جاذبه های گردشگری

کوه‌های آلاداغ لار؛ رقص رنگ‌ها از زنجان تا تبریز

کوه‌های آلاداغلار از زنجان و ماهنشان تا تبریز؛ کوه‌های آلاداغلار، زیباترین نقاشی کوهستان خداوند است که چهره‌ی دیگری از طبیعت تبریز را به تصویر می‌کشد. اگر بخواهیم کوه‌های آلاداغلار را در یک کلمه توصیف کنیم، واژه‌ی رنگین کمان زمینی مناسب‌ترین است. در ادامه جزئیات بیشتری از کوه‌های آلاداغلار تبریز را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید …


آلاداغلار؛ ارزان‌ترین جاذبه گردشگری تبریز

جاذبه‌های دیدنی تبریز به آثار تاریخی و موزه‌های باستانی اش محدود نمی‌شود. گاهی باید دل به جاده سپرد و از تماشای مناظر زیبای طبیعت لذت برد. کوهستان‌ها بخشی از طبیعت بکر و خدادادی هستند که دنیای خودشان را دارند. دنیایی که در میان دره‌های عمیق و تاریک کوهستان ترسناک می‌شود، در دامنه‌های کوه‌های آلاداغلار به زیباترین شکل نمایان می‌گردد. از تبریز خارج شوید تا با زیباترین تصویر کوهستان روبرو شوید.
زمین شناسان کوه‌های آلاداغلار را متعلق به ۱۵ میلیون سال قبل می‌دانند؛ بنابراین از نظر تاریخی یکی از کهن‌ترین جاذبه‌های توریستی تبریز بشمار می‌آیند. نظیر چنین پدیده‌ای را تنها می‌توان در جنوب شرقی چین و در استان گانسو مشاهده کرد. جهانگردان زیادی برای تماشای این پدیده‌ی طبیعی به چین سفر می‌کنند؛ حال آنکه می‌توانید با هزینه خیلی کمتر به تبریز سفر کنید و بدون خرید بلیط و به صورت کاملا رایگان از این جاذبه‌ی طبیعی دیدن کنید.


کوه‌های آلاداغلار کجاست؟کوه‌های آلاداغلار کجاست؟

کوه‌های آلاداغلار در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز قرار دارد. کوه‌های خوش نقش و نگاری که در مسیر جاده اهر-خواجه قرار دارد شما را شگفت زده می‌کند. البته اگر از راه جاده میانه- زنجان بروید، باز هم می‌توانید از تماشای این شاهکار طبیعت لذت ببرید. کوه‌های آلاداغلار در مساحتی به طول ۷۰ کیلومتر مربع امتداد دارند؛ بنابراین حتی اگر توقف کامل نداشتید، می‌توانید در طول مسیر از تماشای مناظر کوهستان لذت ببرید.
یکی از زیباترین چهره‌های این کوه‌های را می‌توانید در فصل بارندگی مشاهده کنید. آب راهه‌هایی که در لابه لای کوه‌های آلاداغلار به حرکت در می‌آیند، منظره‌ای خارق العاده را به این منطقه می‌بخشند. سکوت، آرامش، زیبایی و هوای پاک چیزی نیست که بتوان از آن دل کند و این‌ها فقط گوشه‌ای از خوبی‌های این کوه‌های شگفت انگیز می‌باشند.


بهترین زمان برای تماشای کوه های آلاداغلار

بهترین زمان برای تماشای کوه های آلاداغلار

فرآیند‌های زمین شناسی در این منطقه، کوه‌های رنگارنگی را بوجود آورده اند. بازی رنگ‌ها در این کوهستان بسیار خیره کننده و زیبا است. در هر فصلی که به آذربایجان شرقی سفر کنید می‌توانید جلوه‌ی تازه‌ای از کوه‌های آلاداغلار تبریز را مشاهده کنید. منظره‌ی کوه‌های برف گیر آلاداغدار در فصل زمستان بسیار دیدنی است؛ اما اگر برای تماشای منظره‌ی رنگارنگ کوه‌های آلاداغلار سفر می‌کنید، بهتر است روز‌های گرم بهار و تابستان را انتخاب کنید.
در روز‌هایی که آفتاب مستقیم به کوه‌های آلاداغلار می‌تابد، می‌توانید واضح‌ترین چیدمان رنگ‌ها را ببینید. در این زمان تنوع بیشتری از رنگ‌ها را خواهید دید. کوه‌های آلاداغلار با تابش نور خورشید، براق‌تر و درخشنده‌تر به نظر می‌رسند؛ گویا رنگین کمان دامن خود را روی کوهپایه‌های این منطقه پهن کرده است. پیشنهاد می‌کنیم برای ثبت این تصاویر خیره کننده، دوربین عکاسی همراهتان ببرید؛ در غیر اینصورت پشیمان می‌شوید.


در آلاداغلار چه رنگ‌هایی خواهیم دید؟

در آلاداغلار چه رنگ‌هایی خواهیم دید؟

در مسیر جاده میانه- زنجان، با خارق العاده‌ترین شاهکار طبیعت روبرو می‌شوید. کوه‌های رنگارنگ آلاداغلار با آب و تاب فراوانی جلوه گری می‌کنند. طرز قرار گیری دامنه ها، منظره‌ی زیبایی از دامن طبیعت را به رخ می‌کشند. حال آنکه این دامن‌های چین دار با لایه‌های رنگارنگ و موازی تزئین شده اند. اگر وارد بازی رنگ‌ها شوید، رنگ قرمز و سفید و نارنجی را به وضوح می‌بینید؛ اما رنگ‌های زرد و مسی مسئولیت بیشتری را در کوه‌های آلاداغلار برعهده دارند. تجسم کوه‌های رنگارنگ بسیار هیجان انگیز است؛ چه برسد این منظره را از نزدیک ببینید یا میان دامنه‌ها حرکت کنید.


این رنگ‌ها از کجا می‌آیند؟این رنگ‌ها از کجا می‌آیند؟

با دیدن کوه‌های آلاداغلار اولین سؤالی که ذهنتان را درگیر می‌کند این است؛ این رنگ‌ها از کجا می‌آیند؟ جالب است بدانید که در زیر رشته کوه‌های آلاداغلار حوضچه‌هایی از رسوبات آهن قرار دارد. در طی فرآیند‌های زمین شناسی و هم زمان با بالا آمدن کوه ها، رسوبات آهن با ترکیبات خاک مخلوط و باعث تغییر املاح آن می‌شوند. عنصر آهن موجود در خاک کوه‌ها در تماس با اکسیژن هوا، اکسید و باعث تثبیت رنگ قرمز می‌شود؛ بنابراین هرجا که خاک قرمز دیدید، دلیلی بر وجود عنصر آهن است.

رنگ‌های دیگر کوه‌های آلاداغلار هر کدام وجود یکی از عناصر و مواد معدنی را تایید می‌کنند. رنگ سبز کوه‌های آلاداغلار دلیلی بر وجود ماده معدنی مس می‌باشد. مس در تماس با هوا، کربناته می‌شود و رنگ سبز را ایجاد می‌کند. جالب است بدانید که رنگ سفید بخاطر وجود سیلیکات‌ها و نمک می‌باشد و رنگ زرد و قرمز واکنش اکسید آهن را نشان می‌دهد.


علم زمین شناسی این پدیده را توجیه می‌کندعلم زمین شناسی این پدیده را توجیه می‌کند

زمین شناسانی که اینگونه فرآیند‌ها را بررسی می‌کنند، شاهکار کوه‌های آلاداغلار را به این صورت توجیه می‌کنند:
بر طبق تقسیم بندی زمین شناسی، سازند‌های قرمز بالایی زمین که بر روی توف‌های ائوشن قرار دارند، این کوه‌ها را ایجاد کرده اند. برای درک این پدیده بهتر است با مفهوم سازند‌ها بیشتر آشنا شویم. پوسته زمین از لایه‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام از جهت سنگ شناسی، ترکیب مشخصی دارند؛ به هر کدام از این لایه‌ها یک سازند می‌گویند. جالب است بدانید که در مجموعه‌ی این سازندها، حد فاصل لایه‌ها کاملا مشخص است و با ضخامت‌های متفاوتی قابل رؤیت است.
حالا که با معنی سازند آشنا شدیم بهتر است شناختی هم از توف‌های ائوشن داشته باشیم. توف‌ها سنگ‌هایی هستند که از خاکستر آتشفشان‌ها تشکیل می‌شوند و در اثر انفجار آتشفشان به بیرون پرتاب می‌شوند. تمام سنگ‌ها و توف‌های روی کره زمین متعلق به یکی از دوره‌های زمین شناسی هستند. ائوشن یکی از دوره‌های مذکور می‌باشد که زمان ۳۳ تا ۵۶ میلیون سال پیش را نشان می‌دهد. توف‌های کوه‌ها آلاداغلار، متعلق به دوران ائوشن می‌باشند. در این دوران کوه‌های تبریز، گرم‌ترین آب و هوای ممکن را تجربه کرده اند. اکنون می‌توانید با اطلاعات کامل تری از این پدیده‌ی کوهستان دیدن کنید.


راه‌های دسترسی به کوه‌های آلاداغلارراه‌های دسترسی به کوه‌های آلاداغلار

با توجه به وسعت زیاد کوه‌های آلاداغلار در نتیجه می‌توان این گنجینه‌های طبیعی را از زنجان مشاهده کرد و بعد از عبور از میانه، تبریز و اهر نیز به چشم میخورند. برای دسترسی به این کوه‌ها در مرحله اول باید وارد جاده میانه-زنجان شوید. با طی کردن مسیر جاده به مرور کوه‌های رنگارنگ و زیبا جلوه گری خواهند کرد. به عبارت دیگر، برای تماشای کوه‌های آلاداغلار نیاز به سفر به تبریز نیست، چون سرچشمه آن‌ها از زنجان می‌باشد و تا ۷۰ کیلومتر ادامه دارد.

منبع : مجله گردشگری کوله پشتی

لینک کوتاه: http://knvd.ir/9390O
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا