دانستنی ها و سرگرمی

عنکبوتی که به فرزندان خود شیر می‌دهد!

وبسایت دیجیاتو-محسن خوشنود: شاید باور کردنش سخت باشد، اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که نوعی عنکبوت جهنده با نام علمی «Toxeus magnus» وجود دارد که مانند پستانداران، به فرزندان خود شیر می‌دهد.

 

 

بندپایان مختلف از جمله عنکبوت‌ها روش‌ها و سطوح مختلفی از نگهداری و مراقبت فرزندان را به نمایش می‌گذارند که محافظت از تخم‌ها قبل از تولد، حمل نوزادان بر پشت و گذاشتن تخم‌های نابارور جهت تغذیه، نمونه‌هایی از آن هستند. اما تحقیق جدیدی که توسط آکادمی علوم چین انجام شده، نشان می‌دهد نوزادان عنکبوت جهنده نه تنها از شیر مادر خود تغذیه می‌کنند، بلکه تا مدتی پس از بلوغ نیز به این کار ادامه می‌دهند.

اغلب مردم بندپایان را مانند ربات‌های کوچکی تصور می‌کنند که تنها به تغذیه و تولید مثل پرداخته و خیلی زود می‌میرند. اما پژوهش جدید سطح بالاتری از ارتباطات میان این موجودات کوچک را نشان داده و ثابت می‌کند عنکبوت‌ها هم به رشد فرزندان خود اهمیت می‌دهند.

 

عنکبوتی که به فرزندان خود شیر می‌دهد!
بر اساس مشاهدات تیم محقق، نوزادان عنکبوت جهنده تا ۲۱ روز در لانه باقی مانده و در این مدت، عنکبوت مادر هیچ غذایی را با خود به لانه نمی‌برد؛ اما نوزادان رشد می‌کنند. با نگاه دقیق‌تر به لانه و رفتار عنکبوت‌ها، مشخص شد عنکبوت مادر در هفته نخست پس از تولد، ماده‌ای را در سطح لانه ترشح می‌کند که نوزادان از آن تغذیه می‌کنند.

پس از هفت روز فرزندان به صورت مستقیم شیر عنکبوت را مصرف کرده و تا ۲۱ روز به همین صورت رشد خواهند کرد. جالب اینکه در حالت عادی، پس از سه هفته نوزادان عنکبوت جهنده به بلوغ رسیده و لانه را ترک می‌کنند. اما در شرایط آزمایشگاه، این نوزادان تا ۱۸ روز پس از بلوغ نیز به لانه بازگشته و از شیر عنکبوت مادر تغذیه کرده اند.

 

عنکبوتی که به فرزندان خود شیر می‌دهد!

 

لازم به ذکر است که پس از بازه زمانی ۲۱ روزه، عنکبوت مادر از بازگشت فرزندان مذکر به لانه جلوگیری کرده، اما عنکبوت‌های ماده همچنان به لانه رفت و آمد می‌کنند. گفتنی است فرآیند شیردهی به نوزادان فعلاً تنها در ابن گونه مشاهده شده و مشخص نیست در طبیعت چند گونه عنکبوتی دیگر قادر به انجام چنین کاری هستند.

منبع : برترینها

لینک کوتاه: http://knvd.ir/MVoaq
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا