جاذبه های گردشگری

مجموعه امیر چخماق ؛ بنای پرشکوه و تاریخی یزد

میدان امیرچقماق نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیر چخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است که قدمت‌شان ساخت آن به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چقماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چقماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. این میدان از ابتدا یکی از میدان‌های اصلی شهر بوده که مردم برای مراسم‎های مختلف در آن جمع می‌شدند. میدان امیر چخماق و بناهای اطرافش از برجسته‌ترین مجموعه‎های تاریخی و گردشگری شهر یزد است. برای آشنایی بیشتر با این میدان و بناهای اطرافش با ما در سفرزون همراه باشید.

میدان حماسه‎های یزد

میدان امیر چخماق یا به قول یزدی‌ها، میرچخماق یا میرچماق در زمان‎های مختلف یکی از میدان‎های اصلی شهر برای تجمع مردم بوده‌است. ساکنین شهر یزد این میدان را مرکز تجمعات مردمی و راهپیمایی‎ها، تظاهرات‌ها، تشییع شهدا و علما و … می‎دانند. و ازاین رو است که میدان امیر چخماق علاوه بر اینکه عنوان نماد استان یزد را دارد، به عنوان میدان حماسه‎های یزدی‎ها نیز شناخته می‎شود.

میدان امیر چخماق یزد

تاریخچه مجموعه میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق، اثری است که در قرن نهم هجری و زمان حکومت تیموریان توسط امیر جلال الدین چخماق ساخته شده‌است. وی  از سرداران و امرای شاهرخ تیموری بود، که بعد از رسیدن به مقام حاکمیت یزد، با همکاری همسر خود، ستی فاطمه خاتون، مجموعه‌ای متشکل از تکیه، میدان، حمام عمومی، کاروانسراها، خانقاه، قنات‌خانه و چاه آب سرد را برای آبادانی یزد بنا نهاد. مهم‌ترینِ این بناها مسجدی با نام مسجد جامع نو در محلی به نام ده یا کوی دهوک سفلی بود. وی مقابل  این مسجد، میدانگاهی بزرگ ایجاد نمود تا جلوه‎ای متفاوت برای آن ایجاد کند. آن میدانگاه از همان زمان به میدان امیر چخماق مشهور شد و اندکی بعد، بنای مسجد هم، به نام مسجد امیر چخماق معروف شد.

میدان امیر چخماق یزد
میدان امیر چخماق یزد

دوره صفوی و قاجار

طی دوران این محل به همین نام خوانده می‌شد. در زمان حکومت شاه عباس صفوی، تغییرات و بازسازی‎هایی در این مجموعه رخ داد؛ یکی از آنها ساخت چهار سوقی بر روی کاروانسرا بود. در اوایل قرن سیزدهم هجری، میدان جلوی مسجد و سردر بازار تبدیل به حسینیه شد. در زمان فتحعلی شاه قاجار بخشی به شبستان مسجد افزوده شد و قسمت‌هایی از مسجد نیز مرمت شد، حاجی حسین عطارمسئول انجام آن بود.

مجموعه امیر چخماق
مجموعه امیر چخماق

دوره پهلوی

تا پیش از دوره پهلوی امیر چخماق تبدیل به آرامگاه شد و مردم رفتگان خود را در آنجا به خاک می‌سپردند. در دوران پهلوی پهلوی شرایط تغییر کرد، محل قبور و آرامگاه تغییر نمود، آن محل خیابان کشی، جداره‌ های میدان تخریب شد. در نتیجه میدانی کوچک تعریف کردند و مسجد امیر چخماق با میدان مقابل حسینیه، با هم ادغام شدند. در دوره‌های بعد، پس از گذر از تحولات بسیار، بدنه جنوب شرقی، به تنها جداره باقیمانده میدان تبدیل شد که همان بدنه اصلی تکیه امیر چخماق است.

آثار تاریخی میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق محدوده وسیعی را شامل می‎شود و آثار زیر را در خود دارد:

 مسجد امیر چخماق از قدیمی ترین بنای میدان

مسجد امیر چخماق یا مسجد جامع نو از، قدیمی ترین بنای مجموعه امیر چخماق است. این بنا در ضلع جنوبی میدان قرار دارد و در سال ۸۴۱ هجری قمری ساخته شده‌است. گنبد مسجد خمیده و ترک‎دار است و با کاشی‎های سبز رنگ پوشیده شده‎است و در اطراف آن کتیبه‎ای به خط کوفی قرار دارد. همچنین محراب اصلی مسجد هم از کاشی معرق است و از ساختمان‌های مقرنس کاری شده تشکیل شده‌است. در قسمت میانی این محراب سنگ مرمر  خوش تراشی به وجود دارد.

مسجد دو ورودی دارد یکی از کوچه و دیگری از صحن (حیاط) بقعه ستی فاطمه است؛ به این ترتیب صحن مشترکی بین بقعه و مسجد وجود دارد. ورودی کوچه دارای یک هشتی با پوشش آجری است و کتیبه ای از کاشی معرق در پاکار سقف آن، خودنمایی می‎کند. در سر در شرقی مسجد نیز کتیبه‌هایی از کاشی معرق وجود دارد که عباراتی با خط ثلث محمد الحکیم بر آن دیده می‎شود.

مسجد امیر چخماق یزد
مسجد امیر چخماق یزد

جزئیات معماری ساختمان مسجد امیر چخماق

این مسجد دارای دو شبستان زمستانی و تابستانی است. در قسمت تابستانی آن و در بالای محراب بادگیر قرار دارد که در ضلع جنوب غربی و مشرف بر کوچه است والبته از شاهکارهای معماری است. نکته جالب توجه درباره شبستان زمستانی این است که در دو سوی دالان ورودی واقع شده و نور آن با سنگ مرمر تامین می‌شود.

سقف این بنا از طاق و تویزه پوشیده شده‎است، بادگیر آن در ضلع جنوب غربی و مشرف بر کوچه است. در طرف راهروی شمالی که میان درب کریاس و صحن قرار دارد، شبکه‌هایی ظریف از کاشی های معرق وجود دارد که در پنجره‌ها نصب شده‎اند…

بخشی از سردر ایوان، با کاشی کاری معرق و کتیبه هایی از سمت راست و چپ تزیین شده‌است. اطراف ایوان بلند، شبستان با نقوشِ اسلیمیِ مخلوط که با کاشی سبز و قهوه‌ ای بر روی زمینه سرمه‌ای پیاده سازی شده‎اند، زینت یافته و در پایین آنها عبارت القدر لله الله اکبر دیده می‌شود.

محراب مسجد

محراب صحن اصلی، از کاشی معرق است و از ساختمانی مقرنس کاری شده تشکیل یافته که در وسط آن سنگ مرمر بسیار خوش‌تراشی به اندازه ۱/۱۵ در ۳/۳۸ متر نصب شده‌‌است. در وسط مقرنس کاری یک گل مربع به اندازه ۵۴ در ۹۵ سانتی متر وجود دارد و در سمت چپ آن، یک سنگ مرمر به اندازه ۲۸ در ۳۰ سانتیمتر خودنمایی می کند.

گرم‌خانه یا جماعت‌خانه‌ این مسجد دارای دو درب چوبی است که بر دو لنگه‌ آن، عبارت‌های لااله الا الله، محمد رسول‌الله و علی ولی‌الله به خط نسخ و میان دو کتیبه، به صورت کنده‌کاری، نقش بسته‌است. مأذن مسجد امیر چخماق، مشرف بر ورودی ضلع شرقی مسجد ساخته شده و مستطیل شکل و آجری است.

شبستان مسجد

این مسجد دارای دو شبستان زمستانی و تابستانی است. در قسمت تابستانی آن و در بالای محراب بادگیر بسیار زیبایی قرار دارد. نکته جالب توجه درباره شبستان زمستانی این است که در دو سوی دالان ورودی واقع شده و نور آن با سنگ مرمر تامین می‌شود.

مسجد مجموعه امیر چخماق به لحاظ اهمیت و اعتبار، بعد از مسجد جامع یزد و در رده دوم قرار دارد. در زمان قاجار مسجد امیر چخماق خارج از بافت شهری قرار داشت اما با گذشت زمان و رشد شهر اکنون در درون بافت شهر قرار دارد.

 بازار حاجی قنبر

بازار حاجی قنبر قدیمی ترین بخش بازار به حساب می‎آید، از لحاظ مکانی در شرق میدان امیر چخماق قرار دارد و یادگاری است از قرن نهم هجری. نظام‌الدین حاجی قنبر جهانشاهی حاکم وقت این بازار را بنا کرده‎است. وی به امر جهانشاه قره قویونلو به حکومت یزد رسید، ایشان آثار زیادی را در یزد بنا کرده‎است. از جمله عمارت بازارچه که برای خرید و فروش صنایع دستی بوده و امروزه به نام بازار حاجی قنبر شناخته می‌شود. بازار حاجی قنبر در مجموعه امیر چخماق در دوره پهلوی به واسطه ساخته شدن خیابان شاه به دو قسمت تقسیم شد. همچنین بدین علت خیابان کشی برخی فضاهای اصلی آن مانند بازار پنجعلی و بازار ارسی دوزها از بین رفت. در حال حاضر هم قسمت شمالی این بازار رونق اقتصادی بسیار زیادی دارد و انواع مغازه‎های فروش پارچه، شیرینی، طلا، فرش و… در آن فعالیت می‎کنند.

برخی از کارگاه‎های صنفی مختلف هم در بازار حاجی قنبر فعالیت دارند، که مهم‎ترین آن ها عبارتند از: شکارگاه مازاری (محل ساییدن برگ حنا، رنگ طبیعی)، کارگاه حلوایی (محل تبدیل کنجد به حلوا ارده)، کارگاه رنگرزی (محل رنگ آمیزی الیاف نخی وپشمی).

 بازار حاجی قنبر | مجموعه امیر چخماق
بازار حاجی قنبر

ماجرای سردر بازار حاجی قنبر

سالها پس از نظام‌الدین حاجی قنبر در قرن سیزدهم هجری، تکیه ای زیبا و بلند به شیوه دیگر تکیه‌ها و حسینیه‎های یزد بر سر در این بازار ساخته شد. بیشتر تزیینات این بنای عظیم از کاشی معقلی است( از آن نوع کاشی‎کاری که با ساخت و تهیه کاشی با ابعاد بسیار کوچک و پهلوی هم قرار دادن آنها صورت می‌گیرد). سردر بازار حاجی قنبریکی از نمادهای شهر یزد است؛ به گونه ای که، وقتی نام امیر چخماق آورده می‌ شود تصویر این بنا نیز در ذهن شکل می‌گیرد، در حالی که سازنده آن شخص دیگری است.

 تکیه امیر چخماق بخش باقی‎ مانده از بنای اصلی

تکیه به جایی گفته می‌شود که غرفه‎های زیادی داشته‎است،  هنگام عزاداری و انجام مراسم نخل گردانی، حاکم در قسمت شاه نشین و بانوان در دیگر غرفه‌ها مراسم را تماشا می‎کردند. دربالا اشاره کردیم که، در قرن سیزدهم هجری بر سر در بازار این میدان، دو مناره بلند به سبک تکیه‌های یزد بنا شد، همچنین گفتیم که در اثر تغییرات زمان پهلوی، بخشی از جداره اصلی تکیه امیر چخماق باقی ماند که امروزه به عنوان تنها جداره اصیل باقیمانده در این میدان شناخته می‎شود.

جداره اصلی میدان امیر چخماق

این جداره شامل مجموعه‌ای سه طبقه از غرفه‌‌هایی است که با مصالح آجری ساخته شده‌است و به صورت پلکانی بر روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. این غرفه‌ها به صورت طاق‎نما در ۸ ردیف عمودی دو طبقه و دو ردیف عمودیِ سه طبقه هستند و به صورت قرینه در دو سو قرار گرفته‌اند.

بخش میانی بنا که دقیقا در بالای ورودی بازار حاجی قنبر است، نسبت به سایر طاق نماها، ارتفاع بیشتری دارد و دارای تزیینات مفصل کاشی‌‎کاری است، و احتمال می‌رود این قسمت، مکانی برای بزرگان شهر بوده‌است تا به عنوان بالاترین مقا‌م‌‎‌های دولتی در مرکز تکیه مستقر و به تماشای مراسم تعزیه مشغول شوند.

مناره‌های تکیه امیر چخماق

مناره‌های تکیه بر بالای غرفه‌های میانی قرار دارند و هیبت خاصی به بنا بخشیده‎اند. در آن زمان بر فراز این مناره‌ها موذنین، بانگ اذان سر می‌دادند تا مردم شهر را از وقت نماز باخبر سازند.

ورودی بازار حاجی قنبر در وسط این بنا واقع است و راسته بازار در پشت آن است. ورود به آب انبار نیز از طریق یکی از غرفه‌های ضلع غربی تکیه امکان‌پذیر است و مسجد هم در کنار این بنا است.

مسجد امیر چخماق
مسجد امیر چخماق

کتیبه معروف تکیه

کتیبه کار گذاشته شده در غرفه شاه‌نشین تاریخ ۱۲۹۶ هجری قمری (۱۲۵۸ خورشیدی) را نشان می‌دهد و نشان از عمر بیش از ۱۳۰ ساله این بنا دارد.

توضیحاتی در خصوص تکیه ومناره‌ها

برخی از گذشته تا به امروز همواره بر این اعتقاد بوده‌اند که تکیه موجود در مجموعه امیر چخماق، بنایی تاریخی و باستانی به شمار نمی‌رود. در این خصوص پاسخ آقای عباس رییس زاده، رییس اداره آموزش و باستان شناسی در سال ۱۳۴۲ موجود است که در پاسخ به پافشاری برخی مردم بر ویران کردن این بنا، چنین نوشته است:

گروهی معتقدند که مناره‌‌های امیر چخماق جنبه تاریخی ندارد و آن را مناره‌‌های بی‌ خاصیت می‌‌نامند و می‌گویند چون بیش از هشتاد سال (در آن زمان) از عمرش نمی‌گذرد، جنبه تاریخی ندارد. اما این اشخاص متوجه نیستند که باستان شناسی هم وجود این مناره‌ها را باستانی نمی‌داند.

باستان شناسی قسمت مرکزی صفه‌ها را به شهادت بقایای کاشی‌های موجود در بدنه‌ های غرفه‌‌های بالای سر بازار که همزمان با مسجد امیر چخماق و مربوط به قرن نهم هجری است و در حدود یک قرن از مسجد جامع کبیر جدید‌تر است، را باستانی می‌‌‌ داند.

  نخل تاریخی امیر چخماق

نخل، تابوت چوبی عظیمی است که در مراسمی با نام نخل گردانی توسط مردم حمل می شود و نمادی از مراسم سوگواری محرم است. یکی از دیدنی‌ترین جلوه‌های میدان امیر چخماق وجود یک نخل بزرگ در شرق آن است که به نخل حیدری‌ها شهرت دارد. به گفته‌ عبدالحسین آیتی -ادیب و شاعر و نویسنده معاصر- پیشینه‌ این نخل به ۴۵۰ سال پیش و دوره صفوی باز می‌گردد و از سال ۱۲۲۹ هجری قمری در این مکان بوده‌‌ است. برخی این نخل را قدیمی‌ترین نخل می‌دانند و برخی دیگر نخل‌های دیگری را به عنوان قدیمی‎ترین نخل معرفی می‎کنند.

ابعاد نخل میدان امیر چخماق ۸/۵× ۸/۵× ۸/۵ متر است و یکی از بزرگ‌ترین نخل‌های موجود در استان یزد است. این نخل از مجموعه مشبکی از چوب‌های تراشیده شده با گره چینی‌ها و تیرهای بزرگ تشکیل شده‌است و شمای کلی آن به شکل درخت سرو (نماد آزادگی) است.

نخل تاریخی امیر چخماق
نخل تاریخی امیر چخماق

 بقعه ستی فاطمه

ستی فاطمه خاتون نام همسر امیر چخماق، بنیان‌گذار مسجد و این میدان بوده که در راستای آبادانی این منطقه تلاش بسیاری کرده‌است. وی در قرن نهم هجری قمری از دنیا رفت و امروزه بنای آرامگاه او در شمال میدان قرار دارد و مردم به پاس خدماتش، یاد او را گرامی می‌دارند.

این بنا از یک اتاق با گنبد شب کلاهی و پوشیده از کاشی‌های سبز رنگ تشکیل شده‌ است. پوشش داخلی بنا از گچ است و تعدادی کاشی‌های معرق، در مقرنس‌های آن جلوه‌گری می‌کنند.

 بقعه ستی فاطمه | مجموعه امیر چخماق
بقعه ستی فاطمه

 آب انبارهای میدان امیر چخماق

از دیگر بخش‌های مجموعه امیر چخماق، آب انبارهای آن است که تعداد آنها به ۳ عدد بوده‌است؛ اما یکی از آنها به نام آب انبار میدان از بین رفته‌است و امروزه تنها دو آب انبار به عنوان بنای تاریخی باقی مانده‌است. این آب انبارها تا حدود ۴۰ سال پیش همچنان مورد استفاده عموم مردم بوده و با ورود شبکه آب لوله‌کشی به شهرها، به فراموشی سپرده شده‌اند و دیگر کاربری گذشته را ندارند. آب انبار میدان که به دستور امیر چخماق همراه با مسجد باشکوه امیر چخماق در ضلع غربی میدان ساخته شده، در زمان احداث خیابان از بین رفت و دیگر اثری از آن دیده نمی‌شود. آب انبارهای به جا مانده در میدان امیر چخماق عبارتند از:

 آب انبارهای میدان امیر چخماق
آب انبارهای میدان امیر چخماق

آب انبار پنج بادگیر با کاربری زورخانه

این آب انبار که نام دیگر آن ستی فاطمه است، در ضلع شمالی میدان و در کوچه شیخ اسداله قرار دارد و در دوره صفوی به دستور ستی فاطمه خاتون، همسر امیر جلال الدین چخماق شامی (حاکم وقت یزد)، برای استفاده مردم احداث شده‌است. پنج بادگیر خشتی بر فراز این بنا ساخته شده‌است و یک مخزن بزرگ نیز دارد. گنبد آن به صورت تخم مرغی و نمای خارجی آن پوشیده از آجر است.

در حال حاضر این بنا به عنوان زورخانه صاحب الزمان مورد بهره‌برداری قرار گرفته و آرامگاه ستی فاطمه نیز در مقابل آن قرار دارد.

آب انبار تکیه یا حاجی قنبر

این آب انبار در حدفاصل تکیه و بازار حاجی قنبر قرار دارد که در کنار بازارچه با موافقت امیر چخماق و به دستور و هزینه نظام‌الدین حاجی قنبر جهانشاهی همزمان با بازار احداث شده‌است. سه ویژگی انحصاری در این آب انبار وجود دارد که هوش و نکته سنجی معماران را به نمایش می‌گذارد:

۱- تمام آب انبار در درون زمین قرار دارد و حتی گنبد بالایی آن به گونه‌ای است که تهویه هوا هم در دل زمین واقع شده و تیزه گنبد در سطح زمین دیده می‌شود.

۲- بادگیرهای بنا در بدنه دیوار بازارچه حاجی قنبر جای گذاری شده‌اند و بسیار متفاوت از بادگیرهای سایر آب انبارهای یزد به نظر می‌رسند.

۳- در بیشتر آب انبارها، پلکان به صورت عمودی ساخته شده و به وسط خزینه می‌‌ رسد؛ اما در آب انبار تکیه، پلکان در کنار خزینه واقع شده‌است. احتمالا برای اتصال پلکان به وسط خزینه باید دقیقا زیر مناره‌ها را خالی می‌کردند که این مساله آسیب شدیدی به استقامت مناره‌ها می‌زد و آنها را با خطر فروریختن مواجه می‌ساخته‌است.

بنای موزه در مجموعه امیر چخماق یزد

در آب انبار تکیه، یک ورودی دارد که در دومین صفه (ایوان) تکیه امیر چخماق واقع شده‌است، و با ۴۹ پلکان به پاشیر آب انبار و محل برداشت آب می‎رسد. در اینجا یک ورودی به خزانه یا مخزن آب انبار ایجاد و آن را تبدیل به موزه ای کوچک کرده‌اند. موزه‌ای که در آن وسایل قدیمی مرتبط با آب و مردم را به نمایش گذاشته‌اند. در بالای مخزن آب انبار، چهار دریچه دیده می‌شود که مربوط به چهار بادگیر هستند و یکی از آنها به اتاقک لجن‌کش راه پیدا می‌کند. بالای این دریچه قرقره‌هایی از جنس چوب وجود دارد تا در هنگام شست و شو و تمیز کردن، مواد ته‌نشین شده در کف مخزن از طریق دلو یا سطل آبکشی و طناب به محل اتاقک لجن‌کش انتقال یابد و سپس به محوطه بیرون منتقل شود.  نام این اثر از تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۷۸۹۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

زمان بازدید: نیمه اول سال همه روزه از ۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰ و ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۰۰

نیمه دوم سال از ۸:۰۰ تا ۱۴:۳۰ و ۱۵:۳۰ تا ۱۹:۰۰

هزینه بلیت: ایرانی ها ۲۰۰۰ تومان، اتباع خارجی ۸۰۰۰ تومان

مجموعه سهل بن علی

دراین مکان مجموعه‌ای وجود دارد به نام سهل بن علی شامل بقعه و مسجد است و احتمال می‎رود، پیکر “شیخ الاسلام سعید جمال الاسلام محمدبن احمدبن محمدبن مهریزد” از عرفای مشهور یزد در قرن نهم هجری قمری دراینجا دفن شده‌ باشد. این بقعه از خشت و گل ساخته شده‌است و گمان می‎رود توسط یکی از یاران وی به نام مولانا غیاث الدین علی منشی از مشاهیر عصر آل مظفر بنا شده باشد. تاریخ ساخت آن سال ۷۸۴ هجری قمری است.

مجموعه سهل بن علی
مجموعه سهل بن علی

جزئیات بناهای سهل بن علی در امیر چخماق

دیوارهای داخلی با گچ، سفید کاری شده‌اند و به کتیبه های گچی به خط ثلث مزین شده‎اند. در قسمت ورودی این بقعه ایوانی به دهانه ۳٫۵ متر و عمق ۵٫۵ متر وجود دارد و حیاط آن در جلوی ایوان و در ضلع شمالی مسجد واقع شده‎است. گنبد بنا بر روی یک چهار دیواری به ابعاد ۵٫۸ در ۵٫۸ و ضخامت ۵٫۱ متر قرار گرفته‎است و در ابتدا به هشت گوشواره و سپس به شانزده گوشواره منتهی می‎شود.

سایر قسمت های مجموعه تاریخی امیر چخماق

حمام و کاروانسرای بافتی‌ها در سمت غرب تکیه، کاروانسرای شعبان در سمت راست تکیه یا همان بخش شمالی میدان، حوض مقابل تکیه امیر چخماق با فواره ها، مجسمه ها که نقش و اهمیت آب در استان و به نوعی فرهنگ سقایی را به تصویر می‌کشند و مزار شهدای گمنام.

راه دسترسی به مجموعه تاریخی امیر چخماق

برای رسیدن به این اثر می‌توانید از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده کنید؛ یا در صورت تمایل از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید در این صورت می‌توانید از اتوبوس‌های خط پایانه دروازه قرآن – پایانه شهدای محراب و یا خط چهارراه بعثت – راه آهن استفاده نمایید و در چهارراه شهدا پیاده شوید. سپس با کمی پیاده روی به میدان امیر چخماق می‎رسید.

آدرس: استان یزد، شهر یزد، میدان امیر چخماق

اطلاعات بازدید

امکان بازدید در همه ساعات شبانه روز وجود دارد. اما شب‎ها به دلیل نورپردازی خاص جلوه‌ای متفاوت دارد. پیش از این امکان ورود به بخش بالایی تکیه وجود داشت؛ اما به دلیل حفاظت از این بنای تاریخی بازدید عمومی از این مکان امکان‌پذیر نیست.

دیدنی های اطراف مجموعه امیر چخماق

موزه آب یزد ۳۵۰ متر، میدان ساعت ۸۰۰ متر، مسجد جامع یزد  ۱٫۳ کیلومتر، بقعه دوازده امام۲ کیلومتر، آب انبار رستم گیو۱ کیلومتر، آتشکده ورهرام۱ کیلومتر، باغ دولت آباد۲ کیلومتر، حمام ابوالمعالی۱ کیلومتر، خانه لاری ها۱ کیلومتر، مجموعه خان۱ کیلومتر،  مسجد جامع کبیر یزد۱ کیلومتر،  بقعه سید رکن الدین۱ کیلومتر، آب انبار شش بادگیر۱ کیلومتر، مدرسه ضیاییه (زندان اسکندر)۱ کیلومتر، موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان (مارکار)۱ کیلومتر، خانه هنر یزد.

توصیه هایی برای سفربه یزد

منطقه‌ای که شهر یزد واقع شده جزو مناطق گرم و حشک به حساب می‎آید، بهتر است فصل گرم سال را برای سفر انتخاب نکنید.

دقت کنید تاریخ سفر شما در ایام سوگواری نباشد، امکان بازدید از برخی مکان‎ها و جاذبه‌ها را از خود می‎گیرید.

غذاهای سنتی یزد را فراموش نکنید.

کلام آخر

با اینکه شهر یزد به عنوان نخستین شهر است که در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفته اما برخی موارد هنوز سامان‎دهی نشده‎است، از جمله کسب و کارهایی که در اطراف میدان امیر چخماق وجود دارند. چنانچه ساکن یزد هستید یا از مسافران این شهر تاریخی و به خصوص میدان امیر چخماق بوده‎اید، تجربه خود را با ما و دیگر دوستان سفرزونی به اشتراک بگذارید، و هر آنچه به دیدتان مهم است بنویسید.

منتظر دیدگاه‌های شما همراهان هستیم…


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های یزد کلیک کنید.


 

منبع : مجله گردشگری سفرزون

لینک کوتاه: http://knvd.ir/4BULH
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا