چهره ها

آندره‌آ استراماچونی؛ خوش‌تیپِ ایتالیایی روی نیمکت آبی

وب‌سایت ورزش‌سه – آریا فاطمی‌مقدم: اخبار حاکی از آن است که آندره‌آ استراماچونی فاصله‌ای با قبول هدایت استقلال ندارد و اگر این اتفاق رخ دهد، از فصل بعد شاهد حضور یک نام جذاب در لیگ برتر ایران خواهیم بود.

اوج دوران مربیگری استرا به روز‌های حضور در اینتر باز می‌گردد. مردی که بدون داشتن صفحه ویکی پدیا سرمربی اینتر شد، اما در ۳۴ سالگی به قدری جذاب بود که باتجربه‌هایی مانند خاویر زانتی، دیگو میلیتو و والتر ساموئل را مجذوب خود کرده بود و اگرچه نتایجش با او سر سازگاری نداشت، اما اینتر استرا تیمی دوست داشتنی، هجومی و جذاب بود.

حقوق‌دانی که سرمربی شد

استراماچونی، دانش آموخته رشته حقوق از دانشگاه لاساپینتزا، بزرگ‌ترین دانشگاه پایتخت فوتبال ایتالیا، در مستطیل سبز توفیق چندانی نداشت و یک مصدومیت تلخ باعث شد او خیلی زود تیم فوتبال بولونیا را ترک کرده و خانه نشین شود، اما بر خلاف بسیاری، خدای فوتبال برای استرا مسیر متفاوتی را در نظر گرفته بود.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

استراماچونی در سال ۲۰۰۳ مدرک حضور مربیگری در عرصه پایه را دریافت کرده و وارد آکادمی باشگاه رم شد و ۴ سال بعد نیز موفق به اخذ مجوز مربیگری درجه دو از یوفا شد؛ اما یک ملاقات مهم سرنوشت استراماچونی را تغییر داد.

روبرتو سامادن، مدیر آکادمی اینتر نیز در کلاس‌های مربیگری یوفا همزمان با استراماچونی شرکت کرده بود و در جریان گذراندن این دوره، ملاقاتی بین او و سامادن شکل گرفت که بعد‌ها پایه گذار دوران حضور او روی نیمکت نراتزوری گردید.

بلوغ در اینتر؛ فتح لیگ قهرمانان اروپا

استراماچونی در سال ۲۰۱۱ هدایت تیم جوانان اینتر را بر عهده گرفت و یکی از بهترین دوران این آکادمی را رقم زد. نراتزوری زیر نظر سرمربی جوان تا فینال لیگ قهرمانان نیز پیش رفت و در نهایت با غلبه بر آژاکس موفق به فتح این رقابت‌ها هم شد.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

سرمربی جوان و خوش آتیه آکادمی اینتر حالا در این باشگاه تبدیل به چهره محبوبی شده بود و نشریات ایتالیایی خبر از ظهور یک سرمربی جوان و آینده دار می‌دادند؛ تا اینکه روز موعود فرا رسیده بود و ماسیمو موراتی در ادامه سلسله تصمیمات عجیب خود هدایت تیم اصلی نراتزوری را به او سپرد.

سرمربی اینتر؛ کسی که حتی ویکی پدیا هم نداشت!

پس از فتح لیگ قهرمانان با ژوزه مورینیو، دوران تلخ یک دهه اخیر نراتزوری کلید خورد و در فصل ۱۲-۲۰۱۱، موراتی تصمیم گرفت هدایت تیمش را به جامپیرو گاسپرینی، سرمربی موفق فعلی آتالانتا بسپارد. در ادامه روند عجیب مدیریتی باشگاه، گاسپرینی بعد از تنها ۵ هفته برکنار شد و کلودیو رانیری، قرص مُسکن ایتالیایی‌ها سرمربیگری اینتر را بر عهده گرفت.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

نتایج پرفراز و نشیب و حذف از لیگ قهرمانان باعث شد رانیری نیز مانند همیشه گزینه موقت لقب گیرد و در اواخر فصل و ۹ هفته مانده به پایان، شاید عجیب‌ترین انتخاب ماسیمو موراتی در کادر فنی اینتر رقم خورد و مردی سرمربی نراتزوری شد که در روز ابتدایی اگر قصد جستجوی نامش در گوگل را می‌کردیم، هیچ صفحه‌ای برای شناخت او بالا نمی‌آمد!

آغاز یک عصر هر چند کوتاه؛ استراماچونی

در کمال تعجب، استرا هدایت اینتر را بر عهده گرفت و در هفته‌های پایانی فراتر از انتظار کار کرد. یک برتری دلچسب ۲-۴ در دربی دلامدونینا برابر میلان پرستاره با هت تریک دیگو میلیتو، دیگر رئیس موراتی را نسبت به انتخاب خود مصمم کرده بود و کسب ۵ پیروزی از ۹ بازی، باعث شد استرا با قراردادی ۳ ساله هدایت اینتر را بر عهده گیرد.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

نمایش‌ها هجومی و پرهیجان اینتر در آن مقطع، هواداران را به ظهور یک سرمربی صاحب سبک امیدوار کرده بود و کسی قرار بود هدایت این تیم را بر عهده گیرد که ۳ سال از خاویر زانتی، کاپیتان وقت افعی‌ها کوچک‌تر بود؛ یک انتخاب جذاب، هیجانی و پر ریسک از سوی رئیسی که همیشه همه را شگفت زده می‌کرد.

اینتر دوست داشتنی استرا؛ اینتر نفرت برانگیز!

فصل با استرا خوب آغاز شد و در ۱۱ هفته ابتدایی، تیم فوق العاده او موفق به کسب ۹ پیروزی شد. بی شک اگر از زمان جدایی مورینیو هواداران اینتر فقط یک بار به فتح سری آ امیدوار شده بودند، همان نیم فصل اول حضور استراماچونی روی نیمکت این تیم بود و اینتر به قدری تماشایی، هجومی و دلنواز بازی می‌کرد که دیگر همگان به توانایی‌های سرمربی جوان صحه می‌گذاشتند.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

استرا استاد بازی‌های بزرگ بود و در نیم فصل تیمش موفق به غلبه بر یوونتوس، میلان و ناپولی هم شد، اما به یکباره جادوی او باطل شد و اینتر به قدری ضعیف نتیجه گرفت که نراتزوری فصل را با رتبه نازل نهم به اتمام رساند و با پذیرش رقم عجیب ۵۷ گل در طول فصل، در نهایت دوران حضور استراماچونی در رختکن مه آتزا نیز تلخ و بی سرانجام به پایان رسید.

اینتر تحت هدایت استرا فوق العاده هجومی و تماشایی بازی می‌کرد، اما بی تجربگی، کیفیت پایین خط دفاعی و نتایج پرفراز و نشیب باعث شد نتیجه مدنظر سران نراتزوری نباشد.

پروژه عجیب اینتر؛ شروع درخشان و پایان تلخ

اینتر تحت هدایت استرا نمایشی بسیار هجومی و دلنواز ارائه می‌داد و کسب هفت پیروزی متوالی در اوایل فصل باعث شده بود همه این تیم را امید اول فتح سری آ و پایان دادن به موفقیت یوونتوس بدانند.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

اما در ادامه شرایط برای او بسیار بد پیش رفت و در نهایت استرا بعد‌ها خودش و بی تجربگی را مقصر تغییر اوضاع دانست. استراماچونی مدتی بعد از جدایی از اینتر گفت: “شرایط بد پیش می‌رفت، اما من خیلی متوجه این موضوع در رختکن نبودم و در ادامه نیز دیگر کار از کار گذشته بود. “.

اما به هر حال اینتر با استراماچونی روز‌های خاطره انگیزی را نیز سپری کرد، اما نتایج به شکلی بود که دیگر توجیهی برای ماندن این سرمربی خوش تیپ ایتالیایی نمانده بود.

فتح تورین؛ شاید بزرگ‌ترین دستاورد دوران مربیگری استرا

یوونتوس با سپری کردن ترکش‌های کالچوپولی، دوباره به قدرت اول ایتالیا تبدیل شده بود و ورود تئوریسینی، چون آنتونیو کونته باعث شد آن‌ها در فصل اول بدون پذیرش حتی یک شکست سری آ را فتح کنند.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

با افتتاح یوونتوس آره نا، بیانکونری دیگر در ایتالیا بی رقیب بود و رکورد ۴۹ بازی بدون شکست از زمان افتتاح استادیوم باعث شد آن شب کمتر کسی امیدی به پیروزی اینتر استراماچونی داشته باشد.

با گل آفساید آرتورو ویدال در ۵ دقیقه ابتدایی، همه چیز موید پیروزی پرگل بیانکونری بود، اما در بین نیمه و در رختکن، استرا معجزه کرد و در نیمه دوم اینتر سه بار به گل رسید تا اولین شکست تاریخ یوونتوس در استادیوم جدید خود برابر اینتر این سرمربی جوان باشد؛ شاید شیرین‌ترین شب هواداران اینتر از زمان جدایی مورینیو.

انتخاب‌های عجیب؛ محو شدن نام استرا

بعد از جدایی تلخ از اینتر، استراماچونی در سال‌های اخیر انتخاب‌های عجیب و تقریبا ناموفقی داشت. یک سال ناموفق در اودینزه و کسب رتبه شانزدهم در سری آ باعث شد دیگر در سرزمین چکمه‌ای کسی به دنبال استراماچونی نباشد و او برای ادامه فعالیت خود راهی دیگر کشو‌های کم نام و نشان‌تر اروپایی شد.

استراماچونی جذاب ترین استقلال تاریخ را می سازد؟

در سال ۲۰۱۵، استرا با قراردادی یک سال و نیمه هدایت پاناتینایکوس یونان را بر عهده گرفت، اما دوران حضور وی در این کشور نیز نافرجام بود و علیرغم کسب رتبه دوم در لیگ یونان، ماموریت او در این کشور نیز خیلی زود به اتمام رسید.

با پذیرش هدایت اسپارتاپراگ، وی توفیقی چندانی در جمهوری چک نیز نداشت و حذف از لیگ اروپا و جام حذفی در نهایت باعث شد در مارس سال ۲۰۱۸ و در شرایطی که تیمش در رتبه پنجم جدول قرار داشت، بعد از تساوی ۱-۱ برابر تیم ده نفره برنو از کار برکنار شد و استراماچونی از پراگ نیز اخراج شده و راه خانه را در پیش گرفت.

حالا به نظر می‌رسد او انتخاب اول استقلال برای فصل بعد باشد؛ استرا استاد نمایش بازی‌های هجومی است و علیرغم سن کم مشکلی برای مدیریت رختکن مملو از بازیکنان بزرگ ندارد. استراماچونی می‌تواند گمشده استقلال در سال‌های اخیر باشد و این سرمربی جوان و پرانرژی شاید بهترین استقلال سال‌های اخیر را برای هوادارانش به ارمغان آورد.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/HSgTM
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا