تناسب اندام

آب کرفس راهی برای لاغر شدن

آب کرفس جزء آن دسته از موادی است که برای کاهش وزن و سلامتی تجویز می شود و اکثر افرادی که قصد لاغر شدن و تناسب اندام دارند سعی می کنند این ماده غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

شنیده ها از تجربیات افرادی که از آب کرفس استفاده کرده اند معجزه آن را در لاغری اثبات می کند

کرفس چه نوع گیاهی است؟

کرفس سلطان سبزی هاست و تمام بخش های این گیاه مفید و شفابخش است. این گیاه به ارتفاع ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر است و ساقه ای منشعب دارد. کرفس گیاهی است که در تمام دنیا به راحتی می روید. این گیاه در بسیاری از مناطق ایران از جمله سیستان، خوی و بندرعباس می روید.

کرفس جزو سبزیجاتی است که از ساقه و برگ های آن برای خوراک استفاده می شود کرفس دارای ویتامین های B۱، B۲، B۶، C است. این گیاه باداشتن برگ های سبز دارای ویتامین A و املاحی، چون منیزیم، آهن کلسیم، سدیم، پتاسیم، فسفر، اسید فولیک است.

آب کرفس باعث می شود تا سم های بدن خارج شود؛ این گیاه برای درمان نقرس و روماتیسم، سردرد و بی اشتهایی ناشی از سو هاضمه مفید است و به تصفیه خون و نفخ روده کمک می کند.

آب کرفس باعث می شود که سطح چربی خون در بدن کم شود (LDL)، از کرفس می توان به عنوان یک ضد یبوست یاد کرد، زیرا این ماده دارای فیبر بالایی است و مانند یک ملین عمل می کند.

ادرار آور ، یک ماده مناسب برای پایین آوردن فشار خون است؛  کسانی که از فشار خون بالا رنج می برند با خوردن یک لیوان در روز از آب کرفس تا یک هفته می توانند فشار خون خود را به حد طبیعی برسانند.

در کرفس ماده های آرام بخش وجود دارد که در بهبود خواب کمک کننده است.

این ماده دارای کالری منفی است یعنی بدن برای سوزاندن انرژی کرفس به یک مقدار انرژی اضافه نیاز دارد اگر انرژی کرفس ۲۰ کالری باشد بدن برای سوزاندن آن به ۴۰ کالری انرژی نیاز دارد. این گیاه تقویت کننده معده واعصاب است؛ اگر دچار گرفتگی صدا هستید آب کرفس گزینه خوبی است چرا که  این گیاه باعث تقویت حافظه می شود.

آب کرفس برای لاغری
کرفس به دلیل مقدار زیاد منیزیم آثار مهمی در چربی سوزی دارد؛ و سیستم اعصاب رو قوی میکند، فشار خون را پایین می آورد و بهترین چیز برای میان وعده وقتی احساس گرسنگی میکنیم.

متخصصان تغذیه در خصوص این مساله توافق نظر دارند که مصرف کرفس به صورت روزانه باعث افزایش متابولیسم می شود و سوخت وساز به بهترین حد ممکن می گردد. افزایش متابولیسم به این معنی است که بدن شما کالری بیشتری می سوزاند و در نتیجه با افزایش مصرف انرژی از ذخایر چربی استفاده شده و کاهش وزن تسهیل می گردد.

ثابت شده است که کرفس و آب آن دارای موادی هستند که روند سوخت و ساز چربی های بدن را تسهیل می کنند کرفس بر اشتهای فرد در رابطه با مواد شیرین اثر می گذارد.

کرفس باعث می شود تمایل فرد به مصرف خوراکی های شیرین و شیرینی جات کاهش پیدا کند پس انرژی کمتری به شخص می رسد و از طرفی تحمل رژیم غذایی برای شخص آسان می شود.

سرعت کاهش وزن در افرادی که حداقل یک بار در روز یک ساقه متوسط کرفس به عنوان میان وعده می خورند، بیشتر از افرادی است که اصلاً کرفس مصرف نمی کنند.

با دارا بودن تنها ۳۰ تا ۴۰ کیلوکالری در هر فنجان، آب کرفس یک نوشیدنی انرژی زا و کمک کننده بزرگی در تامین یک رژیم غذایی سالم است. دلیل این میزان کم کالری در کرفس، محتوای بالای آب آن است. تقریباً ۹۵ درصد کرفس از آب تشکیل شده است. تمام قسمت های کرفس خوراکی است.

نوشیدن آب کرفس منجر به کاهش اشتها و کاهش ویار به مواد بدون ارزش غذایی و پرکالری می شود؛ در نتیجه توصیه می شود آب کرفس قبل از صرف غذای اصلی مصرف شود تا تأثیرات خود را بهتر بگذارد. کرفس دارای خصوصیات یک دیورتیک خوب است.

دیورتیک بودن به این معنی است که باعث تخلیه بهتر و سریع تر آب از بدن می شود؛ این اثر باعث تسریع سوخت و ساز و در نتیجه مصرف توده چربی بدن خواهد بود.

کرفس خام دارای مقادیر بالای کلسیم به فرم قابل استفاده برای بدن است و این کلسیم ارگانیک قادر است سیستم هورمونی بدن را تحریک کند مثلاً با افزایش ترشح هورمون هایی نظیر تیروکسین باعث افزایش شکسته و مصرف شدن چربی های ذخیره شده در سلول ها می شود.

اگر روزی یک لیوان از آب کرفس را میل کنید باعث می شود که روده های شما به کار بیو فتند و از یبوست جلوگیری شود این امر به لاغری و به کاهش وزن کمک می کند، زیرا مواد زائد از بدن خارج می شود. مصرف روزانه یک لیوان آب کرفس باعث می شود که فیبر زیادی وارد بدن شود و احساس سیری به آدم دست بدهد.

شما می توانید به جای نوشیدن آب میوه های چاق کننده از آب کرفس استفاده کنید که هم ویتامین ها واملاح به بدنتان برسد و هم چاق نشوید. شما می توانید آب کرفس را با دستگاه آب میوه گیری در خانه تهیه کنید و میل نمایید. با خوردن آب کرفس ولع خوردن به شیرینی جات در بدن کم می شود.

باید این را هم مورد توجه قرار دهید که در خوردن آب کرفس نیز نباید زیاده روی کرد، چون در آب کرفس ماده های به نام اگزالات وجود دارد که برای افرادی که دارای سنگ کلیه ویا مثانه هستند مضر است، زیرا باعث می شود که سنگ ها بزرگتر شوند. آب کرفس برای افرادی که دارای کیست تخمدان و کیست سینه هستند هم توصیه نمی شود.

برگ های کرفس در مقایسه با ساقه اش ریزمغذی های بیشتری دارد و هرچه رنگ آن تیره تر باشد، از ویتامین A و B زیادتری برخوردار است، اما ساقه کرفس را هم دست کم نگیرید.

این ساقه فیبری که در مقایسه با سایر سبزیجات چوبی تر و تقریبا غیرقابل جذب بوده و این همان عاملی است که به کاهش وزن کمک می کند.

اما باید بدانید به گفته متخصصان علوم غذایی گرچه کرفس از هویج هم کم کالری تر است، اما مصرف مجاز روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم آن که به طور نسبی ۲۰ کالری انرژی دارد، تنها قادر است ۲۰ کالری از انرژی دریافتی ما بکاهد.

 

اما چطور این اتفاق رخ می دهد؟
این میزان کرفس برای هضم در بدن تقریبا ۴۰ کالری انرژی نیاز دارد. در نتیجه ۲۰ کالری کرفس می سوزد و تنها ۲۰ کالری به کاهش وزن ما کمک می کند و این مقدار در برابر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری دریافتی روزانه هر فرد ناچیز است.

در ضمن لازم است بدانید آب کرفس فاقد مواد فیبری بوده و اگرچه می تواند در میان وعده ها جایگزین آبمیوه های پرشیرین شود، اما نمی تواند جای میوه را بگیرد و باید در کنار میوه و سبزیجات مختلف و ترجیحا به صورت خام مصرف شود.

 

 

خواص دارویی و فواید کرفس

1. کاهش فشار خون بالا
کرفس حاوی ترکیب گیاهی به نام فتالاید است که دیواره و عضلات اطراف رگ های خونی را آرام کرده و باعث کاهش فشار خون می شود. نیترات فراوان موجود در کرفس نیز عامل دیگری برای کاهش فشار خون بالا محسوب می شود.

تحقیقات نشان می دهد عصاره بذر کرفس نیز در کنترل فشار خون مفید بوده و در طب چینی از کرفس به عنوان ماده غذایی سرد برای کاهش فشار خون استفاده می شود.

2. کاهش کلسترول و چربی خون
کرفس از مواد غذایی سرشار از فیبر و دارای کالری ناچیز است، فتالاید موجود در کرفس باعث کاهش کلسترول خون تا 7 درصد می شود و تاثیر شگرفی در کاهش تری گلیسیرید و چربی خون و افزایش کلسترول خوب خون دارد، به همین دلیل برای درمان بیماری هیپرلیپیدمی (عارضه چربی خون بالا) مفید است.

3. ضدالتهاب
کرفس سرشار از آنتی اکسیدان های گیاهی است که دارای خاصیت ضدالتهابی می باشند. همچنین منبع غنی فلاونوئیدها محسوب می شود و عصاره آن از فعالیت پروتئین های موثر در التهاب جلوگیری می کند.

ماده لوتئولین موجود در کرفس از بروز التهاب در سلول های ریه، پروستات، لثه ها و مغز جلوگیری کرده و رشد باکتری اچ پیلوری که عامل بروز گاستریت (التهاب معده) می باشد را مهار می کند.

4. کاهش وزن و لاغری
کرفس از سبزیجات کم کالری و سرشار از فیبر است، فیبر فراوان موجود در کرفسباعث ایجاد احساس سیری در فرد شده، اشتها را کاهش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.

کم آبی بدن از عواملی است که با ایجاد خستگی در فرد مانع انجام فعالیت و تمرینات ورزشی شده و تاثیر غیرمستقیم در چاقی دارد، جالب است بدانید حدود 9 درصد کرفس را آب تشکیل می دهد.

مصرف کرفس به سوخت و ساز چربی در بدن کمک کرده و به دلیل آب فراوان، می تواند همراه با مواد غذایی سرشار از انرژی مصرف شود، زیرا چگالی انرژی در سایر مواد را کاهش داده و به لاغری فرد کمک شایانی می کند.

برای کاهش وزن با کرفس کافیست آب سبزیجات و میوه هایی همچون هویج، خیار و سیب را با تعدادی ساقه کرفس رنده شده مخلوط کرده و میل کنید. همچنین توصیه می شود آب کرفس را به صورت ناشتا میل کنید.

5. ضد سرطان
کرفس حاوی ترکیبات پلی استیلن است که مانع بروز سرطان های متعدد در بدن می شود، فلاونوئیدهایی همچون لوتئین و آپیژنین با فعالیت رادیکال های آزاد مقابله کرده و سلول های سرطانی را از بین می برند. از جمله فلاونوئیدها در کشتن سلول های سرطان پانکراس موثر بوده و لوتئولین از سرطان سینه جلوگیری می کند.

6. هضم و گوارش
فیبر طبیعی موجود در کرفس برای سلامت سیستم گوارش عالی است، فیبر محلول در کرفس توسط باکتری های روده بزرگ تخمیر می شود و این واکنش باعث ایجاد اسیدهای چرب زنجیر کوتاه می گردد که به سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند.

کرفس حاوی فیبر نامحلول نیز می باشد که برای درمان یبوست عالی است.

7. تقویت میل جنسی
ساقه کرفس حاوی ترکیبات آندرواستنون و آندروستونول است که باعث تحریک جنسی و ایجاد عطر و رایحه خوش شده و به جذابیت فرد می افزاید.

عصاره کرفس نیز باعث افزایش میل جنسی در مردان شده، تولید اسپرم و ترشح توستوسترون را افزایش می دهد.

8. درمان آسم
مصرف کرفس باعث تسکین علائم آسم شده و به درمان آن کمک می کند.

9. دیابت
کرفس به دلیل مقادیر فراوان ویتامین K دارای خواص ضد دیابتی بوده و به کاهش التهاب، افزایش حساسیت به انسولین و بهبود سوخت و ساز قند و گلوکز در بدن کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که ویتامین K بیشتری مصرف می کنند کمتر از دیگران به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

از سوی دیگر دیابت ممکن است به خاطر فعالیت باکتری اچ پیلوری ایجاد شود و کرفس توانایی خارق العاده ای در جلوگیری از رشد و نمو این باکتری دارد.

10.سلامت قلب و عروق
کرفس از سبزیجاتی است که در طب سنتی به عنوان کاهنده فشار خون استفاده می شود و همانطور که اشاره کردیم عصاره برگ کرفس به کاهش چربی و تری گلیسرید خون کمک می کند همه این عوامل باعث شده کرفس از مواد غذایی دوستدار قلب محسوب شده و از بروز بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند.

11. درمان عفونت
نتایج مطالعات نشان می دهد کرفس دارای خاصیت ضد قارچی است و برای درمان و پیشگیری از عفونت های قارچی مفید است.

12. تقویت سیستم ایمنی بدن
کرفس حاوی مقادیر فراوان ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از بروز بیماری های مختلف پیشگیری می کند.

مکمل های ویتامین C میزان غلظت ایمونوگلوبولین خون را افزایش می دهد، ایمونوگلوبولین از ترکیبات مهم برای دستگاه ایمنی بدن محسوب می شود.

13. آرامش اعصاب
کرفس حاوی روغن های ضروری و خاص است که سیستم عصبی را تنظیم کرده و مقادیر فراوان منیزیم موجود در کرفس باعث ایجاد آرامش در بدن می شود.

مصرف کرفس برای درمان بیماری های عصبی مفید است، تحقیقات نشان می دهد جویدن کرفس باعث کاهش کروتیزول (هورمون استرس) در بدن شده و به درمان اضطراب و افسردگی کمک می کند.

 

منبع : درمانسرا

لینک کوتاه: http://knvd.ir/Si9P7
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا