاده‌رو‌های مخصوص پیاده‌روی که در طول سال‌ها بخش‌های متفاوتی نیز به آن اضافه شده است. باغ پرندگان، کتابخانه‌ی مرکزی و آکواریوم از دیدنی‌های این پارک هستند. همچنین می‌توانید در کافه و رستوران‌های داخل پارک استراحت کنید و خود را به یک فنجان چای مهمان کنید.

یکی از مهم‌ترین بنا‌های وجود در پارک شهر که این روز‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده، موزه صلح است. این موزه با هدف ترویج صلح ساخته شد و پیامد‌های حاصل از جنگ را بر انسان‌ها، محیط‌های شهری و محیط زیست به نمایش می‌گذارد. راهنمایان این موزه تعدادی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی هستند که می‌توان آن‌ها روایت زنده‌ای از آثار سلاح‌های شیمیایی دانست.

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران


سر در باغ ملی، دروازه طهران

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

پس از خروج از موزه صلح در آنسوی خیابان فیاض بخش، کوچه جمشید منتظر شماست تا شما را به خیابان امام خمینی برساند. پیاده روی از موزه صلح تا سردر باغ ملی تنها چهار دقیقه طول می‌کشد. سر در باغ ملی بنایی باشکوه از دوران قاجار است که در ضلع شمالی خیابان امام خمینی قرار گرفته است. معماری و کاشی‌کاری این بنا، آن را به بنایی منحصر به فرد و زیبا تبدیل کرده است.


موزه پست، نمایشگاهی از سیر تحول ارتباطات

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

از کنار سردر باغ ملی به خیابان ملل متحد بروید و وارد خیابان یارجانی شوید. موزه پست و ارتباطات پس از حدود ۳ دقیقه پیاده‌روی پیش روی شما ظاهر می‌شود. موزه ارتباطات را می‌توان یکی از زیباترین بنا‌های تاریخی پایتخت دانست.

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

بنایی که با الهام از موزه‌های اروپایی در سال ۱۳۱۱ ساخته شد و در سال ۱۳۷۸ به طور رسمی به موزه پست و ارتباطات تغییر کاربری داد. غرفه اشیای پستی، غرفه راه ابریشم، نمایشگاه عکس و یادگار‌های پستی، سالن تمبر، غرفه وسایل اولیه ارتباطی مانند تلگراف، غرفه تلفن‌های مغناطیسی و شماره گیر و حیاط مرکزی از بخش‌های مختلف این موزه هستند. همچنین در این مجموعه چایخانه سنتی دایر است که پذیرای گردشگران در این بنای تاریخی خواهد بود.


موزه عبرت، موزه معاصر ایران

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

مسیر را به سمت انتهای خیابان یارجانی ادامه دهید تا به ساختمان موزه عبرت برسید. این مسیر کمتر از دو دقیقه از شما زمان خواهد گرفت. موزه عبرت اگرچه مانند دیگر موزه‌های تهران قدمتی چند صد ساله ندارد، اما می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین موزه‌های معاصر ایران نامید. این ساختمان در ابتدای حکومت پهلوی زندان زنان بود. اما بعد از مدتی با نام زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری شناخته شد و در حقیقت محلی برای نگهداری و شکنجه زندانیان سیاسی و مخالف حکومت پهلوی بود. این بنا شامل بخش‌های مختلفی بود؛ اتاق نگهداری و تحویل لباس زندانیان، فضایی دایره‌ای شکل که اتاقک‌های بازداشت دورتادور آن قرار گرفته بود، اتاق شکنجه که دستگاه‌های مختلف شکنجه در آن قرار داشت، اتاق ملاقات و زیر ۸ یا اتاق تمشیت که در آن شوک الکتریکی قرار داشت. این بنا سرانجام در سال ۱۳۸۱ به موزه عبرت ایران تبدیل شد.


کتابخانه و موزه ملک، موزه فرهنگی و هنری

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

کمی بالاتر از تقاطع خیابان یارجانی و ملل متحد، بنایی زیبا با کاشی‌کاری‌های آبی رنگ قرار گرفته است که شاید پیش از ورود به آن باور نکنید که یکی از بهترین موزه‌های تهران است. موزه ملک اولین موزه وقفی ایران است که یک مرکز فرهنگی پروپیمان هم به حساب می‌آید. وجود ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی و چاپی نفیس، ۳ هزار قطعه سکه و مدال ارزشمند برخاسته از سده ششم پیش از میلاد، ۸۶ قطعه هنرلاکی، مجموعه نقاشی‌های کمال الملک و لطفعلی صورتگر، مجموعه تمبر و مجموعه‌های خوشنویسی گواه ارزشمندی این موزه و کتابخانه هستند.

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران


موزه ملی ایران، گنجینه ملی

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

موزه ملی ایران را می‌توان مهم‌ترین موزه در زمینه‌ی نگهداری مجموعه‌های باستان شناسی دانست. این موزه حدود ۸۰ سال قدمت دارد و قدیمی‌ترین آثار به نمایش درآمده شده در آن متعلق به دوران پارینه سنگی است. مجموعه‌های تاریخی که در این موزه نگهداری می‌شوند باعث شده تا بخش‌های پژوهشی بسیاری به این موزه اضافه شود.

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران


خیابان سی تیر، فستیوال غذا در دل خیابان

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

این ایستگاه بخش استراحت و تفریح است. پس از دیدار از موزه ملی در خیابان سی تیر قدم بزنید و ماشین‌های فروش غذا‌های متفاوت و غرفه‌های پر از تنقلات را ببینید. در این خیابان کمی استراحت کنید و وعده‌ی ناهار خود را مهمان برگر‌های خوش طعم و یا ساندویچ‌های متفاوت باشید. خیابان سی تیر چند سالی است که به شکل استریت فود در تهران درآمده و از ساعت ده صبح تا ۱۲ شب میزبان گردشگران است.


موزه آبگینه و سفالینه، گشت و گذار در رنگ و لعاب‌های ایرانی

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

پس از آنکه در کنار اتومبیل‌های خوش آّب و رنگ خیابان سی تیر استراحت کردید، به سمت شمال خیابان حرکت کنید. پس از مدتی با خانه‌ای قاجاری روبه رو می‌شوید که یکی از بنا‌های زیبا با معماری خاص و منحصر به فرد است. این بنا امروزه میزبان موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران است. موزه‌ای پر از نور و رنگ و تلالو! این موزه از سال ۱۳۷۷ به طور اختصاصی روی سفال و شیشه‌های ایرانی کارمی‌کند. تزئینات ساختمان را می‌توان بخش مهمی از بازدید این موزه دانست. تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد از مهم‌ترین بخش‌های موزه هستند.

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران


موزه جواهرات ملی ایران، خزانه‌ای به وسعت تاریخ

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

پس از بازدید از خانه قاجاری زیبا، به سمت خیابان جمهوری حرکت کنید. با پیمودن حدود ۱۰ دقیقه و با رسیدن به خیابان فردوسی به موزه جواهرات ملی خواهید رسید. تا پیش از پادشاهی صفویان هیچ گنجینه گرانبهایی از جواهرات پادشاهان باقی نمانده بود. اما پس از آن کم کم پادشاهان بسیاری از سنگ‌های قیمتی و جواهرات با ارزش خود را نگهداری می‌کردند. سال ۱۳۱۶ مجموعه‌ای شکل گرفت که جواهرات باقی مانده از سال‌های پادشاهی سلسله‌های بعد از صفوی در آن جمع آوری و نگهداری شد. الماس دریای نور و تاج فرح پهلوی از دیدنی‌های این موزه هستند.


ایستگاه آخر، سعدی

روایت تاریخ و قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران

اگر همراه ما در این مسیر بوده‌اید باید بدانید که بخش مهمی از دیدنی‌ها و موزه‌های این منطقه را دیده‌اید. پس از بازدید از موزه جواهرات می‌توانید به خیابان جمهوری بازگردید و پس از حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی از طریق ایستگاه مترو سعدی به مقصد مورد نظر خود حرکت کنید.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/mHzZJ
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا